Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Rally Raid Ρούμελης 2007: Λίγες ώρες μετα...

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Δημοσίευσηαπό Berg » 22 Μάιος 2007, 15:31

littledevil έγραψε:Μαθαμε όμως πως RALLY RAID δεν ειναι μόνο διασέδαση αλλα είναι και περιπέτεια και δεν πρέπει να το βάζεις κάτω εύκολα.(ακους Λεωνίδα?)


Εγώ στα είπα να αλλάξεις συνοδηγό και να πάρεις την κοπέλα στην φωτό αλλά εσύ επέμενες να κρατήσεις τον Αγιορείτικο! :lol: :lol: :lol: Ας τον να πάει να αγιάσει! :lol: :lol: :lol:
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Berg » 22 Μάιος 2007, 15:31

Κάτι δεν πάει καλά και τα στέλνει διπλά το ρημάδι. Λες να επηρεάστηκε ο server από την βροχή και τις λάσπες? :( :( :( :( :(
GET SERIOUS HAVE FUN!
“A Tutto Gasse” Fabrizio Meoni
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΡΟΥΜΕΛΗ

Δημοσίευσηαπό geco » 22 Μάιος 2007, 17:01

Berg έγραψε:ΓΙΑΤΙ ΕΤΡΕΞΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ

1. Γιατί πήγα στην Ρούμελη να κάνω διήμερο αγώνα.

2. Γιατί μου αρέσει το βουνό με όλες τις συνθήκες.

3. Γιατί δεν μου αρέσει να κάνω πίσω χωρίς να δοκιμάσω τα όριά μου.

4. Επειδή κάποιος ονόματι superspy είχε γα&^%θει να ετοιμάσει αυτόν τον αγώνα τόσες μέρες.

5. Για να μην βγούν μερικοί μερικοί και να πουν ότι δεν μπορεί να σταθεί η διοργάνωση.

6. Γιατί θα με έχεζε όλη η παρέα στο τρωκτικάδικο της Δημητρακοπούλου. (Ε ρε τι έχει να ακούσουν μερικοί μερικοί), :lol: :lol:


Γιά τους ίδιους ακριβώς λόγους ΔΕΝ σκέφτηκα καν να μην τρέξω και εγώ !

Η 1η μέρα είχε περισσότερο σασπένς!
Η δυνατή βροχή εναλλασόταν με λιακάδα και δεν ήξερες τι σε περίμενε μετά !

Είπαν ότι ο αγώνας είχε τις ίδιες διαδρομές με παλαιότερους! ΣΩΣΤΟ !!!

Είπαν επίσης ότι ο καιρός τις έκανε τελείως διαφορετικές ! ΣΩΣΤΟΤΕΡΟ !!!

Ατύχησα να χάσω τα γυαλιά μου και να πέσω πίσω από τον Κανελλέα και το γουρούνι του σε στεγνό κομμάτι ! Με σοβάτισε κανονικά !

Μετά από καταρακτώδη βροχή σταμάτησε να δουλεύει το ψηφιακό οδόμετρο και πήγαινα στα τυφλά !

Στο κοντρόλ του Καλλίδρομου ευτυχώς βρήκα ταξί !

Ο σωφέρ Τηλέμαχος πήγαινε καταπληκτικά με το DT του, σε βαθμό να σε κάνει να αναρωτιέσαι τι τα θές τα τελευταία μοντέλα και τα πολλά άλογα !!!
Με πήγε στον τερματισμό σβέλτα και ευχάριστα !

Την Κυριακή τα πράγματα ήταν πιό όμορφα, οι συνθήκες ΙΔΑΝΙΚΕΣ, το χώμα νωπό και η σκόνη ανύπαρκτη!
Πήγα με τον Μπεμπέκο αρκετή ώρα αλλά με κοψοχόλιασε με τα αεροπλανικά του, που τα έσωσε μεν αλλά μάλλον γύρισε ξανά το τραυματισμένο του γόνατο !

Μου άρεσε πολύ η "Μογγολία" και τα διάφορα εγκατελειμένα (αλλά καλοχαραγμένα) δρομάκια και τα λοιπά εκτός δρόμου κομμάτια !

Η γνωστή επιβλητική γέφυρα της παππαδιάς και τα κομμάτια με την φυτεμένη πέτρα! Τα οροπέδια, τα σκεπαστά, τα κατηφόρια, τα ανηφόρια, τα χιονισμένα βουνά, τα χορταριασμένα βράχια !!!

Στο τελευταίο κομμάτι, ένας περιποιημένος βούρκος με έστειλε να εξετάσω από κοντά την ... σύσταση της λάσπης !

Απόλαυσα το μηχανάκι μου !

Αποδείχτηκε άψογο! Ευχάριστο, δυνατό, αξιόπιστο και οικονομικό αφού με 13 λίτρα έκανε 200 χιλιόμετρα !

Τα λιγώτερα κιλά από το XR βοήθησαν πολύ, αλλά το σπουδαιότερο εξάρτημα αποδείχτηκε η ΜΙΖΑ, ιδιαίτερα σε λάσπες και δύσκολα κομμάτια !

Η δεύτερη θέση στα 450 δεν με χάλασε καθόλου, αν και δεν αντιπροσωπεύει τις οδηγικές μου ικανότητες ! (Είμαι γεννημένος γιά πρώτος!)

Ευχαριστώ όλους γιά τα κολακευτικά σχόλια γιά το άτομό μου και αντιπαρέρχομαι με ... ανωτερότητα τις παρατηρήσεις του Doc γιά την σιλουέτα μου !

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧ ! Είναι μακρυά η "Ροδόπη" !!!
Τελευταία επεξεργασία από geco και 22 Μάιος 2007, 17:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Ένας στο χώμα - χιλιάδες στον αγώνα !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Re: ΡΟΥΜΕΛΗ

Δημοσίευσηαπό drMel » 22 Μάιος 2007, 17:04

geco έγραψε:αντιπαρέρχομαι με ... ανωτερότητα τις παρατηρήσεις του Doc γιά την σιλουέτα μου !

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧ ! Είναι μακρυά η "Ροδόπη" !!!


μην την ψάχνεις σε ζηλεύει
drMel
 

Δημοσίευσηαπό DIMOSTHENIS » 22 Μάιος 2007, 17:36

Eπειδή έχω τα μέσα :twisted: κάποια λίγα για τον αγώνα δημοσιεύθηκαν σήμερα στην εβδομαδιαία εφημερίδα Basket Week. Θα συνεχίσουμε να γράφουμε για τα δικά μας οπότε και οποιαδήποτε άρθρα (μικρά) καλοδεχούμενα...
CROSSBACK
Άβαταρ μέλους
DIMOSTHENIS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 09 Μάιος 2007, 14:02
Τοποθεσία: ΠΑΠΑΓΟΣ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό superspy » 22 Μάιος 2007, 17:50

littledevil έγραψε:....
Μας στεναχώρεσε η απάντηση του Σπύρου στην ενημέρωση για την δεύτερη ημέρα πως δεν έχει εναλλακτική να ξεκολλήσει τα μεγάλα κυρίως αυτοκίντητα εαν χρειαστεί γιατί δεν έχει τα μέσα,μας άγχωσε και επηρέασε άμεσα την αποφασή μας να μήν τρέξουμε .
...


Λυπάμαι για την παρανόηση, αλλά απλά ανάφερα ότι αν κολλησει το "βαρύ" του Κούτσικου στην Οίτη, θα χρειαστούμε και τα δύο Discovery της οργάνωσης για να το ξεκολλήσουμε και αυτό με δυσκολία, καθώς και ότι... δυστυχώς δεν έχουμε -ακόμα- Unimog... :-(
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό spiros » 22 Μάιος 2007, 18:40

superspy έγραψε:
littledevil έγραψε:....
Μας στεναχώρεσε η απάντηση του Σπύρου στην ενημέρωση για την δεύτερη ημέρα πως δεν έχει εναλλακτική να ξεκολλήσει τα μεγάλα κυρίως αυτοκίντητα εαν χρειαστεί γιατί δεν έχει τα μέσα,μας άγχωσε και επηρέασε άμεσα την αποφασή μας να μήν τρέξουμε .
...


Λυπάμαι για την παρανόηση, αλλά απλά ανάφερα ότι αν κολλησει το "βαρύ" του Κούτσικου στην Οίτη, θα χρειαστούμε και τα δύο Discovery της οργάνωσης για να το ξεκολλήσουμε και αυτό με δυσκολία, καθώς και ότι... δυστυχώς δεν έχουμε -ακόμα- Unimog... :-(


Ενοικιάζεται "καναδέζα" σε τιμή ευκαιρίας!
Πληροφορίες εντός. :twisted:

Σπύρε, Μην παίρνεις και όρκο ότι του littledevil είναι ελαφρύτερο.
spiros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: 12 Δεκ 2002, 08:54

ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ ΓΙΑ ΡΟΥΜΕΛΗ ΚΑΙ... ΑΛΛΑ!!!

Δημοσίευσηαπό DIMOSTHENIS » 22 Μάιος 2007, 21:03

Κατά αρχήν ένα ευχαριστώ στη διοργάνωση για το διήμερο.Ήταν πολύ ωραία τελικά.

Κατά δεύτερον ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στο συνοδηγό μου ΒΑΣΙΛΗ ΔΗΛΕ ο οποίος δεν το έβαλε κάτω ούτε όταν εγώ υπό καταρακτώδη βροχή, το Σάββατο, ένιωσα νικημένος από την επιλογή των ελαστικών και το γεγονός ότι ήμουν μέσα σε ένα 90άρι με τις δύο πισινές ρόδες στον αέρα.
Επίσης ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ τους ΔΗΜΗΤΡΗ ΣΙΛΕΛΗ και ΜΙΛΑΤΟ ΑΝΔΡΟΓΙΑΝΝΗ που έμειναν κοντά μας επί μία ώρα και που χωρις αυτούς θα κοιμόμασταν ακόμη στο βουνό.

Ένα ευχαριστώ στο πλήρωμα που τελικά έμεινε και βοήθησε όταν τους εξηγήσαμε ότι δεν μπορούσαμε να λύσουμε όλα τα συρματόσχοινα για να περάσουν.

Επίσης ένα... ευχαριστώ σε εκείνους που με τη συμπεριφορά τους μου θύμισαν ότι υπάρχουν κάποιοι που δεν καταλαβαίνουν ότι δεν τρέχουμε στο WRC ή στο Paris - Dakar αλλά σε ένα event που μεγαλύτερη σημασία έχει η διασκέδαση και πάνω από όλα η ασφάλεια.

Θεωρώ επίσης σωστή και σεβαστή την επιλογή όσων δε συμμετείχαν τη δεύτερη μέρα. Με δεδομένο το γεγονός ότι την πρώτη μέρα με αυτές τις συνθήκες έπρεπε να ρισκάρεις πάρα πολύ για να παίξεις σε ρυθμούς αγώνα οπότε με βάση τις πληροφορίες ότι τα πράγματα θα ηταν πολύ χειρότερα την Κυριακή λογικότερο είναι να πεις δεν πάω για να μην μπλέξω και δεν ξεμπλέκω παρά το"πάω και βλέπω".

Καλό επίσης είναι η διοργάνωση να επαναλαμβάνει κάθε (αγωνιστική) μέρα τα rules of contact για τα πληρώματα εκείνα που δεν καταλαβαίνουν ότι πάνω στα βουνά με τέρμα γκάζια δεν πας προφυλακτήρα με τον μπροστινό γιατί το κακό δεν αργεί να συμβεί.

Μπορεί κάποιοι να πιστεύουν ότι πάνε αέρα επειδή έπιασαν τον μπροστινό αλλά μπορεί απλώς ο μπροστινός να πηγαίνει αργά.

Τέλος πάντων.
Με δεδομένο το συμβάν με Δουράκο και τη δική μου εμπειρία στην Πάτρα παρακαλώ άπαντες να θυμόμαστε ότι η ασφάλεια είναι ΤΟ ΠΡΩΤΟ, ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΟ.

Όλα τα άλλα είναι για να περνάμε καλά. Αν είναι κάποιος από μας τόσο πολύ γρήγορος έστω και τώρα στα γεράματα θα τον... τσιμπήσει κάποια εργοστασιακή ομάδα και θα τον πληρώνει εκατομμύρια με αντίτιμο τη ζωή του...

Τέλος επειδή ΚΑΚΙΣΤΑ η διοργάνωση πέρσι δεν δημοσιοποίησε κάποιες φωτό το κάνω εγώ και για να δείξω πόσο λάθος ήμουν και για το τι μπορεί να συμβεί εκεί που την έχεις δει Βατάνεν...
CROSSBACK
Άβαταρ μέλους
DIMOSTHENIS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 09 Μάιος 2007, 14:02
Τοποθεσία: ΠΑΠΑΓΟΣ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό KaLeXakis » 22 Μάιος 2007, 22:12

Λιγα λογια κι απο μενα.

Πολυ ικανοποιημενος απο την ταυτιση
RB και του ποδηλατικου οδομετρου μου,

ολα εδειχναν ροδινα για τη συνεχεια.

Ομως η λασπη ειχε αντιθετη γνωμη.
Οι ικανοτητες μου κι η εμπειρια ειναι
ανεπαρκεις για τοση λασπη.

Αλλη μια εμπειρια λοιπον.

Να ευχαριστησω τον Αρη, το Γιαννη (σκουπα) κι ιδιαιτερα
τον Αλεξανδρο Νικολαου για την πολυτιμη βοηθεια τους.
Στου κουνγκ-φου την πόρτα,
αν σε παίρνει βρόντα !
KaLeXakis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 12 Ιαν 2007, 00:38
Τοποθεσία: 240m-750m

Δημοσίευσηαπό doc » 22 Μάιος 2007, 22:30

KaLeXakis έγραψε:Ομως η λασπη ειχε αντιθετη γνωμη.
Οι ικανοτητες μου κι η εμπειρια ειναι
ανεπαρκεις για τοση λασπη.

Αλλη μια εμπειρια λοιπον.

Να ευχαριστησω τον Αρη, το Γιαννη (σκουπα) κι ιδιαιτερα
τον Αλεξανδρο Νικολαου για την πολυτιμη βοηθεια τους.


Μη μασάς! Μάζευε εμπειρίες και θα σου αποδώσουν σιγά σιγά...

Κρίμα, γιατί έμεινες στο πιο ύπουλο κομμάτι, μετά ευκόλυνε το πράμα.
Η λάσπη θέλει ειδικό χειρισμό, για να μην φορτώνουν οι ρόδες.

Υ.Γ. Ποιανού ήταν το κόκκινο αγροτικό που πήγαινε με τον Αλέξανδρο συνοδηγό να μαζέψετε το XR? (Πιο σιγά την άλλη φορά... ε?) Αυτόν μόνο πρόλαβα να δω... Είδες μετά πως είχε αλλάξει το τερέν? Πετύχατε και την ώρα της δυνατής βρόχας εκεί πέρα...
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό pajerov6 » 22 Μάιος 2007, 22:35

Ρε συ Δημοσθενη μηπως αυτο το 105 ειναι λιγο ΓΚΑΝΤΕΜΙΚΟ!!!!!
Pajero DOHC-24 V6 3500
Άβαταρ μέλους
pajerov6
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 13 Οκτ 2006, 11:12
Τοποθεσία: Βολος

Δημοσίευσηαπό KaLeXakis » 22 Μάιος 2007, 22:39

Ο Αλεξανδρος συνοδηγος κι εγω οδηγος.

Δικο μου το ΝISSAN. Πιο σιγα δε γινοταν να παμε !!
Στου κουνγκ-φου την πόρτα,
αν σε παίρνει βρόντα !
KaLeXakis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 12 Ιαν 2007, 00:38
Τοποθεσία: 240m-750m

Δημοσίευσηαπό doc » 22 Μάιος 2007, 22:40

KaLeXakis έγραψε:Ο Αλεξανδρος συνοδηγος κι εγω οδηγος.

Δικο μου το ΝISSAN. Πιο σιγα δε γινοταν να παμε !!


Τότε κόρνα! :wink:
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό DIMOSTHENIS » 22 Μάιος 2007, 23:43

pajerov6 έγραψε:Ρε συ Δημοσθενη μηπως αυτο το 105 ειναι λιγο ΓΚΑΝΤΕΜΙΚΟ!!!!!


Aρχίζω να φοβάμαι ότι φταίει το 5 και τα... πολλαπλάσιά του. Βλέπε το 110 που είχα και το καρακώλυμα...
CROSSBACK
Άβαταρ μέλους
DIMOSTHENIS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 09 Μάιος 2007, 14:02
Τοποθεσία: ΠΑΠΑΓΟΣ, ΑΤΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό pajerov6 » 23 Μάιος 2007, 11:46

Τουμπαρησες με το 105,κολλησες με το 110,σε ξεκολλησα με το 105,και εμενα μου εσπασε το σωληνακι!!!!!!!!!Αγιασμο γρηγορα!!!!!!!! :roll: :roll:
Pajero DOHC-24 V6 3500
Άβαταρ μέλους
pajerov6
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 13 Οκτ 2006, 11:12
Τοποθεσία: Βολος

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες