Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αγορά freelander 1,8 2004!!!!!

Αγορά freelander 1,8 2004!!!!!

Δημοσίευσηαπό tasosharal » 25 Ιαν 2018, 21:44

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα!!!! Πρωτάρης κ εγώ στην οικογένεια των 4χ4!!!! Η αλήθεια είναι ότι με αυτά που διάβασα μέσα στο forum απογοητευτικα..... Αλλά το καψουρευτικα το ρημάδι!!!!! Έχω μια κρυφή ελπίδα μέσα μου μήπως και ακούσω κάτι θετικό κ από εσάς σαν γνώστες του αντικειμένου!!!! Το έχω στο μυαλό μου αρκετό καιρό, αλλά τις τελευταίες μέρες είδα ένα συγκεκριμένο κ μου κόλλησε...έχω μιλήσει με δύο γνωστούς που έχουν του 99 μοντέλο κ τους είδα πολύ χαλαρους στο θέμα ζημιών, αλλά πολύ ευχαριστημένους από όλα τα άλλα θέματα. Κ οι δύο μου είπαν αν είναι καθαρό παρτο και μην σκέφτεσαι τίποτα!!!!Τι πληροφορίες υπάρχουν για το συγκεκριμένο μοντέλο ???Βοηθειστε το γκαβό μεν..... αλλά τρελαμενο δε!!!!χαχαχαχα........ Η χρήση του θα είναι οικογενειακό κ οι χαλαρες βόλτες στην φύση!!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε βοήθεια και πληροφορία παίδες!!! Καλές βόλτες κ χιλιόμετρα σε όλους!!!
tasosharal
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 23 Ιαν 2018, 15:55

Re: Αγορά freelander 1,8 2004!!!!!

Δημοσίευσηαπό superspy » 26 Ιαν 2018, 09:11

Καλημέρα και καλως ήρθες.

Υπάρχουν εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις (γνωρίζω μόλις 2) όπου ιδιοκτήτες freelander την έχουν βγάλει καθαρή χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.
Οι υπόλοιποι είναι για μοτέρ σε περιόδους 65000-80000 χλμ (όπου είναι και το σοβαρό πρόβλημα του).

Κατά τα άλλα ένα freelander δεν έχει ανταγωνιστή από άλλο κατασκευαστή - πέρα απο την ίδια την οικογένεια του.

Στο λέω φιλικά σαν landroverας :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αγορά freelander 1,8 2004!!!!!

Δημοσίευσηαπό tasosharal » 26 Ιαν 2018, 14:09

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία superspy, αλλά το κομμάτι του κινητήρα δ με απασχολεί σχεδόν καθόλου, λόγω επαγγελματικής ιδιότητας (ρεκτιφιε). Από διαφορικα, σαζμαν ή ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά προβληματακια τι γίνεται ???
tasosharal
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 23 Ιαν 2018, 15:55

Re: Αγορά freelander 1,8 2004!!!!!

Δημοσίευσηαπό superspy » 26 Ιαν 2018, 20:12

Θα βρείς ότι προβλήματα υπάρχουν εδώ στο forum, αλλά εκτός απο το μοτερ τα υπόλοιπα οφείλωνται σε κακή χρήση ή ελλιπή συντήρηση (με εξαιρεση το πίσω τζάμι που πραγματί έχει πρόβλημα ο μηχανισμός του).
Διαφορικά και άξονες κλπ αν το πάρεις και έχει πρόβλημα, εφοσον το επισκευάσεις και το συντηρείς θα είναι μια χαρά και είναι ανώτερο από άλλα της ηλικίας του. Είναι landrover στο κάτω κάτω ;-)
Ηλεκτρικά χωρίς ιδιαίτερα θέματα.
Το μοτέρ είναι το πρόβλημα και κυρίως όταν σκάσει και κατέβουν τα χιτώνια κάτω στο μπλοκ, είναι ψιλοτελειωμένη υπόθεση.
Έχουν γίνει αρκετές προσπάθειες εξεύρεσης λύσης, αλλά μετά την επισκευή απλά περιμένεις πότε θα σου την ξανακάνει...
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αγορά freelander 1,8 2004!!!!!

Δημοσίευσηαπό tasosharal » 26 Ιαν 2018, 21:18

Η αλήθεια είναι ότι το θέμα της μηχανής δ με απασχολεί καθόλου, όπως είπα και ποιο πάνω επειδή έχω ρεκτιφιε, είναι κάτι το οποίο θα την βρω την λυση...Τα υπόλοιπα είναι που φοβήθηκα με αυτά που διάβασα εδώ μέσα!!!! Το θέμα είναι ότι με έχει πορωσει το αμάξι αυτό!!!! Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις πληροφορίες που μου έδωσες superspy!!!
tasosharal
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 23 Ιαν 2018, 15:55

Re: Αγορά freelander 1,8 2004!!!!!

Δημοσίευσηαπό superspy » 27 Ιαν 2018, 12:26

tasosharal έγραψε:Η αλήθεια είναι ότι το θέμα της μηχανής δ με απασχολεί καθόλου, όπως είπα και ποιο πάνω επειδή έχω ρεκτιφιε, είναι κάτι το οποίο θα την βρω την λυση...Τα υπόλοιπα είναι που φοβήθηκα με αυτά που διάβασα εδώ μέσα!!!! Το θέμα είναι ότι με έχει πορωσει το αμάξι αυτό!!!! Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις πληροφορίες που μου έδωσες superspy!!!



Κάτω απο αυτές τις συνθήκες, βρες ένα με καλό σαλόνι και χτύπατο. Αν βρείς και τρόπο να "κουμπώσεις" άλλο μοτέρ θα είσαι άρχοντας.
Ρεαλιστικές τιμές αγοράς απο 1500-2500 ευρώ αναλόγα με την κατάσταση, εκτός αν ο προηγούμενος το είχε σε μουσείο οπότε μπορεί να δώσεις 3500.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Αγορά freelander 1,8 2004!!!!!

Δημοσίευσηαπό Candlemass » 27 Ιαν 2018, 12:44

Υπάρχει Freelander 1.8 facelift του 2006 στην οικογένεια από καινούργιο, που υποτίθεται ότι είχε διορθώσει τις ασθένειες του αρχικού, παρ'όλα αυτά έχει βγάλει αρκετά και αυτό, και με πολύ ήπια χρήση (10-12.000 χλμ/έτος, γυναίκα οδηγός εντός πόλης συν μερικά ταξίδια) :
Πολύ πρόχειρα, θυμάμαι πεταλιέρα αμπραγιάζ (2 φορές μέσα στην εγγύηση), γρύλλος πίσω τζαμιού που από την αλλαγή δυσλειτουργεί, μίζα, κλειδαριά πόρτας συνοδηγού, σετ συμπλέκτη στα 120.000, και φλάτζα κεφαλής στα 130.000. Συν κάποια ψιλά όπως πολλαπλασιαστές/μπουζί και κόλληση του VCU (συμπλέκτης σιλικόνης) στην αρχή του θέματος για να τον γλιτώσουμε.
Γενικά, ζημιάρικο αμάξι που πρέπει να είναι συνειδητοποιημένος κάποιος ότι θα πρέπει να το συντηρεί ευλαβικά, αλλά αυτό δεν του εγγυάται ότι θα είναι ελεύθερο προβλημάτων.

Παρ'όλα αυτά, το αμάξι είναι λίγο κόλλημα γιατί πάει παντού και εύκολα, στο δρόμο δεν είναι τάφος, δεν έχει υπερβολική κατανάλωση αν δεν το πατάς, είναι πολύ fun to drive εκτός δρόμου.

Ζυγίζεις και αποφασίζεις.
Land Rover Freelander SE 1.8 3D Cabrio-Hardtop 2006
Άβαταρ μέλους
Candlemass
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 22 Αύγ 2015, 16:11
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή

Re: Αγορά freelander 1,8 2004!!!!!

Δημοσίευσηαπό Anabolic_Nissan » 27 Ιαν 2018, 21:22

Αν και δεν είμαι LANDROVERAKIAS... Βασικά για δοάφορους λόγους πλέον τα αντιπαθώ ..

Παρόλα αυτά ένα HIPO FREELANDER το έχει ένας φίλος μου οικογενειάρχης και του έχει βγει καλό...Όπως το δει κανείς.
Δηλαδή βάση των λεγόμενών του ΔΕΝ ΤΟ ΑΛΛΑΖΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.
Έχει δεχθεί κάποια στανταρ ζημιές που επαναλαμβάνονται :
1. Φλάντζα κεφαλής κάθε 90000Km. κόστος 500ΕΥΡΩ.
Ο φίλος πρατηρεί το παγουράκι νερού ψυγείου το οποίο και όταν κατέβει η στάθμη καταλαβαίνει οτι είναι καιρός για φλάντζα.. Προλαμβάνει τα παραπάνω ¨κακα¨που αναφέρετε για το κινητήρα.

2. Τρόμπα βενζίνης κάθε 50000Km με 60000Km... κόστος δε θυμάμαι μοθ το είπε αλλα το ξέχασα :alright: :banging:

3. Συμπλέκτης κάθε 90000Km ... κόστος 200ΕΥΡΩ... Προφανώς μαζί με τη φλάντζα κάνεις και το συμπλέκτη.


ΤΑ ΚΑΛΑ... είναι εξαιρετικό στην οδήγηση στην άσφαλτο ... Δεν έχει κολλήση ποτέ σε χιόνο και λάσπη ... ( δε μπορώ να κρίνω πόσο λάσπη και πόσο χιόνi εννοεί... Αν βοηθάει όμως ο φίλος είναι Πυροσβέστης και απο αυτούw με συνείδηση )

Κολλημένος και αυτός με το αμάξι ... Ερωτευμένος δεν το αλλάζει με τίποτα... Και όπως χαρακτηρηστικά είπε
ΕΧΩ ΑΠΟΔΕΧΘΕΙ ΤΙΣ ΖΗΜΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 1000ΕΥΡΩ με 1400ΕΥΡΩ ανα 4 με 5 χρόνια ...
Είμαι περισσότερο ευχαριστημένος απο δυσαρεστημένος και δεν το αλλάζω με τίποτα. :alright: :alright:

Αν είσαι τόσο κολλημένος δεν μπορεί παρα μόνο να το αγοράσεις...Δεν υπάρχει πισογύρισμα. :banging: :banging: :mrgreen: Προφανώς έχεις LANDROVERIKO αίμα... Μετά απο όλα αυτα που διάβασες στο φορουμ όπως λες...
ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΦΕΡΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΧΑΡΕΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΛΥΠΕΣ ΕΥΧΟΜΑΙ!!!!
Anabolic_Nissan
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 16 Ιαν 2018, 20:51

Re: Αγορά freelander 1,8 2004!!!!!

Δημοσίευσηαπό tasosharal » 28 Ιαν 2018, 12:04

Superspy σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!! Πάντως αν γνωρίζεις για κανένα μοτέρ που ταιριάζει σφυρατο.... Ενδιαφέρον ακούγεται.... Χαχαχαχαχα
tasosharal
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 23 Ιαν 2018, 15:55

Re: Αγορά freelander 1,8 2004!!!!!

Δημοσίευσηαπό tasosharal » 28 Ιαν 2018, 12:07

Candlemass ευχαριστώ για την πληροφορία... Αν και δεν μου άρεσαν τα νέα σου.... Χαχαχαχαχα νάσαι καλά πάντως!
tasosharal
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 23 Ιαν 2018, 15:55

Re: Αγορά freelander 1,8 2004!!!!!

Δημοσίευσηαπό tasosharal » 28 Ιαν 2018, 12:10

Anabolic_Nissan ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου έδωσες και για το ηθικό που μου ανέβασες μέσω του φίλου σου. Νάσαι καλά κ σευχαριστω για τις ευχές σου!!!
tasosharal
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 23 Ιαν 2018, 15:55


Επιστροφή στο Freelander

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης