Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Δεν άντεξα άλλο. Το παρήγγειλα... Ερχεται... ΕΡΧΕΤΑΙ !!!

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Δεν άντεξα άλλο. Το παρήγγειλα... Ερχεται... ΕΡΧΕΤΑΙ !!!

Δημοσίευσηαπό Yeti » 17 Μαρ 2005, 00:06

Τελικά το Freelander είναι γένους θηλυκού. Κολλάς πολύ άσχημα μαζί του.
Ελπίζω πάντως εμένα να μην μου βγεί "femme fatale" :D
Οπως και νάχει το πράγμα, πήρα τα ρίσκα και το παρήγγειλα. Τα τρία χρόνια εγγύηση καθησυχάζουν -κάπως- τις ανησυχίες μου.
Αλλωστε, πόσα πράγματα πιά μπορεί να πάνε στραβά? (famous last words? :twisted: )
Άβαταρ μέλους
Yeti
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 20 Φεβ 2005, 17:56

Δημοσίευσηαπό pantg » 17 Μαρ 2005, 08:16

Φίλε YETI,

πρώτα απ' όλα να είναι καλοτάξιδο και καλότυχο (να έχει και να σου φέρνει καλή τύχη)

Τα τρία χρόνια εγγύησης σίγουρα είναι κάτι που μπορεί να σε καθησυχάζει και αν μπορείς να πετύχεις και επέκταση εγγυήσεως ακόμη καλύτερα.
Το αγοράζεις τελικά μέσω της αντιπροσωπείας και με δική της χρηματοδότηση ή μέσω leasing ή μακροχρόνιας μίσθωσης? Σε ρωτάω γιατί νομίζω (φίλε alp τα φώτα σου) ότι στις δύο τελευταίες περιπτώσεις μπορείς να ζητήσεις επέκταση εγγυήσεως μέχρι την λήξη του συμβολαίου (αληθεύει αυτό?)

Τα τρία χρόνια θα περάσουν πολύ γρήγορα και αν θελήσεις να το δώσεις μετά από την παρέλευσή τους συμπληρωματικός χρόνος εγγυήσεως θα είναι εξαιρετικά μεγάλο προσόν για την εύκολη μεταπώλησή του.

(Ακόμη δεν το πήρες άρχισα να σου μιλάω για την μεταπώλησή του???? ΝΤΡΟΠΗ ΜΟΥ.)

Να το φροντίζεις, να του μιλάς το πρωί, να το χαϊδεύεις όταν ετοιμάζεσαι να το βάλεις εμπρός ή το κλειδώνεις για να φύγεις (όπως κάνεις σίγουρα και με τα "άλλα" θηλυκού γένους που κολλάς μαζί τους)
Και φυσικά να το βαφτίσεις.

Τρίπορτο ή πεντάπορτο? Χρώμα? μοντέλο? εξοπλισμός? Εξτρα ή αξεσουάρ?

Πες μας, περιμένουμε.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό pantg » 17 Μαρ 2005, 08:30

Φιλε YETI γειά και πάλι,

για να μην το γρουσουζεύουμε σου στέλνω διαφορετικό μήνυμα για το τί μπορεί να πάει στραβά.

ΤΙΠΟΤΕ.

απλώς σε άλλα αυτοκίνητα έχουν υπάρξει προβλήματα με τις φλάντες της κυλινδροκεφαλής ή την ίδια την κυλινδροκεφαλή. Εχουν επίσης αναφερθεί σε άλλα αυτοκίνητα προβλήματα με το σύστημα μετάδοσης τα οποία συνήθως οφείλονται στην κακή λειτουργία και στο ουσιαστικό "κλείδωμα" του κεντρικού διαφορικού συνεκτικής σύζευξης το οποίο τελικά οδηγεί σε φθορά των βάσεων του πίσω διαφορικού, ή σε βλάβη στο πίσω ή στο εμπρός διαφορικό.
Υπάρχουν επίσης αναφορές για ευκολία δημιουργίας βλάβων στο σύστημα του ΑΒS/HDC με τον εγκέφαλο να χαλάει αρκετά συχνά καθώς και στο τζάμι της πίσω πόρτας το οποίο μερικές φορές είτε κατεβαίνει από μόνο του όταν δεν πρέπει ή δεν κατεβαίνει όταν χρειάζεται για να ανοίξει η πόρτα.
Οι βασικοί ύποπτοι για την βλάβη αυτή είναι οι επαφές στην πίσω κλειδαριά καθώς και το κουμπί για το κατέβασμά του το οποίο μπορεί να βραχυκυκλώνει ή να το πατάς χωρίς να το καταλαβαίνεις αλλά και το τηλεχειριστήριο του αυτοκινήτου.
Αν το αυτοκίνητό σου έχει τους εμπρός φανούς ομίχλης υπάρχει τρόπος να κάνεις διαγνωστικό έλεγχο στα ηλεκτρονικά συστήματα του αυτοκινήτου από μόνος σου. Τον έχω γράψει στο φόρουμ σε άλλη θεματική ενότητα. Προτείνω να του ρίξεις μία ματιά.

Θυμήσου πως για οτιδήποτε χρειαστείς είμαστε στη διάθεσή σου και πως πάντα μπορείς να μου κάνεις και τηλέφωνο στα 22950 37637 και στο 6944 579911. Και θα χαρώ να δεχθείς και την πρόσκληση για να γραφτείς στο Ελληνικό Συλλογο Λαντ Ροβερ. Συνδρομές και τέλη εγγραφής δεν έχουμε οπότε δεν θα σου στοιχίσει και τίποτα. Απλώς θα μπείς στην αδελφότητα.

Χαιρετώ και πάλι καλοτάξιδο και να είσαι σίγουρος πως θα είναι καθώς όλοι μας σου το ευχόμαστε από την καρδιά μας.
pantg
 

Δημοσίευσηαπό koukos » 17 Μαρ 2005, 08:47

Με γεια και καλοταξιδο :D :D :D
Μην ανησυχεις, τιποτα δε θα παει στραβα,
αρκει να το αγαπας και να του μιλας γλυκα :D
HAKUNA MATATA

Stratego Adventure team
Άβαταρ μέλους
koukos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 27 Σεπ 2004, 11:03
Τοποθεσία: Ν ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Freelander » 17 Μαρ 2005, 09:55

Welcome on Board!!!!

Σου εύχομαι τα καλύτερα και ότι χρειαστείς στη διάθεση σου
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Yeti » 17 Μαρ 2005, 14:46

Παιδιά σας ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ για τις ευχές σας :D
Η κούκλα που περιμένω αγοράστηκε από την αντιπροσωπεία με το διαφημιζόμενο σχήμα 50% + 36 άτοκες δόσεις.
Είναι μοντέλο SE , cairns blue, πεντάπορτο, χωρίς ηλιοροφή, με εξτρά κοτσαδόρο και ράγες στην οροφή.
Βαφτίστηκε ήδη "Φοίβη" (η σύζυγος το πρότεινε και ποιός είμαι εγώ να πάω κόντρα? :lol: )
Παντελή, και βέβαια θέλω να γραφτώ στον Ελληνικό Συλλογο Λαντ Ροβερ. Τι πρέπει να κάνω? Να στείλω κάποια στοιχεία?
Άβαταρ μέλους
Yeti
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 20 Φεβ 2005, 17:56

Δημοσίευσηαπό teroulas » 17 Μαρ 2005, 15:17

koukos έγραψε:Με γεια και καλοταξιδο :D :D :D
Μην ανησυχεις, τιποτα δε θα παει στραβα,
αρκει να το αγαπας και να του μιλας γλυκα :D


Ναι ναι, και να του βάζεις αλειφούλες, να το πλένεις με σαμπουάν, και λοιπά καλούδια.
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό pantg » 17 Μαρ 2005, 15:36

teroulas έγραψε:
koukos έγραψε:Με γεια και καλοταξιδο :D :D :D
Μην ανησυχεις, τιποτα δε θα παει στραβα,
αρκει να το αγαπας και να του μιλας γλυκα :D


Ναι ναι, και να του βάζεις αλειφούλες, να το πλένεις με σαμπουάν, και λοιπά καλούδια.


Σωστό !!!!

και φυσικά να μην ξεχνάς αφού το καλοστρώσεις (και το εννοώ αυτό και άσε τους να λένε ό΄τι θέλουν πως δεν χρειάζεται στρώσιμο) να το "πηδ@ς" συχνά (δηλαδή χώνε το στα χώματα και οδήγα το γρήγορα (αλλά προσεκτικά) καθόσον γυναίκα που δεν την καλοπηδ@νε αρχίζει τα παράπονα και τελικά στην κάνει.

Εξαιρετική επιλογή ονόματος (κάποια σχέση με την Φοίβη στα "ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ"?)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό taxideytis » 18 Μαρ 2005, 17:33

ΤΙΠΟΤΕ.

απλώς σε άλλα αυτοκίνητα έχουν υπάρξει προβλήματα με τις φλάντες της κυλινδροκεφαλής ή την ίδια την κυλινδροκεφαλή. Εχουν επίσης αναφερθεί σε άλλα αυτοκίνητα προβλήματα με το σύστημα μετάδοσης τα οποία συνήθως οφείλονται στην κακή λειτουργία και στο ουσιαστικό "κλείδωμα" του κεντρικού διαφορικού συνεκτικής σύζευξης το οποίο τελικά οδηγεί σε φθορά των βάσεων του πίσω διαφορικού, ή σε βλάβη στο πίσω ή στο εμπρός διαφορικό.
Υπάρχουν επίσης αναφορές για ευκολία δημιουργίας βλάβων στο σύστημα του ΑΒS/HDC με τον εγκέφαλο να χαλάει αρκετά συχνά καθώς και στο τζάμι της πίσω πόρτας το οποίο μερικές φορές είτε κατεβαίνει από μόνο του όταν δεν πρέπει ή δεν κατεβαίνει όταν χρειάζεται για να ανοίξει η πόρτα.
Οι βασικοί ύποπτοι για την βλάβη αυτή είναι οι επαφές στην πίσω κλειδαριά καθώς και το κουμπί για το κατέβασμά του το οποίο μπορεί να βραχυκυκλώνει ή να το πατάς χωρίς να το καταλαβαίνεις αλλά και το τηλεχειριστήριο του αυτοκινήτου.
Αν το αυτοκίνητό σου έχει τους εμπρός φανούς ομίχλης υπάρχει τρόπος να κάνεις διαγνωστικό έλεγχο στα ηλεκτρονικά συστήματα του αυτοκινήτου από μόνος σο


ερωτηση.....Το Νιva βγάζει πιο λίγα προβλήματα καινουργιο η μου φαίνεται;
ρε μπας και ειμαστε οι καλύτεροι του χωριου και δεν το ξέρουμε;
:twisted:
Άβαταρ μέλους
taxideytis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 23:42
Τοποθεσία: menidi

Δημοσίευσηαπό pantg » 18 Μαρ 2005, 18:00

Το niva δεν βγάζει προβλήματα. Τα έχει και αυτό εκ κατασκευής και είναι και σοβιετικά (άρα εγκάθετα και απόλυτα) (αστείευομαι)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό pantg » 18 Μαρ 2005, 18:25

προσοχή παρακαλώ ΕΓΚΑΘΕΤΑ και όχι κάθετα.

χαιρετώ
pantg
 


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες