Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Discovery Mpi

Discovery Mpi

Δημοσίευσηαπό ΑΕΔ » 05 Νοέμ 2019, 23:42

Γεια και χαρά !
Κάνω μια έρευνα αγοράς αυτοκινήτου και μέσα στις πρώτες μου επιλογές,είναι το discovery ,
έχω ορισμένες απορίες..
Εκτός της αξιοπιστίας του discovery 1990-1998,αναρωτιέμαι για την φορολογία του κ πιο πολύ για τα τέλη κυκλοφορίας του επόμενου έτους που θέλουν να αλλάξουν κ να προσαρμόσουν στα ευρωπαϊκά δεδομένα.


Προσωπικά δεν ξέρω να το υπολογίσω,διότι δεν γνωρίζω τους ρύπους του.
Αν κάποιος μπορεί να το υπολογίσει στο περίπου εικονικά σύμφωνα με αυτόν τον πίνακα ή γνωρίζει κάτι περισσότερο για τα τέλη κυκλοφορίας που θα αλλάξουν μελλοντικά,να μας καθοδηγήσει στο περίπου..
Επίσης,δεν μπορώ να βρω τι ρύπους έχει το discovery Mpi

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
ΑΕΔ
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 28 Οκτ 2019, 16:30

Re: Discovery Mpi

Δημοσίευσηαπό fatman » 07 Νοέμ 2019, 11:13

Discovery mpi (και Lada niva ) εχει μεγαλώσει γενιές και γενιές off-roaders στην Ελλάδα !
Μεχρι στιγμής ,το μέτρο υπολογισμού των τελών κυκλοφοριας με τύπους ,αφορά αυτοκίνητα με πρώτη άδεια στην Ελλάδα απο τον 11/2010 και μετα - παράδοξο έως παράλογο βεβαια πχ αν εχεις Τζιμνι πριν τον Νοέμβρη πληρωνεις λιγότερο απο τα μισά τέλη :crazy: :crazy: απο ενα του Νοεμβρίου του ίδιου χρόνου .
Για τοσο παλια αυτοκίνητα δεν νομίζω να μπορούν να βρεθούν στοιχεία που θα ήταν αξιοποίησιμα απο τις υπηρεσίες .
Γενικά με το θεμα των τελών δεν βλεπω να γινονται τρελλές αλλαγές ,εκτος αν βάλουν στα παλια παλι ,εκείνο το τρελλο περιβαντολογικο τέλος που είχαμε πληρωσει εφάπαξ των τελών κυκλοφοριας .
Επισης κάθε χρόνο βγαίνουν σενάρια για τέλη ,τεκμήρια κλπ που ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας :alright:
Το αυτοκινητο ειναι μια αγελάδα που όσο βγαζει γάλα ,θα την αρμέγει το κράτος ,τελεία και παύλα !
Ξεκινά με δεδομένο τα τέλη που ηδη εφαρμόζουν στο αμαξι αυτο ,για καλύτερο μην ελπίζεις ..
Χαιρετώ .
ΥΓ
Και το δικο μου του 2005 μοντελο -που ειναι Euro 3 ,και με ρύπους να βγαίνανε τα τέλη ,ειναι το ίδιο σχεδόν ποσο με αυτο που δίνω τωρα ,απλα για το κράτος ειναι πιο εύκολο να σου αναπροσαρμόζει την τιμη του γραμμαρίου του CO2 όταν θελει να κανει - τι αλλο - αυξήσεις ..
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Re: Discovery Mpi

Δημοσίευσηαπό ΑΕΔ » 09 Νοέμ 2019, 19:34

Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση φίλε μου και έτσι όπως μου τα λες,είναι ένα συν ενισχυτικό της απόφασης μου.
Αρχίζω να νιώθω ότι είναι ένα καλό σοβαρό μικρόβιο τα Land Rover...!!!
Δυστυχώς εμείς τους το έχουμε επιτρέψει γιατί πλέον κάθε αντίσταση,μας μαθαίνουν πλέον να την κάνουμε με την εικονική πραγματικότητα από τον καναπέ και όλοι να λέμε,εγώ θα αλλάξω τον κόσμο...

Το αυτοκινητο ειναι μια αγελάδα που όσο βγαζει γάλα ,θα την αρμέγει το κράτος ,τελεία και παύλα !

“ἀδελφὸς ὑπὸ ἀδελφοῦ βοηθούμενος ὡς πόλις ὀχυρὰ”
Εάν σαν Έλληνες με τα αίματα που έχουμε από παλιότερες γενεές αγωνιστών,εφαρμόζαμε αυτό,πολλά θα είχαν αλλάξει..
Τουλάχιστον ας προσπαθήσουμε ενεργά ελάχιστοι να αντισταθούμε και είμαι σίγουρος ότι κάτι μπορεί να αλλάξει..
Πέρα από τα υπάρχον που διαβάζω έως τώρα στο φόρουμ,οποιαδήποτε πληροφορία και ιδιαίτερα από εμπειρίες δικές σας για τα discovery,θα επιθυμούσα ώστε να εμπλουτίσω και άλλο την αξιοπιστία του και οτιδήποτε άλλο αφορά τα αυτοκίνητα αυτά.
ΑΕΔ
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 28 Οκτ 2019, 16:30


Επιστροφή στο Discovery

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες

cron