Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Cooper

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Cooper

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 15 Απρ 2007, 00:33

Εχει δοκιμασει κανεις τα Cooper Discoverer S/T 205/80/16? Γενικοτερα εχω ακουσει θετικα σχολια για την εταιρια. Σαν εναλλακτικη σκεφτομαι τα ΒF Goodrich, απλα θα προτιμουσα να παραμεινω στο 205
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 15 Απρ 2007, 11:49

Καλημέρα.
Έβαλα τα συγκεκριμένα ελαστικά Cooper Discoverer ST 205/80/16 τέλος του περασμένου Ιανουαρίου και μέχρι στιγμής έχω μείνει πολύ πιο ευχαριστημένος από ότι τα προιγουμενα που φόραγε [ τα οποία όμως να σημειώσω ήταν 50/50 ίδια διάσταση ] , ενώ – αν δεν κάνω λάθος - τα Cooper ST είναι περισσότερο χωμάτινα 60/40 ας πούμε .
Δεν με απασχολεί το off-road στις ακραίες του καταστάσεις και έτσι δεν μπορώ να σε διαφωτίσω περισσότερο ίσως κάποιος άλλος με μεγαλύτερη πείρα στο αντικείμενο .

Από την μέχρι τώρα πείρα που έχω σε σχέση με τα προιγουμενα παραθέτω τις εμπειρίες μου.
Τα ελαστικά « ακούγονται » μετά τα 70 km όταν όμως βγάλεις την νέκρα και δεν ακούγεται η μηχανή π.χ. σε μια κατηφόρα . Για παραπάνω χιλιόμετρα και αν δουλεύει η μηχανή μην με ρωτάς γιατί έχω το snorkel και όπως καταλαβαίνεις ακούγεται περισσότερο αυτό απ΄ ότι τα ελαστικά .

Στο χιόνι μια εμπειρία μόνο την Καθαρά Δευτέρα στο καταφύγιο του Ταΰγετου σκαρφάλωσε χωρίς αλυσίδες [ δεν μπορώ να πω όμως ότι έγινε εύκολα ] εκεί που κάποια άλλα παραδοθήκανε .

Στην λάσπη πολύ καλά με εμπειρία δικιά μου όταν μπήκα σε ένα χωράφι με πάρα πολύ χοντρή λάσπη να ξεκολλήσω τραβώντας με ιμάντα ένα DATSUN 120Υ [ το παλαιό κλασικό ΙΧ ] και αυτό επίσης δεν έγινε εύκολα λόγω ότι το DATSUN στην κυριολεξία το είχε «καταπιεί» η λάσπη .Κάποια στιγμή μάλιστα λίγο έλειψε να μείνω και εγώ όποτε μετά θα έπαιζε μόνο Τρακτέρ από το χωριό.

Αυτά από εμένα , άντε και καλή επιλογή .

-------------------------------------------------------------------------------------
ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό pskoul » 17 Απρ 2007, 10:47

Τα συγκεκριμένα ελαστικά τα φόραγα σε ένα grand vitara που είχα παλιότερα και τα φοράω τους τελευταίους δύο μήνες στο discovery, σε γενικές γραμμές έχω μείνει ευχαριστημένος είναι πιο αθόρυβα από mud αρκετά καλά σε βρεγμένο στην λάσπη τα καταφέρνουν καλά, πιο καλά από ΑΤ και αν δεν κάνεις ακραία πράγματα θα σε ικανοποιήσουν.

Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους
pskoul
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 11 Φεβ 2005, 17:57


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 19 επισκέπτες