Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΓΙΝΕΤΕ?

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

ΓΙΝΕΤΕ?

Δημοσίευσηαπό discoman » 25 Δεκ 2006, 18:50

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ μετα την μεσημεριανη κρεατοφαγια και βλεποντας καποιες φωτο απο LR ρωτω αν γινετε τα πισω φωτιστικα σωματα του δισκο 1 να αλλαξουν και να γινουν πανω οπως του δισκου 2 ισως μαζι με τις δυο κολονες φανοπειας που περιεχουν αυτα . με τι ασχολουμε θα πειτε μηχανικα lifting εχουμε συζητησει αισθητικα νομιζω οχι τι αλλα απο το δισκο 2 θα μπορουσε να μπει στο ενα πχ ταμπλο καθισματα ?
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό pantg » 25 Δεκ 2006, 21:47

Συνόνοματε,

αν θέλεις να διαθέσεις τα απαιτούμενα χρήματα και χρόνο και έχεις καλό ηλεκτρολόγο και φανοποιό ΟΛΑ γίνονται.

Το θέμα είναι αν αξίζει να το κάνεις.

Αν θέλεις συμπληρωματικά φώτα η καλύτερη ιδέα, εύκολη στην πραγματοποίησή της και φθηνή είναι να βάλεις τα φωτιστικά σώματα από τα Disco 1 γενιάς 200 (1989 έως και 1994) στο δικό σου.
Ετσι αποκτάς φώτα πορείας, στοπ και φλάς και επάνω μαζί με τα φώτα που έχει το δικό σου αυτοκίνητο στον προφυλακτήρα.

Τα πίσω φτερά του Disco 2 ΔΕΝ μπαίνουν απευθείας στο Disco 1 καθώς το 2 έχει μακρύτερο πίσω πρόβολο για να χωρέσουν τα καθίσματα του 6ου και 7ου επιβάτη τα οποία κοιτάνε προς τα εμπρός και όχι προς τα πλάγια.
Επιπρόσθετη δυσκολία (και ακόμη πιό μπερδεμένη στο να "τακτοποιηθεί") η απουσία του "νεύρου" που υπάρχει στο πλάι στα Disco 1 και δεν υπάρχει στα Disco 2.

Mία άλλη πολύ εύκολη μετατροπή η οποία έχει και ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ αποτελέσματα είναι η αλλαγή των εμπρός φωτιστικών σωμάτων με αυτά του Disco 2 τελευταίας γενιάς (2003) τα οποία έχουν διπλά κάτοπτρα σε κάθε φωτιστικό σώμα και έχουν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ απόδοση ιδίως σε σύγκριση με αυτά του Disco 1.

Yπάρχει μάλιστα και πλήρες σετ μετατροπής που συμπεριλαμβάνει τον προφυλακτήρα, την μάσκα, τα φρυδάκια και ότι άλλο χρειάζεται για την μετατροπή.
Αν σε ενδιαφέρει πες μου και σου στέλνω σε πμ τις τιμές.

Ο φαναρτζής που μου έφτιαξε την καμήλα (την πήρα στα χέρια μου την Παρασκευή πριν τα Χριστούγεννα) έχει κάνει μέχρι τώρα γύρω στις 5 με 6 τέτοιες μετατροπές και μπορείς να δεις τα φωτιστικά σώματα αυτά και στο αυτοκίνητο του Στέφανου (Iπτάμενο Disco).
O Στέφανος μάλιστα τα έβαλε μόνος του.


Τα καθίσματα μπορεί να μπαίνουν αν και νομίζω ότι ίσως να θέλουν κάποια μανούβρα στις βάσεις.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό stefanbalik » 26 Δεκ 2006, 23:37

Γειά σας και χρόνια πολλά,

Φίλε discoman δες την φωτό(είναι λίγο λερωμένο το δισκο αλλά δεν είχα αλλη πρόχειρη).

Τα μπροστινά φώτα το κάνουν πολύ πιο όμορφο το δισκο.
όπως σου είπε και ο παντελής τα έβαλα μόνος, βέβαια παιδεύτηκα λίγο αλλά άξιζε το αποτέλεσμα.
Και εκτός απο ομορφιά, διαφορά και την νύχτα. Αλλο να έχεις ένα "φως" με διπλή λάμπα, και άλλο δυο ξεχωριστές.


Χαιρετώ και καλά να περνάμε!!!
΀Ο Ξ™Ξ Ξ€Ξ‘ΞœΞ•ΞΞŸ Ξ˜Ξ—Ξ‘Ξ™ΞŸ
SW7LNC
www.serres4x4.gr
Άβαταρ μέλους
stefanbalik
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 15 Μαρ 2006, 10:16

Δημοσίευσηαπό DISCOVERBILL » 27 Δεκ 2006, 08:42

Τα θέλωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Στέφανε μου άλλαξες "τα φώτα" με τη φωτό σου. :lol:
Ο Landoψυχολόγος μου συνέστισε άμεσση αλλαγή των εν λόγω φωτιστικών για θεραπευτικό σκοπό!!! :lol:

Η αλήθεια είναι ότι τα είχα ξαναδεί πριν 1 εβδομάδα σε φωτό με το πλήρες σετ (φώτα, μάσκα, προφυλακτήρας) και είχα πάθει. Ακριβά μου είχε πει η Land Rover αλλα ευελπιστώ κάτι καλύτερο μεσω του κονέ μας (Παντελής).

Εγώ πάντως θα τα "χτυπήσω" μετά βεβαιότητος!!!
Βασίλης
Discovery
Oταν δεν τετρακινούμαι, διτροχιάζομαι!
Άβαταρ μέλους
DISCOVERBILL
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 19 Δεκ 2006, 00:42
Τοποθεσία: Βάρη Αττικής

Δημοσίευσηαπό disco » 27 Δεκ 2006, 10:06

Το ταμπλό του 300 δεν αξίζει γιατί γίνετε κουδουνίστρα.
Δεν αντέχει όπως το παλιό-καλο.
’Ασε που είναι έργο να το χώσεις.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες