Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

FREELANDER...ΣΑΝ ΚΑΤΣΙΚΙ ΠΑΕΙ!

FREELANDER...ΣΑΝ ΚΑΤΣΙΚΙ ΠΑΕΙ!

Δημοσίευσηαπό SsimosS » 08 Οκτ 2008, 10:53

Καλημέρα σας κύριοι.
Έχω ένα Freelander του 99 (καλά να πάθω θα μου πείτε)...
Τον τελευταίο καιρό κάνει σαν κατσίκι στο δρόμο ακόμα και αν αυτός δεν έχει ανωμαλία. Σαν η μηχανή κάπου να μαγκώνει και κάνει ένα επαναλαμβανόμενο τρέμουλο το οποίο μεταφέρεται ως θόρυβος (είτε στις χαμηλές, έιτε στις υψηλές στροφές) αλλά και σαν κραδασμός κυρίως στις υψηλές στροφές. Το παράξενο είναι ότι αυτό το τρέμουλο δεν το αντιλαμβάνομαι στο τιμόνι, -οπότε να το αποδόσω στις ζάντες-λάστιχα- αλλά σε όλο το αμάξωμα. Σαν να έχει κάτι στραβώσει και γυρνάει παράκεντρα...
Δεν είχα κανένα τράκο ή καμιά τρελή κακομεταχείριση εκτός δρόμου.
Οποιαδήποτε ιδέα και πρόταση καλοδεχούμενη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρω
Άβαταρ μέλους
SsimosS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 01 Σεπ 2008, 10:34
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό B.T » 08 Οκτ 2008, 12:33

Κοίτα καί τις βάσεις της μηχανής σου.
land rover ειναι αποψη για το 4χ4
Άβαταρ μέλους
B.T
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 09 Ιουν 2007, 10:51
Τοποθεσία: Αθήνα - Πόρτο Ράφτι

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 08 Οκτ 2008, 22:57

Χωρις να ειμαι Landroveras τσεκαρε ποτε στα κανει αυτα οταν πας με ταχυτητα συγκεκριμενη?
Δοκιμασε να βαλης νεκρα να δεις κανει τρεμουλο οταν τσουλα το αμαξι με καποια φόρα? Μετα αφου καταληξεις σε τι στιγμες στο κανει αυτο το τρεμουλο σκεψου τη μπορει να το προκαλη αυτο μποσικα στον κεντρικο κομμενη βαση στο μοτερ? Ακομα δες εχει διαφορα οταν ειναι ισιωμα ανηφορα η κατηφορα? Ολα αυτα τα λεω γιατι κανεις δεν θα καταλαβη το προβλημα αν δεν μας πεις περισσοτερες λεπτομερειες. Παντα να σκεφτεσαι το πιο απλο πραγμα που προκαλει αυτο το προβλημα οπως αν εκανες προσφατα λασπολουτρα και εχει απο κατω λασπες το αμαξι στις ροδες και στην κοιλια.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό SsimosS » 09 Οκτ 2008, 08:50

Καλημέρα σας κύριοι και ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
Το επόμενο που θα κοιτάξω το ΣΚ ειναι αυτό ΒΤ αφού τακιάσω το αμάξι μην τυχόν εκτός από βάσεις μηχανής είναι και καμία βάση διαφορικού.
Φίλε heroicentaur μου το κάνει με ταχύτητα μέσα ιδίως κατά τη φάση της επιτάχυνσης και το καταλαβαίνω καλύτερα (γίνεται εντονότερο) όταν πατάει ο αριστερός τροχός π.χ. στροφή δεξιά. Όχι πάντως ότι και στο ίσιωμα δεν το κάνει αλλά εντονότερο γίνεται τότε. Το αμάξι πάντως είναι καθαρό από κάτω.
Επίσης μου πέρασε από το μυαλό ότι κάπου μπροστά αριστερά πρέπει να υπάρχει μπόσικο. Το ΣΚ έχει να γίνει πολύ δουλειά :roll:
Any ideas καλοδεχούμενες
Άβαταρ μέλους
SsimosS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 01 Σεπ 2008, 10:34
Τοποθεσία: Athens


Επιστροφή στο Freelander

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης

cron