Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

To Freelander και οι ιδιοκτήτες του..

To Freelander και οι ιδιοκτήτες του..

Δημοσίευσηαπό superspy » 25 Φεβ 2010, 11:48

Με την ευκαιρία της εξαιρετικής προσέγγισης στο Freelander I, από τον Martin, καιρός είναι να μαζευτούν πλέον οι φανατικοί του μικρού Landy....

Ξεκινήστε από εδώ: Freelander I: Ο Άγγλος Ασθενής... και μετά ... παρουσιαστείτε!
Τελευταία επεξεργασία από superspy και 21 Απρ 2010, 20:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: To Freelander και οι ιδιοκτήτες του..

Δημοσίευσηαπό meco » 25 Φεβ 2010, 13:43

superspy έγραψε:Με την ευκαιρία της εξαιρετικής προσέγγισης στο Freelander I, από τον Martin, καιρός είναι να μαζευτούν πλέον οι φανατικοί του μικρού Landy....

Ξεκινήστε από εδώ: Freelander I: Ο Άγγλος Ασθενής... και μετά ... παρουσιαστείτε!

Το άρθρο είναι πολύ ωραίο θα με ενδιέφερε όμως να μάθω περισσότερα για αυτό εδώ:
# Σκέφτομαι να του κάνω και ηχομόνωση στο μοτέρ και την καμπίνα με ένα κόλπο δικής μου επινόησης. Πατέντα που κόβει 20 με 25 db στους 130Hz και πάνω από 30db στους 1.1kHz + Με πραγματικά χαμηλό κόστος και απίστευτη απόδοση.

Ευχαριστώ πολύ. :)
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: To Freelander και οι ιδιοκτήτες του..

Δημοσίευσηαπό martin » 25 Φεβ 2010, 16:34

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια.

Περι Ηχομόνωσης..
είναι μια τεχνική βελτίωσης του ηχητικού περιβάλλοντος του αυτοκινήτου που εφαρμόζεται στα κινητά (Mobile recording) studios του BBC. Εξ αιτίας επαγγελματικού ενδιαφέροντος και τεχνογνωσίας, την ανέπτυξα περαιτέρω και την προσάρμοσα στους περιορισμένους χώρους ενός συμβατικού Ι.Χ. Έχοντας τον απαραίτητο εξοπλισμό (Studio Ηχογραφήσεων και Εφαρμογών Ακουστικής και Κυματικής Φυσικής) μπορώ να βοηθήσω αν κάποιος θέλει να βάλει μπροστά τέτοια δουλειά. Πρέπει να σημειώσω οτι όταν έγραψα "φτηνή" το έκανα γιατί ειχα στο νού μου το κόστος των υλικών, αλλά δεν συμπεριέλαβα τις εργατοώρες που χρειάζεται το λύσε δέσε του αυτοκινήτου. Φυσικά η καλύτερη και φτηνότερη λύση είναι να στρωθεί κανείς και να το κάνει μόνος του.
Πάντως τα αποτελέσματα είναι συγκλονιστικά.
Εκτός από την ΗΣΥΧΙΑ, απολαμβάνεις και απίστευτα καλό ήχο από σχετικά φτηνές μονάδες ηχοσυστημάτων...
αν θέλετε βοήθεια ή συμβουλές κάντε μου ενα ΠΜ.
Άβαταρ μέλους
martin
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 06 Σεπ 2008, 00:46
Τοποθεσία: Περιστερι, Αθήνα

Re: To Freelander και οι ιδιοκτήτες του..

Δημοσίευσηαπό rodi » 25 Φεβ 2010, 17:39

Freelander 2003 198000 km . δυο αλλαγες φλατζας ΠΑΡΩΝ !
Το παραξενο εινα οτι απο τοτε που αγορασα καινουργιο suv και δεν πολυασχολουμαι πια πολυ μαζι του , εχει ηρεμησει κι αυτο απο αποψη βλαβων ¨)
Άβαταρ μέλους
rodi
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2005, 09:34
Τοποθεσία: rodos

Re: To Freelander και οι ιδιοκτήτες του..

Δημοσίευσηαπό vagelis » 25 Φεβ 2010, 18:34

martin έγραψε:Ευχαριστώ για τα καλά λόγια.

Περι Ηχομόνωσης..
είναι μια τεχνική βελτίωσης του ηχητικού περιβάλλοντος του αυτοκινήτου που εφαρμόζεται στα κινητά (Mobile recording) studios του BBC. Εξ αιτίας επαγγελματικού ενδιαφέροντος και τεχνογνωσίας, την ανέπτυξα περαιτέρω και την προσάρμοσα στους περιορισμένους χώρους ενός συμβατικού Ι.Χ. Έχοντας τον απαραίτητο εξοπλισμό (Studio Ηχογραφήσεων και Εφαρμογών Ακουστικής και Κυματικής Φυσικής) μπορώ να βοηθήσω αν κάποιος θέλει να βάλει μπροστά τέτοια δουλειά. Πρέπει να σημειώσω οτι όταν έγραψα "φτηνή" το έκανα γιατί ειχα στο νού μου το κόστος των υλικών, αλλά δεν συμπεριέλαβα τις εργατοώρες που χρειάζεται το λύσε δέσε του αυτοκινήτου. Φυσικά η καλύτερη και φτηνότερη λύση είναι να στρωθεί κανείς και να το κάνει μόνος του.
Πάντως τα αποτελέσματα είναι συγκλονιστικά.
Εκτός από την ΗΣΥΧΙΑ, απολαμβάνεις και απίστευτα καλό ήχο από σχετικά φτηνές μονάδες ηχοσυστημάτων...
αν θέλετε βοήθεια ή συμβουλές κάντε μου ενα ΠΜ.


Αυτη η μονωση γινεται στο εσωτερικο του αυτοκινητου η εξωτερικα;
Και ποσο περιπου στοιχιζουν τα υλικα;.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Re: To Freelander και οι ιδιοκτήτες του..

Δημοσίευσηαπό martin » 25 Φεβ 2010, 19:13

in - out and all around treatment. (μέσα έξω και γυρω γυρω...)

To κόστος των υλικών είναι ανάλογο με το μέγεθος του αυτοκινήτου και του θορύβου που παράγει ο κινητήρας, οι αναρτήσεις, τα ελαστικά κλπ. σε καμιά περίπτωση όμως δεν θα ξεπεράσεις τα 450 ευρώ, εκτός αν θες να ακούς το τικ τάκ από το ρολόι... (κλεμμένο από παλιά διαφήμιση της R.R).
Έκανα το Unimog 406 του Στάθη του Ζαχιώτη με αυτή την τεχνική και κόστισε 400 ευρώ... τώρα είναι ήσυχο σαν τάφος. (τράμπα με βόλτες...)
Όλο το κόλπο, για να το πω χοντρικά, βρίσκεται στον ηχοβολισμό και τις μετρήσεις των χώρων του αμαξώματος και του κινητήρα σε συνδυασμό με το ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ υλικό κάθε φορά και μαζί με την εκμετάλλευση ενός φαινομένου που λέγεται παθητική μεταβλητή ακύρωση φάσης ιδιοσυντονισμού.

Btw.. για να μην παρεξηγηθώ.. διευκρινίζω ότι δεν πουλάω τίποτα σε κανέναν...
Δεν αντιπροσωπεύω καμιά επιχείρηση κανενός είδους, και δεν μπορώ να υποσχεθώ ότι θα έχω το χρόνο ή και τη διάθεση να ασχοληθώ.
Προσφέρομαι να βοηθήσω όποιον και όταν έχω το χρόνο... από την άλλη μεριά, ανταλλαγή βοηθειών παίζει, μιας και γω έχω μπροστά μου Γολγοθά με το freedo και τη διάθεσή μου να του βγάλω τα μάτια...
Άβαταρ μέλους
martin
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 06 Σεπ 2008, 00:46
Τοποθεσία: Περιστερι, Αθήνα

To Freelander και οι ιδιοκτήτες του..

Δημοσίευσηαπό iatros » 05 Μαρ 2010, 00:43

Αγαπητέ φίλε Martin καλησπέρα.
Πάρα πολύ καλό το άρθρο για το Freelander. Δεν έχω διαβάσει πουθενά κάτι παρόμοιο, όχι μόνο για το Freelander αλλά και για άλλα SUV.
Το Freelander είναι από τα ποιο ικανά SUV, εύχομαι να το φτάξεις όπως το έχεις σκεφτεί αλλά θέλει αρκετή σκέψη πριν κάνεις οτιδήποτε και να ξέρεις κάτι, κανένα αυτοκίνητο δεν κάνει για όλα και βέβεια προς θεού μην μπείς στον κόπο να κάνεις σύγκριση με το DISCO. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.
Με ενδειαφέρει πολύ το θέμα της ηχομόνωσης και ειδικά το είδος των υλικών και από που μπορώ να τα προμηθευτώ.
Αν έχεις χρόνο και την ευγενή καλοσύνη, γράψε μου η στείλεμου σε π.μ., διευθύνσεις και τύπο - τύπους υλικών.
Το τηλέφωνό μου είναι 6977264298.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΦΙΛΗΣ



Υ.Γ. Το μόνο αυτοκίνητο που κάνει για όλα είναι το DISCO 3 TDV6 7θ, με τα ανάλογα ελαστικά βέβεια για κάθε περίσταση. Δεν μπορώ να βάλω την φωτογραφία με τα πέντε διαφορετικά ζευγάρια παπούτσια που έχει το διαφημηστικό φυλλάδιο του αυτοκινήτου. Αν την έχει ο ¨Σπύρος¨ μπορεί να την "ανεβάσει", τότε θα καταλάβεις τι ενοώ.
Σπύρο αν δεν την έχεις θα στην στείλω στο κινητό.
Άβαταρ μέλους
iatros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 02 Ιαν 2007, 16:33
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό Green » 07 Μαρ 2010, 19:40

Κι εγώ με Freelander του 2000, με 85.000 χιλιόμετρα και τις συνηθισμένες βλάβες. Φλάντζα και 3 ηλιοροφές! Πάντως εγώ το ευχαριστιέμαι και το θεωρώ και το ομορφότερο SUV!
Άβαταρ μέλους
Green
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 15 Φεβ 2005, 15:42
Τοποθεσία: Aγία Παρασκευή

Δημοσίευσηαπό workshop_rover » 20 Μαρ 2010, 12:09

Κατοχος, αλλά οχι φανατικος του freelander. Θα το ειχα αλλαξει αν ειχα βρει καποιο αλλο που να μ' αρεσει και να μην ειναι υπερβολικα μεγαλο για κυκλοφορια στην Αθηνα.
120χχ, με αλλαγη φλαντζας, ird, διαφορικου και συνεκτικου. Ειμαι πεπεισμενος οτι οι περισσοτερες βλαβες του προκαλουνται απο τους αδαης μουντζουροποντικες των συνεργειων και τα κακεντρεχη αφεντικα τους που φροντιζουν για την επομενη επίσκεψή σου, εκμεταλλευομενοι την κακη του φημη του αυτοκινητου που εν πολλοις οι ιδιοι δημιουργησαν.
Ικανο αυτοκινητο.
workshop_rover
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2006, 13:45

Re: To Freelander και οι ιδιοκτήτες του..

Δημοσίευσηαπό gasteratos » 28 Αύγ 2012, 19:38

Ικανότατο αυτοκίνητο

Όι περισσότεροι φίλοι του αθλήματος που με γνωρίζουν, με γνωρίζουν γιατί δεν τους πέρασε απαρατήρητο το ασημένιο ιπποποταμάκι που τα έκανε όλα. Αγώνες, εκδρομές, ταρζανιες, ακροβατικά κλπ

Κάτοχος πλέον ενός freelander 2006 3πορτο, μιας Ε90 320 και ενός Discovery 300 Mpi μπόρώ να πω με βεβαιότητα οτι ο κάτοχος ενός free μπορεί να νιώθει οτι έχει ενα ολοκλήρωμένο αυτοκίνητο που δεν του κοστίζει τιποτα σε πάγια και καύσιμα,

και αν γνωρίζει τα απαραίτητα και κάνει σωστή χρήση και συντήρηση δεν θα του κοστίσει ούτε σε βλάβες.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=IlVSkK2cfgo&feature=plcp[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=A0xG_HIFtXk&feature=plcp[/youtube]
http://www.gasteratos.gr, http://www.edypo.gr

Land Rover Discovery 300 Mpi, 1996
Land Rover Freelander 1.8 3d, 2006
Άβαταρ μέλους
gasteratos
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 27 Αύγ 2012, 13:05
Τοποθεσία: ΕΛΕΥΣΙΝΑ


Επιστροφή στο Freelander

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης

cron