Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Μπούκωμα 1.8

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Μπούκωμα 1.8

Δημοσίευσηαπό 4x4 freelander » 08 Ιαν 2021, 11:30

Καλημέρα έχω ένα freelander 1.8 του 2003 με πολλαπλασιαστες. Έχω το εξής πρόβλημα εκτός το ότι δεν τραβάει ζωηρά όταν ζεσταίνεται μου κόβει το γκάζι και η μηχανή μπουκώνει και απλα δουλεύει μόνο ρελαντί το αμαξι έχετε καμία ιδέα;
Στο αμάξι έχει γίνει αλλαγή δίσκο πλατό ανακατασκευή μοτέρ αλλαγή λ πρώτο και τρόμπα βενζίνη και το ερφλοου στην εισαγωγή το πρόβλημα το έκανε και πριν από αυτά που έχω αλλάξει και απλα επειδή έχει και αέριο στο αέριο ψιλό πηγαίνει αλλά και πάλι δεν τραβάει το αμάξι και ζορισετε
4x4 freelander
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 08 Ιαν 2021, 10:59

Re: Μπούκωμα 1.8

Δημοσίευσηαπό SUVord » 08 Ιαν 2021, 15:35

1/Λαμπάκι κινητήρα στο καντράν δεν έχει ανάψει; Αν όχι θα έλεγχα το συγκεκριμμένο λαμπάκι μήπως είναι καμμένο.
2/Λέγοντας οτι η μηχανή μπουκώνει πώς το καταλαβαίνεις; Ξαφνικά σου μυρίζει έντονα καυσαέριο;
Αν "πιάνουν" τα χέρια σου και με την συνδρομή και άλλων εδώ μέσα με πείρα στο συγκεκριμμένο αυτοκίνητο μάλλον κάτι θα γίνει.
3/ Εχεις πάει σε κάποιο συνεργείο να πάρεις μια γνώμη;
Καλή Χρονιά...κι όλα τα άλλα βρίσκονται.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Μπούκωμα 1.8

Δημοσίευσηαπό 4x4 freelander » 08 Ιαν 2021, 15:57

Τα μόνα λαμπάκια που ανάβουν είναι το tc abs και ένα ακόμα που είναι από την μοναδα του abs.
Από το θόρυβο της μηχανής το καταλαβαίνω ότι μπουκώνει και όταν πατάω γκάζι δεν ανταποκρίνεται με ταχύτητα, μονάχα άμα το έχω στην νεκρα και πατήσω γκαζι κάτι γίνεται το βάζω στον εγκέφαλο να μου διαβάσει κάποια τυχόν βλάβη αλλά δεν μ βγάζει κάτι και γενικά στο αμάξι τα έχω αλλαξη ολα
4x4 freelander
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 08 Ιαν 2021, 10:59

Re: Μπούκωμα 1.8

Δημοσίευσηαπό SUVord » 09 Ιαν 2021, 15:15

Απο τα γραφόμενά σου ο κινητήρας οταν ζεσταθεί λειτουργεί κανονικά στο ρελαντί και χωρίς να ρετάρει καθόλου, ενώ πατώντας το γκάζι δεν σηκώνει στροφές. Δεν σηκώνει στροφές και με το κιβώτιο στη νεκρά; ή μόνο οταν με συμπλέκτη και πρώτη σχέση πάς να ξεκινήσεις;
Επίσης, σκανάροντας τον εγκέφαλο δεν έχεις ένδειξη για κάποια δυσλειτουργία. Δυστυχώς αυτό συμβαίνει πολλές φορές με τα σκάνερ του εμπορίου και η αιτία είναι οτι δεν διαβάζουν όλες τις λειτουργίες του αυτοκινήτου παρα μόνο αυτές που επιβαρύνουν το περιβάλον.
Χωρίς να γνωρίζω τις ακριβείς επισκευές που έχουν γίνει και αν το αυτοκίνητο έχει Cruise Control:
1/Θα αποσυνδέσεις την μπαταρία και απο τους δύο πόλους. Αν το έχεις ήδη κάνει ξανακάντο. Τους δύο ακροδέκτες που αποσύνδεσες φέρτους σε επαφή μαζί τους για δυό-τρία δευτερόλεπτα και άφησέ τους τους στην άκρη για μισή ώρα πριν τους επανασυνδέσεις στην μπαταρία.
2/Γύρνα το κλειδί στη θέση ΟΝ για 20 δευτερόλεπτα χωρίς όμως να δώσεις μιζιά. Μετά τα 20 δευτερόπτα γύρνα το κλειδί στη θέση OFF. Περιμένεις 5 δεύτερα, βάζεις το κλειδί στη θέση ΟΝ και μετα απο 5 δεύτερα βάλε μπροστά τον κινητήρα.
3/Αφησε τον κινητήρα να ζεσταθεί καλά, να ανοίξει τελείως ο θερμοστάτης και να πάρει μπροστά και το βεντιλατέρ του ψυγείου.
4/Κάτι που ίσως ήδη έχεις ελέγξει.Το σύρμα του γκαζιού είναι στη σωστή θέση στην πεταλούδα ή μήπως έχει συνδεθεί στη θέση του Cruise Control.
5/Κάνοντας τώρα ένα σκανάρισμα έχεις ένδειξη για κάποιο κωδικό σφάλματος;
Πιθανόν είναι να καταλήξεις εκεί απ όπου ξεκίνησες. Σε αυτή την περίπτωση θα προσπαθούσα να ελέγξω όλες τις βασικές γειώσεις.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Μπούκωμα 1.8

Δημοσίευσηαπό 4x4 freelander » 09 Ιαν 2021, 15:36

Στο εγκέφαλο που το βάζω το βάζω από συνεργείο και δεν μου βγάζει βλάβη.
Και όταν είναι κρύο το νιώθω να μην τραβάει καλα και όταν ζεσταθεί αρκετά το αμάξι δεν τραβάει καθόλου και όταν έχω ταχύτητα μέσα μπουκώνει και με κόβει τελείως βάζω νεκρα στο κιβώτιο ταχύτητων και πατάω γκάζι και ανεβάζει στροφές αλλά όχι όπως θα έπρεπε.
Στο ρελαντί όταν δουλεύει ακούω βέβαια κάποια σκασιματακια από την εξάτμιση
Θα κάνω και όσα μου είπες και θα σου πω ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια
4x4 freelander
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 08 Ιαν 2021, 10:59

Re: Μπούκωμα 1.8

Δημοσίευσηαπό 4x4 freelander » 10 Ιαν 2021, 12:21

Το έκανα αλλά δεν είδα κάποια αλλαγή
4x4 freelander
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 08 Ιαν 2021, 10:59

Re: Μπούκωμα 1.8

Δημοσίευσηαπό SUVord » 10 Ιαν 2021, 18:41

Επιστρατεύοντας απο τα αρχεία μου σημειώσεις για το συγκεκριμένο σύμπτωμα στον συγκεκριμένο κινητήρα σου παραθέτω:
1/ i finally managed to fix it.. :D ... the new lambda sensor i fitted was faulty! :angry: so fitted a good quality one from NGK and it cured it!
2/The common causes we come across with overfuelling on the dreaded K series usually confined to signalling error on O2 sensor/poor earthing. Coolant temperature sensor error or excessive fuel pressure. Check also the solenoid controlling vapour from carbon canister is not allowing fuel to be drawn uncontrolled. Finally check the integrity of the vacuum hose between inlet plenum and MAP sensor.
Αν χρειάζεσε μετάφραση, στη διάθεσή σου.
Μήπως παρατήρησες στον εγκέφαλο αν καπάκι με το σύμπτωμα ο κινητήρας μπαίνει σε OPEN LOOP λειτουργία;
ΥΓ 1. Δεν ξέρω απο την πείρα σου αλλα απο την δική μου οταν πρόκειται για οτιδήποτε ηλεκτρονικό το αντικαθιστώ με το μαμίσιο της εταιρείας γνωρίζοντας οτι το χρυσοπληρώνω.
ΥΓ 2.Τώρα, γιατι κρατάω κάποια αρχεία για τον συγκεκριμένο κινητήρα είναι μια άλλη ιστορία.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Μπούκωμα 1.8

Δημοσίευσηαπό 4x4 freelander » 10 Ιαν 2021, 20:07

Από όσα μ είπες τα έχω αλλάξει όλα και τα δικά του επάνω όχι ότι να ναι και πολλα πράγματα χωρίς να το παίζω έξυπνος απλά τυχαίνει να έχω φίλο στα ανταλλακτικά είναι BMW όπως μαπ και βαλβίδα θερμοκρασίας. Έχω μια εντύπωση ότι μπορεί να είναι και ο καταλύτης βουλωμένος
4x4 freelander
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 08 Ιαν 2021, 10:59

Re: Μπούκωμα 1.8

Δημοσίευσηαπό SUVord » 11 Ιαν 2021, 15:08

Τίποτα δεν αποκλείεται οσο να αφορά τον καταλύτη αν και θα έπρεπε σε αυτή την περίπτωση να σου έβγαζε κωδικό για τον Νο2καταλύτη.
Την βαλβίδα PCV την έχεις αλλάξει ή είναι απο προ-ανακατασκευής του κινητήρα.
ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ!
Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ!!!
LEEDS UNITED
Άβαταρ μέλους
SUVord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1369
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005, 16:47
Τοποθεσία: Σαπάν...

Re: Μπούκωμα 1.8

Δημοσίευσηαπό 4x4 freelander » 11 Ιαν 2021, 20:21

Έκανα ελενχο και στον καταλύτη και αυτός είναι καλός.
Όχι αυτή την βαλβίδα την έχει από τότε που το πήρα μπορεί να μην έχει αλλαχτεί και ποτε
4x4 freelander
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 08 Ιαν 2021, 10:59


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 5 επισκέπτες