Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Freelander : γρύλος πίσω παραθύρου

Δημοσίευσηαπό Freelander » 28 Μαρ 2008, 21:47

Συγνώμη πρόεδρε έχασα τις εξελίξεις. Είστε και οι 2 ιδρυτικά στελέχη του ιστορικού αυτού μπραντ και μπερδεύτηκα.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό vagelis » 29 Μαρ 2008, 08:58

Εσενα θα σε περασουμε σαν επιτιμο μελος μια και ησουν πρωην ιδιοκτητης ΤΑΤΑ και θα πληρωσεις μιση συνδρομη.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό pantg » 29 Μαρ 2008, 09:38

vagelis έγραψε:
Πρωτον ειναι ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ.
Δευτερον δεν ειναι του Γιαγκουλα,ειναι ολων οσων αγαπουν την ιστορικη αυτη εταιρια και τριτον προεδρος ειμαι εγω.



Βαγγέλη σε έπιασα αδιάβαστο καλέ μου.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΦΙΛΩΝ ΚΑΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ ΤΑΤΑ θα πρέπει να είναι.
Ειπαμε να την κάνουμε την δουλειά σωστά. Θα αφήσετε τους εραστές των ΤΑΤΑ έξω???? Μόνο ιδιοκτήτες? Γιατί να είμαστε ρατσιστές?

Πρόεδρος φυσικά και θα πρέπει να είσαι εσύ. Θα πρέπει όμως να βρεθεί και κάτι Ινδικό για να μπει στο χρέπι ε??? (χάντρες, καθρεπτάκια, χαλάκια αντί για πατάκια και φυσικά πολύ μυρωδιά από tandoori και tika massala στο εσωτερικό) Η πατρότητα όμως ανήκει δικαιωματικά στον Δημήτρη.

(αν και για να είσαστε ακριβείς δεν θα έπρεπε να υπάρχει πρόεδρος οπότε ΟΛΗ η "δόξα" πηγαίνει αυτομάτως στον Δημήτρη <χεχεχεχε>)
pantg
 

Δημοσίευσηαπό vagelis » 29 Μαρ 2008, 09:54

Μα ο Γιαγκουλας με προτεινε για προεδρο.
Οσο για τα υπολοιπα(πατακια ,μυρωδικα κλπ) θα φροντισω να μου σταλουν απο την μαμα εταιρια για να ειναι και αυθεντικα.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό pantg » 29 Μαρ 2008, 10:17

Βαγγέλη ρώτα τους αν θα βγάλουν και για τα Disco 1.

(χιχιχιχιχιχι)

(νομίζω ότι βγήκαμε εντελώς θέματος για τον γρύλο του Freelander. Πάμε στην κατάλληλη θεματική καταχώρηση....)
pantg
 

Δημοσίευσηαπό stelioskal » 29 Μαρ 2008, 21:36

Φίλε Asterion
Θα σου έλεγα να μην βασανιστής με τέστ. Είναι ΚΟΙΝΟΤΑΤΟ πρόβλημα και ο γρύλος του παραθύρου είναι το πιο περιζήτητο ανταλλακτικό. Για να μην έχεις αμφιβολίες:
1. Όταν πατας το χερούλι της πόρτας ακούς τον ηλεκτρικό θόρυβο του ρελέ?
2. Αν κολήσεις το αυτί σου στην πόρτα ακούς τον κινητήρα;

Μέγιστη βοήθεια θα είναι αν πράγματι υπάρχει ανταλλακτικό συρματόσχοινο με οδηγούς. Παντελή δώσε περισσότερες πληροφορίες γιατί δυστυχώς ο γρύλος είναι αναλλώσιμο ανταλλακτικό και θα το ξαναχρειαστώ. Χώρια που έχω κρατήσει τον παλιό και πολύ θα χαιρόμουν να τον επισκευάσω.

ΥΓ Asterion, πάρε και κανένα υπογλώσιο για όταν δεις απο πού προήλθε το πρόβλημα.θα σου χρειαστεί...
Στέλιος Καλτσούνης
Φιλελευθερη Συμμαχία
Στάση Πολιτών
www.greekliberals.net
Άβαταρ μέλους
stelioskal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 28 Δεκ 2005, 22:52
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευσηαπό freeandrew » 31 Μαρ 2008, 07:52

Η προσωπική μου εμπειρια απο το συγκεκριμένο πρόβλημα που είχε παρουσιαστεί πριν απο 4 χρόνια είναι ότι μπορεί να επισκευαστεί ανέξοδα. Όταν παρουσιάστηκε το πρόβλημα απευθύνθηκα στην επίσημη αντιπροσωπεία για επισκευή η οποία μου ανέφερε το τριψήφιο ποσό για την αντικατάσταση του μηχανισμού.($$$) Έγινε προσπάθεια πρόχειρης επισκευής η οποία άντεξε 2-3 μέρες οπότε η λύση ήταν η αντικατάσταση. Απο την στιγμή που λειτουργούσε το πίσω παράθυρο δεν ήμουν διατεθημένος να δώσω τόσα χρήματα οπότε απευθύνθηκα σε ένα ανεπίσημο συνεργείο Land rover όπου το επισκεύασαν σε ένα τεταρτάκι. Το παράθυρο λειτουργεί μέχρι σήμερα μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
freeandrew
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 05 Ιουν 2006, 23:24

Δημοσίευσηαπό Asterion » 31 Μαρ 2008, 17:30

Φίλε Στέλιο καλησπέρα,

Εχω την εντύπωση, πριν ακόμα κάνω το input/output test , ότι έχεις απόλυτα δίκιο.
Στην δική μου περίπτωση όταν πατάς το χερούλι της πίσω (5ης) πόρτας
ο μηχανισμός αρχίζει να δουλεύει και κατεβάζει λίγο το τζάμι αλλά όχι
επαρκώς για να ανοίξει η πόρτα. Κάνει ας πούμε την μισή διαδρομή από
την κανονική.
Όταν στη συνέχεια κατεβάσεις το τζάμι πιέζοντας το προς τα κάτω με το χέρι η πόρτα ανοίγει και κατόπιν όταν την κλείσεις το τζάμι επανέρχεται αυτόματα στην σωστή του θέση.
Πιστεύω λοιπόν οτι πρέπει να είναι πρόβλημα συρματόσχοινου και παρακαλώ και εγώ τον Παντελή να μας βρεί περισσότερες πληροφορίες για να παραγγείλω αυτό το περίφημο σετάκι.
Όσο για το τεστ έτσι κι αλλιώς θα προσπαθήσω να το μάθω γιατι χρειάζεται. Εξάλλου βρήκα στο INTERNET και κατέβασα το workshop
manual μαζί με το microcat land rover 9/2006.
Επίσης αυτό που γράφει ο φίλος freeandrew είναι αρκετά χρήσιμο αλλά δυστυχώς όχι για μένα επειδή μένω στο Ηράκλειο Κρήτης. Εκτός εάν
είδε πως το επισκεύασαν και μας πει σχετικά μπας και το προσπαθήσω μόνος.

Όσο για τα υπογλώσσια που αναφέρεις Στέλιο σκέφτομαι να τα αφήνω για σοβαρότερες περιπτώσεις.
Άβαταρ μέλους
Asterion
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 25 Μαρ 2008, 15:10
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό stelioskal » 31 Μαρ 2008, 18:42

freeandrew δώσε περισσότερες πληροφορίες άμεσα!!
Στέλιος Καλτσούνης
Φιλελευθερη Συμμαχία
Στάση Πολιτών
www.greekliberals.net
Άβαταρ μέλους
stelioskal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 28 Δεκ 2005, 22:52
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 31 Μαρ 2008, 22:05

Περιμένω κι εγώ ν' ενδιαφέρον, γιατί αν και πρός το παρών δε χρειάζεται, ποτέ δε μπορείς να είσαι σίγουρος (μ' ένα ΤΑΤΑ ειδικά)...
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό freeandrew » 01 Απρ 2008, 08:33

Τα συμπτώματα που είχα εγώ ήταν ακριβώς ιδια με του Asterion. Οπότε Asterion σου συνιστώ να το ψάξεις λίγο παραπάνω με ένα καλό μάστορα και ίσως φτιαχτεί ανέξοδα. Δέν υπάρχει λόγος να πετάς τα λεφτά σου άδικα.
Εξάλου και εγώ απο επαρχία είμαι(Βέροια) αλλα λόγο του ότι σπούδαζα στο Βόλο βρήκα ένα 'σχετικό' μάστορα σε Λαντ(ο firelord ξέρει ποιος είναι) και απο ότι θυμάμαι κατι καλωδια τέντωσε-στερέωσε και σε λίγα λεπτά ήταν έτοιμο.
Στέλιο λεπτομέριες δεν θυμαμαι οπότε δεν μπορώ να σου φανώ χρησιμος. Δεν τον είδα να πολυζορίστηκε το μάστορα στο φτιαξιμο του οπότε θεωρώ οτι ήταν κάτι εύκολο σε αντίθεση με την αντιπροσωπεία που το έφτιαχναν και ήταν σαν το γιοφύρι της Άρτας.
Άβαταρ μέλους
freeandrew
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 05 Ιουν 2006, 23:24

Δημοσίευσηαπό freeandrew » 03 Απρ 2008, 12:29

Δειτε και αυτο το repair kit:
http://cgi.ebay.co.uk/LAND-ROVER-FREELA ... dZViewItem
Άβαταρ μέλους
freeandrew
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 05 Ιουν 2006, 23:24

Δημοσίευσηαπό Asterion » 10 Απρ 2008, 13:42

Θέλω να ζητήσω συγνώμη για την πολυήμερη απουσία μου αλλά σοβαρότερες δουλειές δεν μου επέτρεψαν να ασχοληθώ με το θέμα
του γρύλου παρ΄όλο που μια μέρα έβγαλα την πλάτη της πόρτας κοιτάζοντας
μήπως και βρώ κάτι και έκτοτε έμεινε έτσι.
Και σήμερα πού λέτε, πρίν από καμιά ωρα περίπου, και ενώ ετοιμαζόμουνα να πάω κάπου, το κ..άμαξο μου έβγαλε καινούργια κόλπα. Σταμάτησε να κλειδώνει η πόρτα του οδηγού με αποτέλεσμα το αυτοκίνητο να μένει ξεκλείδωτο ενώ μπαίνει ο συναγερμός. Αλλαξα την μπαταρία του τηλεκοντρόλ
αλλά τίποτε.Ούτε και με το κλειδί κλειδώνει.
Εχω την αμυδρή εντύπωση οτι ο εγκέφαλος (??) του τάπαιξε.
Ετσι ακύρωσα το ταξίδι,πήρα δυο χάπια που πρότεινε ο Στέλιος, έβαλα το
κ...άμαξο στο γκαράζ μέχρι την Δευτέρα που θα το πάω στους καλόχαρους
της αντιπροσωπείας για να ακούσω τα ευχάριστα (σε ευρώ).
Νεώτερα θα σας έχω την Δευτέρα
Άβαταρ μέλους
Asterion
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 25 Μαρ 2008, 15:10
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό stelioskal » 11 Απρ 2008, 00:56

Asterion
Ήταν ευκαιρία τώρα που άνοιξες την πίσω πόρτα ( :D ) να βγάλεις και τον γρύλο και να δεις το πρόβλημα. Δεν είναι παραπάνω απο ~7 βίδες (3 ο κινητήρας και ανα δύο ο κάθε οδηγος αν θυμάμαι καλά. Αν θες ανέβασε φωτό του γρύλου. Θα δοκιμάσω το σετάκι απο το eBay. Με το σετάκι είναι πολύ πιθαόν να κάνεις δουλειά και να γλυτώσεις τα 300+ Αν όχι, 20€ χαμένα, αξίζει το ρίσκο.

Για την πόρτα τώρα:
Αφού δεν κλειδώνει ουτε με το κλείδί τότε προφανώς έχει γ@μη8εί η κλειδαριά. Πιθανόν να έχει γίνει απόπειρα διάρρηξης. Αφού έχεις manual μπορείς να τη βγάλεις και να μελετήσεις την κατάσταση. Ίσως και να μπορείς να παραγγείλεις καινούρια και να την αλλάξεις μόνος σου. Σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω τι γίνεται με το κλειδί. Ελπίζω να μην πηγαίνουν σέτ ( :shock: :shock: :shock: )
Στέλιος Καλτσούνης
Φιλελευθερη Συμμαχία
Στάση Πολιτών
www.greekliberals.net
Άβαταρ μέλους
stelioskal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 28 Δεκ 2005, 22:52
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευσηαπό Asterion » 11 Απρ 2008, 11:33

Φίλε Στέλιο καλημέρα,

Για να αφαιρέσω τον γρύλο είδα ότι είναι 9 βίδες (3 οκινητήρας και από
3 ο κάθε οδηγός).Ομως το τζάμι πως αποσυνδέεται από τον γρύλο???

Αν και το πρόβλημα του γρύλου προσωρινά το λύνω απλώς σπρώ- χνοντας το τζάμι προς τα κάτω με το δεξί χέρι ενώ με το αριστερό πατώ το χερούλι. Υποβοηθώντας έτσι τον γρύλο.

Οσο για την πόρτα του οδηγού? Αστα, όταν προσπάθησα να πατήσω την ασφάλεια να δω αν έτσι κλειδώνει αυτή έκατσε μέσα και τώρα από κει που δεν κλείδωνε τώρα δεν ξεκλειδώνει.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ? τώρα μπαίνω από την πόρτα του συνοδηγού!!!!!!
Μέχρι να το επισκευάσω.
Πάντως έχει και την πλάκα του . Δεν μπορείς να πεις.

Οσο για το workshop manual αν και το έχω ψάξει δεν έχω βρεί μέχρι
στιγμής τέτοιες λεπτομέρειες. Ισως να θεωρούνται απλές.
Άβαταρ μέλους
Asterion
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 25 Μαρ 2008, 15:10
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Freelander

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες