Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Freelander II 3.2 2007 vs Disco II V8 2000

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Freelander II 3.2 2007 vs Disco II V8 2000

Δημοσίευσηαπό marioman » 18 Σεπ 2017, 13:42

Καλος σας βρηκα και καλα ποστς!

Ειμαι σε διλημμα και δεν εχω και τις γνωσεις.... αρα δυσκολο να παρθει αποφαση ῾σωστη῾.
Με τα φωτα σας ομως ισως μπορεσω να ξεκαθαρισω λιγο τα πραγματα.
Χαζευω ενα FreeLander II του 2007 3.2 βενζινη απο 1ο χερι (λεει 125χ ΧΛΜ) απο αντιπρόσωπο LR στα 10.200
και χαζευω και ενα Disco 2 του 2000 3.9 βενζινη απο 2ο χερι (λεει 145χ ΧΛΜ) απο καταστημα στα 6500

Την πολυτιμη βοήθειά σας την χρειάζομαι κατἀρχας στο θεμα αξιοπιστιας μοτερ/αμαξώματος μεταξυ των δυο. Φυσικα και παιζει ρολο η προηγουμενη χρηση και συντηρηση, αλλα απο αυτά που γνωρίζετε, και βαση πειρας, τι θα ειχατε να μου προτείνετε ?

Και για να δωσω το στιγμα μου.... ειμαστε οικογενεια με 3 τεκνα, active με ποδηλατα, σκι, μενουμε στην ευρυτερη (off road) περιοχη του Καπανδριτιου, μας αρεσουν τα χωματα, τα χιονια, τα χλμ, κλπ κλπ.
Τελος, χρειαζομαστε και χωρους και φυσικα υπερτερει το Disco εδω, αλλα η αξιοπιστια ισως ειναι πιο σημαντικη εδω, δεν νομιζετε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Μαριος
marioman
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 18 Σεπ 2017, 11:40

Re: Freelander II 3.2 2007 vs Disco II V8 2000

Δημοσίευσηαπό superspy » 18 Σεπ 2017, 16:41

Έχεις δώσει μόνος σου την απάντηση σχετικά με το disco ii που θα ταιριάξει περισσότερο στην οικογένεια σου και είναι πιο ικανό εκτός δρόμου.
ΟΜΩΣ!
Δες να βρεις πετρέλαιο γιατί θα γονατίσεις με την κατανάλωση... ;-)

Υ.Γ. 6500 ειναι μάλλον πολλα για V8
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες