Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Discovery συνεργειο

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Discovery συνεργειο

Δημοσίευσηαπό christina1975 » 16 Μαρ 2010, 12:29

ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΝΑ DISCOVERY 2000κ του '96 175000ΧΛΜ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΟΥ 4Χ4 ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΙΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ !!!!
Άβαταρ μέλους
christina1975
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 12:15

Discovery συνεργειο

Δημοσίευσηαπό alp » 16 Μαρ 2010, 14:00

καλημερα και καλοταξιδο.

δυσκολη η ερωτηση σου, οχι μονο διοτι ειναι σπανιο το καλο συνεργειο, αλλα και γιατι δυσκολα καποιος να σου συστησει χωρις να θεωρηθει διαφημιση.

anyway, εγω εχω να σου πω καλα λογια για τον Φιλιππο Μητροπουλο στο Περιστερι, χωρις να εχω ΚΑΜΙΑ σχεση μαζι του, σκεψου οτι δεν ειμαι καν πελατης του (προτιμω τα λαντ ροβερ μου να τα χαλαω μονος μου), αλλα απο φιλους πολυ απαιτητικους, εχω ακουσει μονο τα καλυτερα.

καλες βολτες
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Discovery συνεργειο

Δημοσίευσηαπό johnfox » 17 Μαρ 2010, 21:21

Ερώτηση , πριν το αγοράσεις το πήγες σε κάποιον να το δει ?

Σχετικά με τώρα επισκευές και ανταλλακτικά ...ο κανόνας είναι ένας , ότι θες το αγοράζεις από Αγγλία μέσω Internet γιατί από εδώ δεν λέει , και μετά πας στο συνεργείο που θα επιλέξεις και κάνεις την δουλεία σου . Σχετικά τώρα με συνεργείο , ο καθένας θα σου πει τον δικό του για τον καλύτερο και τον πιο φτηνό. Πάντως μακριά απο rover ...... Προσωπικά το πάω εδώ και αρκετά χρόνια στον Αντώνη Μαργέτη (Παιανία κοντά στην Αττική Οδο) και δεν έχω κανένα πρόβλημα .

Καλορίζικο λοιπόν , και σε περιμένουμε στις βόλτες - εκδρομές που πάμε ! να δούμε εάν του πάει η λάσπη !
Άβαταρ μέλους
johnfox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2008, 19:58
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι , Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Nik » 18 Μαρ 2010, 14:46

Christina1975 καλορίζικο (έχουμε ακριβώς το ίδιο)
Πρώτη προτεραιότητα (όπως σωστά ρωτάς) είναι το καλό συνεργείο !!!!!!
Εκεί θα σού πουν τι να προσέξεις. Αφού γύρισα δύο τρία συνεργεία βρήκα ένα καλό και συνεπές.
Το τι να προσέξεις είναι λίγο σχετικό (με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη) .
Θα σού απαντήσω γενικά.
Πρώτα κοιτάμε και φροντίζουμε ότι έχει σχέση με την ασφάλεια μας στον δρόμο.
1. Φρένα !!!!!!
2. Λάστιχα, αναρτήσεις, σύνδεσμοι (μπαλάκια (γόνατα))
3. Σύστημα διεύθυνσης & υδραυλικού τιμονιού (διαρροές , τζόγοι)
4. Σωληνώσεις (καυσίμου , φρένων, κυκλώματος νερού κλπ)
Μετά προχωράμε στα θέματα πού άπτονται της συντήρησης (γενικότερα)
1. Service μηχανής, συστήματος μετάδοσης (σταυροί, ρουλεμάν, κλπ κλπ), σύστημα ψύξης (αντικατάσταση σωληνώσεων κλπ) κλπ κλπ
Τελευταία θα αφήσω το θέμα συντήρησης καρότσας + chassis (αν και εδώ στην Ελλάδα το chassis δεν έχει θέμα) (τα υπόλοιπα θέλουν μια φροντίδα για σκουριές.)
Αφού έρθουν όλα αυτά σε μια σειρά τότε (πίστεψέ με ) από μόνο του το αυτοκίνητο θα σού πει τι άλλο θέλει.
Αυτά πολύ περιληπτικά.
Για να μην θεωρηθεί διαφήμιση σού στέλνω με pm τα στοιχεία του συνεργείου πού φτιάχνω το δικό μου.
Πάντως πήρες ένα πολύ ωραίο και ικανότατο αυτοκίνητο.
Σού πολλές εκδρομές.
Nik
Nik
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 06 Φεβ 2003, 13:56

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 18 Μαρ 2010, 16:06

Πολύ σωστά αυτά που σου έγραψε ο Nik.

Μιά και είσαι γυναίκα, σου προτείνω επίσης την land rover glyfadas στην οποία δουλεύει γυναίκα μηχανικός. Λέγεται Πάτυ, μία φορά που μίλησα μου άφησε άριστες εντυπώσεις, έχω μάθει από φίλους ότι είναι καλή και πολλά χρόνια στο επάγγελμα. Επίσης έχει και αυτή LandRover και αγαπάει την δουλειά της...

Το μόνο "μειονέκτημα" εκεί είναι ότι είναι αντιπροσωπεία...

Αν δεν έχεις τεχνικές γνώσεις, το βασικό που χρειάζεσαι είναι κάποιο συνεργείο που θα σου κάνει αυτά που πρέπει, χωρίς να σε φορτώσει με ακριβές εργασίες-ανταλλακτικά που μπορείς ν' αποφύγεις.

Δύσκολη υπόθεση τα συνεργεία - όσο μπορείς - διάβασε τα forum ελληνικά και ξένα και ενημερώσου πρίν πας...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 18 Μαρ 2010, 20:52

Βεβαια να συμπληρωσω οτι δεν ειναι παντα ενα εξειδικευμενο συνεργειο απαραιτητο, καθως απλες εργασιες συντηρησης μπορει πολυ ευκολα να τις κανει ενα τοπικο γενικο συνεργειο. Πχ. αλλαγη λαδιων, βαλβολινες ή φρενα. Πολλες φορες και οικονομικοτερα καθως καποια LandRover συνεργεια χρεωνουν κατ αναλογια προς την αντιπροσωπεια και οχι με πραγματικη βαση εργατοωρας.Στην δικια μου συμβιωση με το Ντισκο παντως δεν εχει χρειαστει εξεδικευμενο συνεργειο ποτε

Μανωλης
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Δημοσίευσηαπό HerculesLR » 18 Μαρ 2010, 22:22

Έχοντας το ίδιο αυτοκίνητο με την christina1975, την έχω πατήσει κ εγώ από διάφορα συνεργεία, αφού κ οι δικές μου γνώσεις είναι πολύ περιοριμένες. Τελευταία ανακάλυψα το Μητρόπουλο κ οι πρώτες εντυπώσεις είναι άριστες. Μακάρι να είχα το χρόνο να ασχοληθώ περισσότερο μόνος μου.
Άβαταρ μέλους
HerculesLR
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 06 Σεπ 2009, 21:33

Δημοσίευσηαπό christina1975 » 06 Απρ 2010, 10:29

ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑ . ΤΟ ΠΗΓΑ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΟΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗ ΣΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΣΤΟΝ ΡΕΝΤΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟΝ ΞΕΡΕΤΕ ? ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΑΚΡΟΜΠΑΡΑ ΦΛΑΤΖΕΣ ΡΟΥΛΕΜΑΝ , ΕΝΑΝ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ TOY ABS ΚΑΙ ΜΑΖΕΜΑΤΑ . ΜΕΤΑ ΕΧΩ ΣΙΝΕΜΠΛΟΚ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ (& ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΤΙΜΟΝΙΟΥ) . ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΚΑΤΙ ΣΚΟΥΡΙΕΣ ΣΤΗΝ ΟΡΟΦΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΘΟΛΟΥΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΣΚΟΥΡΙΕΣ , ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΞΑΝΑΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΑΡΓΟΤΕΡΑ . ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑΚΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΓΙΑ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ? ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΜΑΚΡΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ . ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΥ Ή ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ DISCOVERY ΜΟΥ (ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΕΝΝΟΩ) ? ΜΗΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ "ΚΡΥΦΟ ΣΧΟΛΕΙΟ" ΓΙΑ LAND ROVER ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ?
Άβαταρ μέλους
christina1975
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 12:15

Δημοσίευσηαπό savourdaman » 06 Απρ 2010, 11:14

Το συστηματακι με τους 2 μαγνητες το εχω βαλει αλλα τρελη διαφορα στην καταναλωση ουτε που ειδα ουτε και θα δω ετσι οπως εχει γινει το θεριο. Τωρα για το κρυφο σχολειο (λυσε δεσε) μπες στο paddockspares.com πηγαινε στα βιβλια και βρες το μανουαλ για το disco παρηγγηλε το ειναι το κατι αλλο δες μονο να γραφει και το mpi απο κατω το εχω και ειναι το κατι αλλο.Αυτα τα ολιγα και καλως ηρθες στον κοσμο των land rovers :D :D
Πριν με ελεγαν συντροφο
μετα Αγγλο Ψυχασθενη
και τωρα....ΙΝΔΟ ΦΑΚΙΡΙ
Άβαταρ μέλους
savourdaman
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: 28 Ιαν 2004, 16:21
Τοποθεσία: Ν.Κοσμος ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 06 Απρ 2010, 13:31

Καλη κινηση ειναι επισης να βγαλεις την μπεκιερα και τα μπεκ για καθαρισμα. Θα δεις καλυτερη λειτουργια και χαμηλοτερη καταναλωση.

Μανωλης
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Δημοσίευσηαπό johnfox » 06 Απρ 2010, 13:39

Mudnolis έγραψε:Καλη κινηση ειναι επισης να βγαλεις την μπεκιερα και τα μπεκ για καθαρισμα. Θα δεις καλυτερη λειτουργια και χαμηλοτερη καταναλωση.

Μανωλης


Κάτι ξέρεις εσύ !!! :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
johnfox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2008, 19:58
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι , Αθήνα

Δημοσίευσηαπό johnfox » 06 Απρ 2010, 14:21

christina1975 έγραψε:ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑ . ΤΟ ΠΗΓΑ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΟΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗ ΣΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΣΤΟΝ ΡΕΝΤΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟΝ ΞΕΡΕΤΕ ? ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΑΚΡΟΜΠΑΡΑ ΦΛΑΤΖΕΣ ΡΟΥΛΕΜΑΝ , ΕΝΑΝ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ TOY ABS ΚΑΙ ΜΑΖΕΜΑΤΑ . ΜΕΤΑ ΕΧΩ ΣΙΝΕΜΠΛΟΚ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ (& ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΤΙΜΟΝΙΟΥ) . ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΚΑΤΙ ΣΚΟΥΡΙΕΣ ΣΤΗΝ ΟΡΟΦΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΘΟΛΟΥΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΣΚΟΥΡΙΕΣ , ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΞΑΝΑΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΑΡΓΟΤΕΡΑ . ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑΚΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΓΙΑ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ? ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΜΑΚΡΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ . ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΥ Ή ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ DISCOVERY ΜΟΥ (ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΕΝΝΟΩ) ? ΜΗΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ "ΚΡΥΦΟ ΣΧΟΛΕΙΟ" ΓΙΑ LAND ROVER ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ?


Χμμ ,

Με τόσα που βλέπω , ετοιμάσου να σε γδάρουν .... κοιτά με προσοχή τις τιμές και το εάν πράγματι πρέπει να τα αλλάξεις . Ο καθένας μπορεί να σε φορτώσει με πολλά άσχετα προκειμένου να τα πιάσει . Μια δεύτερη γνώμη είναι Must !

Και ξαναλέω , τα ανταλλακτικά καλό είναι να τα πάρεις μόνη σου από εξωτερικό .
Άβαταρ μέλους
johnfox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2008, 19:58
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι , Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 06 Απρ 2010, 20:59

christina1975 έγραψε: ΜΗΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ "ΚΡΥΦΟ ΣΧΟΛΕΙΟ" ΓΙΑ LAND ROVER ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ?


Τα "κρυφά" να τα φοβάσαι ;-)

Φανερά πάντα στην παρέα μας. Έλα σε καμία συνάντηση (απ' τις λίγες που κάνουμε).
Έχω CD με το "παραπάνω" manual που δεν το χρειάζομαι πλέον μια και το MPI αντικαταστάθηκε από defender. Στείλε pm.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό johnfox » 06 Απρ 2010, 21:03

H ακόμα καλύτερα , πάρε το νέο σου παιχνίδι και έλα εκει http://www.off-road.gr/index.php?name=P ... highlight= Θα βρεις πολλούς "πειραγμένους" με το ίδιο θέμα ! και το βασικό είναι πως θα δείς απο κοντά τι μπορεί να κάνει το αμάξι σου (και δεν θα πιστεύεις )
Άβαταρ μέλους
johnfox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2008, 19:58
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι , Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 06 Απρ 2010, 21:27

Τώρα μάλιστα... αμα κάνει παρέα μαζί σου..... είδικα οταν πηγαίνεις να φέρεις φαγητό ;-) :-) :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες