Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΟΙΤΗ 4/11

Στερεά Ελλάδα, Αττική, Πελοπόνησσος, Κρήτη και νησιά Αιγαίου

ΟΙΤΗ 4/11

Δημοσίευσηαπό grandjohn » 05 Νοέμ 2007, 20:27

Μετά από μια κουραστική εβδομάδα από την δουλειά , αποφάσισα να ‘καθαρίσει ‘ λιγάκι το μυαλό μου.
Σάββατο απόγευμα έκανα ένα τηλέφωνο στον φίλο και γείτονα μου billleep και του είπα ότι είχα πρόθεση να ανέβω στην Οίτη την Κυριακή όσο πιο πρωί γίνεται.

Του εξήγησα ότι δεν υπήρχε κανένας σχεδιασμός παρά μόνο ένα χάρτης της περιοχής.
Ένα φιλαράκι που είχε το pinin του παροπλισμένο για αρκετό καιρό, αποφάσισε να το βγάλει και να ακολουθησει.
Την παρέα συμπλήρωσε ο niknav με το navara του έπειτα από επικοινωνία με τον billjeep.

Κατά τις 7 βγήκαμε στην εθνική οδό , 9 και κάτι ανηφορίζαμε την ομιχλώδης Οίτη που όσο ανεβαίναμε τόσο πιο άγρια και όμορφη έδειχνε.

Ανεβαίνοντας από το χωριό Πυρά και παίρνοντας τον πρώτο χωματόδρομο πριν το χωριό, παρεκκλίναμε της πορείας μας (λάθος στροφή δικια μου), και ετσι ικανοποιήσαμε τις εξερευνητικές μας ανησυχίες, αφου σε ένα χωματόδρομο με λασπωμένα ανηφορικά κομμάτια , κάποιοι έβαλαν για πρώτη φορά στην ημέρα τα αργά τους.

Ανεβαίνοντας και πλησιάζοντας στον λόφο (Πυρά Ηρακλέους) το τερέν ήταν συνέχεια λασπωμένο , ενώ οι χωματόδρομοι αριστερά - δεξιά ήταν ανεξάντλητοι και μέσα στην λάσπη.

Ανεβήκαμε το λόφο , θαυμάσαμε το μοναδικό τοπίο, και αποφασίσαμε να συνεχίσουμε την πορεία μας και να βγούμε στο Μαυρολιθαρι.
Ο δρόμος από τα Πυρά μέχρι την στροφή που αρχίζεις ουσιαστικά να κατεβαίνεις το βουνό είχε σε κάποια σημεία αρκετή λάσπη.

Υπήρχαν σημεία που πηγαίναμε μόνο με το πλάι , ενώ το pinin (1.8 χωρίς αργά και με ασφαλτινα λάστιχα δυστυχώς!!) δίπλωσε σε κάποια στιγμή και έκανε μισή περιστροφή γύρω από τον εαυτό του, ευτυχώς σταματώντας μακρυα από τα χαντάκια που παραμόνευαν.

Βγήκαμε τελικώς στο Μαυρολιθαρι , γυρίσαμε στην Παυλιανη και αφοσιωθήκαμε στο πιο δύσκολο task της ημέρας.
Να εξαφανίσουμε ότι υπήρχε από φαγητό πάνω στο τραπέζι.

Αν και 520 χλμ σε σύνολο για μονοήμερη είναι πολλά , πολύ απλά το έκανα και αύριο. Το μέρος δεν περιγράφεται και οι εικόνες είναι ανεξάντλητες.

Billjeep (Cherokee), Nicknav (navara), Νίκος (Pinin) ακολούθησαν από την πρώτη στιγμή και δεν δυσανασχέτησαν ούτε γκρίνιαξαν που άφησαν τελευταία στιγμή τα σπίτια τους και άρχισαν το ψάξιμο και το χάσιμο στα ‘στενά’ της Οίτης.

Μακάρι να κανονίσουμε κάτι ανάλογο και οργανωμένο σε επίπεδο forum προς Οίτη - Βαρδούσια. Τώρα ξέρουμε και δρόμους..

Φωτογραφίες

http://billjeep.myphotoalbum.com/albums.php
Άβαταρ μέλους
grandjohn
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 30 Ιουν 2006, 20:56
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ

ΟΙΤΗ 4/11

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 05 Νοέμ 2007, 21:06

μπραβο ρε παλικαρια.θα ηθελα ευχαριστως να ειμαι και εγω μεσα στην εξορμηση.απο την μια δεν μπορω ακομη να το βγαλω εκτος γιατι το αναβαθμιζω οσον αφορα το κομματι off-road και δεν το ειχα δει καθολου.παντως στην επομεη εξορμηση θα ειμαι μεσα 100%
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

ΟΙΤΗ 4/11

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 06 Νοέμ 2007, 13:59

Πραγματι. Αν και ξαφνικο ηταν φοβερο, περασαμε πολυ ωραια. Λασπη-λασπη και παλι λασπη. Τελικα το BF ειναι <ΑΠΑΙΧΤΟ> οπως λεει και μια ψυχη(την καλημερα μου). Το μονο μειον που βρεισκω, ειναι οτι λερωνει πολυ το αμαξι. Πεταει τις λασπες μεχρι τον ουρανο :lol: :lol:
Επισης και μια μετρηση που εκανα για καταναλωση [γεμισμα full-παυλιανη-γεμισμα full] 10lt/100km. To GV του Γιαννη, καθως και το pinin εκαψαν περισσοτερο. Αυτα τα ολιγα.
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 07 Νοέμ 2007, 08:06

Mπράβο ρέ παιδιά. Έτσι, να παίρνετε τα αμάξια σας και να βγαίνετε στο βουνό. Grandjohn, μήν μου πείς ότι δέν είναι φοβερό το συναίσθημα, του να μπαίνεις σ'ένα άγνωστο μέρος, και να ανακαλύπτεις καινούργειες διαδρομές!!! Φοβερά μέρη, πολύ ωραίες φωτό. Το μέρος έχει άπειρες διαδρομές.
Βασίλη, μήν μου πείς ότι το αμάξι δέν απέκτησε άλλες δυνατότητες τώρα???? Είδες διαφορά???? :)
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 07 Νοέμ 2007, 08:57

skartos έγραψε:Βασίλη, μήν μου πείς ότι το αμάξι δέν απέκτησε άλλες δυνατότητες τώρα???? Είδες διαφορά???? :)



Ναι ρε φιλε, ειχες δικιο τελικα. Το λαστιχο γ@@ει και δερνει!
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό grandjohn » 07 Νοέμ 2007, 11:47

SKARTOS έγραψε:Mπράβο ρέ παιδιά. Έτσι, να παίρνετε τα αμάξια σας και να βγαίνετε στο βουνό. Grandjohn, μήν μου πείς ότι δέν είναι φοβερό το συναίσθημα, του να μπαίνεις σ'ένα άγνωστο μέρος, και να ανακαλύπτεις καινούργειες διαδρομές!!! Φοβερά μέρη, πολύ ωραίες φωτό. Το μέρος έχει άπειρες διαδρομές.
Βασίλη, μήν μου πείς ότι το αμάξι δέν απέκτησε άλλες δυνατότητες τώρα???? Είδες διαφορά???? :)


Skartos , ολα τα λεφτα ειναι αυτο το συναισθημα που αναφερεις.
Και να φανταστεις οτι δεν γυρισαμε ουτε το 5% απο τους δρομους που υπάρχουν εκει.
Παντως θελει 2ημερο - 3ημερο για να το ευχαριστηθεις.
Άβαταρ μέλους
grandjohn
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 30 Ιουν 2006, 20:56
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 07 Νοέμ 2007, 13:42

Γειά σας παιδιά.
Πολύ ωραία η εκδρομή σας και ωραίες photo.
Απ' ότι βλέπω ο niknav τα έβγαλε τα σκαλοπάτια. Σωστός!!!!!!!! :wink:
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 07 Νοέμ 2007, 14:05

Τα εβγαλε την επομενη μερα απο τη Ζηρεια. Το παθημα-μαθημα. Εβαλε και ενα COOPER ATR και εγινε ωραιος.

Υ.Γ Διονυση πρεπει να τα ξαναπουμε καποια στιγμη δεν νομιζεις?
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 07 Νοέμ 2007, 14:14

Ναι πράγματι. Παρακολούθησε και το πρόγραμμα των Σκάρτων μήπως σε βολεύει καμία εκδρομή. Παίζει για Βυτίνα κάποια στιγμή (μάλλον μες στο Νοέμβρη).
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 07 Νοέμ 2007, 14:21

Καθε μερα το παρακολουθω. Ημουν ετοιμος να δηλωσω συμμετοχη, αλλα μια γαμος μια βαφτισια, μια ο Γιαννης δεν μπορει μια ο κ@@@ς του πονει. Οποτε για νοεμβρη δεν παιζω. Αλλα κατι πεταξε ο γρηγορης για Δεκεμβρη. Δεκεμβρη το συζηταμε. Ετσι και αλλιως ειναι νωρις ακομα. Τωρα αν κατι αλλαξει θα με δεις στους skartous.
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 07 Νοέμ 2007, 17:18

H εκδρομή στη Βυτίνα, έχει κανονιστεί κατά 90%, για τίς 18 του νοέμβρη, αλλιώς στίς 25 του ιδίου. Βασίλη μήν φοβάσαι, άν μάς βγεί αυτή η εκδρομή,απο τα κομμάτια που έχω στο μυαλό μου, κάθε 2η Κυριακή εκεί θα είμαστε. :D :D :D
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό grandjohn » 08 Νοέμ 2007, 10:34

Μην ξεχναμε και την Ορεινη Ναυπακτια...

Κατι ειχατε πει εσεις οι Σκαρτοι παλαιοτερα.
Άβαταρ μέλους
grandjohn
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 30 Ιουν 2006, 20:56
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 08 Νοέμ 2007, 18:29

"Ψήνετε" και αυτή, ψήνετε :) :) :)
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ


Επιστροφή στο Κεντρική & Νότια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες