Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τα φώτα σας

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Τα φώτα σας

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 11 Ιαν 2008, 22:03

Κουμπάροι , για δώστε μου τα φώτα σας.
Το περασμένο σαββάτο είχα πάει για μια εξόρμηση στο βουνό πάνω από τη Πελασγία. Λάσπη υπήρχε αρκετή. Στο γυρισμό , και ενώ ήμουνα στο ύψος της Τανάγρας, με διπλαρώνει ένα RAV4 , με γυναίκα οδηγό, και ο συνοδηγός ωρυόταν δείχνοντας μου τους πίσω τροχούς. Τέλος πάντων στο πρώτο πάρκινγκ σταμάτησα, και μου επιτέθηκαν και οι δύο λεκτικά, λέγοντας μου ότι ένα κομμάτι λάσπη έφυγε από τα φτερά μου η τους τροχούς , και τους έσπασε το παρμπρίζ. Πράγματι το παρμπρίζ τους ήταν κομμάτια και οι δύο ήταν άσπροι σαν πανιά. Απαιτούσαν να τους κάνω δήλωση. Στην αρχή φόρτωσα για τον τρόπο τους, και είπα να τους διαολοστείλω και να φύγω, αλλά μετά βλέποντας την απελπισία τους, και επειδή ποτέ δεν έχω κάνει δήλωση, είπα να τους διευκολύνω. Έτσι και αλλιώς δεν θα έχανα και τίποτα. Το θέμα είναι σε ανάλογη περίπτωση είμαστε υποχρεωμένοι για δήλωση? Και αν ναι , πως αποδεικνύεται το φταίξιμο?
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Τα φώτα σας

Δημοσίευσηαπό superspy » 12 Ιαν 2008, 00:29

Φίλε Drakos καλά έκανες και σταμάτησες και προχώρησες σε δήλωση:

KOK Άρθρο 12 - Γενικές Διατάξεις,

Παράγραφος 3:
Δεν επιτρέπεται η απόρριψη από το όχημα οποιουδήποτε αντικειμένου, έστω και αν από αυτό δεν καθίσταται επικίνδυνη ούτε παρακωλύεται η κυκλοφορία.
Δεν επιτρέπεται η απόρριψη από το όχημα κάθε αντικειμένου ή ουσίας που μπορεί να προκαλέσει πυρκαγιά ή να ρυπάνει το περιβάλλον.


Ανάρμοστη συμπεριφορά οδηγών - απόρριψη αντικειμένων: 200€



---

Τώρα βέβαια πως αποδεικνύεται αυτό είναι ένα άλλο θέμα...
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 12 Ιαν 2008, 01:04

Καλά έκανες και έκανες δήλωση , δυστυχώς ΔΕΝ επιτρέπετε να βγαίνουμε στο δρόμο με το αμάξι να ξερνάει από παντού . Εκτός από το άρθρο που έγραψε ο Σπύρος μπορούμε χαλαρά να τσιμπήσουμε και κλήση !!! . Για το πως αποδεικνύετε το ποιό απλό που μπορώ να σκεφτώ είναι ένα κινητό - όλα έχουν κάμερα σήμερα , αλλά και οι δύο μαρτυρίες φτάνουν ...

Από την άλλη και ο τύπος που κόλλησε πίσω σου ΔΕΝ είναι άμοιρος των ευθυνών του . Μερικές φορές που έχω βγει έτσι σε δρόμο πάω αργά έτσι ώστε να μην πετάω με δύναμη τα κομμάτια . Βέβαια τη τελευταία φορά που μου είχε κολλήσει ένα γρήγορο πιτσιρίκη με ένα Seat Ibiza το άνοιξα και εγώ ..... Τουλάχιστον αυτός είχε μυαλό και έμεινε κανά χιλιόμετρο πίσω όταν έφαγε τα πρώτα φλόκια ... :twisted: :twisted: :twisted:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό pantg » 12 Ιαν 2008, 10:42

Τάσο καλημέρα και καλή χρονιά,

καλά έπραξες και έκανες τη δήλωση.
Η διπλή τους μαρτυρία είναι αρκετά επιβαρυντική και σίγουρα θα σου δημιουργούσε πρόβλημα.

Με δεδομένο το "παρθένο" ιστορικό σου δεν νομίζω η ασφαλιστική σου να σου δημιουργήσει και πρόβλημα με το bonus/malus σου.

Και εσύ βρε συνάδελφε τί τις ήθελες τις λάσπες?????
Στην ηλικία μας η μόνη λάσπη που μας ταιριάζει είναι σε λασπόλουτρο σε ιαματικές πηγές !!! (χιχιχιχιχιχιχιχιχιχι)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό vagelis » 12 Ιαν 2008, 11:23

Καταλαβα κ'εγω αμα φτασω στην ηλικια σας στα λασπολουτρα θα συχναζω.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 13 Ιαν 2008, 13:22

καταλάβατε τώρα γιατί η λάσπη σε σπρέυ είναι οικονομικώτερη και άρα συμφέρουσα;
μπορεί να έχει υψηλότερο αρχικό κόστος, αλλά μακροπρόθεσμα, και το κομμάτι σου κάνεις και δεν κινδυνεύεις από υστερικούς που τους σπάνε τα αλεξήνεμα!!!!
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες

cron