Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Μέλλον;

Δημοσίευσηαπό geco » 01 Νοέμ 2007, 12:10

Έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που έκανα τον οργανωτή.
Έκανα τον κριτή, τον τεχνικό έφορο, τον αλυτάρχη, τον αγωνοδίκη κλπ, κλπ.
Εκείνο που συνεχίζω είναι να μετέχω στους αγώνες σαν αγωνιζόμενος!

Δεν θέλω να κάνω υποδείξεις σε κανέναν!
Δεν θέλω να κυβερνήσω!
Δεν θέλω να σώσω τον κόσμο!

Θέλω να τρέχω σε αγώνες Ράλλυ Ρέιντ, πηγαίνω και σε ΟΛΑ τα Τρέιλ Ράιντ

Τον άλλο μήνα μπαίνω στα 55 μου και εξακολουθώ να επενδύω στο χόμπυ μου γιά να το φχαριστηθώ όσο μπορώ καλύτερα!

Έχω πάρει τρέιλερ, ένα καλό μηχανάκι, εξοπλισμό, το έχω φορτώσει με αρκετή προίκα, πηγαίνω στο γυμναστήριο, προσπαθώ να νικήσω τον χρόνο, την φθορά, την παρακμή!

Δεν με νοιάζει αν οι συνομήλικοι μου περνάνε τον ελεύθερο χρόνο τους στα καφενεία.

Δεν με νοιάζει ποιός φταίει!

Αυτή την στιγμή με νοιάζει ΜΟΝΟ που έχασα την "Ροδόπη" !

Όταν συνέλθω θα σκεφτώ τα υπόλοιπα !
Ένας στο χώμα - χιλιάδες στον αγώνα !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Δημοσίευσηαπό karka » 01 Νοέμ 2007, 13:14

Ποσες λέσχες ξερεις που να μπορούν, να θελουν , να ξερουν* να κανουν RR


γιατι πηγε κανεις σε καποια υπαρκτη λεσχη και τον διωξανε?

οσο για το ξερουν*... αν τους δειξουν ξερουν αλλα μαλων δεν θελουν να δειξουν.

ειναι μεγαλο αλμα να θες, αλλα να ξερεις οτι δεν θα μπορεσεις το εξουσιασεις.
θελει καθαρο μυαλο να διαλεξεις τι θες πραγματικα.
να δεις αυτο που αγαπας να τραβα μπρωστα, η να το κρατας εν ειδη γκετου για να το εξουσιαζεις?

η εξουσια ξεμυαλιζει!
με αυτο απαντω στο: Αν θυμασαι και μεταξυ σας προβλημα υπήρχε για κοινό αγωνα.

ποιος σου ειπε οτι χρειαζεται να "σορυ" για να πεις τις αποψεις σου.
ελευθερα λεμε ολοι τι θεωρουμε σωστο.
κρινουμε ενα γεγονος πραγματικο.
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό DIMOSTHENIS » 01 Νοέμ 2007, 16:25

panmal έγραψε:
leon έγραψε:
Απλά σε όλα πλέον σήμερα τον πρώτο λόγο έχει ο χρόνος και τα χρήματα που μπορεί η θέλει να διαθέσει ο κάθε ενας μας για τέτοιες εκδηλώσεις
Ολα τα άλλα.................... :?


Μεγάλη αλήθεια αυτό Λεωνίδα ...
Θεωρώ ότι έχω ηθική υποχρέωση στον εαυτό μου όμως να το παλέψω ... και θα το "στήσω" τελικά ... που θα πάει ... :D :D :D


Kατ αρχήν μπράβο Πάνο για την προσπάθεια και κατά δεύτερο μπράβο και στον Σπύρο που δεν επενέβη στα όσα γράφονται και κατά του σε αυτό το φορουμ.
Ο λόγος που έβαλα το κοστολόγιο του άλλου αγώνα είναι ένας μόνον. Να δείξω ότι και άλλοι αγώνες θέλουν λεφτά (και ζημιές δεν υπολόγισα) αλλά εντούτοις καταφέρνουν να μαζέψουν κόσμο απο ΟΛΕΣ τις ηλικίες και ΟΛΑ τα βαλάντια.
Για να μην μαζεύονται λοιπόν για raid το πρόβλημα δεν είναι τόσο το χρήμα και ο χρόνος, αλλά κάτι άλλο. Και κρίνοντας εξ ιδίων τα αλλώτρια πιστεύω ότι κάποιος βρίσκεται με ένα τζιπ κάποια στιγμή στα χέρια του, κάποια στιγμή του τυχαίνει να πάει να κόψει κίνηση και σε έναν αγώνα και συνήθως μετά από έναν δύο αποχωρεί. Λογικό γιατί δεν πήρε το τζιπ για αγώνες αλλά οι αγώνες του προέκυψαν... Με άλλα λόγια δεν έχει ή δεν του κολλάει το ...μικρόβιο. Μπορεί κάπως έτσι να είναι και στις μοτοσυκλέτες αλλά αυτοί είναι πιο επιρρεπείς στο μικρόβιο γιατί είναι πιο δύσκολο το ξεκίνημα για αγώνα. Πρέπει δηλαδή να το έχεις. Ενώ οι τζιπάδες απλώς μπαίνουν και πάνε.
Επίσης πάρα μα πάρα μα πάρα πολλές διοργανώσεις οι οποίες το μόνο που πετυχαίνουν είναι να διασπάσουν έναν πυρήνα ο οποίος δεν αναπτύσσεται με ρυθμούς που να ικανοποιούν την διαθεσιμότητα.
Άρα θεωρώ ότι πρέπει να γίνει μια στατιστική έρευνα με τα ακόλουθα βασικά σημεία
ΠΟΣΟΙ ΕΤΡΕΞΑΝ ΤΕΣΣΕΡΙ¦ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ Α―ΓΩΝΕ¦ ΤΑ ΤΡΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ (ΔΗΛ ΕΩΣ 2006)
ΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥ¦ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ
Ο ΤΟΠΟΣ ΔΙΑΜΟΝΗΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΧΛΜ ΚΑΛΥΨΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΕΛΕΣΗΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Από αυτά τα στοιχεία μπορεί να σκιαγραφηθεί ο λεγόμενος πυρήνας, να γίνει επικοινωνία με όλους με βασικό ερώτημα αν θέλουν να δημιουργηθεί ένα πρωτάθλημα ή ένα κύπελλο, να βάλουν τα λεφτά μπροστά για τους 2'3'4 αγώνες, να διορισθεί οργανωτική επιτροπή που δεν θα διαχειρίζεται τα χρήματα και μάλλον οι αγώνες θα γίνουν.
Με πιο απλά λόγια. Πρέπει αν γίνεται να συγκεντρωθούν όλοι όσοι έλχουν μικρόβιο με αυτούς τους αγώνες κάτω από μια ομπρέλα. Όχι όλοι μας κάτω από την ομπρέλα λίγων που αυτή στη βροχή μένουν στεγνοί και εμείς βρεγμένοι.
Συγχωρήστε μου την τσαντίλα αλλά όταν βλέπω να κάθεται και να σκονίζεται το αυτοκίνητο που στοίχισε κάνα δίφραγκο για να μπορεί να πάει Ροδόπη τρελαίνομαι...
CROSSBACK
Άβαταρ μέλους
DIMOSTHENIS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 09 Μάιος 2007, 14:02
Τοποθεσία: ΠΑΠΑΓΟΣ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό HUSQY » 01 Νοέμ 2007, 17:37

Άντε αρχίσαμε πάλι!!!!

Μετά από τρία χρόνια προσπάθειας δημιουργίας αγόνων RR στην Ελλάδα μάλλον το εγχείρημα απέτυχε. Κατά την γνώμη μου δεν απέτυχε γιατί δεν έκαναν κάτι σωστό οι οργανωτές, (σίγουρα έκαναν και αυτή τα λάθη τους όπως είναι φυσικό) αλλά γιατί τελικά δεν το γουστάρει ο κόσμος.
Είναι κάτι σαν το κοκορέτσι το Πάσχα, σε όλους αρέσει, αλλά οι πλειονότητα βαριέται να το φτιάξη. ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ (για να μην παρεξηγηθώ).
Όλα τα άλλα είναι απλά για να περνάμε την ώρα μας.
Μόνο εάν υπάρχουν συμμετοχές θα υπάρξουν λεφτά για να πληρωθούν τα άτομα που θα ασχοληθούν και θα στελεχώσουν έναν σωστό αγώνα, διότι ως γνωστόν νηστικό αρκούδι, άντε να χορέψει μία φορά, βία δύο, μετά δεν σαλεύει με τίποτα. Στην θέση του αρκουδιού βάλτε ότι από τα παρακάτω θέλετε:
Λέσχη, φίλος, ομάδες διάσωσης κλπ.

Το που θα βρεθούν οι συμμετοχές??
Πραγματικά δεν έχω άποψη!
Πιστεύω ότι είναι γενικό πρόβλημα στους μηχανοκίνητους αγώνες από την στιγμή που, μερική απαιτούν να τρέχουν σε αγώνες που είναι δίπλα στο σπίτι τους, μερικοί σε αγώνες που φτιάχνει ο φίλος τους, ή η λέσχη τους, ή η ομοσπονδία τους, ή δεν ξέρω εγώ τη άλλο, και άλλοι να ξυπνάνε το πρωί του Σαββάτου να ανοίγουν το ‘‘αθηνόραμα’’ και να επιλέγουν σε ποιον αγώνα θα συμμετάσχουν, λες και θα πάνε σινεμά, ή νομίζοντας ότι ζουν στην Ιταλία ή την Καλιφόρνια με τους χιλιάδες αγωνιζόμενους και αντίστοιχα χιλιάδες επιχειρήσεις που ζουν από αυτούς, και τα χώνουν στους οργανωτές για να συντηρούν την αλυσίδα.

Αυτά πάμε για άλλα, με υγεία.
Άβαταρ μέλους
HUSQY
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 24 Μάιος 2004, 18:12

Δημοσίευσηαπό jdelis » 01 Νοέμ 2007, 19:47

Δημοσθένη η σύγκριση των αγώνων 4Χ4 με τα ιστορικά είναι ατυχής. Τα δεύτερα είναι εντελώς βόλτα, ενώ τα δικά μας ακόμη και με μικρότερες ΜΩΤ, δεν είναι. Επίσης οι ζημιές σε ένα ασφάλτινο ιστορικό είναι μηδενικές.
Δε μπορώ να πω με τι πρέπει να συγκριθούν τα RR (και τα συναφή), πάντως όχι με τα Rally Αντίκα.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό karka » 01 Νοέμ 2007, 19:51

και κατά δεύτερο μπράβο και στον Σπύρο που δεν επενέβη στα όσα γράφονται και κατά του σε αυτό το φορουμ.

kala δεν τον ειπαμε και καμπουρη...
Άβαταρ μέλους
karka
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 19:52

Δημοσίευσηαπό 4X4Halkida » 02 Νοέμ 2007, 08:58

Και στις δύο σχετικές θεματικές ενότητες καταθέτουν τις απόψεις τους , μέχρι τώρα, αγωνιζόμενοι , νύν και πρώην.

Προτρέπω τους φίλους του Φορούμ και τους τετρακίνητους γενικά που επισκέπτονται αυτό το Φόρουμ να γράψουν τη γνώμη τους σχετικά με τα TR και RR.
Θα ήταν πολύ χρήσιμο στους διοργανωτές να ακούσουν τι αποτρέπει έναν φανατικό τετρακίνητο ( διότι μόνο αυτός είναι πιθανός 'πελάτης' του TR , RR) να μή πάρει μέρος.
Να αναφέρω για παράδειγμα τον εαυτό μου , δεν φτάχνω αυτόκίνητο για TRial γιατί βρίσκω βαρετή την αναμονή ανάμεσα στις δοκιμασίες. Απλοικός λόγος και ακατανόητος για τους φανατικούς του είδους !! Τα παιδιά μου με τραβολογάνε στους αγώνες γύρω από τη Χαλκίδα , που πάμε ώς θεατές, Terradura, Καλιφόρνια, Μοσχοπόδι , αλλα μετά το 2. εμπόδιο φεύγουμε.

Παρόλο που το ενδιαφερόμενο κοινό είναι μικρό , πιστεύω ότι μία διαφήμιση σε περισσότερα μέσα , θα προσέθεται συμμετοχές. Υπάρχουν τετρακίνητοι που δεν είναι μέλη σε λέσχες , για διάφορους λόγους, ή δεν διαβάζουν τα Φόρα και θα 'δοκίμαζαν' να έρθουν σε ένα αγώνα , άν το μάθαιναν από μιά εφημερίδα ευρείας κυκλοφορίας . Μετά θα μπορούσαν να κρίνουν αν τους αρέσει αυτό το παιχνίδι ή όχι..

Γιά να δούμε.....

Κρίμα για τη Ροδόπη πάντως που έγινε αφορμή για αυτή τη συζήτηση...
Άβαταρ μέλους
4X4Halkida
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 23 Μάιος 2007, 20:40
Τοποθεσία: Χαλκίδα Μπούρτζι

Δημοσίευσηαπό toshmagic » 02 Νοέμ 2007, 10:02

4X4Halkida έγραψε:Και στις δύο σχετικές θεματικές ενότητες καταθέτουν τις απόψεις τους , μέχρι τώρα, αγωνιζόμενοι , νύν και πρώην.

Προτρέπω τους φίλους του Φορούμ και τους τετρακίνητους γενικά που επισκέπτονται αυτό το Φόρουμ να γράψουν τη γνώμη τους σχετικά με τα TR και RR.
Θα ήταν πολύ χρήσιμο στους διοργανωτές να ακούσουν τι αποτρέπει έναν φανατικό τετρακίνητο ( διότι μόνο αυτός είναι πιθανός 'πελάτης' του TR , RR) να μή πάρει μέρος.
α τη Ροδόπη πάντως που έγινε αφορμή για αυτή τη συζήτηση...


Εμένα θα με ενδιέφερε περισσότερο ακόμη επίσης και η άποψη των πανταχόθεν διοργανωτών, αν θεωρούν ότι έχουν την υποχρέωση να ξεδιαλύνουν το τοπίο.
Άβαταρ μέλους
toshmagic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 31 Ιαν 2005, 14:41
Τοποθεσία: Πεύκη-Αθήνα

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό fotisalp » 02 Νοέμ 2007, 10:41

Bleu έγραψε:
fotisalp έγραψε:
markd έγραψε:Δε μίλησα για κόστος !

Για να στο πώ πιό απλά δε θέλω "επισημότητα".

Θέλω να ξυπνήσω την Κυριακή το πρωί και αν δεν έχω τί να κάνω να πάω στον τάδε αγώνα !!!


Συμφωνώ.


Συμφωνείς?
Για ρώτα το Μήτσο τι έχει τραβήξει σε τέτοιο αγώνα.
Η δε το θυμάται και αυτός?
Αντε μη χ#@ω
Ακόμα και αυτό με τη λισανς έλλειμα επικοινωνίας είναι.
Ο Μαρκατος είμαι σίγουρος ότι πίστευε ότι για να βγάλει λισανς έπρεπε να τρέχει απο Νοσοκομείο σε Νοσοκομείο.
Ενα απόγευμα ήταν ρε Μήτσο.
Και μετά θα σε πήγαινα για μπιφτέκια.


Αγαπητέ Bleu βεβαίως και να χέσεις, το χέσιμο είναι πάνω απο' όλα υγεία. Πέραν της, κρίσιμης σημασίας, λειτουργίας του εντέρου σου όμως μάλλον δεν κατάλαβες ακριβώς το πνεύμα μου και φταίω εγώ σε αυτό διότι ήμουν λακωνικός.
Προσωπικά έχω εισέλθει στον κόσμο των TR-RR τα τελευταία δύο χρόνια. Ανέκαθεν μου άρεσαν οι χωμάτινες εκδρομές με το Transalp μου αλλά με τους φίλους μου κάναμε ολοένα και πιο απαιτητικά-και επικίνδυνα- πράγματα.Αυτό σε συνδυασμό με το κίνητρο που μου εμφύσησε ο καλός φίλος Τηλέμαχος Π. που ήδη έτρεχε με το παλαίμαχο DT του στις διοργανώσεις αυτές με ώθησαν στο να αγοράσω μτχ EXC ώστε να το πάρω πιο ζεστά το θέμα, να βελτιωθώ σαν αναβάτης και να το ευχαριστιέμαι στην τελική παραπάνω.Σημειωτέον ότι δε μου αρέσουν οι κορδελιασμένες διαδρομές, η πρόκληση της πλοήγησης με roadbook είναι όλα τα λεφτά για μένα. Το ότι αποφάσισα να συμμετέχω στα TR-RR και όχι απλά να κάνω με την παρέα κάποιο RB που θα έπεφτε στα χέρια μας οφείλεται στα εξής:
1)Μου αρέσουν οι συνθήκες ενός αγώνα (συναγωνισμός-κλίμα-γνωρίζεις κανούργιους ανθρώπους)
2)Οι αγώνες "εκτός έδρας" επιπροσθέτως με κάνουν να γνωρίζω off road μέρη που πιθανώς δε θα γνώριζα μόνος μου και μου αρέσει πολύ το όλο σκηνικό της εκδρομής-συμμετοχής σε αγώνα.
3)Ο υγιής ανταγωνισμός με βελτιώνει σαν αναβάτη
4)Αν παίρνω και καμιά καλή θέση είναι μια ηθική ανταμοιβή που με ανεβάζει.
Αυτά μπορώ να σκεφτώ τώρα.
Στην πορεία ίσχυσαν σταδιακά και για μένα αυτά που έγραψε ο Geco. Αγοράστηκε trip computer, roadbook holder κλπ κλπ μέχρι και trailer.
Από εκεί και πέρα σαφώς μου αρέσει η απλότητα στις διαδικασίες πάντα στο βαθμό που είναι εφικτή. Φέτος χαιρόμουν που έτρεχα στη Μ3 γιατί ήταν και πιο φτηνή και με απλούστερες διαδικασίες συμμετοχής. Δεν ξέρω κατά πόσο η λισάνς ήταν μπελάς να βγει αλλά αφού ήταν πιο απλή (και φτηνή ξαναλέω) η Μ3 την προτίμησα. Μάλιστα όταν πήρα τη 2η θέση στο RR Ρούμελης με ψιλοχάλασε λίγο η σκέψη ότι αυτό σήμαινε από του χρόνου υποχρεωτική συμμετοχή στη Μ1 (αυτό το λέω για σένα Berg).
Το κόστος συμμετοχής σαφώς και θέλω να είναι συμπιεσμένο και σαφώς εκτιμώ όταν η διοργάνωση παρέχει και τα extra της (πχ το DVD που είχε δοθεί στο Αττικό 06, ή στον Ταύγετο 06).
Tα ΤR επίσης μου άρεσαν καθώς ήταν μόνο για μοτό και σε πιο κοντινές στην Αθήνα περιοχές (κακά τα ψέμματα δεν μπορείς πάντα να ταξιδεύεις για να τρέξεις) οπότε "γέμιζαν" ωραία τις ενδιάμεσες μονοήμερες ευκαιρίες. Φέτος βέβαια το σκηνικό άλλαξε (προστέθηκαν αυτοκίνητα, περισσότεροι αγώνες κλπ). Δε με πολυενδιαφέρει το παρασκήνιο, όποτε μπορώ πάω είτε σε RR είτε σε TR. Σαφώς όμως όσο λιγότερους αγώνες έχει ένα κύπελλο τόσο πιο εύκολο είναι να το κυνηγήσεις και να συμμετέχεις σε όλους τους αγώνες.
Κάποιος είπε ότι η εκάστοτε συμμετοχή της τοπικής λέσχης στην οργάνωση του αγώνα οδηγεί σε ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα. Από τη μικρή μου εμπειρία τείνω να συμφωνήσω.
Αυτά ισχύουν για μένα, δεν ξέρω αν βοήθησα τα think tanks των διοργανώσεων πάντως πραγματικά δεν θα ήθελα να εκλείψει ο θεσμός αυτός.
Ότι άλλο θυμηθώ θα το πω στο Σπύρο από κοντά. Αναχωρώ για Ροδόπη, δυστυχώς μόνο με τουτού. Τι να κάνω αφού το είχα αφιερώσει εκεί το 4μερο :roll:

Νάστε όλοι καλά.
Fotisalp
xrepia.gr-SCRAT team
_________________
fotisalp
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2006, 12:35
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό Bleu » 02 Νοέμ 2007, 12:08

Εγω τωρα θα πρέπει διαφωνησω κάπου?
Άβαταρ μέλους
Bleu
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: 10 Απρ 2005, 18:20

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό Bleu » 02 Νοέμ 2007, 12:10

Τελικά να δεις που για εκδρομή θα ανέβουν περισσότεροι από τον αγώνα.
Θα τη σαλταρω τη μαντρα.
Άβαταρ μέλους
Bleu
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: 10 Απρ 2005, 18:20

Δημοσίευσηαπό LC8er » 02 Νοέμ 2007, 12:48

...να πω και εγώ την άποψή μου, τώρα...μετά από 10 μήνες αποχής από τα raids.

γιατί αναζητείτε τη λύση μεταξύ σας? Εσείς αποτελείτε τον "πυρήνα", εσείς είσαστε σχετικά ικανοποιημένοι με τα τεκτενόμενα στον χώρο τον raids. Τους άλλους να ρωτήσετε, αυτούς που γεμίζουν το ΑΤΤΙΚΑ, τα TR, και τις λέσχες. Αυτοί δεν κάνουν ούτε κάν το κόπο να μπουν στο φόρουμ.... άρα δεν θα απαντήσουν στο βήμα που τους διαθέτετε!

Ο αριθμός των αναβατών/οδηγών που θα μπορούσαν να είναι δυνητικοί πελάτες είναι μικρός αλλά ικανός να συντηρήσει 2,3 διοργανώσεις. Οι πελάτες αυτοί, έχουν κάνει την επιλογή τους, με κριτήρια άλλωτε αντικειμενικά (μορφή και ποιότητα αγώνων) αλλά κυρίως υποκειμενικά (πχ. δε γουστάρουν την φάτσα κάποιων) που τελικά διαμορφώνουν τη στάση του καθενα...

Ένας επιχειρηματίας καλείται να ικανοποιήσει και τα δύο σκέλη... Δεν ξέρω πόσοι οραματιστές έγιναν καλοί επιχειρηματίες... Έχουμε όμως όλοι μας πολλά παραδείγματα από ΚΑΛΟΥΣ επιχειρηματίες που έβγαλαν λεφτά από οράματα άλλων και κάνουν τα πάντα για να τους εμπιστεύεται ο "πελάτης". Έχουμε δεί και οραματιστές που έχουν αναθέσει την υλοποίηση του οράματος στους ειδικούς...

άλλο θέματάκι που έχουμε να λύσουμε είναι η ψευδαίσθηση. Η ψευδαίσθηση που δίνει το κάθε φόρουμ για εικονικές πραγματικότητες, για εικονικές δυναμικές πάντα πίσω από ένα πληκτρολόγιο. Η ψευδαίσθηση που παράγει το όραμα και οι οπαδοί του, ότι ο κόσμος γυρνά με επίκεντρο αυτούς.

Η ψευδαίσθηση του γράφοντος (εμού και ίσως καθενος απο εμάς) ότι στέλνω ένα μύνημα και θα εισακουστεί...

εις μάτην
LC8er
xrepia.gr-SCRAT team
_________________
Άβαταρ μέλους
LC8er
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 29 Δεκ 2004, 14:42
Τοποθεσία: ανατολικά...

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 02 Νοέμ 2007, 12:52

mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό leon » 02 Νοέμ 2007, 15:26

Berg έγραψε:Και από ότι φαίνεται Λεωνίδα τον χρόνο κουτσά στραβά όλοι τον βρίσκουμε.

Πιθανόν όμως τα ΣΚ του ενός αγώνα ή και του άλλου (όπως συνέβει με εμας κατά τον γνωστό νόμο του ΜΕΡΦΥ) να συμπίπτουν με υποχρεωτικές οικογενειακές ή επαγγελματικές υποχρεώσεις. Οπότε αν υπάρχουν 4 αγώνες τον χρόνο.............


Όσο για τα χρήματα υπάρχει τεράστια διαφορά στο κόστος ανάμεσα στις μοτό και τα 4x4.

Και θέτω το ερώτημα: Λογικά λόγω κόστους θα υπάρχουν λιγότερες συμμετοχές 4x4 αλλά που είναι οι συμμετοχές από τις μοτό? Γιατί δεν έρχονται?

Μηπως είναι ανάλογα, οι περισσότεροι με 4Χ4 έχουν υψηλότερα εισοδήματα από τους περισσότερους με μοτό?

Όπως λέει και ο karka οι περισσότεροι, με το ίδιο αυτοκίνητο που θα λάβουν μέρος στον αγώνα, θα το χρησιμοποιήσουν από Δευτέρα για καθημερινή χρήση.

Άρα θα πρέπει οι διαδρομές να είναι τέτοιες ώστε να μην ταλαιπωρούν όσο το δυνατόν το αυτοκίνητο. Και τίθεται φυσικά το θέμα εάν τελικά για τα 4x4 είναι αγώνες ή παιδιές (χωρίς την παραμικρή ειρωνεία).

Οι αγώνες RR είναι παιδιά όπως ήταν μέχρι τώρα. Αν το αυτοκίνητο χαλάει έπειτα από 500 χλμ που λέει ο Αντρέας, εξαρτάται από τον οδηγό και την οδήγηση του

Αποδεικνύεται από τη προσωπική μου συμμετοχή με συνοδηγό την γυναίκα μου με το 10ετίας Feroza. Πάντα γύριζα σπίτι μου μετά τον αγώνα με το ίδιο αυτοκίνητο και οι μόνες επισκευές που έκανα στην συνέχεια ήταν τακάκια,servis, μία επισκευή σούστας και μερικές αλλαγές βάσεων μηχανής (μόνιμο πρόβλημα των Feroza και μετά από απλές εκδρομές)
Μη ξεχνάμε ότι οι περισσότεροι 4Χ4 διαθέτουν και 2 όχημα μετακίνησς τους για τις καθημερινές


Για τo δε θέμα διοργάνωσης πρωταθλήματος και το ποιός μπορεί να το φέρει εις πέρας η συνταγή είναι μία και μοναδική:

Ένας διοργανωτής του πρωταθλήματος, (εταιρεία ή άτομα), σε άμεση συνεργασία με τις τοπικές λέσχες. Να μην το ξαναλέμε. Αμαν πιά

Συμφωνώ και επαυξάνω μήπως ξέχασαμε τις συμμετοχές του ΑΤΤΙΚΟΥ 2006
Λεωνίδας Μασλίας
Άβαταρ μέλους
leon
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 20 Μαρ 2006, 22:34
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή, Αθήνα

Re: Μέλλον των αγώνων Rally Raid ...

Δημοσίευσηαπό leon » 02 Νοέμ 2007, 15:55

Η γνώμη μου τι χάλασε το 2007 σε σχέση με το 2006, για παλιότερα δεν ξέρω γιατί δεν ήμουν εκεί.

Το 2006 έιχαμε 6 αγώνες σε καλά χρονικά διαστήματα με διάλλειμα το καλοκαίρι και 1 κύπελλο ή πρωταθλημα, ότι ν'άναι αυτό δεν έχει σημασία, μία παρέα, μία δύναμη οργανωτικά.

Το 2007 4 RR και 3 TR, δύο διαφορετικοί θεσμοί, χωρίστηκε και η παρέα στα 2.(ας μην ξεχνάμε ότι ο καθε οργανωτής έχει τους δικούς του υποστηρικτές-φίλους)

Ηρθε και η Ρούμελη με τα οποια προβλήματα της (δεν ήμουν εκεί από όσα διάβασα στο forum)

Μετά 6 μήνες αναμονή για την ΡΟΔΟΠΗ
Πολλοί "κρύωσαν"

Και ότι έγραψα στο προηγούμενο post μου
Μπορώ να βρώ τουλάχιστον 10 μόνιμες συμμετοχές 4Χ4 του 2006 και κάποιες του 2007 που δεν υπήρχαν στην ΡΟΔΟΠΗ

Και για τα 4Χ4 μην ξεχνάμε ότι και Η ΕΚΑΛΗ σταμάτησε τους Αντοχής γιατί δεν υπήρχε ενδιαφέρον

Ο κόσμος ζητάει προβολή, φασαρία (εξαιρείται η μουσίκη στα Ψιλα Αλώνια της Πάτρας που δεν μπορούσες να μιλήσεις στον διπλανό σου), κέφι, πλάκες (μπουγέλα στο Πήλιο!!) μαζί με τα βουνά και τον αγώνα.
Μήπως χαθηκαν αυτά φέτος?
Αλλωστε για διασκεδαση πάμε, τα άλλα τα κάνουμε τις άλλες μέρες
Λεωνίδας Μασλίας
Άβαταρ μέλους
leon
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 20 Μαρ 2006, 22:34
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή, Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 18 επισκέπτες