Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Σουφλιάς και παλαιότερα αυτοκίνητα...

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Σουφλιάς και παλαιότερα αυτοκίνητα...

Δημοσίευσηαπό Mike_on_mpi » 14 Μάιος 2008, 11:24

Κύριοι, το θέμα με τα παλαιότερης τεχνολογίας αυτοκίνητα που έχει δημιουργηθεί απο τον κ. Σουφλιά σας βρίσκει σύμφωνους?

Εμένα πάντος με βρίσκει παντελώς αντίθετο. Για ποιό λόγο να θεωρήσει το αυτοκίνητό μου ρυπογώνο, με εκπομπές ρύπων μονοξιδίου του άνθρακα 0,02 και υδρογονάνθρακες 38 (μέτρηση στις 13/05/2008) και να με αναγκάσει να πάρω ένα κουβαδάκι ποιό νέας τεχνολογίας που δέν θα έχει καμία σχέση με τις δυνατότητες του εργαλείου που διαθέτω?

Το θέμα έχει πολύ συζήτηση και άν θέλετε να το αναπτύξουμε, εδώ είμαστε για να βρούμε κάποια λύση...
_________________

Όπου δέν υπάρχει δρόμος...
Δημιουργείται!!
Άβαταρ μέλους
Mike_on_mpi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 16:47

Σουφλιάς και παλαιότερα αυτοκίνητα...

Δημοσίευσηαπό vagelis » 14 Μάιος 2008, 14:46

Δεν ξερω ακριβως τι θα γινει ,αλλα απ'οτι διαβασα θα υπαρχει μια κλιμακα για τα τελη κυκλοφοριας η οποια θα εχει σχεση με τους ρυπους,οχι με τα κυβικα,το ανωτερο ποσο ηταν τριακοσια και κατι,αν ειναι ετσι συμφερει γιατι βασει κυβικων τωρα δινω 480,οσο για την απαγορευση στο κεντρο ειμαι υπερ και αν εινα δυνατον ολων τωναυτοκινητων,μικρων μεγαλων που ρυπαινουν.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Σουφλιάς και παλαιότερα αυτοκίνητα...

Δημοσίευσηαπό Amateur » 14 Μάιος 2008, 16:37

Βαγγέλης +1
Άβαταρ μέλους
Amateur
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 07 Απρ 2007, 12:15
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό pantg » 15 Μάιος 2008, 07:03

Μιχάλη, Βαγγέλη, Πάνο και υπόλοιποι συνάδελφοι καλημέρα,

σαν να διάβαζα τις σκέψεις που ώθησαν να γίνει προχθές αυτή η καταχώρηση:

http://www.off-road.gr/index.php?name=P ... 833#151833

Βαγγέλη συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ στην ΠΛΗΡΗ απαγόρευση κίνησης αυτοκινήτων στο κέντρο. Μόνο τα οχήματα εφοδιασμού, τα μέσα μαζικής μεταφοράς (με υγραέριο ή ηλεκτρισμό) και φυσικά να ισχύει για ΟΛΟΥΣ.
Πλήν του Προέδρου της Δημοκρατίας ο οποίος δικαιωματικά θα πρέπει να κατέχει το προνόμιο σαν σύμβολο του Κράτους που είναι.
Πρωθυπουργοί, υπουργοί, παρατρεχάμενοι, διοικητές, γενικοί διαφόρων ειδών κλπ ΟΛΟΙ με τα μέσα μαζικής μεταφοράς.

ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ !!!!! . -

Αν συμφωνείτε με την καταχώρηση που φαίνεται πιό πάνω φωνάξτε μαζί και ελάτε να το κάνουμε κίνημα για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις μας.
Δεν φωνάζουμε μόνο για αυτά που δεν θέλουμε να μας αλλάξουνε. Φωνάζουμε και για αυτά που θέλουμε να προσφέρουμε και ξέρουμε ότι πρέπει να κάνουμε για το κοινό καλό.

Αλλωστε έχει γίνει πλέον αισθητή στην κοινωνία η προσφορά των τετρακινήτων σε περιπτώσεις ανάγκης. Ολοι μας τρέχουμε να προσφέρουμε όταν οι δρόμοι πλημμυρίζουν, τα χιόνια κλείνουν τους δρόμους για τα κανονικά αυτοκίνητα, κάποιο όχημα κολλήσει σε χιόνι, λάσπη, άμμο ή πέσει σε κάποιο χαντάκι. Τρέχουμε στα βουνά όταν χαθεί κάποιος, βοηθούμε το κράτος όταν υπάρχει ανάγκη.
Γιατί λοιπόν το κράτος μας κυνηγά σαν να είμαστε τρομοκράτες ή δημόσιοι κίνδυνοι ακόμη και για την ίδια μας την υγεία? (γιατί στην ουσία αυτό μας λένε.....)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό firelord » 15 Μάιος 2008, 08:54

ναι ναι , εχουμε σαπισει στον εθελοντισμο
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό savourdaman » 15 Μάιος 2008, 10:17

Δυστηχως ειμαι κατοικος κεντρου και εντος δακτυλιου κυκλοφορω με το yaris το οποιο ειναι της γυναικας μου για να πηγαινω στην δουλεια μου.Το εργαλειο ειναι στο γκαραζ μιας και δεν με συμφερει να το πηγαινωφερνω λογω του οτι μετα ενας αδριαντας με το χαρακτηριστικο μεγας ευεργετης θα ηταν αναρτημενος στο βενζιναδικο.
Τωρα οσον αφορα την απαγορευση στο κεντρο θα συμφωνησω υπο καποιες προυποθεσεις βεβαια
1 Καλυτερες συγκοινωνιες και στην ωρα τους πραγμα χλωμο (εκτος του μετρο)
2 Να γινουν καποιοι ποδηλατοδρομοι (με συμφερει) παω και με ποδηλατο αμα λαχει στην δουλεια που ειναι στην θηβων
Επισης ακουσα οτι τα υβριδικα να επιτρεπονται στο κεντρο και να μην πληρωνουν τελη κυκλοφοριας.
Με την γυναικα μου εχουμε σκεφτει για υβριδικο μετα το yaris καλα και φιλικα προς το περιβαλλον αλλα ρε κ@παν@ι κυβερνωντες σε τουτη εδω την χωρα εχετε δει ποσο κοστιζουν?Μολις ειδα τις τιμες γιατι το εψαξα επαθα πλακα.Ουτε Ωναση με λενε ουτε Λατση.
Καλο ειναι λοιπον ολοι αυτοι που αποφασιζουν και διαταζουν, να παιρνουν μετρα συμφωνα με τον κοσμακι και οχι με την τσεπη τους γιατι τους βλεπω ολους μαυρογιαλουρους :D
Πριν με ελεγαν συντροφο
μετα Αγγλο Ψυχασθενη
και τωρα....ΙΝΔΟ ΦΑΚΙΡΙ
Άβαταρ μέλους
savourdaman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 16:21
Τοποθεσία: Ν.Κοσμος ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό firelord » 15 Μάιος 2008, 19:09

γιατι δυστυχως? δε λες που εχεις γιαρις? Αλλοι πανε με σκειτμπορντ

μια ειναι η λυση, αποκεντρωση

αλλα θελει κουραγιο να την κανεις απο το Γκοθαμ Σιτυ :twisted:
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό pantg » 15 Μάιος 2008, 19:51

Γιώργο γειά και πάλι,

προσωπικά πιστεύω ότι θέλει κότσια και αντοχή να μένεις στο "Γκόθαμ Σίτυ". Και εξαιρετική η ονομασία που έδωσες, πολύ μου άρεσε.

Πραγματικά θαυμάζω πλέον τους ανθρώπους που συνεχίζουν να μένουν, να εργάζονται και να κινούνται στην Αθήνα.....

10 χρόνια που μένω εκτός πλέον και όποτε κατεβαίνω γυρίζω σπίτι μαύρος από τα καυσαέρια (φαντάσου να μην είχα βάλει και Α/C στην μία καμήλα, τώρα έχει και για τους πίσω!!, θα σου στείλω φωτογραφίες να δεις πως είναι αυτό το σύστημα στο Disco 1), με νεύρα κουρέλια (και την έχω κάνει και αυτόματη άρα πολύ πιό ξεκούραστη στην κίνηση και το μποτιλιάρισμα) και πάντα στεναχωρημένος με το πόσο αγενής, αναίσθητος και κτηνώδης προς την συμπεριφορά του έχει γίνει ο κόσμος στο δρόμο αλλά και στους πεζοδρόμους. Και κυρίως το ότι όπου και να κοιτάξεις βλέπεις κατηφείς ανθρώπους και κανέναν χαμολεγαστό και ευγενικό.

Η Αθήνα που γεννήθηκα και μεγάλωσα δεν ήταν έτσι.......
Το κέντρο όπου έμενα και δούλευα ήταν μία περιοχή όπου μπορούσες να κινηθείς ευχάριστα, εύκολα και οι άνθρωποι ήταν από αδιάφοροι έως και ευγενικοί με μερικές φυσικά εξαιρέσεις καταστάσεων όπως οι τωρινές. Τώρα όμως ΟΛΟΙ είναι όπως περιγράφθηκε πιό πάνω. Τί έγινε μέσα σε αυτά τα 10 χρόνια??????

Για αυτό σου λέω κότσια και αντοχή θέλει πλέον για να μένεις εκεί.....
Οχι για να φύγεις.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό vagelis » 16 Μάιος 2008, 07:48

Ας υπηρχαν δουλειες στην επαρχια και θ'εβλεπες αν εμενε κανεις στην Αθηνα.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό firelord » 16 Μάιος 2008, 11:25

η αδρανεια παντα υπερνικα

τα βατραχακια μενουν στην κατσαρολα οσο ανεβαζεις σιγα σιγα τη θερμοκρασια

θα διαφωνησω, θελει κοτσια να αφησεις την Αθηνα, με την υποτιθεμενη υπερπληθωρα .... εργασιας, αν και προσωπικα θεωρω τον εαυτο μου πολυ τυχερο και σωφρωνα που δεν ακολοουθησα τη συμβουλη συναδελφων ως και προτασεις τους να κατεβω στο Αστυ

δουλειες υπαρχουν στην 'επαρχια' αλλα χρειαζεται ψαξιμο

anyhow, καλλιο πρωτος στο χωριο παρα δευτερος στην πολη (ή τριτος, τεταρτος τελευταιος)
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό discoman » 16 Μάιος 2008, 12:20

ας φυγουν ολοι οι επαρχιωτες απο την αθηνα και θαμαστε καλα.
βεβαια δεν φταινε και αυτοι που μαζευτηκαν εδω
αλλα υπαρχει και ενα κομπλεξ αξεπεραστο
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό Amateur » 16 Μάιος 2008, 12:46

Δυστυχώς στην επαρχία υπάρχουν μόνο δουλειές για ελεύθερους επαγγελματίες.
Εάν δουλεύεις κάποια χρόνια υπάλληλος σε κάποια εταιρία οι πιθανότητες να βρεις δουλειά στην επαρχία είναι πολύ μικρές έως ανύπαρκτες.
Δυστυχώς γιατί εγώ που είμαι μικρός (31) όλο και ακούω κόσμο στην ηλικία μου να θέλει να φύγει πραγματικά αλλά σκέφτεται ότι μάλλον θα γυρίσει πίσω σε 6 μήνες με την ουρά στα σκέλια...
Πάνος
Άβαταρ μέλους
Amateur
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 07 Απρ 2007, 12:15
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vagelis » 16 Μάιος 2008, 13:09

Amateur έγραψε:Δυστυχώς στην επαρχία υπάρχουν μόνο δουλειές για ελεύθερους επαγγελματίες.
Εάν δουλεύεις κάποια χρόνια υπάλληλος σε κάποια εταιρία οι πιθανότητες να βρεις δουλειά στην επαρχία είναι πολύ μικρές έως ανύπαρκτες.
Δυστυχώς γιατί εγώ που είμαι μικρός (31) όλο και ακούω κόσμο στην ηλικία μου να θέλει να φύγει πραγματικά αλλά σκέφτεται ότι μάλλον θα γυρίσει πίσω σε 6 μήνες με την ουρά στα σκέλια...
Πάνος


Eγω πιστευω το αντιθετο,ειναι πιο ευκολο να βρεις δουλεια σαν υπαλληλος η εργατης αν συμβιβαστης λιγακι παρα σαν ελευθερος επαγγελματιας,η Αθηνα ειναι το παν για το εμποριο,ακομα και απο την Θεσ/νικη κατεβαινουν για να κλεισουν δουλειες.Εχω πολλα παραδειγατα γνωστων που πηγαν στην επαρχια εκμεταλευομενοι καποιους αναπτυξιακους νομους και δυστυχως ολοι καταστραφηκαν και οταν λεω ολοι κυριολεκτω.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό firelord » 16 Μάιος 2008, 13:32

ουτε στο σακκι, ουτε στο τσουβαλι

αντε να εισαχθει το φτηνοαμαξο της ΤΑΤΑ για να αντικατασταθουν τα εν Αθηναις ρυπογονα τετρακινητα

χα

χα
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό Amateur » 16 Μάιος 2008, 17:37

Eγω πιστευω το αντιθετο,ειναι πιο ευκολο να βρεις δουλεια σαν υπαλληλος η εργατης αν συμβιβαστης λιγακι παρα σαν ελευθερος επαγγελματιας,η Αθηνα ειναι το παν για το εμποριο,ακομα και απο την Θεσ/νικη κατεβαινουν για να κλεισουν δουλειες.Εχω πολλα παραδειγατα γνωστων που πηγαν στην επαρχια εκμεταλευομενοι καποιους αναπτυξιακους νομους και δυστυχως ολοι καταστραφηκαν και οταν λεω ολοι κυριολεκτω.


Βαγγέλη σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο - δεν είναι λίγοι αυτοί οι ελεύθεροι επαγγελματίες στο εμπόριο που έφυγαν με το όνειρο και γύρισαν μόνο με αυτό, αλλά στον τομέα των υπηρεσιών όσοι ξέρω εγώ (υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι, γιατροί, κομπιουτεράδες, γραφίστες κλπ) τα πάνε μια χαρά.

Και για τους υπαλλήλους συμφωνώ ότι μπορείς να βρεις δουλειά ...αλλά ο συμβιβασμός είναι πολύ μεγάλος...τόσο οικονομικά όσο και στο τι ακριβώς κάνεις στην καθημερινότητά σου.
Τέλος πάντων....αυτά όλα εκ του αποτελέσματος κρίνονται....

sorry για το off topic αλλά είναι κάτι που με πονάει το γεγονός ότι είμαι ουσιαστικά εγκλωβισμένος στην Αθήνα.....
Άβαταρ μέλους
Amateur
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 07 Απρ 2007, 12:15
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες