Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

RAIN SHOWER PROTECTION COVER

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

RAIN SHOWER PROTECTION COVER

Δημοσίευσηαπό BLLAND » 03 Μαρ 2006, 18:38

Έχει κανείς βάλει σε 3πορτο Freelander το RAIN SHOWER PROTECTION COVER? (τη μικρή κουκούλα για βροχή και όχι το soft top) Αν ναι τότε:
1. Είναι εύχρηστο?
2. Σε ποιά ταχύτητα μπορείς να οδηγείσεις?
3. Η σκόνη μπαίνει στο αυτοκίνητο?
4. Η βροχή?
5. Μπαίνει στο αυτοκίνητο για μεγάλο χρονικό διάστημα?(όλο το καλοκαίρι π.χ.!)
6. Πλένεται πάνω στο αυτοκίνητο με ζεστό νερό με πίεση χωρίς να μπαίνει μέσα?
7. Με τα κλεφτρόνια τί? :!:
Freelander E '05
"ΑΥΛΟΣ ΕΙΣ ΕΡΓΟΝ"!!!
Άβαταρ μέλους
BLLAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:31
Τοποθεσία: Λαμία

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 07 Μαρ 2006, 18:50

Καλησπέρα!

Με το καλό περιμένω απάντηση γιατί κι εγώ σκέφτομαι την αγορά του Shower Protection Cοver και η ερώτηση ήταν άκρως περιεκτική!

Εν τω μεταξύ πήρα τις προστατευτικές εσχάρες για τα φώτα, τα μπροστά όμως έχουν λίγη διαδικασία στην τοποθέτηση έτσι;

Χαιρετώ και...πάλι καλησπέρα.
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό BLLAND » 07 Μαρ 2006, 20:27

GALILAIOS έγραψε:Καλησπέρα!

Με το καλό περιμένω απάντηση γιατί κι εγώ σκέφτομαι την αγορά του Shower Protection Cοver και η ερώτηση ήταν άκρως περιεκτική!

Εν τω μεταξύ πήρα τις προστατευτικές εσχάρες για τα φώτα, τα μπροστά όμως έχουν λίγη διαδικασία στην τοποθέτηση έτσι;

Χαιρετώ και...πάλι καλησπέρα.

Πήγαινε εδώ
http://www.muddyoval.com/forum/viewtopic.php?t=2699&start=0
Τελικά εμένα μου το πήρε δώρο γενεθλίων η γυναίκα και θα σου πώ εντυπώσεις μόλις το βάλω.....
Freelander E '05
"ΑΥΛΟΣ ΕΙΣ ΕΡΓΟΝ"!!!
Άβαταρ μέλους
BLLAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:31
Τοποθεσία: Λαμία

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 08 Μαρ 2006, 00:14

Ευχαριστώ πολύ BLLAND, ήταν κατατοπιστικότατο το Link.

Βέβαια θα εκτιμήσω πολύ αν μου πείς και τις δικές σου εντυπώσεις με την πρώτη ευκαιρία.

Και...γενικά ό,τι εντυπώσεις έχεις από το Freelander καθώς με 10000Km, ακόμη έχω πολλά να μάθω.

Καλό βράδυ (ή καλημέρα)!
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 03 Απρ 2006, 19:31

BLLAND έγραψε:
GALILAIOS έγραψε:Καλησπέρα!

Με το καλό περιμένω απάντηση γιατί κι εγώ σκέφτομαι την αγορά του Shower Protection Cοver και η ερώτηση ήταν άκρως περιεκτική!

Εν τω μεταξύ πήρα τις προστατευτικές εσχάρες για τα φώτα, τα μπροστά όμως έχουν λίγη διαδικασία στην τοποθέτηση έτσι;

Χαιρετώ και...πάλι καλησπέρα.

Πήγαινε εδώ
http://www.muddyoval.com/forum/viewtopic.php?t=2699&start=0
Τελικά εμένα μου το πήρε δώρο γενεθλίων η γυναίκα και θα σου πώ εντυπώσεις μόλις το βάλω.....




Καλησπέρα αγαπητέ BLLAND.
Τελικά τι εντυπώσεις έχεις από το κάλυμμα;Το έχεις δοκιμάσει ή περιμένεις τις λιακάδες...;
Σε ρωτάω γιατί έχω αποφασίσει την αγορά του και είσαι η πιό "κοντινή" αξιόπιστη λύση καθώς ήδη το χρησιμοποιείς...

Thanx.

Επίσης, σύντομα (μόλις βρώ χρόνο να πάω από εκεί) θα σε ενοχλήσω για το θερμόμετρο.
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό BLLAND » 03 Απρ 2006, 19:45

GALILAIOS έγραψε:
BLLAND έγραψε:
GALILAIOS έγραψε:Καλησπέρα!

Με το καλό περιμένω απάντηση γιατί κι εγώ σκέφτομαι την αγορά του Shower Protection Cοver και η ερώτηση ήταν άκρως περιεκτική!

Εν τω μεταξύ πήρα τις προστατευτικές εσχάρες για τα φώτα, τα μπροστά όμως έχουν λίγη διαδικασία στην τοποθέτηση έτσι;

Χαιρετώ και...πάλι καλησπέρα.

Πήγαινε εδώ
http://www.muddyoval.com/forum/viewtopic.php?t=2699&start=0
Τελικά εμένα μου το πήρε δώρο γενεθλίων η γυναίκα και θα σου πώ εντυπώσεις μόλις το βάλω.....




Καλησπέρα αγαπητέ BLLAND.
Τελικά τι εντυπώσεις έχεις από το κάλυμμα;Το έχεις δοκιμάσει ή περιμένεις τις λιακάδες...;
Σε ρωτάω γιατί έχω αποφασίσει την αγορά του και είσαι η πιό "κοντινή" αξιόπιστη λύση καθώς ήδη το χρησιμοποιείς...

Thanx.

Επίσης, σύντομα (μόλις βρώ χρόνο να πάω από εκεί) θα σε ενοχλήσω για το θερμόμετρο.

Δε θα το πιστέψεις αλλά δεν έχω ανοίξει καν την σφραγισμένη του συσκευασία ακόμη. Μόλις το βάλω θα το μάθεις πρώτος.... :D
Freelander E '05
"ΑΥΛΟΣ ΕΙΣ ΕΡΓΟΝ"!!!
Άβαταρ μέλους
BLLAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:31
Τοποθεσία: Λαμία

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 05 Απρ 2006, 19:45

OK, θα περιμένω, ευχαριστώ!
:)
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 07 Ιουν 2006, 23:34

Φίλε BLLAND, καλησπέρα!

Δυστυχώς με ξέχασες 8)

Έτσι, πήρα το SHOWER PROTECTION COVER τελικά χωρίς όμως να μου το κάνει δώρο η κοπέλα μου (αν και προσπάθησα είναι αλήθεια)!

:D :D :D

Μη μου πείς ότι ακόμα είναι στο κουτί του!!!

Μπορεί να ψιλοβρέχει αυτές τις μέρες, είναι όμως πλέον εποχή για "ανοιχτούς" ιπποπόταμους!
:wink:
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό BLLAND » 09 Ιουν 2006, 16:58

GALILAIOS έγραψε:Φίλε BLLAND, καλησπέρα!

Δυστυχώς με ξέχασες 8)

Έτσι, πήρα το SHOWER PROTECTION COVER τελικά χωρίς όμως να μου το κάνει δώρο η κοπέλα μου (αν και προσπάθησα είναι αλήθεια)!

:D :D :D

Μη μου πείς ότι ακόμα είναι στο κουτί του!!!

Μπορεί να ψιλοβρέχει αυτές τις μέρες, είναι όμως πλέον εποχή για "ανοιχτούς" ιπποπόταμους!
:wink:

Δεν σε ξέχασα αλλά είχα σκοτούρες!!!!
1ο Προσοχή όταν το βάζεις γιατί εμένα με διέρρηξαν για τα καλά :D
2ο Αν το βάλεις πες και σε μένα αν όντως ήταν αδιάβροχο γιατί η βροχή με κολύμπησε... :x :x :x
3ο Πήγα στην αντιπροσωπία για αντικατάσταση και μου είπαν να πάω σε τεντά....... :shock: ???? και ότι δεν κάνει για πολύ βροχή.....επίσης να βάλω σιλικόνη από εκεί που μπάζει νερά (δηλ άλλα λόγια να αγαπιόμαστε!!!)
Αν το βάλεις και βρέξει πες εντυπώσεις
................................................................................................

Το μόνο καλό στο όλο θέμα είναι ότι όταν βγαίνει το πίσω σκληρό πλαστικό και το αμάξι γίνεται κάμπριο αλλάζει εντελώς η συμπεριφορά του....το αμάξι δεν κρατιέται....πολύ ραλλιάρικο......δεν το χορταίνω στο μάτι και την οδήγηση.....

(που τη βρήκα την όρεξη μετά από όλα αυτά!)
Freelander E '05
"ΑΥΛΟΣ ΕΙΣ ΕΡΓΟΝ"!!!
Άβαταρ μέλους
BLLAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:31
Τοποθεσία: Λαμία

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 11 Ιουν 2006, 14:57

Καλησπέρα.

Το κάλυμμα δε το έβαλα σε βροχή, αν και απ' ό,τι είδα, τοποθετείται εύκολα (καλό αυτό) αλλά όντως δε φαίνεται για πολλή βροχή.

Έχω φτιάξει κάλυμμα αδιάβροχο (και για τον ήλιο) για το πάνω μισό του αυτοκινήτου, οπότε όταν είναι παρκαρισμένο και ανοιχτό, βάζω εκείνο. Τώρα τι θα γίνει αν είμαι εν κινήσει και χρειαστεί να βάλω το κάλυμμα, θα δείξει το αποτέλεσμα.

Ουσιαστικά δίνεις λεφτά για τη μία φορά που θα χρειαστεί (και αν κάνει καλά τη δουλειά του...! ) . Αμφισβητήσιμη αγορά...

Τεσπά, στην ουσία τώρα, δεν υπάρχει καλύτερη αίσθηση, απογευματάκι, μετά από μπάνιο, να γυρνάω από Χαλκιδική (και όχι μόνο), ακούγοντας χαλαρά Rock κομμάτια και πηγαίνοντας με ήρεμη ταχύτητα, να νιώθω το αεράκι να με χαϊδεύει και απλά να απολαμβάνω τη διαδρομή.

ΑΥΣΤΗΡΗ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ : Όχι Κυριακή όταν φεύγουν όλοι, γιατί το αεράκι απλά δε θα υπάρχει να χαϊδεύει κανέναν αφού εκεί απολαμβάνεις το μποτιλιάρισμα. Και πρίν ξεκινήσουμε, ελέγχουμε τον καιρό από δυο - τρία αξιόπιστα site. A! Και υπομονή με τη σκόνη...!

Καλές Βόλτες BLLAND!

:wink:
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό BLLAND » 13 Ιουν 2006, 18:28

GALILAIOS έγραψε:Καλησπέρα.

Το κάλυμμα δε το έβαλα σε βροχή, αν και απ' ό,τι είδα, τοποθετείται εύκολα (καλό αυτό) αλλά όντως δε φαίνεται για πολλή βροχή.

Έχω φτιάξει κάλυμμα αδιάβροχο (και για τον ήλιο) για το πάνω μισό του αυτοκινήτου, οπότε όταν είναι παρκαρισμένο και ανοιχτό, βάζω εκείνο. Τώρα τι θα γίνει αν είμαι εν κινήσει και χρειαστεί να βάλω το κάλυμμα, θα δείξει το αποτέλεσμα.

Ουσιαστικά δίνεις λεφτά για τη μία φορά που θα χρειαστεί (και αν κάνει καλά τη δουλειά του...! ) . Αμφισβητήσιμη αγορά...

Τεσπά, στην ουσία τώρα, δεν υπάρχει καλύτερη αίσθηση, απογευματάκι, μετά από μπάνιο, να γυρνάω από Χαλκιδική (και όχι μόνο), ακούγοντας χαλαρά Rock κομμάτια και πηγαίνοντας με ήρεμη ταχύτητα, να νιώθω το αεράκι να με χαϊδεύει και απλά να απολαμβάνω τη διαδρομή.

ΑΥΣΤΗΡΗ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ : Όχι Κυριακή όταν φεύγουν όλοι, γιατί το αεράκι απλά δε θα υπάρχει να χαϊδεύει κανέναν αφού εκεί απολαμβάνεις το μποτιλιάρισμα. Και πρίν ξεκινήσουμε, ελέγχουμε τον καιρό από δυο - τρία αξιόπιστα site. A! Και υπομονή με τη σκόνη...!

Καλές Βόλτες BLLAND!

:wink:

Καλησπέρα.
Αυτό για τον ήλιο και αδιάβροχο όταν είναι παρκαρισμένο τί είναι, πού το έφτιαξες ?
Έχεις φωτο?
Freelander E '05
"ΑΥΛΟΣ ΕΙΣ ΕΡΓΟΝ"!!!
Άβαταρ μέλους
BLLAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:31
Τοποθεσία: Λαμία

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 16 Ιουν 2006, 01:41

Αν θές ανεβάζω φωτογραφίες, αλλά δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

Πήγα σε κάποιον "ταπετσέρης" νομίζω λέγεται; Τελοσπάντων, κάποιον που φτιάχνει καλύμματα και απλά έκανε ένα στα μέτρα μου για το πάνω μέρος του αυτοκινήτου. Δλδ πιάνει φαντάσου, γύρω γύρω από την καμπίνα. Για το καλοκαίρι, είναι ότι πρέπει. Ειδικά αν παρκάρεις σε κανένα beach bar μές τη σκόνη και το χώμα όπου το τρώει ο ήλιος. Συν το ότι είναι αδιάβροχο. Ακόμη, αν έχεις και πάρκινγκ, τοποθετείς αυτό και ξεχνάς το hard top ή το rain cover!
Κόστος 80Ε και τοποθέτηση από ένα άτομο σε 1΄ και πιάνει με λάστιχα.

Αν πάλι δε μπόρεσα να σου δώσω να καταλάβεις, πές μου να το βγάλω μια φώτο!
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό BLLAND » 17 Ιουν 2006, 10:00

GALILAIOS έγραψε:Αν θές ανεβάζω φωτογραφίες, αλλά δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

Πήγα σε κάποιον "ταπετσέρης" νομίζω λέγεται; Τελοσπάντων, κάποιον που φτιάχνει καλύμματα και απλά έκανε ένα στα μέτρα μου για το πάνω μέρος του αυτοκινήτου. Δλδ πιάνει φαντάσου, γύρω γύρω από την καμπίνα. Για το καλοκαίρι, είναι ότι πρέπει. Ειδικά αν παρκάρεις σε κανένα beach bar μές τη σκόνη και το χώμα όπου το τρώει ο ήλιος. Συν το ότι είναι αδιάβροχο. Ακόμη, αν έχεις και πάρκινγκ, τοποθετείς αυτό και ξεχνάς το hard top ή το rain cover!
Κόστος 80Ε και τοποθέτηση από ένα άτομο σε 1΄ και πιάνει με λάστιχα.

Αν πάλι δε μπόρεσα να σου δώσω να καταλάβεις, πές μου να το βγάλω μια φώτο!

Αν και κατάλαβα, μια φωτο θα βοηθούσε περισσότερο... :D
Freelander E '05
"ΑΥΛΟΣ ΕΙΣ ΕΡΓΟΝ"!!!
Άβαταρ μέλους
BLLAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:31
Τοποθεσία: Λαμία

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 19 Ιουν 2006, 18:16

Ορίστε λοιπόν και sorry για την αργοπορία...
Πέρα από 39 πυρετό μες το κατακαλόκαιρο (οι βόλτες με ανοιχτό το αμάξι που λέγαμε...) έχουμε και Μουντιάλ...

Η φωτογραφία είναι βιαστική συν το ότι την συμπίεσα κατά 150% περίπου, πάντως βγάζεις άκρη.

Το κάλυμμα πιάνει με 3 λάστιχα, ένα μεγάλο που πιάνει κάτω από τον μπροστινό προφυλακτήρα και δύο μικρά που τα πιάνω στα προστατευτικά των πίσω πάνω φανών... Μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις και τους υαλοκαθαριστήρες για πρόσθετη σταθερότητα (αν και δεν έχει πρόβλημα, πιάνει και από τους καθρέφτες όπως θα δείς). Πάντως μου έχει λύσει τα χέρια. Συν το ότι φαίνεται κλειστό το αμάξι γιατί το κάλυμμα τεντώνεται από τα σίδερα πίσω, άρα για να το διαρρήξει κάποιος πρέπει να το έχει δεί ή να ξέρει.

Βέβαια, αυτό που δε ξέρω, είναι μήπως και δημιουργείται κανένα πρόβλημα στα λάστιχα του hard top από το βάλε-βγάλε και το χειμώνα δώ τα χιόνια να μου κάνουν επίσκεψη στο πίσω κάθισμα. Γι αυτό καλού κακού τα συντηρώ με σιλικονούχο σπρέυ. Αυτά τα λίγα...
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 19 Ιουν 2006, 18:22

"Λυπούμαστε, αλλά έχετε φτάσει στο ανώτατο συνολικό όριο μεγέθους των συνημμένων αρχείων. Παρακαλούμε επικοινωνήστε με τον διαχειριστή του forum εάν έχετε κάποια ερωτήματα."

=================


Δε ξέρω γιατί, αλλά απ' ότι φαίνεται φίλε BLLAND, δεν είναι γραφτό να δείς την φωτο.
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 18 επισκέπτες