Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Κοτσαδόρος για disco 97. Σχάρα οροφής

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Κοτσαδόρος για disco 97. Σχάρα οροφής

Δημοσίευσηαπό DIMITRIS109 » 02 Μαρ 2008, 00:44

Καλησπέρα, θέλω να βάλω στο disco μου κοτσαδόρο....και την σχάρα οροφής αφού διαθέτω μπαγκαζιέρα οροφής..... ετοιμοπόλεμη.
Διαβάζοντας το εγχειρίδιο κατασκευαστη διάβασα ότι στους σιδηρόδρομους που διαθέτει μπαίνουν απλά σίδερα... για να πατήσει η μπαγκαζιέρα επάνω. Εχω και THULE σχάρα, που μου έχει μείνει από προηγούμενο 4χ4 honda. Θα πρέπει να αλλάξω βάσεις όμως και πιστευω ότι θα ανέβω πολύ σε ύψος....
Ποιες πιστευετε ότι είναι οι βέλτιστες λύσεις;
Άβαταρ μέλους
DIMITRIS109
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 11 Σεπ 2007, 10:38
Τοποθεσία: ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό pantg » 03 Μαρ 2008, 07:59

Δημήτρη καλημέρα,

όσον αφορά τον κοτσαδόρο η καλύτερη λύση για αντοχή και για την ελάχιστη μείωση στην γωνία διαφυγής (για να μην βρίσκει δηλαδή πίσω το αυτοκίνητο) είναι ένας κοτσαδόρος μικρού προφίλ με αφαιρούμενο μπαλάκι. Ετσι μπορείς να βάσεις και άκρο με ναυτικό κλειδί.

Σου στέλνω και προσωπικό μήνυμα με περισσότερες πληροφορίες αν θέλεις.

Εχω φωτογραφίες από τέτοιους κοτσαδόρους που έχουν μπει σε αυτοκίνητα φίλων (RaRo Classic, D90, D110) και μέχρι στιγμής είναι όλοι εξαιρετικά ικανοποιημένοι.

Για το θέμα της σχάρας οροφής για μεταφορά ελαφρών βαρών οι εργοστασιακές μπάρες που μπαίνουν κάθετα στις μόνιμα τοποθετημένες διαμήκεις σχάρες της οροφής είναι μία χαρά.
Μπορείς σίγουρα να προσαρμόσεις την σχάρα που έχεις έτσι ώστε να εφαρμόζει/"πατάει" στα αφαιρούμενα στοιχεία (ίσως με μερικά U από ένα κατάστημα σιδερικών και εργαλείων)

Μόνιμη σχάρα δεν θα στην πρότεινα εκτός και αν πρόκειται να μεταφέρεις βαριά και ογκώδη αντικείμενα πολύ συχνά.

Χαιρετώ και καλημέρα


Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό firelord » 03 Μαρ 2008, 11:27

βγαζει η θουλη θουλομπαρες με μεγαλυτερο arm, για τοποθετηση επι της καμπουρας του Δισκου

πολυ βολικο, οποιος θελει να ριξω φωτο
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό fatman » 03 Μαρ 2008, 14:10

Καλα πουλιοντουσαν Disco χωρις κοτσαδορο?
Αν το εβγαλε ο προηγουμενος ιδιοκτητης,απορω τι τον εκανε,αγκυρα σε βαρκα??
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό DIMITRIS109 » 03 Μαρ 2008, 15:44

Και εγώ για το ίδιο απορώ......
Άβαταρ μέλους
DIMITRIS109
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 11 Σεπ 2007, 10:38
Τοποθεσία: ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό DIMITRIS109 » 03 Μαρ 2008, 15:56

Θα επικοινωνήσω με τον ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου...να το ψάξω...
έτσι και αλλιώς είχα σκοό να την ψαξω και με την σχάρα διότι πάνω στους οδηγούς οροφής παρατήρησα κάποιες τρυπούλες...αρα κάτι είχε τοποθετηθεί.
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
Άβαταρ μέλους
DIMITRIS109
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 11 Σεπ 2007, 10:38
Τοποθεσία: ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό vagelis » 03 Μαρ 2008, 16:16

DIMITRIS109 έγραψε:Θα επικοινωνήσω με τον ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου...να το ψάξω...
έτσι και αλλιώς είχα σκοό να την ψαξω και με την σχάρα διότι πάνω στους οδηγούς οροφής παρατήρησα κάποιες τρυπούλες...αρα κάτι είχε τοποθετηθεί.
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.


Στους οδηγους οροφης περνανε καποια σιδερα απο τον εναν στον αλλο,αν δεν τα βρεις ελα να ου δωσω εγω που μου εχουν ξεμηνει απο το προηγουμενο.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό pantg » 03 Μαρ 2008, 16:42

Δημήτρη οι τρύπες στην εσωτερική πλευρά των σχαρών που είναι μόνιμα τοποθετημένες στην οροφή του disco είναι για να ασφαλίζουν τα κάθετα στοιχεία για τις σχάρες οροφής τα οποία είναι αφαιρούμενα και θα ΕΠΡΕΠΕ να σου έχει δώσει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μαζί με το αυτοκίνητο.

Αν δεν τα έχει οφείλεις στον Βαγγέλη ένα καλό κέρασμα (τουλάχιστον) καθώς τα κάθετα αφαιρούμενα στοιχεία δεν είναι ακριβώς φθηνά σαν καινούργιο ανταλλακτικό και στοιχίζουν αρκετά και σαν μεταχειρισμένο αν και δεν βρίσκονται εύκολα στο Ελλαδιστάν (και στην Αγγλία αρχίζουν να γίνονται πιό σπάνια)

Κοτσαδόρο έχω έναν γνήσιο της Land Rover αν σε ενδιαφέρει. Μου έχει μείνει από όταν είχα το Mpi και τον κράτησα.
Στις καμήλες δεν μπαίνει οπότε αν το θέλεις το συζητάμε.

Πάντως ο εργοστασιακός είναι εντελώς ακατάλληλος για οποιαδήποτε χρήση του αυτοκινήτου σε ανηφόρα (εντός ή εκτός δρόμου) και για αυτό το λόγο και τον είχα ξηλώσει από το Μpi αμέσως μετά την ολοκλήρωση του Cutty Shark Crossing του 1993 εξαιτίας του οποίου και τον είχα τοποθετήσει (για να σέρνουμε τα kayaks των αγωνιζομένων)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό pantg » 03 Μαρ 2008, 16:43

Δημήτρη οι τρύπες στην εσωτερική πλευρά των σχαρών που είναι μόνιμα τοποθετημένες στην οροφή του disco είναι για να ασφαλίζουν τα κάθετα στοιχεία για τις σχάρες οροφής τα οποία είναι αφαιρούμενα και θα ΕΠΡΕΠΕ να σου έχει δώσει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μαζί με το αυτοκίνητο.

Αν δεν τα έχει οφείλεις στον Βαγγέλη ένα καλό κέρασμα (τουλάχιστον) καθώς τα κάθετα αφαιρούμενα στοιχεία δεν είναι ακριβώς φθηνά σαν καινούργιο ανταλλακτικό και στοιχίζουν αρκετά και σαν μεταχειρισμένο αν και δεν βρίσκονται εύκολα στο Ελλαδιστάν (και στην Αγγλία αρχίζουν να γίνονται πιό σπάνια)

Κοτσαδόρο έχω έναν γνήσιο της Land Rover αν σε ενδιαφέρει. Μου έχει μείνει από όταν είχα το Mpi και τον κράτησα.
Στις καμήλες δεν μπαίνει οπότε αν το θέλεις το συζητάμε.

Πάντως ο εργοστασιακός είναι εντελώς ακατάλληλος για οποιαδήποτε χρήση του αυτοκινήτου σε ανηφόρα (εντός ή εκτός δρόμου) και για αυτό το λόγο και τον είχα ξηλώσει από το Μpi αμέσως μετά την ολοκλήρωση του Cutty Shark Crossing του 1993 εξαιτίας του οποίου και τον είχα τοποθετήσει (για να σέρνουμε τα kayaks των αγωνιζομένων)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό DIMITRIS109 » 06 Μαρ 2008, 20:54

Παντελή καλησπέρα,
Εψαξα να βρω τον ιδιοκτήτη μέσω της έκθεσης που πήρα το disco μου αλλά δεν κατάφερα να βρω άκρη.....Μάλλων τα ξεφορτώθηκε....
για κοτσαδόρο μάλιστα μου είπαν απότην έκθεση ότι δεν είχε όπως τους ενημέρωσε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.
Θα επικοινωνήσω άμμεσα με τον Βαγγέλη για να πάρω τα σίδερα οροφής μια και θα μου χρειαστούν λόγω μετακόμισης....
Σε ευχαριστω για το ενδιαφέρων σου τόσο εσένα όσο και τον Βαγγέλη για αυτή του την κίνηση.
Άβαταρ μέλους
DIMITRIS109
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 11 Σεπ 2007, 10:38
Τοποθεσία: ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό DIMITRIS109 » 12 Μαρ 2008, 15:24

Μέσω του forum θα ήθελα να ευχαριστήσω τον vagelis τόσο για τις σχάρες που μου έδωσε αλλά και τις πλήροφοριες που άντλησα μέσα από την συζητηση μας.....
Ευχαριστώ. :D
Άβαταρ μέλους
DIMITRIS109
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 11 Σεπ 2007, 10:38
Τοποθεσία: ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό fatman » 12 Μαρ 2008, 15:43

Δεν σου ειπανε να μην συναναστρεφεσαι με αλλους ιδιοκτητες Land Rover?
Ειναι "κολλημενοι"... αν δεν το καταλαβες!!
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό DIMITRIS109 » 12 Μαρ 2008, 16:02

Το κώλυμα έχει ήδη γίνει πραγματικότητα.....
Τώρα δεν μένει από το να γνωρίσω και από κόντα και άλλους άγγλους ασθενείς.....με τόσο αλτρουιστικές τάσεις διότι τελικά η τετρακίνηση... αποτελεί ανίατη ασθενεια..... ειδικά δε η εκδρομική και ανεξαρτητα από το όχημα μεταφορας του μικροβίου :D
Άβαταρ μέλους
DIMITRIS109
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 11 Σεπ 2007, 10:38
Τοποθεσία: ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΑΘΗΝΑ


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 13 επισκέπτες