Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

νεος στο forum-τεχνικη ερωτηση

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

νεος στο forum-τεχνικη ερωτηση

Δημοσίευσηαπό B.T » 09 Ιουν 2007, 11:06

Νεος στο κλαμπ αλλα παλιος ιδιοκτητης discovery mpi 96, μια ενημερωση για την ανακλιση του ντεποζιτου καυσιμου. Τι εχει γινει, δεν ενημερωθηκα ποτε.( Δεχτηκα συμβουλη και γραφτικα εδω. Στο αλλο (λαντ ροβερ) σαιτ πολυ νεκρα γιατι?) σας ευχαριστω.Και κατι ακομα ηρθε η ωρα για αναρτησεις ( καθημερινη χρηση, βουνα στον περιορισμενο ελευθερο χρονο μου ) τι προτινετε.
Άβαταρ μέλους
B.T
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 09 Ιουν 2007, 10:51
Τοποθεσία: Αθήνα - Πόρτο Ράφτι

Re: νεος στο forum-τεχνικη ερωτηση

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 09 Ιουν 2007, 14:34

B.T έγραψε:Νεος στο κλαμπ αλλα παλιος ιδιοκτητης discovery mpi 96, μια ενημερωση για την ανακλιση του ντεποζιτου καυσιμου. Τι εχει γινει, δεν ενημερωθηκα ποτε.( Δεχτηκα συμβουλη και γραφτικα εδω. Στο αλλο (λαντ ροβερ) σαιτ πολυ νεκρα γιατι?) σας ευχαριστω.Και κατι ακομα ηρθε η ωρα για αναρτησεις ( καθημερινη χρηση, βουνα στον περιορισμενο ελευθερο χρονο μου ) τι προτινετε.


ΠΑΡΕ ΣΤΟΝ ΓΚΑΜΠΛΕΤΣΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΣ,ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ,,,,,ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΑ ΜΑΜΙΣΙΑ...ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ!
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό pantg » 12 Ιουν 2007, 13:22

Φίλε B.T. γειά,

όσον αφορά το θέμα της ανακλήσεως για τo τεπόζιτο καυσίμων μπορείς να μιλήσεις με ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Θα χρειαστεί να δώσεις τον αριθμό πλαισίου του αυτοκινήτου σου για να ελέγξουν αν βρίσκεται μέσα στα νούμερα που πρέπει να γίνει η αντικατάσταση.
Θεωρώ ότι δεν θα πρέπει να ισχύει ακόμη η ανάκληση αυτή.

----------

Οσον αφορά τα αμορτισέρ και τα ελατήρια η λύση των εργοστασιακών είναι πολύ σωστή και σίγουρα ταιριάζει στην χρήση που αναφέρεις ότι κάνεις στο αυτοκίνητό σου. Υπάρχουν και φθηνότερες όπως και ακριβότερες.
Αν σου αρέσει η αίσθηση του "μαγικού χαλιού" που έχει το αυτοκίνητο αναφορικά με την ικανότητά του να "καταπίνει" τις ανωμαλίες του δρόμου τότε θα σου έλεγα να αποφύγεις τις παραδοσιακά σκληρότερες προτάσεις από BILSTEIN, KONI. To MONROE και τα KYB έχουν δώσει πολύ καλά δείγματα γραφής. Οπως και τα DeCarbon.
Aπο πλευράς ελατηρίων επίσης υπάρχουν φθηνότερες και ακριβότερες προτάσεις από αυτές των εργοστασιακών. ΠΡΟΣΟΧΗ στα πολύ φθηνά γιατί έχουν την τάση να "πεφτουν" γρήγορα.

Υπολόγισε γύρω στα 800 με 900 Ευρώ για ένα σετ καλών και επωνύμων ελατηρίων και αμορτισέρ ή κάτι οριακά λιγότερα για τα γνήσια εργοστασιακά (στα εργοστασιακά όμως να περιμένεις γύρω στους 18 με 24 μήνες ζωής από τα ελατήρια και ίσως και λιγότερο από τα αμορτισέρ στους ελληνικούς δρόμους)

Χαιρετώ
pantg
 

ευχαριστω τους φιλους για τις απαντησεις τους

Δημοσίευσηαπό B.T » 12 Ιουν 2007, 17:03

Ευχαριστω για την ενημερωση. για την ιστορια το λαντ μου δεν ειναι στην ανακλιση. Αμορτισερ προσανατολιζομαι μονροε ανβεντσιουρ ακουσα καλα λογια τα δοκιμαζω και τα λεμε ( ειναι και φτηνα) . Για το καινουριο ξερουμε εντυπωσεις, απο καποιο ιδιοκτητη( την σερα ιιι καμηλα η μηπως δεν ειναι).Τι ρωταω καινουριο βεβαια αλλο πραγμα, ποσο τζιπ ειναι?Ποσο καιει (βενζινη) απο προσωπικη χρηση οχι αυτο που λει η( μαμα )γιατι πετρελαιο δεν μπορω η μηπως ξερει καποιος αν θα αλλαξει ο νομος.Τωρα να ρωτησω κατι αντικοιμενικα αυτο που εχω αξιζει να το κρατησω? το εχω σε μια παρα πολυ καλη κατασταση ( υποκοιμενικα) Η θελει πολυ ψυχη, μερακι και υπομονη υπαρχει ειναι ειδη 11 χρονων μεχρι ποτε μπορω να το κρατησω ? ευχαριστω εκ των προιμιων.
Άβαταρ μέλους
B.T
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 09 Ιουν 2007, 10:51
Τοποθεσία: Αθήνα - Πόρτο Ράφτι

Δημοσίευσηαπό pantg » 12 Ιουν 2007, 19:20

Φίλε Β.Τ

το Discovery LR3 δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΖΙΠ.
Ειναι Land Rover. Aλλο το τζιπ ΑΛΛΟ ΤΟ ΛΑΝΤ ΡΟΒΕΡ.

οσοι θέλουν jeep αγοράζουν jeep.
Oσοι θέλουν Land Rover αγοράζουν Land Rover.

Για σχόλια νομίζω ότι είναι καλύτερα να μιλήσουν εκείνοι που ζουν μαζί τους καθημερινά.

Τώρα για το αν αξίζει να κρατήσεις το Disco σου τί να σου πω?

Εσύ ξέρεις πόσο το έχεις αγαπήσει, πόσο έχεις δεθεί μαζί του, πόσα χρήματα έχεις ξοδέψει για αυτό (στα αυτοκίνητα σπάνια ισχύει η λέξη "επενδύω") και πόσο εύκολα θα το αντικαταστήσεις με κάτι που θα καλύψει καλύτερα τις ανάγκες που αυτό σου καλύπτει υποθέτω τώρα.

Το σίγουρο είναι ότι αυτή τη στιγμή υπάρχουν λίγα αυτοκίνητα που να δίνουν τον όγκο, τους χώρους, την στοιβαρότητα της κατασκευής και τις ικανότητες εκτός δρόμου και την αίσθηση στον δρόμο που δίνει ένα Discovery 1 στα λεφτά που τώρα κοστίζουν στην αγορά.

Οσο για τα 11 χρόνια το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι η ηλικία αυτή για ένα Land Rover είναι η αρχή της εφηβείας τους.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό ollram » 13 Ιουν 2007, 06:10

pantg έγραψε:Οσο για τα 11 χρόνια το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι η ηλικία αυτή για ένα Land Rover είναι η αρχή της εφηβείας τους


ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ!
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό pantg » 13 Ιουν 2007, 06:39

Χάρη καλημέρα,

καλό ακούγεται. Αλλά είναι?
Ειμαι σίγουρος πως έχεις ακούσει οτι η εφηβεία είναι και η προβληματικότερη ηλικία...... (σου την έκανα την καρδιά περιβόλι?)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 13 Ιουν 2007, 12:35

Οι έφηβοι όμως είναι το μέλλον αυτού του κόσμου, γιατί τους αρέσει να τραβούν νέους δικούς τους δρόμους.
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

ευχαριστια

Δημοσίευσηαπό B.T » 13 Ιουν 2007, 12:53

Μου ανανεωσατε το ηθικο τοσο που θα παρω αλλο ενα. Με την ταπα του δοχειου αντιψικτικου εαν κολησει ανοιχτη πρεπει να την αλλαξω τι κανω? ειναι το δευτερο δοχειο που εχω αλλαξει στο προηγουμενο ειχε κολησει κλειστη και μου εσκασε το δοχειο στην ενωση χαλανε οι ριμαδες ευκολα. Εξατμιζεται το αντιψικτικο στην κολημενη ανοιχτη ταπα η εχω και αλλο προβλημα που μπορει να προκιψει. Ταπα μονο πουλανε?
Άβαταρ μέλους
B.T
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 09 Ιουν 2007, 10:51
Τοποθεσία: Αθήνα - Πόρτο Ράφτι

Δημοσίευσηαπό pantg » 13 Ιουν 2007, 13:19

Φίλε B.T. τάπα μόνη της πουλάνε.

Αν θέλεις μία πες το γρήγορα γιατί πάω τώρα στην Land Rover για να πάρω κάτι πράγματα.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Freelander » 13 Ιουν 2007, 13:34

pantg έγραψε:Αν θέλεις μία πες το γρήγορα γιατί πάω τώρα στην Land Rover για να πάρω κάτι πράγματα

Όπως θα έρχεσαι φέρε μου ένα σασμάν και μια κρεμαγιέρα
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό pantg » 13 Ιουν 2007, 14:27

ΩΧ !!!!

Πάλι στα φτηνά το ιπποποταμάκι????

(ελπίζω να ήταν αστειάκι γιατί αυτά είναι ακριβά πράγματα και δεν θέλουμε να χαλάνε....)

Χαιρετώ
pantg
 

περι ταπας

Δημοσίευσηαπό B.T » 13 Ιουν 2007, 14:50

ταπα μονο παραγγελια, ειναι κολλημενη ανοιχτη πιο το προβλημα? θα φερουν σε 4-5 μερες μεχρι τοτε τι κανω η και να την αφησω ετσι δεν τρεχει τιποτα
Άβαταρ μέλους
B.T
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 09 Ιουν 2007, 10:51
Τοποθεσία: Αθήνα - Πόρτο Ράφτι

Δημοσίευσηαπό Freelander » 14 Ιουν 2007, 08:33

pantg έγραψε:(ελπίζω να ήταν αστειάκι γιατί αυτά είναι ακριβά πράγματα και δεν θέλουμε να χαλάνε....)

Αντέχουν ακόμα.
Απλά το ενέφερα γιατί μου άρεσε το στυλ: "πετάγομαι μέχρι την αντιπροσωπεία θέλει κανείς τίποτα;"
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό firelord » 14 Ιουν 2007, 18:49

μια μπουγατσα με σημα το λιονταρι
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 44 επισκέπτες