Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

SU carbs 3.5V8

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

SU carbs 3.5V8

Δημοσίευσηαπό spartacus » 10 Απρ 2005, 21:30

Aγαπητοι τετρακουνητοι και δη defenderαδες...
ποσοι απο εμας δεν συναντησαν και ακομα συναντουν προβλημα με τα συμπαθεστατα κατα τα αλλα καρμπυρατερ μας ,τα οποια πολλες φορες στελνουν ,στελνουν και ξανα στελνουν......στελνουν καυσιμο μεχρι που καποια γιαγιουλα στο φαναρι θα κατεβασει το τζαμι απο το 600ρακι της (FIAT) και θα πει: "....νεαρε κατι σταζει.......απο κατω...." και ενω βρωμαει βενζινη ο τοπος ,εσυ το παιζεις ανετος ......αυτο τουλαχιστον εκανα εγω μεχρι που σταματησα και .....ω ναι !πηρα τηλεφωνο τον παντελη!!!!!Ο οποιος πολυ σωστα με εσυμβουλευσε: '...ΣΤΑΜΑΑΑΑΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΡΕΕ ΤΗΝ ΟΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗΗΗΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΗ..." Για να ερθω στο προκειμενο και να μην σας κουραζω αλλο, ο ενας εκ των πλοτηρων μου δεν εκανε σωστα τη δουλεια του ....και το τεποζιτο αδειαζε πολυ γρηγορα ( ειπαμε εχει αυξημενη καταναλωση αλλα οχι και ετσι....)......Απογοητευση με κατελαβε και ειπα ...αυτο ηταν' την χανω την σαββατιακη εκδρομη (τελικα πηγα -θα βαλω φωτο απο το κολλημενο defender......).Ενω λοιπον ο ενας ειδικος landroverakias μου ελεγε να τα αλλαξω με καποια second hand καρμπυρατερ SU 250euros ,ο αλλος ελεγε 1000 και να βαλω καινουρια ,ο αλλος φωναζε καντο injection και ο παραλλος οτι εαν βαλεις χερι φιλαρακο σ'αυτα τα κα"λ"μπυρατερ αστα να πανε στο δια..λο δεν φτιαχνονται.
"Φτιαχνομουν" εν τω μεταξυ εγω........ψυχραιμα και μεσω του προεδρου μηχανικων αυτοκινητων Λαρισας βρηκα μηχανικο με δικο του triumph και αμαζονα volvo τα οποια εχουν τα ιδια καρμπυρατερ (stromberg-SU) o oποιος με πολυ υπομονη μου εξηγησε ακριβως τι ειδους συντηρηση θελουνε και οτι μπορει να τα επισκευασει αρκει να του εβρισκα εγω βελονες πλωτηρα.Εκει απευθυνθηκα σε αρκετους οι οποιοι λεγανε οτι δεν υπαρχουν και αλλοι να μου στειλουν καινουρια και τα λοιπα κτλπ κτλπ.....Οποιος ψαχνει βρισκει και βρηκα λοιπον καινουριες βελονες πλωτηρα με 20 ευρωπουλα και ετοιμος ...Ο δε τυπος εχει απειρο στοκ σε βελονες πλωτηρα και οτι ειδους βελονο -ανταλλακτικο για καρμπυρατερ υπαρχει και στο στελνει την ιδια ημερα με ΚΤΕΛ!!!!!
Η ιστορια μου ξερω οτι μπορει να σας κουρασε και να μην σας ενδιαφερει ,αλλα θεωρησα σκοπιμο την στιγμη που αρκετοι εκει εξω προσπαθουν να καπηλευθουν την αγαπη μας για τα συγκεκριμενα αυτοκινητα πλουταινοντας -καθως καταφερνουν ειτε με τα λογια τους ειτε με την συμπεριφορα τους και την απαξιωση πολλες φορες να ασχοληθουν με κατι μικρο -να αναφερω το περιστατικο και να σας πω οτι οποιος εχει αναγκη (και βιαζεται )απο διαφορα ανταλλακτικα για το καρμπυρατερ του η το συστημα injection του αγγλικου του αυτοκινητου ας μου στειλει προσωπικο μηνυμα και θα του δωσω στοιχεια για τον τυπο με το συγκεκριμενο στοκ.

να εισαστε ολοι καλα και με τις βροχουλες που ανακοινωσε η ΕΜΥ να λασπωσετε τα defenderakia σας....
Άβαταρ μέλους
spartacus
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 03 Μαρ 2005, 02:18
Τοποθεσία: Aachen

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 21 επισκέπτες

cron