Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Εκδρομές με τα LR σας εντός Αττικής

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Εκδρομές με τα LR σας εντός Αττικής

Δημοσίευσηαπό ollram » 28 Αύγ 2007, 08:19

Αθηναίοι, ΞΕΧΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΕΚΔΡΟΜΟΥΛΕΣ (για δοκιμές του αγαπημένου σας LR) στα γύρω ορεινά! :(

Στο πλαίσιο της λήψης μέτρων δασοπροστασίας, εξακολουθεί να ισχύει στην Αττική η απαγόρευση της αδικαιολόγητης κυκλοφορίας οχημάτων:
- Στη Λεωφόρο Πάρνηθος από την 22η χιλ. θέση (τελεφερίκ) προς το Καζίνο.
- Στην Επαρχιακή Οδό Τατοΐου - Κατσιμιδίου, από το ύψος της ταβέρνας "Λεωνίδας" προς τα Βασιλικά Κτήματα.
- Στη θέση Μεγάλη Βρύση περιοχή Αυλώνας Αττικής.
- Στη θέση Σφενδάλι περιοχή Μαλακάσας Αττικής.
- Στη θέση Λιοσάτη περιοχή Αφίδνες Αττικής.
- Στη θέση Πηγή Φυλής-Μπόρσι Αττικής
LR3 - TDV6
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό stefanbalik » 28 Αύγ 2007, 09:24

φίλε ollram,

απο οτι ξέρω έχουν απαγορεύσει την κυκλοφορία και στα βουνά των Σερρών, πάρκα, δασικές περιοχές και άλλα μέρη όπως και στην θεσνίκη και Χαλκιδική


χαιρετώ και εύχομαι πολλές βροχές σύντομα!!!
΀Ο Ξ™Ξ Ξ€Ξ‘ΞœΞ•ΞΞŸ Ξ˜Ξ—Ξ‘Ξ™ΞŸ
SW7LNC
www.serres4x4.gr
Άβαταρ μέλους
stefanbalik
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 15 Μαρ 2006, 10:16

Δημοσίευσηαπό pantg » 28 Αύγ 2007, 23:26

Στέφανε οι βροχές δεν θα πρέπει να είναι όμως δυνατές.

Πολλές μεν αλλά με μικρές ποσότητες νερού και με μακρά διάρκεια έτσι ώστε να προλαβαίνει το νερό να απορροφηθεί χωρίς να δημιουργηθούν κατολισθήσεις.

Δυστυχώς οι δυνατές βροχές σε φρεσκοκαμμένα εδάφη δημιουργούν πρόσθετα προβλήματα και δυσχεραίνουν και την αναδάσωση καθώς παρασύρουν το χώμα.

Ιδίως στην περίπτωση των εδαφών της Πάρνηθας, της Δύρφης και νομίζω και αρκετών σημείων στα ορεινά "κάτω από αυλάκι" το χώμα στα βουνα το συγκρατούσαν μόνο τα δέντρα που υπήρχαν και τώρα κάηκαν.

Δυστυχώς θα πρέπει πλέον να ευχόμαστε να αργήσουν οι βροχές, για να προλάβουν να γίνουν τα κατάλληλα έργα για την συγκράτηση των νερών και του χώματος και όταν βρέξει να γίνει αυτό σε μικρές ποσότητες και σε μακρύ χρόνο.

Στην περιοχή μου εκβάλλουν δύο ρέμματα που τροφοδοτούνται από περιοχές που κάηκαν στην Αττική και βλέπω όποτε βρέχει το πόσο χώμα και καμμένα/πλυμένα κλαδιά και κορμούς μας κατεβάζουν.
Αρκεί να σου πω ότι πέρυσι τον μισό χειμώνα "ταϊζαμε" το τζάκι μας με τα ξύλα αυτά.

Χαιρετώ

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό ilias » 04 Σεπ 2007, 07:31

Καλημέρα και καλό χειμώνα . Τέλος παρατεταμένων διακοπών και άντε πάλι στη ρουτίνα . Δυστυχώς θα συμφωνήσω με τον φίλο Παντελή για τις " πλημμύρες " . Ήμουν στην Χαλκιδική στις τελευταίες βροχές και το τι χάλι είδαν τα μάτια μου δεν περιγράφετε. Είμαστε αραχτοί στα Φούρκα ( ένα χωριό νοτιοδυτικά στο πρώτο πόδι της Χαλκιδικής ) και απο το πουθενά ξεκινάει μια τρελή βροχή. Σε χρόνο μηδέν " παρέλασαν " απο το ρέμα του χωριού , απο κομμένοι κορμοί δέντρων μέχρι και λάστιχα αυτοκινήτων . Αντιπλημμυρικά έργα μηδέν . Και μόλις τέλειωσε η βροχή και σχηματίστηκαν οι γνωστές " βρωμολίμνες " εκεί να δεις show . Το μόνο που έκαναν οι " αρχές " του τόπου ήταν , δύο μέρες πρίν την νεροποντή να μας τραβολογάνε στο τμήμα Μουδανιών γιατί χρησιμοποιήσαμε δασικό δρόμο για τις " freelander" αποδράσεις μας , μήν τυχόν και βάλαμε καμιά φωτιά . Φυσικά δεν ξέραμε για απαγορευτικά και τέτοιες λαλακίες . Άντε και καλό " πλημμυροχειμώνα ".
Άβαταρ μέλους
ilias
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 07 Μάιος 2007, 11:41
Τοποθεσία: Λαμία , Φθιώτιδα


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες

cron