Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό Berg » 02 Νοέμ 2007, 17:09

leon έγραψε:Μετά 6 μήνες αναμονή για την ΡΟΔΟΠΗ
Πολλοί "κρύωσαν"


Είναι αυτό που λέμε: Μάτια που δεν βλέπονται γρήγορα ξεχνιούνται.

1. Μήπως, λέω μήπως 6 αγώνες τον χρόνο όπως ήταν τις άλλες χρονιές φέρει ξανά το ενδιαφέρον?

2. Ένας γενικός οργανωτής, (promoter ή ότι άλλο διάολο), σε συνεργασία με τοπικές λέσχες? (Πάτρα, Καλαμάτα, Δράμα, Θεσσαλονίκη, Καρπενήσι κλπ)

3. Κατηγορίες όπως ήταν φέτος. Και μην ακούσω ξανά για λισάνς 140 ευρώ κόστισε συνολικά! Για βάλτε 6 αγώνες με λισάνς ημέρας των 20 ευρώ = 120 Ευρώ. Ασε που ξέρεις και που βαδίζεις από θέμα υγείας, (τρόπος του λέγειν).

4. Αν μπορεί να βγεί ένα πριν τερματισμού ειδικά για τα 4x4. Για ψάξτε οι διοργανωτές λίγο περισσότερο για κανένα χορηγό.

5. Προώθηση ΠΑΝΤΟΥ σε οποιοδήποτε έντυπο και μέσο. Ας το ξέρουν όλοι και ας έρθουν όσοι θέλουν, όπως θέλουν.
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό Berg » 02 Νοέμ 2007, 17:12

leon έγραψε:
Berg έγραψε:Και θέτω το ερώτημα: Λογικά λόγω κόστους θα υπάρχουν λιγότερες συμμετοχές 4x4 αλλά που είναι οι συμμετοχές από τις μοτό? Γιατί δεν έρχονται?

Μηπως είναι ανάλογα, οι περισσότεροι με 4Χ4 έχουν υψηλότερα εισοδήματα από τους περισσότερους με μοτό?



Κανόνισε να σε ακούσει κανένας εφοριακός και να πάρεις και άλλους στο λαιμό σου. :lol: :lol: :lol:
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό DIMOSTHENIS » 05 Νοέμ 2007, 08:19

jdelis έγραψε:Δημοσθένη η σύγκριση των αγώνων 4Χ4 με τα ιστορικά είναι ατυχής. Τα δεύτερα είναι εντελώς βόλτα, ενώ τα δικά μας ακόμη και με μικρότερες ΜΩΤ, δεν είναι. Επίσης οι ζημιές σε ένα ασφάλτινο ιστορικό είναι μηδενικές.
Δε μπορώ να πω με τι πρέπει να συγκριθούν τα RR (και τα συναφή), πάντως όχι με τα Rally Αντίκα.



Γιάννη μου, είνα σαφές ότι δεν διάβασες με προσοχή το κείμενο μου
Μείνετε εσείς στο αν μοιάζουνε τα ράλι μεταξύ τους, που δεν μοιάζουνε, και ξεχάστε το γεγονός ότι στην Κρήτη οι συμμετοχές ήταν 70 με ΚΟΣΤΟΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ανάλογο των RR. Εδώ μας λένε ότι δεν υπήρχαν συμμετοχές επειδή και καλά ήταν πολλά τα λεφτά. Δεν ήταν όμως περισσότερα από οποιονδήποτε άλλο τριήμερο αγώνα...
Όσο για το αυτοκίνητο δεν είναι ανάγκη να είναι "τούμπανο" (βλέπε Δηλές - Ματιάτος) για να νικήσεις, ούτε να το κάνεις βίδες και ελατήρια για να κερδίσεις που και που (βλέπε Μασλιάδες).
Και κάτι τελευταίο. Τα ιστορικά δεν είναι αντίκα (ΜΩΤ από 38 και πάνω) συν ειδικες με ακρίβεια δεκάτων δευτερολέπτου. Είναι όμως regularite με την ακριβή έννοια του όρου, ενώ στα δικά μας με την "ομπρέλα" της ΜΩΤ φτάσαμε σε επίπεδα ραλί, οπότε και σε επικινδυνότητες που υπαγορεύουν άλλα επίπεδα σφάλειας.
ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΟΤΙ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ!
Το επιμύθιο:
Πέρασα ένα σούπερ τριήμερο. Θα μπορούσα να έχω κάνει το ίδιο και στη Ροδόπη (που άλλωστε το ήθελα)...
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΘΑ ΞΑΝΑΒΑΛΩ ΟΤΑΝ ΟΙ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΟΤΙ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ...
CROSSBACK
Άβαταρ μέλους
DIMOSTHENIS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 09 Μάιος 2007, 14:02
Τοποθεσία: ΠΑΠΑΓΟΣ, ΑΤΤΙΚΗ

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό panmal » 05 Νοέμ 2007, 14:36

Berg έγραψε:... μην ακούσω ξανά για λισάνς 140 ευρώ κόστισε συνολικά!
.


Ααααααα τόσα πολλά χρήματα κοστίζει αυτή η περιβόητη “λισάνς” λοιπόν και έμεινε τόσος πολύς κόσμος εκτός αγώνων φέτος ... :shock:
... λίγο περισσότερο από το κόστος ενός πίσω λάστιχου συν κάτι κοντοσούβλια δηλαδή :-k
Τι να πω ...
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό markd » 05 Νοέμ 2007, 16:33

Ξαναλέω για να το καταλάβετε:

ΔΕ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΚΟΣΤΟΣ !!!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό stavrosd » 05 Νοέμ 2007, 16:56

DIMOSTHENIS έγραψε: Εδώ μας λένε ότι δεν υπήρχαν συμμετοχές επειδή και καλά ήταν πολλά τα λεφτά. Δεν ήταν όμως περισσότερα από οποιονδήποτε άλλο τριήμερο αγώνα...
..........
ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΟΤΙ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ!

Συμφωνώ οτι το κόστος φαίνεται οτι δεν είναι ο σημαντικότερος παράγοντας.
Μη ξεχνάμε όμως οτι στο ιστορικό όπως και στους περισσότερους μηχανοκίνητους αγώνες πλην των 4χ4 το όχημα είναι γι αυτό το σκοπό και μετά τον αγώνα έχουν την άνεση να το μαζέψουν με την ησυχία τους.

Όντος το επίπεδο αυτών των αγώνων δεν είναι αυτό που φαντάζονται πολλοί.
Και ταχύτητες μεγάλες έχει (πολλές φορές μεγαλύτερες απο τις δικές μας)
και ζημιές έχει (άτιμη πέτρα) και κίνδυνο έχει.

Θα διαφωνήσω όμως με το τελευταίο σου σχόλιο....
το πιό σημαντικό δεν είναι οτι "είπαν θα το κάνουν και το έκαναν" γιατί πιστεύω οτι αν είχαν δέκα συμμετοχές μάλλον και αυτοί θα τον ακύρωναν και ούτως ή άλως ένας αγώνας με δέκα συμμετοχές μόνο αγώνας δεν είναι.
Πιο σημαντικό είναι αυτό το μαγικό νούμερο ....70 συμμετοχές!!
Άβαταρ μέλους
stavrosd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 20 Μαρ 2006, 13:46

Δημοσίευσηαπό panmal » 06 Νοέμ 2007, 10:31

Σπύρο περιμένουμε κι από σένα εξηγήσεις και προτάσεις ...
Είμαστε όλο αυτιά (που λένε ...)
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό DIMOSTHENIS » 06 Νοέμ 2007, 11:07

Θα διαφωνήσω όμως με το τελευταίο σου σχόλιο....
το πιό σημαντικό δεν είναι οτι "είπαν θα το κάνουν και το έκαναν" γιατί πιστεύω οτι αν είχαν δέκα συμμετοχές μάλλον και αυτοί θα τον ακύρωναν και ούτως ή άλως ένας αγώνας με δέκα συμμετοχές μόνο αγώνας δεν είναι.
Πιο σημαντικό είναι αυτό το μαγικό νούμερο ....70 συμμετοχές!![/quote]


ΟΚ για τα παραπάνω.
Και επειδή άρχισες μια σημαντική προσπάθεια από την μεριά μου μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι ελπίδα υπάρχει αρκεί τελικά να μάθουμε κι εμείς ποιο ΑΚΡΙΒΩΣ είναι το κόστος για την ΟΡΓΑΝΩΣΗ ενός τετοιου αγωνα (κόστος road book, αλυτάρχη, κριτών, νοσοκομειακό) για να ξέρουμε τελικά και πόσες συμμετοχές απαιτούνται (οικονομικά) για να γίνει ο αγώνας.
CROSSBACK
Άβαταρ μέλους
DIMOSTHENIS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 09 Μάιος 2007, 14:02
Τοποθεσία: ΠΑΠΑΓΟΣ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό panmal » 06 Νοέμ 2007, 11:36

DIMOSTHENIS έγραψε:... τελικά να μάθουμε κι εμείς ποιο ΑΚΡΙΒΩΣ είναι το κόστος για την ΟΡΓΑΝΩΣΗ ενός τετοιου αγωνα (κόστος road book, αλυτάρχη, κριτών, νοσοκομειακό) για να ξέρουμε τελικά και πόσες συμμετοχές απαιτούνται (οικονομικά) για να γίνει ο αγώνας.

Δημοσθένη δε νομίζω ότι αυτό μπορεί να στο πει κανείς. Πιστεύω ότι είναι κάτι που “παίζεται” και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως απόσταση από την έδρα, δυσκολία χάραξης διαδρομής, αριθμός εμπλεκομένων ατόμων γενικά στον αγώνα (σκούπες, κριτές, τηλεπικοινωνίες κ.α.) κ.λ.π. Έπειτα μη ξεχνάς ότι όσο κι αν εμείς το βλέπουμε συναισθηματικά, τελικά είναι μια εμπορική συναλλαγή και το κόστος δεν βγαίνει ποτέ προς τα έξω.
Δε νομίζω ότι είναι αυτό το πρόβλημα όμως. Προσωπικά συνεχίζω να υποστηρίζω ότι το θέμα της προβολής είναι καταλυτικό για το μέλλον και την εξέλιξη αυτών των αγώνων.
Ας ακούσουμε όμως και την οργάνωση και ξανασυζητάμε...
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό tm » 06 Νοέμ 2007, 14:07

Καλημερα. Ειμαι νεος στο χωρο σας (αν και δεν το βλεπω να μενω) Βλεπω πολλους απο εσας να ψαχνετε τι παει στραβα και ειπα να πω την γνωμη μου. Η πρωτη μου προσπαθεια εγινε στην Πατρα που πηρα μερος μαζι με το φιλο το Γιαννη και το vitara του στον εκει αγωνα. Περνουμε την αποφαση και μαζι με αυτην και τηλεφωνω στον αρχοντα του αγωνα για να μαθουμε τα παρελκομενα. Τι χρειαζετε να τρεξουμε στην νορμαλ? ο κανονισμος ειναι σαφης, μπορουμε να τρεξουμε την μια μερα? σαφως ο αγωνας ειναι δυο ξεχωριστες μερες. Κανουμε 2000χλμ. (ειμαστε απο Δραμα) 800-900ευρω εξοδα βγαζουμε απο το vitara τα μη επιτρεπομενα κατα των κανονισμο, κοτσαδορους μπαρες κ.τ.λ. και ξεκιναμε. Φτανουμε στην Πατρα για να τρεξουμε στην νορμαλ μαζι με αυτοκινητα που απο το σφουγγαρι γυρο τους δεν καταλαβαινες την μαρκα τους και πολλα να τα περναμε απο κατω με το vitara μας(σποντα για το υψος) αλλα ο οδηγος τους ειχε την ανεση να χτυπησει στην πλατη των αρχοντα του αγωνα!!! Κερασακι στην τουρτα μετα των τερματισμο του σαββατου (μονο σαββατο δηλωσαμε για λογους οικονομιας και αποστασεις και παντα δεδομενου οτι ο αγωνας ειναι δυο ξεχωριστες μερες) στην ερωτηση μας ποτε βγαινουν τα αποτελεσματα της ημερας η απαντηση ηταν δεν βγαινουν, για να εχετε βαθμολογια επρεπε να δηλωσετε και την δευτερη μερα!!! (ΚΟΥΙΖ ποσες φορες μπορεις να προσπερασεις ενα trooper και χωρις να σε προσπερασει αυτο η να χασεις τι διαδρομη να τερματισει μπροστα σου? εμεις το προσπερασαμε πανω απο 5 φορες!!!) Με ολα τα παραπανω στο μυαλο αλλα και αφου με χρειαζονταν στην οργανωση του αγωνα της Ροδοπης (να γυρναω με το γιατρο του αγωνα την διαδρομη) ειπα αφου θα κανω την διαδρομη εστω και με αυτον τον τροπο δεν πειραζει, τουλαχιστων προσφερω στους αλλους. Ο αγωνας οπως ολοι ξερετε δεν εγινε αλλα εγω εκει την διαδρομη θα την κανω μαζι με αυτους που εστω και για την βολτα θα ερθουν να τιμησουν με την παρουσια τους αυτους που ετρεξαν για των αγωνα. ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ!!! Τι και αν δηλωσα σε καποιους οτι την κυριακη ειμαι και εγω μεσα στην βολτα τι και αν το σαββατο περασα δεκαδες φορες απο το εν πλω (ιντερνετ καφε) τι και επερνα τηλεφωνα να τους βρω τι και αν παρακολουθουσα αν το LC αλλαξε θεση αρα ειναι καπου εκει κοντα. Δεν λεω οτι ηταν υποχρεωμενοι να ειναι στο εν πλω δεν λεω οτι επρεπε να εχουν σημα δεν λεω οτι επρεπε να με ψαξουν αυτοι, απλα λεω οτι εγω εκανα οτι μπορουσα, σε βαθμο που να μην γινω και βαρος, για να μεγαλωσω την παρεα που γυρνουσε στα βουνα της Δραμας και λεω ακομα οτι με τετοιες συμπεριφορες (οχι κακες αλλα λαθος) δεν τραβας νεο αιμα αρα δεν εχεις μελλον!!!! Με το lc8 μου εχω μια παρεουλα ενα ταξιδι στην ευρωπη μια φορα το χρονο θα το κανουμε, με το monterey μου κατι θα κανω για βολτες...... τελικα μηπως το ΜΟΝΑΧΟ ΣΟΥ ΧΟΡΕΥΑΙ ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙΣ ΠΗΔΑ ειναι σωστο????? Ολα τα παραπανω τα γραφω για καλο και οχι σαν παραπονα, με σκοπο να βαλω και εγω το χερακι μου για να μην ειναι απολυτο το μοναχο σου χορευαι και οσο θελεις πηδα!!!
Άβαταρ μέλους
tm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 10 Δεκ 2005, 12:02

Δημοσίευσηαπό jdelis » 06 Νοέμ 2007, 14:21

Οι λόγοι που υπάρχει πρόβλημα σε αυτούς τους αγώνες είναι αρκετοί και σύνθετοι. Θα σταθώ σε 2-3, χωρίς να είναι απαραίτητα και οι πιο σημαντικοί. Μιλάω βασικά για αυτοκίνητα, αφού εκεί έχω άποψη.

Τα Raid χώρισαν πριν 3 χρόνια από τα Αντοχής για συγκεκριμένους λόγους. Τα δύο είδη (καθώς και τα Enduro 4X4) αντιπροσώπευαν διαφορετικές φιλοσοφίες και καλώς (κατά τη γνώμη μου) ακολούθησαν διαφορετικούς δρόμους.

Αυτό που δεν δείχνει να είχε νόημα, ήταν ο φετινός διαχωρισμός σε 2 έπαθλα, με παρόμοιο προσανατολισμό. Χωρίς να θέλω να μπω στους λόγους που οδήγησαν σε αυτό, θα πω απλώς πως αποδείχθηκε σίγουρα λάθος. Οι δύο οργανωτές απευθύνθηκαν (και μάλλον μοίρασαν) το ίδιο κοινό.

Δεύτερο θέμα είναι η συνεργασία με λέσχες και γενικά ενεργοποίηση της επαρχίας. Να πηγαίνουν οι αγώνες μόνο σε περιοχές που μπορούν να συνεισφέρουν στο θεσμό. Και στην οργάνωση αλλά και με συμμετοχές. Σε αυτό το θέμα ο Αθανασουλόπουλος δείχνει να τα έχει πάει καλύτερα φέτος (εκτός από το Πήλιο...).

Δεν προσπαθώ να πάρω το μέρος κάποιου, απλώς παραθέτω τα πράγματα όπως τα βλέπω. Αν είχε μείνει ένα κύπελλο φέτος (με Αττικό, Ρούμελη, Πάτρα, Ταύγετο και ίσως άλλον ένα αγώνα) τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα και αυτό νομίζω πως μπορεί να το δει ο καθένας.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό Berg » 06 Νοέμ 2007, 17:14

Προτείνω αντί για γενικότητες να προχωρήσουμε σε συγκεκριμένες προτάσεις που ίσως να λειτουργήσουν την επόμενη χρονιά, (αν υπάρξει).

1. Έξη αγώνες μοιρασμένοι σε όσο το δυνατόν ίσα χρονικά διαστήματα.

2. Συνεργασία, (συνδιοργάνωση), με τις τοπικές λέσχες.

3. Πρίμ τερματισμού στα 4x4.

4. Δημοσιοποίηση του θεσμού παντού.

5. Κατηγορίες όπως φέτος.

Εύχομαι να ακούσω και άλλες.

Berg :horseshit:
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό Berg » 06 Νοέμ 2007, 17:16

markd έγραψε:Ξαναλέω για να το καταλάβετε:

ΔΕ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΚΟΣΤΟΣ !!!


Έτσι και αλλιώς Δημήτρη σε λίγο καιρό όλοι οι αγώνες θα πρέπει να γίνονται με ασφάλιση και λισάνς οπότε είναι θέμα χρόνου.

Κάτι αντίστοιχο έγινε και με τις πινακίδες και τις άδειες κυκλοφορίας και ασφάλεια στις μοτό. Παλιά όλοι φωνάζαν, τώρα όλοι έχουν συμμορφωθεί.
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό markd » 06 Νοέμ 2007, 17:50

Πάρη, και σήμερα γίνονται με ασφάλιση και λισάνς αλλά ημερήσια !!!

Αν σ' ακούσει ο Μαυροφίδης κακομοίρη μου................μαύρο φίδι που σ' έφαγε !!!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό Bleu » 07 Νοέμ 2007, 09:37

Δες τώρα τις φωτό να λυσάξεις και συ και η λισανς σου.
Η ημερήσια
Άβαταρ μέλους
Bleu
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: 10 Απρ 2005, 18:20

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 16 επισκέπτες