Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Όταν όμως θές να γίνει η δουλειά...

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Όταν όμως θές να γίνει η δουλειά...

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 06 Απρ 2008, 20:44

Καλησπέρα σας.

Μόλις γύρισα από rafting στο Βενέτικο στα Γρεβενά. Το θέμα είναι ότι μόλις φτάσαμε, αντίκρισα δίπλα στο ποτάμι τον θρύλο (Defender) και λίγο πιο πάνω ένα Disco. Η εταιρεία χρησιμοποιούσε ΤΑΤΑ για να κάνει τη δουλειά της, γιατί όπως μίλησα και με τον υπεύθυνο εκεί, μου είπε, "όταν θές η δουλειά να γίνει...".

Το disco απ' ότι μου είπε, του έχει βγάλει μικροπροβλήματα αλλά όχι σε σημείο να του δημιουργήσει ζημιά στη δουλειά. Απ' ότι χαρακτηριστικά μου είπε "όταν είναι να βγάλει κάτι σε προειδοποιεί". Και το χαρακτήρισε, αμάξι με ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ κάτι που όπως είπε, λείπει από τα "χαζογιαπωνέζικα" (δικά του λόγια) που χρησιμοποιεί η εταιρεία, 1 LC, 1 Pathfinder, 1 Xtrail και ένα Sorento, 2 110 και 1 Disco. Όσο για τον θρύλο, είπε ότι δυστυχώς εκείνο το οδηγεί όλη η ομάδα και είναι ταλαιπωρημένο αλλά για τα δύσκολα, χιόνια, τράβηγμα των λέμβων κτλ χρησιμοποιούν εκείνο.

Το καλό ήταν ότι ήταν συνειδητοποιημένος Landroverάς, μιλήσαμε λίγο και για την ΤΑΤΑ (που δήλωσε αισιόδοξος) και μάλιστα μου είπε για μια εκδρομή στη Γαλλία με 109 (!!!). Ω ναι, αυτά είναι εμπειρίες.

Εγώ απλά κρατάω αυτό που είπε, ότι για να γίνει η δουλειά, θές TATA...
:wink:

(Συγνώμη για την αφεντομουτσουνάρα μου αλλά δεν είχα σκέτη και του disco είναι "καλλιτεχνική", είναι με 12X zoom, όταν ήθελα να το βγάλω, ήταν απλά σε σημείο που έπρεπε να κάνω ολόκληρη διαδρομή και μετά από τόσο τσίπουρο, αυτό δεν ήταν εφικτό...)
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Re: Όταν όμως θές να γίνει η δουλειά...

Δημοσίευσηαπό ollram » 06 Απρ 2008, 22:03

GALILAIOS έγραψε:... Η εταιρεία χρησιμοποιούσε ΤΑΤΑ για να κάνει τη δουλειά της, γιατί όπως μίλησα και με τον υπεύθυνο εκεί, μου είπε, "όταν θές η δουλειά να γίνει...".

Το disco απ' ότι μου είπε, του έχει βγάλει μικροπροβλήματα αλλά όχι σε σημείο να του δημιουργήσει ζημιά στη δουλειά. Απ' ότι χαρακτηριστικά μου είπε "όταν είναι να βγάλει κάτι σε προειδοποιεί". Και το χαρακτήρισε, αμάξι με ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ κάτι που όπως είπε, λείπει από τα "χαζογιαπωνέζικα" (δικά του λόγια) που χρησιμοποιεί η εταιρεία, 1 LC, 1 Pathfinder, 1 Xtrail και ένα Sorento, 2 110 και 1 Disco. Όσο για τον θρύλο, είπε ότι δυστυχώς εκείνο το οδηγεί όλη η ομάδα και είναι ταλαιπωρημένο αλλά για τα δύσκολα, χιόνια, τράβηγμα των λέμβων κτλ χρησιμοποιούν εκείνο.


Φυσικά τι άλλο να έλεγε!!!!!!

θα περασες καταπληκτικά απ' ότι καταλαβαίνω :lol:
LR3 - TDV6
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Re: Όταν όμως θές να γίνει η δουλειά...

Δημοσίευσηαπό nignis » 08 Απρ 2008, 19:07

λιγο οφφ τοπικ αλλά:
τι βαθμο δυσκολίας εχει ο Βενετικος?

οσο για τις βάρκες, ειναι τοσo δυσκολο φορτίο?εχω δει να τραβανε με hyundai van trailer με 4-5 βαρκες πάνω!
Όλα είναι δρόμος...
Άβαταρ μέλους
nignis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 01 Οκτ 2006, 09:11
Τοποθεσία: όπου πάει το mountain bike...

Re: Όταν όμως θές να γίνει η δουλειά...

Δημοσίευσηαπό Landless » 08 Απρ 2008, 22:41

nignis έγραψε:
οσο για τις βάρκες, ειναι τοσo δυσκολο φορτίο?εχω δει να τραβανε με hyundai van trailer με 4-5 βαρκες πάνω!


Υποθέτω ότι σε ίσιωμα στην εθνική δεν είναι πρόβλημα αλλά αν θες να βγάλεις το trailer με τις βάρκες απο το φαράγγι.....
Άβαταρ μέλους
Landless
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 11:07
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Όταν όμως θές να γίνει η δουλειά...

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 08 Απρ 2008, 23:39

nignis έγραψε:λιγο οφφ τοπικ αλλά:
τι βαθμο δυσκολίας εχει ο Βενετικος?

οσο για τις βάρκες, ειναι τοσo δυσκολο φορτίο?εχω δει να τραβανε με hyundai van trailer με 4-5 βαρκες πάνω!


Σ' αυτό δεν έχεις άδικο. Στο σημείο όμως απ΄ όπου γίνεται η παραλαβή των λέμβων, ένα vanάκι, δεν ξέρω πώς θα τις έβγαζε χωρίς να...σπάσει (και με πολύ λάσπη). Το Disco πάντως που μας έφερε πρόσθετο εξοπλισμό, βρήκε λίγο πίσω στον κοτσαδόρο καθώς έφευγε.

Όσο για τον Βενέτικο, χωρίζεται σε δύο τμήματα. Εγώ έκανα στο κάτω που είναι πιο εύκολο και σταματάει στην ένωση του ποταμού με τον Αλιάκμωνα. Βαθμός δυσκολίας (αν το θυμάμαι καλά) 2 και λόγω του φουσκώματος με τις βροχές 2+. Πάντως τα παιδιά που μας κατέβασαν ήταν πολύ εντάξει και όποιος χρειαστεί πληροφορίες, έχω κρατήσει τηλέφωνα και με πμ τα στέλνω. Υπάρχει και πακετάκι για διάσχιση της Βάλια Κάλντα με κάποιο από τα οχήματά τους :D :D :D

Πάντως άλλη μια φορά που είχα κάνει στον Λάδωνα στην Πελοπόννησο και εκεί η εταιρεία χρησιμοποιούσε 110...
:)
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 25 επισκέπτες