Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΣΥΜΠΛΕΚΤΗΣ...

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

ΣΥΜΠΛΕΚΤΗΣ...

Δημοσίευσηαπό free?lander » 15 Ιαν 2007, 13:18

Εχω φριλαντερ του 2002 με 60000χμ και τελευταία παρατηρώ μικροθορύβους και σγαρλίσματα (?) κατά την αλλαγή ταχύτητας πατώντας τον συμπλέκτη. Μου θυμίζει τη συμπεριφορά συμπλεκτη που αλλάχθηκε μόλις και δεν εχει ακομη πατησει καλά ,από τη μικρή μου εμπειρεία από άλλα αυτοκίνητα...
Να ανησυχήσω και να το πάω για έλεγχο ή να το αφήσω μεχρι να διαλυθεί -δεν ξερω τι μπορει να προκληθει σε δισκο η συμπλεκτη...- μιας κι η εμπιστοσύνη μου σε επικείμενο έλεγχο είναι μηδαμινή με οσα ακουω για συνεργεια κλπ.
Υποθετω οτι μερικοι σκεφτονται οτι καλυτερα να αφεθει καποιο ανταλλακτικο μεχρι τα ορια ζωης του παρα να αρχιζει κανεις προληπτικα να αλλαζει ολο το αμαξι...
Ο μεχρι τωρα απολογισμος μου σε βλαβες ειναι/

αλλαγης ραγων ηλιοροφης στα 2 ετη/
προληπτικη (...) αλλαγη κινητηρα (ανακατασκευης μπηκε απο Αγγλια) στα 43000χμ οταν πηγα για προληπτικο ελεγχο φλαντζας ( ειχαν πει στο συνεργειο οτι ειχαν πεσει(?) τα χιτωνια...??? δεν πολυκαταλαβαινω).Παντως ως τωρα ολα καλα και ανευ οικονομικης ζημιας αφου ολα τα παραπανω καλυφθηκαν εκ της εγγυησης και μαλιστα το 2ο στη ληξη της,την τελευταια ημερα!!!

(ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΤΕΣΤ ΑΝΑΣΗΚΩΣΗΣ ΠΙΣΩ ΤΡΟΧΟΥ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ ΕΔΩ ΚΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΟΤΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΕΤΑΙ Ο ΤΡΟΧΟΣ
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΗΣΥΧΩ (ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ) ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΕ ΞΕΝΑ ΚΥΡΙΑ ΣΑΙΤΣ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ, ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΟΛΛΗΣΕΙ Ο ΣΥΝΕΚΤΙΚΟΣ...ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΤΕΡΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ?)

Αναμένω απαντήσεις απο την εμπειρία σας

free?lander
ΛΑΜΙΑ/
Άβαταρ μέλους
free?lander
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 23 Μαρ 2005, 22:39
Τοποθεσία: Lamia

Re: ΣΥΜΠΛΕΚΤΗΣ...

Δημοσίευσηαπό Freelander » 15 Ιαν 2007, 13:53

free?lander έγραψε:(ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΤΕΣΤ ΑΝΑΣΗΚΩΣΗΣ ΠΙΣΩ ΤΡΟΧΟΥ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ ΕΔΩ ΚΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΟΤΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΕΤΑΙ Ο ΤΡΟΧΟΣ
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΗΣΥΧΩ (ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ) ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΕ ΞΕΝΑ ΚΥΡΙΑ ΣΑΙΤΣ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ, ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΟΛΛΗΣΕΙ Ο ΣΥΝΕΚΤΙΚΟΣ...ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΤΕΡΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ?)

Αναμένω απαντήσεις απο την εμπειρία σας

free?lander
ΛΑΜΙΑ/

Για το συνεκτικό συμπλέκτη (VC) κοίτα εδώ: http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-4910.html
Για το συμπλέκτη δεν ξέρω τί μπορεί να φταίει, το υδραυλικό σέτ της αντλίας συμπλέκτη πάντως είναι ένα πλαστικό εξάρτημα της πλάκας και συνήθως δεν απομονώνει σωστά τις ταχύτητες με αποτέλεσμα να κοπανάνε στις αλλαγές. Αν το πετάλι του συμπλέκτη σου έχει τζόγους ή δεν επανέρχεται όπως πρέπει, αυτό θα είναι.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες