Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πρόβλημα ψυγείου στο Freelander

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Πρόβλημα ψυγείου στο Freelander

Δημοσίευσηαπό pangelo » 22 Ιαν 2007, 09:15

Καλημέρα χρειάζομαι την συμβουλή σας.

Εδώ και μία βδομάδα περίπου συμπληρώνω παραφλού στο ψυγείο του Freelander μου.
Παρατήρησα ότι τα κολάρα είναι υγρά, υπάρχει περίπτωση να χάνει τόσο μεγάλες ποσότητες από τα κολάρα; Υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα αν βάζεις διαφορετικό χρώμα παραφλού στο ψυγείο; Δεδομένου ότι τα διαφορετικά χρώματα είναι και για διαφορετικές θερμοκρασίες.

Παντελή βοήθεια!!!!!!!!

Υ.Γ. Παντελή Παλιότερα σου είχα πει για μία ιδέα που είχα για το αυτοκόλλητο του συλλόγου δεν το έχω ξεχάσει, αλλά αυτό τον καιρό έχω τρεξίματα για την προετοιμασία του γάμου μου. Θα σου στείλω σύντομα π.μ.

Ευχαριστώ Άγγελος.
Άβαταρ μέλους
pangelo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2005, 12:39

Δημοσίευσηαπό pantg » 22 Ιαν 2007, 09:41

Αγγελε καλημέρα,

πρώτα απο ΟΛΑ τα άλλα συγχαρητήρια για το πολύ ευχάριστο νέο και σου εύχομαι προκαταβολικά να ζήσετε.

Αν θέλεις την καμήλα για γαμήλιο όχημα με πολύ μεγάλη ευχαρίστηση να σας την δώσω. Αλλωστε θα είναι ο τρίτος (ή τέταρτος?) γάμος που θα μεταφέρει είτε τη νύφη είτε το ζεύγος.

-----------------

Οσον αφορά την απώλεια ψυκτικού θα πρότεινα να μας απαντήσει και ο Γιώργος (freelander) μια και ομολογουμένως η πείρα του στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο είναι μεγαλύτερη καθώς τυχαίνει να είναι και ιδιοκτήτης και να έχει από πρώτο χέρι πείρα αλλά κυρίως να έχει δεινοπαθήσει και ο ίδιος από ανάλογα προβλήματα.

Αυτό που μπορώ προκαταβολικά να σου πω όμως είναι να μην μπερδέψεις τα υγρά.

Τι χρώμα ψυκτικού υγρού έχει το freelander σου τώρα.
Αν έχεις το πράσινο μείνε σε αυτό μέχρι να δεις τι γίνεται. Στο πράσινο συμπλήρωνε πράσινο ή αποσταγμένο νερό.
Αν έχεις το οργανικό πορτοκαλί συμπλήρωνε από το ίδιο (πορτοκαλί) ή νερό βρύσης (καλύτερα σε αναλογία 50/50 για να μην διαταραχθεί προς το όφελος του νερού βρύσης η υπάρχουσα αναλογία)
ΠΡΟΣΟΧΗ.
Συμφωνα με τα όσα μας έχει μεταφέρει ο τεχνικός διευθυντής της LR στην Ελλάδα (και προς τιμή του) το πορτοκαλί οργανικό ψυκτικό υγρό ΑΠΑΙΤΕΙ να υπάρχει νερό βρύσης στο κύκλωμα καθώς ουσιαστικά το τρέφει (δεν του έβαζαν καλύτερα κα'να γουρουνόπουλο να τσιμπάμε και εμείς????)
Ποτέ μόνο πορτοκαλί υγρό ή αποσταγμένο νερό.

Για το θέμα των απωλειών σου με βάση την εμπειρία μου από τα άλλα μοτέρ μπορώ να σου πω τα εξής(freelander δεν έχει τύχει να έχω στα χέρια μου και να σου πω την αλήθεια τα αποφεύγω όπως ο διάβολος το λιβάνι)
Κοίταξε το πρωί κάτω από το αυτοκίνητο.
Αν χάνεις πολύ ψυκτικό υγρό από τις σωληνώσεις, το δοχείο διαστολής, το ψυγείο, τάπες κλπ (αν συζητάμε για εξωτερικές διαρροές δηλαδή) τότε θα δεις λιμνούλα/λες από κάτω.
Αν το ψυκτικό καταναλώνεται από το αυτοκίνητο κοίτα αν βγάζει καπνό από πίσω. Ο λευκός καπνός, ιδίως το πρωί όταν το αυτοκίνητο πρωτοξεκινά και είναι κρύο, πολλές φορές είναι σύμπτωμα καύσης ψυκτικού/νερού.
Το ότι πρέπει να ελέγξεις το δοχείο διαστολής για παρουσία λαδιών ή μαυρίλας το ξέρεις ήδη και δεν το συζητάμε εκτενέστερα.
Οπως και το ότι καλό είναι να κοιτάξεις τα λάδια σου (αν έχουν λιμνούλες νερού, έχουν ασπρίσει)
Και το να ρίξεις μία ματιά μέσα από το καπάκι συμπλήρωσης λαδιού στον κινητήρα για να δεις αν υπάρχουν σταγόνες νερού (με το μοτέρ κρύο εννοείτε)

Φυσικά όπως όλοι μας ξέρουμε πλέον τα Freelanders έχουν την τάση να αρχίζουν να καίνε νερά όταν αρχίσουν τα άσχημα.
Και τα άσχημα ξεκινάνε από μία αρπαγμένη φλάντζα και φτάνουν σε ραγισμένα καπάκια, εμβολοχιτώνια πεσμένα ή χαλαρά κλπ. Αυτά νομίζω ότι θα στα πει καλύτερα ο Γιώργος (freelander) ή ο Δημήτρης (workshop_rover) μια και τα έχουν περάσει.

Eλπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό.

Και πάλι συγχαρητήρια και σου θυμίζω ότι η καμήλα είναι στην διάθεσή σου και της μελλοντικής συζύγου σου.

---------

Για το θέμα των αυτοκολλήτων του συλλόγου όπως σου είχα πει με τους σύγχρονους printers και τα υλικά που υπάρχουν είναι πολύ πιό εύκολο να φτιάξει ο κάθε φίλος τα δικά του και να τα βάλει στην διάσταση που θέλει στο σημείο που επιθυμεί.
Αυτό που έχει γίνει από την δική μας μεριά είναι ότι υπάρχουν έτοιμα τα αρχεία (σε word και jpg, gif και bmp) για αυτοκόλλητα και σιδερότυπα (για όσους θέλουν να βάλουν το σήμα σε T-shirts μπλουζάκια κλπ)
Θεωρούμε βλέπεις ότι είναι κλεψιά να χρεώνεται κάτι που ο καθένας μας μπορεί να κάνει στο σπίτι του μόνος του. Γιατί να πληρώσεις 5 ευρώ ένα Τ-shirt όταν μπορείς να κάνεις τσάμπα το δικό σου αγαπημένο T-shirt να έχει το σήμα/λογότυπο που επιθυμείς?
Το ίδιο και με τα αυτοκόλλητα. Το τυπώνεις στην διάσταση που θέλεις και δεν υπάρχει πρόβλημα. Δες π.χ. την διάσταση που το έχει τυπώσει ο stefbaliκ επάνω στο ιπτάμενο disco του. (λίγο μικρότερο από την όρεξη του υπογράφοντος για γουρουνάκια.....)

Η πρόταση σου για να συμπεριληφθούν και τα στοιχεία επαφής είναι λογική αλλά όπως έχουμε συζητήσει και στο παρελθόν όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά τα βρίσκει. Και ανθρώπους τέτοιους είναι που θέλουμε. Οχι μετεωρίτες.


Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό pangelo » 22 Ιαν 2007, 10:57

Παντελή,

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου να είσαι καλά, και μην ξεχάσεις να δόσεις τα χαιρετίσματα μου στη σύζυγο.

Η πρόταση σου για την καμήλα ως γαμήλιο όχημα είναι αρκετά δελεαστική, θα πρέπει όμως πρώτα να πείσω και την μελλοντική μου σύζυγο διότι δεν είναι και πολύ φανατική των off-road οχημάτων.

Όσον άφορα τώρα το πρόβλημα μου δεν έχω παρατηρήσει καμία απώλεια ψυκτικού κάτω από το αυτοκίνητο, αυτό που έχω δει είναι ότι το ψυκτικό το χάνει κατά την κίνηση του, και αυτό με φοβίζει ιδιαίτερα. Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν το αυτοκίνητο είναι κρύο ακούω ένα θόρυβο (τακ τακ τακ) και όταν το αμάξι ζεσταθεί σταματά. Υπάρχει περίπτωση να είναι η τρόμπα του ψυγείου;

Το χειρότερο είναι ότι ψάχνοντας για αντιψυκτικό δεν βρήκα πορτοκαλί και αναγκάστηκα να βάλω από το πράσινο. Ξέρω ότι είναι λάθος. Πως μπορώ να το διορθώσω; Έχω προξενήσει βλάβη με αυτό; Την προλαβαίνω ή δεν μπορώ να κάνω τίποτα;

Ευχαριστώ,
Άγγελος
Άβαταρ μέλους
pangelo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2005, 12:39

Δημοσίευσηαπό pantg » 22 Ιαν 2007, 11:37

Aγγελε γειά και πάλι,

πρόσεξε γιατί αν η μέλλουσα σύζυγος αρχίζει από τώρα με το να μην συμπαθεί ήδη τα Landies τί θα γίνει στο μέλλον? (μεταξύ σοβαρού και αστείου αυτό)

Για το θέμα του τικ τικ τικ όταν είναι κρύο να μην σε αγχώσω αλλά κοίταξέ το γρήγορα. Με τέτοια συμπτώματα ακουστικά αρχίζουν διάφορα πράγματα. Θελω να ελπίζω ότι είναι κάποιο ωστηριάκι που ίσως να μην λαδώνεται καλά όταν είναι κρύο και όχι κάτι σοβαρότερο (τα γνωστά μην τα αναφέρουμε πάλι και χαλάμε τις καρδιές μας Δευτεριάτικα)

Για το ψυκτικό σου υγρό πήγαινε όσο πιό γρήγορα μπορείς για μια αλλαγή και ΚΑΛΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ.

Να σου θυμίσω (πράγμα που νομίζω ότι όλοι μας αγνοούσαμε) ότι υπάρχει ΕΙΔΙΚΟ ΥΓΡΟ καθαρισμού το οποίο, σύμφωνα με τις οδηγίες του τεχνικού τμήματος της LR, ΠΡΕΠΕΙ να χρησιμοποιηθεί όταν γίνει αλλαγή από το συμβατικό πράσινο (ή μπλε) ψυκτικό υγρό στο πορτοκαλί οργανικό.
Και αυτό για να μην αρχίσει το πορτοκαλί να βγάζει μούργα και να βουλώνει το σύστημα ψύξης κυρίως όπου υπάρχει αλουμίνιο.

Αυτό στο αναφέρω προς επισήμανση θέματος το οποίο νομίζω δεν το έχει διασταυρώσει κάποιος άλλος φίλος.

Θέλω να πιστεύω όμως πως δεν μας έχει γνωστοποιηθεί από την αντιπροσωπεία μόνο για να πουλήσουν το ειδικό υγρό αυτό.

Δες το σε παρακαλώ με το συνεργείο σου. Και φυσικά περιμένουμε και τις απόψεις του μάστορα/συνεργείου σου επί του θέματος.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό pangelo » 22 Ιαν 2007, 12:16

Ευχαριστώ πολύ Παντελή,

Μια από αυτές τις μέρες (μάλλον το Σάββατο) θα το πάω στο συνεργείο και θα έχεις νέα μου, μέχρι τότε δεν θα το κινήσω καθόλου.

Όσον αφορά την μέλλουσα έχω κάνει μεγάλη πρόοδο έχει αρχίσει να βλέπει τα Landies με την δική μου οπτική γωνία. Για να καταλάβεις σκεφτόμαστε να αγοράσουμε Disco, βεβαία με τα τον γάμο γιατί όπως καταλαβαίνεις με την προετοιμασία του γάμου, και την αγορά σπιτιού τα οικονομικά μας δεν είναι και σε ιδιαίτερη άνθιση αυτόν τον καιρό. Θέλω να πιστεύω όμως ότι έχω κάνει μεγάλη πρόοδο βλέποντας την μέλλουσα να κοιτά τις εφημερίδες και στο internet τα disco.

Χαιρετώ Παντελή σύντομα θα έχεις νέα μου.
Άβαταρ μέλους
pangelo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2005, 12:39

Δημοσίευσηαπό Freelander » 22 Ιαν 2007, 12:33

Συνάδελφε, ζήτα στο συνεργείο να σου κάνουν compression test στο κύκλωμα ψύξης καθώς και στους κυλίνδρους όταν το αυτοκίνητο είναι κρύο και όταν είναι ζεστό. Αυτό θα δείξει πού πάει το αντιψυκτικό που συμπληρώνεις, άν και όλοι έχουμε την υποψία μας.
Επίσης άν στα γρήγορα βγάλουν ένα μπουζί και δείξει ίχνη αντιψυκτικού θα ξέρεις τί συμβαίνει.
Όλα αυτά για αρχή αφού όπως είπες δεν υπάρχει εμφανής διαρροή νερών προς τα έξω.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό freeandrew » 22 Ιαν 2007, 15:06

Στο δικο μου όλες οι διαρροές που είχα (3) προέρχοταν απο το καπάκι του δοχείου διαστολής. Δεν ήταν κάτι εμφανές αλλα κάθε φορά που το αντικαθιστούσα σταματούσε η διαρροή για διάστημα κάποιων μηνών.
Ώσπου τωρα τελευταία έβαλα το τελευταίου τύπου δοχείο και πιστεύω πως θα ξενοιάσω για αρκετό διάστημα. Το νέο ασφαλίζει με ένα ΚΛΙΚ ενώ το προηγούμενο στηριζόταν στη δύναμη του σφιξίματος.
Άβαταρ μέλους
freeandrew
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 05 Ιουν 2006, 23:24

Δημοσίευσηαπό pantg » 22 Ιαν 2007, 15:10

Αντρέα (freeandrew) γειά,

το δοχείο αυτό θα πρέπει να έχει και τον αισθητήρα στάθμης.

Ειναι εύκολο να μας το επιβεβαιώσεις?

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Freelander » 22 Ιαν 2007, 15:33

Απο το 2003 έχει κυκλοφορήσει τάπα αντιψυκτικού για φριλάντερ που ασφαλίζει με καστάνια.Εικόνα
Προσωπικά δεν την εμπιστέυομαι.
Τελευταία κυκλοφόρησε και το σετ δοχείου-τάπας με ένδειξη χαμηλής στάθμης νερών.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό freeandrew » 23 Ιαν 2007, 14:21

Παντελή δεν είδα κανένα αισθητήρα στάθμης ούτε ο μηχανικός που το τοποθέτησε μου είπε κάτι τέτοιο. Το δοχείο ειναι λιγο μεγαλύτερο απο το παλιό και έχει το καπάκι που δείχνει ο Γιωργος παραπάνω.
Γιωργο γιατί δεν το εμπιστεύεσαι το καπάκι???Έχεις διαπιστώσει κάποια αποτομη διαρροή???
Το νέο δοχείο μου φαίνεται περισσότερο καλοφτιαγμένο απο το παλιό και συνιστώ σε όλους τους κατόχους φριλάντερ πρωτης γενιάς να το αλλάξουν. Το ποσό αγοράς είναι μηδαμινό μπροστά στην ζημια που μπορεί να προκληθεί απο την απώλεια του ψυκτικό.

ΕΡΩΤΗΣΗ:
Τα οργανάκια(πίεση λαδιού,θερμοκρασία νερού, θερμοκρασία λαδιου κτλπ) που τοποθετούνται στα 'φτιαγμένά' αυτοκίνητα θα δίνουν ακριβείς ενδείξεις, αν τοποθετηθούν στο FREELANDER?
Άβαταρ μέλους
freeandrew
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 05 Ιουν 2006, 23:24

Δημοσίευσηαπό Freelander » 23 Ιαν 2007, 16:10

Η τάπα της φωτογραφίας είναι όμορφη και εμπνέει σιγουριά αλλά όπως όλα τα σύγχρονα εγγλέζικα προϊόντα μερικές φορές το κρακ-κρακ της καστάνιας δεν σημαίνει απαραίτητα οτι έχει ασφαλίσει στο σωστό σημείο, ενώ με την αμέσως παλιότερη (την κίτρινη, όχι τη μαύρη) ελέγχεις με το χέρι το κατα πόσο έχει σφίξει σίγουρα, άρα θέλει πολύ προσοχή. Τα παραπάνω τα έχω διαπιστώσει ο ίδιος.
Θα συμφωνήσω οτι το νέο δοχείο υπερχείλισης είναι καλύτερο, τουλάχιστον δε ραγίζει γύρω απο το λαιμό όπως το παλιό, φαίνεται πως είναι από καλύτερης ποιότητας πλαστικό.

Όσο για τα οργανάκια θερμοκρασίας είναι το επόμενο project που θα καλυφθεί σύντομα με λεπτομερή φωτογραφικό υλικό σε γκαράζ των νοτίων προαστίων από τα 2 και μοναδικά μέλη του επίσημα ανεπίσημου συλλόγου φριλαντεράδων: "το μεγάλο ρήγμα"
Οι δοκιμές ήδη έγιναν με επιτυχία.
Έ Στέλιο;
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό stelioskal » 23 Ιαν 2007, 17:44

Ελπίζω το ΣΚ να έχουμε έτοιμο το φωτογραφικό υλικό από τη δεύτερη εγκατάσταση οργάνου. Θα ακολουθήσουν παρατηρήσεις
Άβαταρ μέλους
stelioskal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 28 Δεκ 2005, 22:52
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευσηαπό pantg » 23 Ιαν 2007, 19:22

Στέλιο και Γιώργο,

εκτός από επίσημα ανεπίσημος σύλλογος φρηλαντεράδως είσαστε αμφότεροι και οι γκουρού των Freelanders στην παρέα.

Οπότε περιμένουμε με αγωνία τις φωτογραφίες και την περιγραφή του εγχειρήματος.

Το δοχείο νέου τύπου ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι έχει αισθητήρα ο οποίος συνδέεται και με δική του (πωλείται ξεχωριστά όμως) καλωδίωση που συνδέει τον αισθητήρα είτε (στα παλαιότερα αυτοκίνητα) με το όργανο είτε με ξεχωριστό προειδοποιητικό λαμπάκι στο ταμπλώ μέσω του εγκεφάλου.

Αυτά είναι ότι έχει πει ο τεχνικός διευθυντής της αντιπροσωπείας και τα έχει επιβεβαιώσει και ο αρμόδιος του τμήματος ανταλλακτικών.

Η Land Rover συνιστά την αντικατάσταση των παλαιών δοχείων υπερχείλισης με τα καινούργια με τον αισθητήρα. Τα συνεργεία όμως κάνουν την πάπια. Τουλάχιστον οι ιδιοκτήτες Freelanders που έχουμε εδώ και στον "ανύπαρκτο" (για μερικούς) σύλλογο το ξέρουν και το ζητούν. (αν θυμάμαι καλά στην σχετική καταχώρηση είχα βάλει και τους αντιστοίχους κωδικούς ανταλλακτικών)

Πάντως μία τριάδα οργάνων (θερμοκρασία νερού, πίεση και θερμοκρασία λαδιού) είναι πάντα κάτι το πολύ καλό.
Μάλιστα μια και το συζητάμε μήπως θα ήταν καλή ιδέα και ένα όργανο θερμοκρασίας λαδιού κιβωτίου ταχυτήτων/IRD? Τι λέτε?

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό firelord » 23 Ιαν 2007, 20:16

ερωτηση

δεν μπορει να αντικατασταθει το δοχειο πχ με αλλο μεταλλικο που να ασφαλιζει καλα και να εμπεριεχει αισθητηρη τυπου littleblackbox?
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό pantg » 23 Ιαν 2007, 20:42

Γιώργο δεν νομίζω ότι θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Το θέμα είναι να φτιαχθεί (ίσως και κάπου ήδη να υπάρχει κάτι τέτοιο έτοιμο, αν δεν υπάρχει σίγουρα φτιάχνεται, ρίξε μιά ματιά στο www.allisport.com ή ακόμη καλύτερα και σίγουρα φθηνότερα πιστεύω ότι μπορούν να φτιάξουν κάτι τα εργοστάσια ψυγείων, αν έχει μείνει κανένα, που υπήρχαν στο Βολο<ναι σωστά έγραψα ψυγείων, αυτοκινήτων εννοείται>)

Αισθητήρα στάθμης τον φτιάχνεις εύκολα και με έναν αισθητήρα υγρασίας ή ένα φλοτεράκι.

Αλήθεια. Αν σε ενδιαφέρει τέτοιος αισθητήρας και για το Disco σου ΥΠΑΡΧΕΙ. (ο εμποράκος μπορεί να στον πουλήσει και αυτόν)

Χαιρετώ
pantg
 

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες