Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

OYX!

Δημοσίευσηαπό pantg » 01 Δεκ 2006, 10:02

Φίλε blackchris,

από όσο θυμάμαι από την φυσική και την χημεία στο σχολείο ο χαλκός έχει την μεγαλύτερη τάση να χάνει υλικό όταν υπάρχει ηλεκτρόλυση.
Για τον λόγο αυτό και τα ανοδια είναι συνήθως από χαλκό.

Το γκρι χρώμα με κάνει να υποψιάζομαι απώλεια και από τα αλουμινένια εξαρτήματα του μοτέρ σου. Ιδίως τα σώματα των αντλιών νερού χάνουν πολύ γρήγορα υλικό και ψωριάζουν εύκολα (αυτό το έχω δεί και στις αντλίες των V8 και των Tdi που έχουν αρκετά σύντομη διάρκεια ζωής σε σχέση με το υπόλοιπο μοτέρ. Αν θυμάμαι μάλιστα καλά είχες και εσύ αλλάξει αντλία νερού?)

Πάντως το ότι σου τρύπησε το ψυγείο (άλλωστε αυτό είναι κοινό χαρακτηριστικό αρκετών σύγχρονων αυτοκινήτων) είναι ενδεικτικό φαγώματος του χαλκού και από ότι φαίνεται ο ένοχος ΕΙΝΑΙ η ηλεκτρόλυση.

Νομίζω πως όσο οι κατασκευαστές αναμιγνύουν διάφορα κράματα και μέταλλα τόσο περισσότερο θα εξαφανίζονται τα αυτοκίνητα που αντέχουν στον χρόνο.

Τα πάντα γίνονται για τις καλύτερες επιδόσεις και την συχνή αλλαγή των οχημάτων τελικά.

Το θέμα της αξιοπιστίας και της διάρκειας ζωής πέραν της εγγυήσεως μάλλον δεν ισχύει πλέον σαν προτεραιότητα των κατασκευαστών.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό blackchris » 01 Δεκ 2006, 10:32

Από ότι κατάλαβα Παντελή ενώ αγόρασα σουτζούκι βρέθηκα με Λαντ ρόβερ έτσι εξηγείται ότι τελευταία όλο κάτι με τραβάει σε αυτήν την ενότητα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Αντλία νερού δεν έχω αλλάξει (ακόμα καλομελέτα και έρχεται :lol: )
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό firelord » 01 Δεκ 2006, 21:16

κανε ενα ευχελαιο μπας και γλυτωσεις τη μητσοτακιλα!
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό disco » 01 Δεκ 2006, 21:23

τη σουζουκιλα!
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό pantg » 02 Δεκ 2006, 13:08

Μπα για εμένα έλεγε ο Γιώργος (firelord)

Δεν ξέρω γιατί συγχέει την αλήθεια με την γρουσουζιά.
Ενώ προσπαθώ απλώς να τον προσγειώσω στο ότι τα Landies είναι αυτοκίνητα που χαλάνε και θέλουν και την εμπλοκή του ιδιοκτήτη τους στην συντήρηση τους και έχουν και απαιτήσεις να τους φέρεσαι με κάποιον ιδιαίτερο τρόπο για να μην βγάζουν ζημιές ή τουλάχιστον να τις καθυστερείς όσο το δυνατόν περισσότερο εκείνος επιμένει να υποστηρίζει ότι φέρνω γκαντεμιά.

Μα Γιώργο μου ο καλύτερος τρόπος να προφυλάσεται κανείς από την γκαντεμιά και τις αβαρείες είναι να γνωρίζει πώς να τις αποφεύγει και άρα να συζητάει ανοικτά για αυτές.

Αλλωστε κανείς δεν μπορεί να σε κατηγορήσει όταν λές τα πράγματα όπως είναι και όταν αναφέρεις πάντα την αλήθεια (εκτός και αν είναι δικηγόρος οπότε τότε σε καταλαβαίνω !!!!! χιχιχιχιχι)

Τα landies ΧΑΛΑΝΕ και ΒΓΑΖΟΥΝ ΖΗΜΙΕΣ. Τους έχει βγει το όνομα και ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ. Δεν είναι τόσο αξιόπιστα όσο τα γιαπωνέζικα ή τα κορεάτικα. Αλλά με κάποιον τρόπο, τις περισσότερες φορές και ιδίως αν ξέρεις λίγο κάτι από τα μηχανικά τους σε φέρνουν σπίτι σου ή κοντά σε αυτό ακόμη και όταν έχουν πάθει ζημιά που κάποιο άλλο αυτοκίνητο θα το ακινητοποιούσε εντελώς. Και αυτό είναι που αλλάζει τα πράγματα αρκετά.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό firelord » 04 Δεκ 2006, 14:34

σαφως, ειναι απλα θεμα διατυπωσης

πχ διαφερει το 'ωχ τη γλυτωσαμε παλι'

απο το

'κανε υπομονη, οσονουπω θα σου βγουν τα εντερα'...!!!
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό Landless » 10 Δεκ 2006, 17:25

Κάτι ενδιαφέρον για κατόχους Freelander 1.8 και όχι μόνο.
Ένα άρθρο που εξηγεί πολλά γι' αυτόν τον παρεξηγημένο κινητήρα.
Θέλει υπομονή αλλά όσοι mechanicaly minded θα καταλάβουν.

Α, και είναι μόνο στα Αγγλικά δυστυχώς...

Enjoy...

"http://www.austin-rover.co.uk/essaykseriesf.htm"
Άβαταρ μέλους
Landless
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 11:07
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Freelander

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες