Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

FREELANDER II

FREELANDER II

Δημοσίευσηαπό juan » 08 Ιούλ 2007, 08:38

Καλημέρα σας

Ποια ειναι η γνώμη σας για το νέο << freelander 2 >> ? εχω ένα Maverick και πιθανα να αλλάξω ....

Είναι όπως το παλιό ??

Ευχαριστώ εκ των προτερων για την βοήθεια ...
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό pantg » 08 Ιούλ 2007, 19:40

Φιλε juan,

κάνε ένα τηλέφωνο στο 210 8001540 στη ROVERNORTH.
Ζήτησε τον κ. Κώστα Λεμπέση και κλείσε ένα test-drive. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το όνομά μου αν νομίζεις ότι διευκολύνει.

Τώρα όσον αφορά την σύγκριση με το Maverick.
Επειδή έχουν ένα V6 αυτόματο στην οικογένεια του αδελφού μου και τυχαίνει να ξέρω πώς πάει και τους χώρους του, θα σου έλεγα ότι το FR2 με τον βενζινοκινητήρα δείχνει να είναι καλύτερο με το Maverick να έχει ίσως ελαφρώς περισσότερους χώρους για αποσκευές (από ότι μου φάνηκε.)

Στο χώμα δεν υπάρχει σύγκριση ΣΙΓΟΥΡΑ.

Στην άσφαλτο δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά καθώς το FR2 δεν το οδήγησα σε τέτοιου είδους έδαφος.

Οσον αφορά την ποιότητα πολύ απλά δεν έχει σχέση με το Freelander (1).

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Cadfael » 09 Ιούλ 2007, 16:31

Εγώ έκανα ακριβώς τα παραπάνω και εδώ και δύο εβδομάδες είμαι κάτοχος ενός FLII - HSE αφού πούλησα το Maverickaki που είχα από το 2002. Ομολογουμένως πρόκειται για τελείως διαφορετικό αυτοκίνητο, το οποίο περιμένω να βγάλει τις παιδικές του ασθένειες-αν έχει. Στα σημεία που υπερτερεί σαφώς το Maverick είναι οι χώροι αλλά νομίζω ότι συγκριτικά είναι το μοναδικό του πλεονέκτημα. Θέλω να ελπίζω ότι το FL δεν θα έχει καμμία σχέση με τον πρόγονό του διαφορετικά θα οδηγηθώ στην απελπισία γιατί το Maverick αν μη τι άλλο ήταν ένα φτωχό πλην όμως αρκετά αξιόπιστο αυτοκίνητο. Βtw τα φώτα μου (στη μεσαία σκάλα) τυφλώνουν τους μπροστινούς μου με αποτέλεσμα να γνωρίζω πολύ κόσμο τα βράδυα. Μήπως ξέρει κανείς αν πρέπει να κάνω κάτι;
Cadfael
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Ιουν 2007, 18:32
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό juan » 09 Ιούλ 2007, 20:28

ευχαριστω πολυ μιλησα και θα κάνω test drive το Σάββατο... Η επιλογη πετρελαιο ειναι προτεινόμενη ?
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό pantg » 09 Ιούλ 2007, 22:46

Φίλε cadfael γειά,

με ΄γειές το FR2.

Για τα φώτα πήγαινέ το στην αντιπροσωπεία να σου τα ρυθμίσουν.

-------------

Φίλε juan επίσης γειά,

το πετρέλαιο είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ αν μπορείς να το αγοράσεις.
Εκτός της οικονομίας στο καύσιμο είναι και πολύ πιό εύκολο να το "κουρδίσεις" όταν με το καλό βαρεθείς τα εργοστασιακά άλογα.

Τώρα που βγήκε πλέον και η αυτόματη έκδοση του πετρελαιοκινήτου νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να μην το προτιμήσεις, πλήν ίσως της ατυχίας του να ζεις στην Αθήνα/Θεσσαλονίκη και να μην έχεις θείο κλπ στην υπόλοιπη Ελλάδα.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό vagelis » 10 Ιούλ 2007, 07:34

Παντελη δεν νομιζω να χρειαζεται να εχεις θειο ,δικια μου αδεια λεει την πολη και ανευ οδου οποτε.......
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό pantg » 10 Ιούλ 2007, 08:53

Bαγγέλη καλημέρα,

δεν θα διαφωνήσω μαζί σου.
Απλώς ανέφερα το ΤΥΠΙΚΟ εμπόδιο της αδείας.

Κανονικά η "εξυπνάδα" των καρεκλοκένταυρων που δημιούργησαν την "απαγόρευση" το μόνο που κάνει είναι ότι απαγορεύει την ΧΡΗΣΗ των πετρελαιοκινήτων. Δεν απαγορεύει την αγορά τους.
Οι άλλοι "έξυπνοι" στους οποίους έχει ανατεθεί το διαδικαστικό θέμα της υπουργικής απόφασης που είναι σχετική με την απαγορεύση των πετρελαιοκινήτων έχουν αυθαίρετα βγάλει τους περιορισμούς (π.χ. ότι αν έχεις διεύθυνση μόνιμης κατοικίας εντός των ορίων του εξωτερικού Δακτυλίου δεν σου επιτρέπουν να βγάλεις πινακίδες)
Οποιος έχει διάθεση, υπομονή και καιρό για χάσιμο σίγουρα μπορεί να κυνηγήσει το θέμα και να βγάλει την άδειά του κανονικότατα αναφέροντας μόνο ΤΥΠΙΚΑ ότι δεσμεύεται να σταθμεύει το όχημα εκτός του Δακτυλίου και να μην το χρησιμοποιεί εντός αυτού.
Ειπαμε απαγορεύεται η ΧΡΗΣΗ και όχι η αγορά.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό vagelis » 10 Ιούλ 2007, 10:52

Παντελη ειναι πολυ απλα τα πραγματα,πας στην εφορια δηλωνεις αλλαγη κατοικιας σε καποιο χωριο ανευ οδου γιατι τα πιο πολλα χωρια δεν εχουν οδους,με το χαρτι που σου δινουν κανεις την δουλεια σου και μετα παλι μεταφορα της κατοικιας απο το χωριο στην Αθηνα.
Το μονο προβλημα ειναι οτι αν χρειαστεις κανενα χαρτι για το αυτοκινητο πρεπει να το παρεις απο το παραρτημα του υπουργειου του τοπου που εχεις βγαλει πινακιδες.
Εγω π.χ για αδεια ρυμουλκισης αποτανθηκα στο παραρτημα Ναυπλιου.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό Cadfael » 10 Ιούλ 2007, 13:00

Παιδία, νομίζω πως ο Παντελής έχει δίκιο αφού το θέμα δεν είναι η έκδοση της άδειας που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα βγει αλλά η απαγόρευση της κυκλοφορίας των ντηζελοκίνητων σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Σε ενδεχόμενο έλεγχο σημειώνουν πάνω στην άδεια την ημερομηνία και αν σε ξαναπιάσουν τότε έχεις τις προβλεπόμενες κυρώσεις. Άρα και άδεια να βγάλεις, θα έχεις πρόβλημα να το κυκλοφορείς σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Με ενδιέφερε κι εμένα αλλά τελικά προτίμησα να έχω λιγότερο άγχος.
Cadfael
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Ιουν 2007, 18:32
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vagelis » 10 Ιούλ 2007, 14:06

Εμενα παντως 2 χρονια τωρα κανεις δεν με ενοχλησε,αλλα και να με ενοχλησει το κερδος ειναι τοσο μεγαλο,περιπου 40% διαφορα στο καυσιμο που ευχαριστως να δωσω το κατι τι.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό pantg » 10 Ιούλ 2007, 17:45

Βαγγέλη γειά και πάλι,

συνήθως για να σου δώσουν κάποια τέτοια βεβαίωση πρέπει να μπορείς να αποδείξεις ότι κατοικείς εκεί πάνω από δύο χρόνια.
Βεβαίως αν έχει λογαριασμούς ΔΕΗ, ΟΤΕ ή νερού αυτό αρκεί.

------------

Φίλε cadfael γειά,

από το Δεκέμβριο του 1995 κυκλοφορώ με ένα Discovery πετρέλαιο στο κέντρο των Αθηνών (το πατρικό μου ήταν στα Πατήσια και το γραφείο μου ακριβώς επάνω στην Ομόνοια)
Από τον Ιούνιο του 2000 έχω και ένα δεύτερο και επίσης κυκλοφορώ και με αυτό εντός του εσωτερικού δακτυλίου.

ΠΟΤΕ κανείς αστυνομικός της Τροχαίας δεν μου δημιούργησε πρόβλημα και ας με είχαν σταματήσει, ιδίως στο παρελθόν, αρκετές φορές λόγω της ιδιαίτερης φύσης και ιστορίας των δύο αυτών συγκεκριμένων αυτοκινήτων.

Το μέτρο αυτό, σύμφωνα και με όσο γράφθηκαν πρόσφατα, ναι μεν υπάρχει (σαν υπουργική απόφαση) αλλά ποτέ δεν εφαρμόσθηκε. Ιδίως στην περιοχή του δακτυλίου των Αθηνών αναφέρθηκε οτι δεν έχει κοπεί καν πρόστιμο για το λόγο αυτό.
Το για ποιό λόγο συνεχίζει να υπάρχει έχει συζητηθεί ήδη και στην ενότητα αυτή άρα μην λέμε τα ίδια και τα ίδια.


Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό vagelis » 11 Ιούλ 2007, 07:22

Παντελη μονον η βεβαιωση αλαγης κατοικιας χρειαζεται και ας ειναι και μιας μερας(οπως στην περιπτωση μου),τιποτα αλλο.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό pantg » 11 Ιούλ 2007, 09:40

Βαγγέλη καλημέρα,

αυτό ακούγεται ιδιαίτερα ευχάριστο και κυρίως εύκολο.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό firelord » 11 Ιούλ 2007, 10:13

Εν Αθηναις που κατεβαινω φρομ ταιμ του ταιμ με ενα Τδ4 ΝΑ με το συμπαθειο δεν θα μπορουσαν να ενδιαφερονται λιγοτερο τα σμουρφακια

ΥΓ ακουσα ενα καλο ανενδοτο(!) τις προαλλες

παει λεει ενας αγγλος με τη γυναικα του νεονυμφοι γαρ για μηνα του μελιτος στην καλαμπακα και ενα απογευμα σηκωνει το τηλεφωνο για ρουμσερβις και λεει tea for two to room two και κοιταει τη συσκευη απορημενος ο μπαρμπαμητσακλας ο ξενοδοχος και λεει φανερα ενοχλημενος ταμ ταραμ ταραμ ταμ και κοπαναει τη συσκευη

ΥΓ2 σημερα κοζαριζα ενα ιταλικο τδι 200, αλληλοτσεκαριζομασταν με τον ιταλο συντροφα...μετα βαρεθηκα και εδωσα μια γκαζια....
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό stefanbalik » 11 Ιούλ 2007, 11:38

pantg έγραψε:
ΠΟΤΕ κανείς αστυνομικός της Τροχαίας δεν μου δημιούργησε πρόβλημα και ας με είχαν σταματήσει, ιδίως στο παρελθόν, αρκετές φορές λόγω της ιδιαίτερης φύσης και ιστορίας των δύο αυτών συγκεκριμένων αυτοκινήτων.

Χαιρετώ

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
΀Ο Ξ™Ξ Ξ€Ξ‘ΞœΞ•ΞΞŸ Ξ˜Ξ—Ξ‘Ξ™ΞŸ
SW7LNC
www.serres4x4.gr
Άβαταρ μέλους
stefanbalik
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 15 Μαρ 2006, 10:16

Επόμενο

Επιστροφή στο Freelander

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες