Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Maverick & KTEO;

Συντονιστής: SUVord

Maverick & KTEO;

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 24 Σεπ 2007, 15:57

Και ναι πέρασαν 4 χρόνια που έχω το mav από τον 9/2003 και ήρθε ο καιρός για ΚΤΕΟ.
Ολα καλά θα μου πείτε αλλά θα ήθελα να σας ρωτήσω τι κάνουμε με το φρενόμετρο.
Δηλαδή όταν βάλουμε το όχημα πάνω με τις μπροστινές ρόδες και τα ράουλα ξεκινήσουν δεν θα δώσει κίνηση και πίσω (πάντα μιλάω για το auto).Οταν οι πίσω ρόδες πάρουν κίνηση και πατάνε σταθερά τι θα γίνει?
Αναφέρομαι σε αυτό γιατί πριν μερικά χρόνια στο τοπικό μου ΚΤΕΟ ένα subaru "κούρεψε" το πίσω διαφορικό.Φυσικά έκανε μηνύσεις στο ΚΤΕΟ αλλά ξέρετε τι συμβαίνει με το δημόσιο.Τελικά τίποτε ακόμη.........
Πάντα μιλάω για ΚΤΕΟ δημόσιο και με ράουλα μόνο για δύο τροχούς.
Ευχαριστώ .
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Δημοσίευσηαπό FLAKA » 25 Σεπ 2007, 12:14

Πήγαινε σε ιδιωτικό ΚΤΕΟ να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ....(και εννοείται ότι θα τους το υπενθυμήσεις,έτσι ώστε να αποφευχθεί τυχόν λάθος....)
Αυτά.....απλό δεν είναι?
Άβαταρ μέλους
FLAKA
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 29 Μαρ 2006, 15:31

Δημοσίευσηαπό helias » 25 Σεπ 2007, 14:13

Δεν πιστεύω να γίνεται τέτοια πατάτα!!!!
:-x Είναι αδύνατο να βάλουν το Μάβ σε ράμπα με ράουλα μόνο μπροστά, αμέσως θα εμπλακεί η τετρακίνηση!!
Δεν μπορεί πρέπει να υπάρχει πρόβλεψη για τέτοιου είδους αυτοκίνητα με αυτόματη τετρακίνηση!
Εντάξει την πατήσανε με τον πρώτο, δεν πιστεύω να συνεχίζεται η ........
Εξ΄ άλλου εκεί θα είσαι και εσύ και θα τους το πείς. :wink:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 25 Σεπ 2007, 14:49

Εκλεισα ραντεβού για αύριο το απόγευμα σε ιδιωτικό ΚΤΕΟ .Τους ρώτησα πως γίνεται η μέτρηση και μου είπαν ένα τροχό κάθε φορά!!!!!
Δεν ξέρω δεν απαντώ.Θα σας ενημερώσω αύριο βράδυ ή μεθαύριο το βράδυ (λόγω δουλειάς).
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Δημοσίευσηαπό FLAKA » 25 Σεπ 2007, 21:37

Σε ιδιωτικό το πήγα και εγώ,τσεκάρανε έναν - έναν τους τροχούς και όλα οκ...
Και γιά την ιστορία με χρέωσανε φυσικά extra......
Άβαταρ μέλους
FLAKA
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 29 Μαρ 2006, 15:31

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 28 Σεπ 2007, 14:20

Τελικά πήγα στο ιδιωτικό κτεο Ιωαννίνων.Οι άνθρωποι ξέρουν να κάνουν την δουλειά τους.
Καταρχήν περιμένεις ελάχιστα (με ραντεβού) για να μην πώ σχεδόν καθόλου.Περιμένεις στην αίθουσα αναμονής με καφεδάκι και το όχημα σε λιγότερο από 20 λεπτά έτοιμο.Με ευγένεια και χαμόγελο όλα στρώνουν.
Από πλευρά τιμής μου πήραν 43 ευρώ ενώ το τοπικό δημόσιο ήθελε 40.Δεν το συζητάω.......
Τώρα στο θέμα μας για το φρενόμετρο.Βάζει τους τροχούς (πχ. μπροστινούς ) πάνω στα ράουλα και δίνει κίνηση και στα δύο αλλά με ανάποδη φορά.Δηλαδή ο ένας πάει μπροστά και ο άλλος πίσω.Ετσι "μπερδεύει" το σύστημα αυτόματης μετάδοσης που νομίζει ότι ο άξονας είναι σταματημένος!!! Μετράει τον ένα τροχό και μετά αλλάζοντας φορά τον άλλο.Το ίδιο και στον πίσω άξονα. Φυσικά η τεχνικός μού τα εξήγησε αναλυτικά
και ότι άλλο ήθελα να μάθω.
Αυτά τα ολίγα.Εγώ έμεινα ευχαριστημένος και για άλλα αυτοκίνητα που έχω θα τα πάω εκεί και ΟΧΙ στο δημόσιο.
ΑΧ ΒΡΕ ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ. Κάνε άρση και θα δεις συμπεριφορά.Προσέξατε αλλαγή στον ΟΤΕ........
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Δημοσίευσηαπό typod » 28 Σεπ 2007, 14:25

KONSTANTINOS έγραψε:ΑΧ ΒΡΕ ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ. Κάνε άρση και θα δεις συμπεριφορά.Προσέξατε αλλαγή στον ΟΤΕ........
OXI [-X [-X [-X
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

MAVERICK & ΚΤΕΟ???

Δημοσίευσηαπό MAVERIKIOS » 28 Σεπ 2007, 21:24

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΡΣΗ ΤΗΣ ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΒΟΥΛΑ ΤΗΝ "ΒΟΗΘΕΙΑ" ΤΩΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΚΥΒΕΡΝΟΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ... ΕΝΤΑΞΕΙ !!!!
Άβαταρ μέλους
MAVERIKIOS
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 26 Φεβ 2006, 05:53
Τοποθεσία: ΡΙΟ, ΑΧΑΪΑΣ

Δημοσίευσηαπό juan » 29 Σεπ 2007, 18:21

Καλα που μας το θύμησες Κώστα ... Το είχα ξεχάσει τελείος ότι θα πρέπει να περάσω ΚΤΕΟ

:P Χρίσημα αυτά που μας περιέγραψες . :P

Δυτέρα θα πάρω τηλέφωνο για ραντεβού
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

.

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 01 Οκτ 2007, 16:54

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι δεν έχω τίποτε με τους δημόσιους υπαλλήλους (Εγώ είμαι στον ιδιωτικό τομέα) αλλά μερικές φορές μερικοί με κάνουν και σκάω με την αναίδεια τους και με την υπεροψία τους.
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Δημοσίευσηαπό MAVERIKIOS » 01 Οκτ 2007, 18:40

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΕ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΔΗΜ. ΥΠ. ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΦΤΑΙΕΙ Η ΑΣΥΛΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΝ ΤΑ "ΑΦΕΝΤΙΚΑ" (Π.Χ. ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΑΝ !!)ΤΟΥΣ !!
Άβαταρ μέλους
MAVERIKIOS
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 26 Φεβ 2006, 05:53
Τοποθεσία: ΡΙΟ, ΑΧΑΪΑΣ

Δημοσίευσηαπό KONSTANTINOS » 02 Οκτ 2007, 13:10

ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: 06 Ιαν 2004, 23:06
Τοποθεσία: ARTA

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 08 Οκτ 2007, 11:59

helias έγραψε:Δεν πιστεύω να γίνεται τέτοια πατάτα!!!!
:-x Είναι αδύνατο να βάλουν το Μάβ σε ράμπα με ράουλα μόνο μπροστά, αμέσως θα εμπλακεί η τετρακίνηση!!
Δεν μπορεί πρέπει να υπάρχει πρόβλεψη για τέτοιου είδους αυτοκίνητα με αυτόματη τετρακίνηση!
Εντάξει την πατήσανε με τον πρώτο, δεν πιστεύω να συνεχίζεται η ........
Εξ΄ άλλου εκεί θα είσαι και εσύ και θα τους το πείς. :wink:


Προς επιβεβαίωση των όσων γράφει ο φίλος helias, σημειώστε ότι το αμερικάνικο εγχειρίδιο λειτουργίας (ελλινιστί «μάνιουαλ») αναφέρει ρητά ότι απαγορεύεται η ρυμούλκηση του αυτοκινήτου αν βρίσκονται σε επαφή με το δρόμο (και γυρίζουν) μόνο οι πίσω τροχοί και οι μπροστά είναι πάνω σε ράμπα (ακίνητοι). Αν θέλετε να ρυμουλκήσετε το αυτοκίνητο, πρέπει να περιστρέφονται και οι 4 τροχοί. Μάλιστα, δεν γίνεται διάκριση στο αν η μηχανή του αυτοκινήτου είναι σε λειτουργία ή όχι, πιστεύω όμως ότι απαγορεύεται και με σβυστή τη μηχανή διότι έτσι συνήθως ρυμουλκούνται τα αυτοκίνητα
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό helias » 09 Οκτ 2007, 08:02

Απ΄ ότι έχω δεί, εαν το ρυμουλκήσει γερανός της τροχαίας, στις πίσω ρόδες βάζουν δυο τάκους κινούμενους με ροδάκια και αυτό γιατί συνήθως τραβούν παράνομα παρκαρισμένα αυτοκίνητα , τα οποία έχουν τραβηγμένο το χειρόφρενο που ως γνωστόν επενεργεί στους πίσω τροχούς. :wink:
Έτσι δεν έχουμε φόβο από τη ρυμούλκηση της τροχαίας.
Παρκάρετε ελεύθερα !!! χι χι χι χι χι !! :lol: :lol: :lol:
Έχουμε μέλλον πίσω μας !
Άβαταρ μέλους
helias
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 03:13
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής

Re: Maverick & KTEO;

Δημοσίευσηαπό juan » 14 Οκτ 2007, 21:13

KONSTANTINOS έγραψε:Και ναι πέρασαν 4 χρόνια που έχω το mav από τον 9/2003 και ήρθε ο καιρός για ΚΤΕΟ.
.


το δικό μου ειναι 7/2002 και μου είπαν ότι πρέπει να το πάω 7/2008

Παρ όλα αυτά το πήγα τωρα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Επόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες