Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Mitsubishi Outlander - Δισκόπλακες και εγγύηση

Mitsubishi Outlander - Δισκόπλακες και εγγύηση

Δημοσίευσηαπό Evolander » 20 Σεπ 2007, 11:38

Είμαι κάτοχος του Mitsubishi Outlander turbo από τον Δεκέμβριο του 2005 και πρόσφατα στράβωσαν οι μπροστινές δισκόπλακες των φρένων.

Επικοινώνησα με το εξουσιοδοτημένο service στην Αθήνα και μου είπαν ρητά πως οι δισκόπλακες συγκαταλέγονται στα αναλώσιμα και δεν προβλέπεται αλλαγή εντός εγγύησης, παρά μόνο τορνίρισμα μέχρι δύο φορές και μετά εφόσον εξακολουθεί το πρόβλημα αλλαγή.

Στην Πανευρωπαϊκή εγγύηση των πρώτων 3 ετών δεν αναφέρεται ρητά ότι εξαιρούνται (πράγμα το οποίο εξαιρείτε ρητά και ονομαστικά στην επόμενη 4ετεία - στην επιπλέον εγγύηση που δίνει ο Σαρακάκης).

Αν και είμαι εντός της Πανευρωπαϊκής εγγύησης ακόμη, αρνούνται πεισματικά να κάνουν τα αυτονόητα, χωρίς όμως να μου δείχνουν το αυθεντικό κείμενο που αναφέρεται η εξαίρεση των δίσκων. Επίσης δεν μου δείχνουν την Πανευρωπαϊκή ή Ιαπωνική επίσημη οδηγία εγγύησης της Mitsubishi για τη διαδικασία «τορνίρισμα». Είναι φανερό ότι είναι οδηγία Ελληνική!

Έχω στείλει μέχρι σήμερα ένα email με αποδέκτες Ιαπωνία, Ευρώπη (κοινοποίηση Σαρακάκη και εξουσιοδοτημένο συνεργείο) αναφέροντας το πρόβλημα, και εχθές έλαβα μια αρνητική και αόριστη απάντηση από Σαρακάκη. Εχθές έστειλα δύο email στα κεντρικά της Ευρώπης γνωρίζοντάς τους ότι κινούμε πλέον νομικά αν δεν αλλαχθούν οι προβληματικοί δίσκοι μέχρι της προθεσμίας που έδωσε ο δικηγόρος μου.

Επίσης θα ενημερωθούν όλοι οι αρμόδιοι φορείς inka@inka.gr consumers@eett.gr katanalotes@eett.gr katagelies@ekpizo.gr press@yme.gov.gr

Σκοπός του θέματος είναι να έρθω σε επαφή με περισσότερους ιδιοκτήτες του μοντέλου που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα, και να κινηθούμε μαζί νομικά πλέον. Ήδη γνωρίζω προσωπικά τρεις ιδιοκτήτες που αντιμετωπίζουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και είναι διατεθειμένοι να συνεχίσουμε μαζί.

Το πρόβλημα -δεν είναι μεμονωμένο και- οφείλεται σε ελλειμματικά υλικά που χρησιμοποιούνται κατά την γραπτή απάντηση Σαρακάκη!!!

Φιλικά Στάθης
Τελευταία επεξεργασία από Evolander και 20 Σεπ 2007, 14:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Evolander
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007, 12:44
Τοποθεσία: Nafpaktos

MITSUBISHI OUTLANDER ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΕΓΓΥΗΣΗ

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 20 Σεπ 2007, 11:59

Μπραβο και καλα κανετε. Ειναι απαραδεκτοι για ενα τοσο μεγαλο ονομα. Μεχρι και η DAEWOO τις αλλαζει χωρις αντιρρηση στην εγγυηση. Μην κανετε πισω ουτε βημα. Αν θελετε εχω και εγω δικηγορο που διψαει για τετοιες υποθεσεις.

Τα σεβη μου!
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

MITSUBISHI OUTLANDER ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΕΓΓΥΗΣΗ

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 20 Σεπ 2007, 13:23

Μπραβο σας και να το πατε πολυ μακρια.και χρονια πολλα σταθη.
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό Evolander » 20 Σεπ 2007, 13:46

Ευχαριστώ για τις ευχές,

Θα επανέλθω με νεότερα...
Άβαταρ μέλους
Evolander
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007, 12:44
Τοποθεσία: Nafpaktos

Δημοσίευσηαπό xtrail » 20 Σεπ 2007, 14:41

Κάντε και μια κρούση προς την ένωση καταναλωτών (πολλές φορές η πίεση και απο αυτούς αποδίδει).
Πάντως το τι εξαιρείται από την εγγύηση πρέπει κανονικά να το γράφει αναλυτικά στο βιβλιαράκι που δίνουν (στης Νισσάν γράφει αναλυτικά). Ψάξτο καλά πριν αρχίσεις να δίνεις λεφτά σε δικηγόρους και επίσης να είσαι προσεκτικός σε ότι γράφεις στο ιντερνετ. Οι εταιριες και οι δικηγόροι τους αυτά κυνηγάνε για να γυρίσουν την κατάσταση υπερ τους.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό thanasisvr » 21 Σεπ 2007, 08:35

Αρχικά, χρόνια πολλά για χθες Στάθη.
Μου έκανε εντύπωση η αναφορά τους για τορνίρισμα των πλακών! Ρωτάω τώρα:Αν βάλουν την στραβή δισκόπλακα σε τόρνο (και μάλιστα δύο φορές), δεν θα αφαιρέσουν υλικό προκειμένου να γίνει "ίσια"; Έτσι, δε θα μειωθεί το πάχος της; Τι είδους εγγύηση θα δώσουν για μια τέτοια προχειροδουλειά;
Πολύ καλή η κίνηση σου. Μακάρι να βγάλεις (βγάλετε) άκρη.
Άβαταρ μέλους
thanasisvr
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 19:09
Τοποθεσία: ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό pajino » 21 Σεπ 2007, 10:12

Φίλε Evolander καλημέρα, συμφωνώ μαζί σου και τρέξ΄τους όσο αντέχεις!

Η άποψη του Shadow200 είναι χαρακτηριστικό δείγμα ελληνικής

νοοτροπίας και 'ωχ αδερφισμού'...

Και δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο αυτό δεν το σκέφτηκε για τον Σαρακάκη :evil: !!!

Γιατί στο κάτω-κάτω τι του κοστίζουν 2 δισκόπλακες ρε αδέρφια; :?:

Αλλά έτσι έχουν μάθει οι επαγγελπματίες τύπου Σαρακάκη και μπορεί να

φταίμε έμεις οι ίδιοι γι αυτό... :wink:
pajino
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 12:23
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό meco » 21 Σεπ 2007, 11:02

Ναι οι δισκόπλακες είναι αναλώσιμες, όμως αυτό αφορά τη φθορά τους και όχι το αδικαιολόγητο στράβωμα που 99% προέρχεται από ελαττωματικό υλικό.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό Evolander » 27 Σεπ 2007, 08:54

Επίλογος:

Η Mitsubishi Motors Europe με ανακοίνωσή της μέσω προσωπικής επιστολής (η οποία κοινοποιήθηκε και στον Σαρακάκη), μου γνωστοποίησε πως θα καλύψει το κόστος της αλλαγής σε δισκόπλακες και τακάκια υπό μορφήν δώρου σε εμένα και όχι μέσα στα πλαίσια της εργοστασιακής εγγύησης όπως εσφαλμένα είχα γράψει στο παρελθόν.

Με λίγα λόγια οι δισκόπλακες στην Ελλάδα για τη Mitsubishi είναι αναλώσιμες!
Τελευταία επεξεργασία από Evolander και 29 Νοέμ 2007, 16:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Evolander
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007, 12:44
Τοποθεσία: Nafpaktos

Δημοσίευσηαπό pajino » 27 Σεπ 2007, 10:02

Θέλω να πιστεύω ότι δεν εννοείς μόνο το κόστος εργασίας αλλά και το κόστος των ανταλακτικών έτσι; :roll:
pajino
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 12:23
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό Evolander » 27 Σεπ 2007, 10:56

pajino έγραψε:Θέλω να πιστεύω ότι δεν εννοείς μόνο το κόστος εργασίας αλλά και το κόστος των ανταλακτικών έτσι; :roll:

Ναι τα καλύπτει όλα
Άβαταρ μέλους
Evolander
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007, 12:44
Τοποθεσία: Nafpaktos

Δημοσίευσηαπό meco » 27 Σεπ 2007, 12:09

Evolander έγραψε:Επίλογος:

Η Mitsubishi Motors Europe με ανακοίνωσή της μέσω προσωπικής επιστολής (η οποία κοινοποιήθηκε και στον Σαρακάκη), μου γνωστοποίησε πως θα καλύψει μέσα στα πλαίσια της εργοστασιακής εγγύησης το κόστος της αλλαγής σε δισκόπλακες και τακάκια.

Επρεπε να γίνουν όλα αυτά για τα αυτονόητα?? Τι να πει κανείς; Το καλό είναι ότι τουλάχιστον εξυπηρετήθηκες. :wink:
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

NISSAN

Δημοσίευσηαπό SHADOW200 » 27 Σεπ 2007, 12:11

Mπραβο σου ρε μαγκα , τελικα πηρες αυτο που ηθελες !!!
Θα σου καλυψει ομως η MITSUBISHI EUROPE , και τις μπιελες που θα αλλαξεις σε λιγο καιρο ???
Τοτε ο σαρακακης θα παρει δικαννο , να σε κυνηγαει !!!
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
SHADOW200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1133
Εγγραφή: 29 Ιουν 2007, 10:39

NISSAN

Δημοσίευσηαπό camelg4 » 27 Σεπ 2007, 13:24

Χαλάλι η ταλαιπωρία.
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.
Άβαταρ μέλους
camelg4
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1761
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006, 19:52
Τοποθεσία: polikastro

Δημοσίευσηαπό panmal » 28 Σεπ 2007, 15:30

Evolander έγραψε:Επίλογος:

Η Mitsubishi Motors Europe με ανακοίνωσή της μέσω προσωπικής επιστολής (η οποία κοινοποιήθηκε και στον Σαρακάκη), μου γνωστοποίησε πως θα καλύψει μέσα στα πλαίσια της εργοστασιακής εγγύησης το κόστος της αλλαγής σε δισκόπλακες και τακάκια.


Εγώ δυστυχώς για το CR-V μου (ίδιο πρόβλημα – στραβοί δίσκοι) δεν είχα την ίδια τύχη με τη Honda Europe :( :( :(
Αρνήθηκαν να πάρουν οποιαδήποτε θέση και με παρέπεμψαν στη Honda Greece (δηλ Σαρακάκη) και στο βιβλίο εγγύησης του αυτοκινήτου. Χ€σ€ ψηλά κι αγνάντευε δηλαδή. :( :( :(
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Επόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες