Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέο Defender, νεότερες πληροφορίες

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 12 Μάιος 2007, 13:48

Δεν ξέρω εσάς πως σας φαίνεται, αλλά εμένα το ταμπλώ μετα όργανα μου μοιάζει σαν κερεάτικου σε συνδιασμό με LADA της δεκαετίας του 80 Πιο καλό είναι το δικό μου που είναι άδειο και κρεμάω ότι αφίσα θέλω.
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Δημοσίευσηαπό cuspid » 12 Μάιος 2007, 14:17

Πάντως στην θέση οδήγησης δεν έχει αλλάξει τίποτα. Η πόρτα εξακολουθεί να βρίσκεται σε στενή επαφή με τα πλευρά του οδηγού.
Κατά τα άλλα η τάπα καυσίμου έχει μεταφερθεί πιο πίσω, τα «πριτσίνια» στο αλουμίνιο φαίνονται λιγότερο, οι πόρτες κλείνουν με την ίδια αίσθηση και ήχο με το παλιό, και βέβαια κατάργησαν τα χαρακτηριστικά κλαπέτα από το παρμπρίζ...
Αυτό το αυτοκίνητο πάντως έχει κάτι το ξεχωριστό....
Σε κανένα άλλο δεν κάθησα τόση ώρα μέσα, στην έκθεση. 8)
cuspid
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 16 Φεβ 2005, 14:34

Δημοσίευσηαπό ollram » 12 Μάιος 2007, 17:56

και η ΤΕΛΙΚΗ τιμή αυτού?????
LR3 - TDV6
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό sorento » 25 Μάιος 2007, 10:18

Καλημέρα,θα ήθελα να ρωτήσω κάτι είναι λίγο άσχετο με την ενότητα αλλά δεν ήξερα που να το πάω.λιπόν η απορεία μου είναι αν υπάρχει forum μόνο για land Rover?
Είμαι κάτοχος ενός sorento εδώ και4 μήνες και αφού μπήκα στο όσμο τις 4κίνησης μυ αρέσει πολύ το discovery και ήθελα πληροφορίες.
Άβαταρ μέλους
sorento
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 20 Απρ 2007, 20:03

Δημοσίευσηαπό pantg » 25 Μάιος 2007, 11:54

Φίλε sorento γειά,

υπάρχει και μπορείς να το επισκεφθείς στο

www.-

Αν και είναι υποτονικά τα πράγματα εκεί, δυστυχώς.

Πολλούς και παθιασμένους τελικά για την Ελλάδα μάλλον εδώ θα βρεις.
Ρώτα και ετοιμάσου για πολύ διάβασμα.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Mike_on_mpi » 25 Μάιος 2007, 12:13

Kαλημέρα sorento και καλως ήρθες στο Landroverοχωριό (όπως λέμε στρουμφοχωριό).

Το Disco είναι ένα καταπληκτικό αυτοκίνητο σε όλα του. Συνδιάζει την πολυτέλεια και το απόλυτο 4x4 με τον καλύτερο δυνατό τρόπο που θα μπορούσε να γίνει και είναι το μόνο που τα έχει καταφέρει τόσο καλά. Είναι απο αλουμίνιο όλα τα εξωτερικά panel (εκτός της οροφής) πράγμα που το κάνει αθάνατο γιατί δέν σκουριάζει. Μόνο μερικά σημεία στις ενώσεις με το μέταλο θέλουν λίγο προσοχή.
Απο μηχανολογικής απόψεως, όσο ποιό καλά του φέρεσαι, τόσο ποιό καλά σου φέρεται και αυτό!

Υπάρχουν 3 εκδόσεις (μιλάμε για τα disco Ι & ΙΙ)

200TDI ή 300TDI manual & auto (Diesel)
3.9 V8 manual & auto (petrol)
2.0 - mpi 16V manual (petrol)

Γιαα ποιό μοντ. σε σνδιαφέρει περισσότερο? Πάντος, ότι και να διαλέξεις εδώ θα βρείς όλες τις πληροφορίες που θέλεις και ακόμα περισσότερες...!
_________________

Όπου δέν υπάρχει δρόμος...
Δημιουργείται!!
Άβαταρ μέλους
Mike_on_mpi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 16:47

Δημοσίευσηαπό pantg » 25 Μάιος 2007, 13:25

Ωπα Μιχάλη μαζέψου γιατί θα μας δείρουν.

Απόλυτο 4Χ4 το Disco δεν είναι. Μπορεί να γίνει με αρκετά έξοδα και μετατροπές αλλά για απόλυτα πράγματα υπάρχουν σαφώς καλύτερες επιλογές (και μερικές είναι και πιό φθηνές)

Υπάρχουν και πολλά άλλα αυτοκίνητα που συνδιάζουν την πολυτέλεια και τις πολύ καλές ικανότητες εκτός δρόμου. Μερικά έχουν και καλύτερη αξιοπιστία, καλύτερο service, περισσότερες επιλογές για υποστήριξη, καλύτερο δίκτυο διανομής. Ειτε ακριβότερα είτε φθηνότερα
Δεν έχουν όμως τη χάρη (και το όνομα)

Το Disco ΣΚΟΥΡΙΑΖΕΙ, οξειδώνεται και ψωριάζει. Ιδίως το αλουμίνιό του.
Ούτε αθάνατο είναι, ιδίως αν αρχίσει η διαδικασία της ηλεκτρολυτικής διάβρωσης η οποία σπάνια μπορεί να σταματήσει εντελώς.

Το Disco 2 ΔΕΝ κυκλοφόρησε με κινητήρες Tdi. Μόνος πετρελαιοκινητήρας σε αυτή την έκδοση ο TD5.

Συγγνώμη για τις διορθώσεις αλλά ας κρατάμε τα πράγματα στη θέση τους.

Ειναι απολύτως κατανοητό το να είσαι ενθουσιασμένος με το νέο σου Disco αλλά υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν πρέπει να τα αναφέρουμε λάθος ή καθ' υπερβολή και ιδίως σε ανθρώπους που ζητούν να μάθουν.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 25 Μάιος 2007, 14:46

Συμφωνώ με τον Μιχάλη, το disco είναι απλά καταπληκτικό στην αίσθηση και στην αποτελεσματικότητα, εντός-εκτός και επι τα αυτά...

Σωστά και όσα γράφει ο Παντελής, αλλά και ο ενθουσιασμός είναι κινητήρια δύναμη, χωρίς αυτήν δεν πάνε τα Land Rover...

Να συμπληρώσω επίσης στα μοντέλα ότι,

υπάρχει και το 3.5 V8i, ήταν τα πρώτα που ήρθαν, ένα από αυτά είναι και το δικό μου.

Από αυτά που ακούω από τα μεταγενέστερα V8 μάλλον τυχερός ήμουν που το βρήκα, αποδίδει λίγο λιγότερο, αλλά είναι μάλλον πιό αξιόπιστο σαν κινητήρας και στα ηλεκτρικά-ηλεκτρονικά του μέρη. Εcu-airflow είναι μαμά ακόμη , το airflow πχ Lucas μεν άλλα έχει πάνω ένα ανάγλυφο, Made in japan from Hitachi και δεν έχει αποριφθεί το μόσχευμα 17 χρόνια τώρα....

Αν ψάξεις Disco V8, απέφυγε τα 1995-1997 και επειδή τα κιβώτια είναι ευαίσθητα στην κακή χρήση, προτίμησε αυτόματο που είναι πολύ αξιόπιστο (εννοείται να ελεχθεί από γνώστη βέβαια πρώτα)
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό Mike_on_mpi » 25 Μάιος 2007, 14:49

ok Παντελή, άν άν και αντέχω το ξύλο, μαζεύομαι...!

Sorry για τα λάθη, θα ξανα΄ρχίσω το διάβασμα για να βελτιόσω τις γνώσεις μου...
_________________

Όπου δέν υπάρχει δρόμος...
Δημιουργείται!!
Άβαταρ μέλους
Mike_on_mpi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 16:47

Δημοσίευσηαπό sorento » 25 Μάιος 2007, 19:31

καλησπέρα και από "κοντά".τώρα μάλλον είμαστε εκτός θέματος αλλά δεν πειράζει.¨οπως είπα έχω ένα sorento το οποίο το πήρα πρ΄σφατα και λίγο κατα λάθος.Δεν το έχω μετανιώσει αλλά δεν το παντρευτηκα κιόλας.Μου αρέσει το discovery 3.Δυστηχώς δεν μπορώ να πάρω μεταχειρισμένο.Κόλημα, τί να πείς.Ο κάθε ανθρωπος με τα ελλατώματα του.Αυτό που θα ήθελα να μάθο σε τί εκδόσης έρχεται στην ελλάδα΄άν σε γενικές γραμμές βγάζει προβλήματα.Παρακολούθησα τα παιδιά που κάνουν το γύρο του κόσμου και είπα ξεφτίλα είναι λίγο.Νομίζω ότι μάλλο δυσφήμηση είναι αυτό.Τέλος πάντον άν το πρόβλημα ήταν παλιό έπρεπε να επισκευαστεί το αμάξι εδώ.Ας είναι.Αρα μιλάμε και για το αυτοκίνητο που μου αρέσει(το συγκεκριμένο)με νορμάλ εκτός δρόμου χρήση ένα ελαφρύ χωματόδρομο και ταξίδια.Θέλω και χώρο οπότε πάμε σε 7θέσιο.θα ήθελα πετραίλεο αλλά μένω Αθήνα.Τώρα θα προτιμούσα και αυτόματο γιατί έχω καλομάθει(το sorento) βλέπετε.
Ρώτησα και αν έχεται δικό σας forum αποκλειστικά.Αν ποτέ θελήσετε να σας φτιάξω ένα,απλά θα το αναλάβετε εσείς δεν έχω χρόνο.Ξεχάσαμε το βασικότερο με λένε Δημήτρη, είμαι φωτογράφος και μένω Π.Φάληρο Αττικής.Χάρηκα που τα είπαμε και θα περιμένω τις απαντήσεις σας....Και αν κανονίσεται καμιά εκδρομή και έχω χρόνο ειμαι μέσα...Μέχρι να πάρω "Disco" καλά ο έγραψα ε?
Άβαταρ μέλους
sorento
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 20 Απρ 2007, 20:03

Δημοσίευσηαπό ollram » 25 Μάιος 2007, 21:49

sorento έγραψε:Μου αρέσει το discovery 3.Δυστηχώς δεν μπορώ να πάρω μεταχειρισμένο.Κόλημα, τί να πείς.Ο κάθε ανθρωπος με τα ελλατώματα του.Αυτό που θα ήθελα να μάθο σε τί εκδόσης έρχεται στην ελλάδα΄άν σε γενικές γραμμές βγάζει προβλήματα.Παρακολούθησα τα παιδιά που κάνουν το γύρο του κόσμου και είπα ξεφτίλα είναι λίγο.Νομίζω ότι μάλλο δυσφήμηση είναι αυτό.Τέλος πάντον άν το πρόβλημα ήταν παλιό έπρεπε να επισκευαστεί το αμάξι εδώ.Ας είναι.Αρα μιλάμε και για το αυτοκίνητο που μου αρέσει(το συγκεκριμένο)με νορμάλ εκτός δρόμου χρήση ένα ελαφρύ χωματόδρομο και ταξίδια.Θέλω και χώρο οπότε πάμε σε 7θέσιο.θα ήθελα πετραίλεο αλλά μένω Αθήνα


καλος ήρθες...
αν και εκτός θεματος εδω, για discovery 3 μονο πετρέλαιο και με αυτο κιβώτιο!μεταχειρισμένα υπάρχουν λίγα, μιάς και είναι ακόμη όλα μεσα στην εγγύηση...σε κανένα 1-2 χρόνια νομίζω θα βρεθούν...
εκδόσεις S, SE & HSE....
εγώ πάντως ακόμη δεν το μετανειωσα που το πήρα :P :P
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό ollram » 06 Ιουν 2007, 14:04

και η τιμή αντιπροσωπείας ΑΥΤΟΥ

46.000euro για το 90αρι
50.000euro για το 110αρι +700μεταλλικό χρώμα
τα παραπάνω με τον κατά "κάποιο τρόπο πλούσιο εξοπλισμό (ζάντες 16", ΑΒS, Α/C, radio cd μονό, 7θέσιο, κ.λπ.)....

τρέξτε να ΠΑΡΕΤΕ!
LR3 - TDV6
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό firelord » 07 Ιουν 2007, 10:18

αντε στη φτηνια παλι θα τηεν βγαλωμε
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό vagelis » 07 Ιουν 2007, 11:10

Ε το καλλο ειναι και ακριβο,τι να κανουμε
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες