Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

BRINGESTONE Ή MICHELIN ?

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

BRINGESTONE Ή MICHELIN ?

Δημοσίευσηαπό ilias » 24 Μάιος 2007, 07:42

Καλημέρα σε όλους τους φίλους
Σκέφτομαι να αλλάξω τα " παπούτσια " του freebie .
Και ιδού το ερώτημα : Bringestone ή Michelin ? Το αυτοκίνητο δεν πατάει και πολύ χώμα . :Σε αναλογία ? 70/30 . Τι προτείνεται λοιπόν ? :signhelp:
Άβαταρ μέλους
ilias
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 07 Μάιος 2007, 11:41
Τοποθεσία: Λαμία , Φθιώτιδα

Δημοσίευσηαπό pantg » 24 Μάιος 2007, 09:51

Ηλία καλημέρα,

με δεδομένα τα προβλήματα μετάδοσης θα σου έλεγα να μην πειραματίζεσαι με διαφορετικά προφίλ και διαστάσεις για τα λάστιχα του Freelander σου.
Δεν μας είπες τί διάσταση φοράει και αν είναι τα λάστιχα με τα οποία είχε έρθει από το εργοστάσιο.

Αλλαξέ τα με ίδιο τύπο και διάσταση όπως αυτή που χρησιμοποιούσε το εργοστάσιο για να έχεις το κεφάλι σου πιό ήσυχο.

Ακου όμως και αυτά που έχουν να σου προτείνουν και οι κάτοχοι Freelander στο φόρουμ. Ολο και κάτι πιό ουσιαστικό θα έχουν να σου πουν.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Mike_on_mpi » 24 Μάιος 2007, 10:29

BRINGESTONE, στις εργοστασιακές διαστάσεις. Τα MICHELIN, είναι πολύ μαλακά και φθείροντε πολύ γρήγορα, αντιθέτως στα BRINGESTONE, δέν κατεβαίνει εύκολα το πέλμα, χωρίς να σημαίνει οτι δέν θα έχεις καλό κράτημα για τα πρώτα 2,5 με 3 χρόνια.

Αυτή είναι η δική μου άποψη για τα BRINGESTONE, που τα έχω δοκιμάσει.
_________________

Όπου δέν υπάρχει δρόμος...
Δημιουργείται!!
Άβαταρ μέλους
Mike_on_mpi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 16:47

Δημοσίευσηαπό ilias » 24 Μάιος 2007, 11:28

Οι διαστάσεις είναι 195/65/15 Michelin . Στο χώμα και ιδιαίτερα στη λάσπη σπινιάρει σχετικά εύκολα γι' αυτό σκέφτομαι - συμφωνώ με τον φίλο mike on mpi . Το έχω πάρει μεταχειρισμένο οπότε δεν ξέρω τι φορούσε ερχόμενο απο το εργαστάσιο . Πάντως ο προκάτοχος δεν έχει αλλάξει διαστάσεις ελαστικών . Αν μου πείτε πάνω - κάτω και το κόστος θα είσαστε αστέρια ( για τα brigestone )
Άβαταρ μέλους
ilias
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 07 Μάιος 2007, 11:41
Τοποθεσία: Λαμία , Φθιώτιδα

Δημοσίευσηαπό Freelander » 24 Μάιος 2007, 11:55

Γειά χαρά και απο μένα.
Ηλία τα λάστιχα σου δεν είναι στις σωστές διαστάσεις και αν τα αλλάξεις πρέπει να αλλάξεις και τις διαστάσεις τους.
Μάλιστα αν κρίνω απο το προφίλ που έχουν (65) μάλλον ο προηγούμενος κάτοχος έβαλε απο τσιγκουνιά λάστιχα επιβατικού οχήματος. Γιαυτό σου σπινιάρει κιόλας..

Αν έχεις τις γνήσιες 15άρες ζάντες της LandRover προτείνω Michelin Synchrone στη διάσταση 195/80/15.
Πρόκειται για λάστιχα που προορίζονται για 4Χ4 με περισσότερο ασφάλτινο χαρακτήρα. Με βάση τη χρήση που κάνεις νομίζω σου ταιριάζουν γάντι.
Η τιμή τους στην αγορά κυμαίνονται γύρω στα 400 ευρά.
Τα bridgestone -αν μιλάμε για τα Dueler 694- κοστίζουν λίγο πιο ακριβά αλλά το πέλμα τους είναι αρκετά σκληρότερο για άσφαλτο, αφού απευθύνονται σε χρήση 50/50 άσφαλτος/χώμα.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ilias » 24 Μάιος 2007, 13:20

Ευτυχώς φοράει τις γνήσιες 15άρες . Τοοοοόση τσιγκουνιά τέλος πάντων ? Γι'αυτό πάει σαν βέρκα στην λάσπη . Μάλλον θα προτιμήσω τα Michelin . Ευχαριστώ .
Άβαταρ μέλους
ilias
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 07 Μάιος 2007, 11:41
Τοποθεσία: Λαμία , Φθιώτιδα

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 24 Μάιος 2007, 13:57

Aν ψαξης καλα τα BRIDGESTONE υπαρχουν 420 με 430 θυμαμαι οταν εψαχνα για A/T σε διασταση 215/75/15 δεν νομιζω να ειναι πιο ακριβα τα ασφαλτινα κ πιο μικρα σε διασταση.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό Mike_on_mpi » 24 Μάιος 2007, 13:57

ilias έγραψε:...Μάλλον θα προτιμήσω τα Michelin . Ευχαριστώ .



Ηλία, χαίρομαι που συμφώνησες μαζί μου για τα BRINGESTONE
και κατέληξες στα Michelin! (αστειεύομαι) :blob7:


ilias έγραψε:Γι'αυτό πάει σαν βέρκα στην λάσπη.



Ά, τί σημαίνει "βέρκα"? :sonarsmile:
Άβαταρ μέλους
Mike_on_mpi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 16:47

Δημοσίευσηαπό pantg » 24 Μάιος 2007, 14:45

Mike_on_mpi έγραψε:Ά, τί σημαίνει "βέρκα"? :sonarsmile:


Bάρκα + πέρκα = βέρκα (??????)
pantg
 

Δημοσίευσηαπό ilias » 25 Μάιος 2007, 06:40

Κύριοι καλημέρα . Είχα πρόβλημα με την σύνδεση στο internet γι'αυτό δεν σας έλυσα την απορία με την " βέρκα " . Μάλλον χρειάζομαι καινούργια γυαλιά γιατί μπέρδεψα το ε με το α . Άρα λοιπόν όπως ο κόσμος μπερδεύει την ( :male: ) με την βούρτσα έτσι και εγώ έκανα ένα λαθάκι . :signoops:

Φίλε μου Mike_on_mpi συμφώνησα με τα brigestone γιατί , όπως λένε και εδώ στην Λαμία , είδα και από είδα με τα michelin ( βλέπε " βέρκα " ) . Κατέληξα στα michelin διότι και προσωπικά πιστεύω οτι είναι καλύτερης ποιότητας λάστιχα απο τα brigestone .
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές σας κάθε φορά . :3some:
Άβαταρ μέλους
ilias
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 07 Μάιος 2007, 11:41
Τοποθεσία: Λαμία , Φθιώτιδα

Δημοσίευσηαπό pantg » 25 Μάιος 2007, 06:56

Ηλία μην στεναχωριέσαι,

όπως θα έχεις δει εδώ στο φόρουμ είμαστε πειραχτήρια.
(αλλωστε το χιούμορ είναι σχεδόν πάγιο χαρακτηριστικό του Land Roverά μιά και χρειάζεται γερή δόση από αυτό για να αντέξεις αυτές τις "Εγγλέζες")

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό ilias » 25 Μάιος 2007, 07:15

Καλημέρα φίλε μου Παντελή.
Απο χιούμορ άλλο τίποτα . Αλλά χρειάζεται και γερό στομάχι . Μόλις είπα σε φίλο οτι άλλαξα φλάτζα στα 70.000 χλμ. και χαμογελούσα με είπε βλαμμένο . Μήπως τις γυναίκες μας δεν τις πληρώνουμε ? Και χοντρά μάλιστα , και μόνιμα διαμαρτύρονται . Άμα κάνεις και παιδιά και " δέσει " το γλυκό άστα .
Γι' αυτό λοιπόν προτιμώ τις " Εγγλέζες " παρά τις ντόπιες .
( Ευτυχώς η γυναίκα μου δεν έχει ιδέα απο internet και Η/Υ και λέω ότι θέλω χωρίς αντίποινα - μούτρα και όλα τα " γυναικία όπλα " )
Άβαταρ μέλους
ilias
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 07 Μάιος 2007, 11:41
Τοποθεσία: Λαμία , Φθιώτιδα

Δημοσίευσηαπό firelord » 01 Ιουν 2007, 08:46

χαχα σωστος ο ilias!

ΥΓ φοραω βριτζεστονε 694 215/70/16 στο τουρμποφρημπυ απο τη στιγμη σχεδον που το πηρα. Πολυ ευχαριστημενος, λιγο παραπανω θορυΒΑΣ απο οτι αλλοι θα ηθελαν, παει σφαιρα ομως στην ασφαλτο και ολως περιεργως παει και υπεροχα στην αμμο

ΥΓ 2 τα 694 τα φορω και στο Δισκο σε 225/80/16, εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος, με παρομοια σε ιδια διασταση στο 200αρι Δισκο εβγαλα 2 σεζον οεο
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό BLLAND2 » 05 Ιουν 2007, 19:12

Αν πηγαίνεις σε άσφαλτο περισσότερες φορές από χώμα βάλε Μισελεν Συνκρον στις εργοστασιακές διαστάσεις. Έχουν λιγότερο θόρυβο από ολα και στη λάσπη τα καταφέρνουν (δοκιμασμένα) ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ...!!!!
Για την άσφαλτο δεν χρειάζεται φυσικά κουβέντα.
Άβαταρ μέλους
BLLAND2
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 20:12

Δημοσίευσηαπό Freelander » 07 Ιουν 2007, 21:33

Συνάδελφε τα synchrones είναι επικίνδυνα στη λάσπη.
Τα αυλάκια τους γεμίζουν ταχύτατα όπως άλλωστε όλα τα ασφάλτινα, έτσι χάνεις το τιμόνι σε χρόνο d/t και παράλληλα δεν αυτοκαθαρίζονται καθόλου εύκολα πολύ περισσότερο με τα ηλεκτρονικά συστήματα του φριλάντερ που δεν αφήνουν τους τροχούς να σπινιάρουν.

Γενικά με τέτοια λάστιχα στη λάσπη το αυτοκίνητο πάει μόνο χάρη στην τετρακίνηση.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες