Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

DEFENDER 110

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Δημοσίευσηαπό baggelis1987 » 12 Φεβ 2010, 16:44

Ρε παιδια αυτα τα τεραστια λαστιχα βοηθανε η οχι??Οκ στο χιονι ναι βοηθανε αλλα στο χωμα?Στην λασπη?Στα βραχια?Αυτο το 110 ειναι απλα τελειο!!Αυτο μαλιστα!!
baggelis1987
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 02 Φεβ 2010, 16:46
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό PANIAIN » 13 Φεβ 2010, 19:40

superspy έγραψε:

Απο εκεί και πέρα σε επίπεδο βελτιώσεων η αλήθεια είναι ότι το πιο μεγάλο bazaar θα το βρεις για Land Rover και Jeep. Όλα τα άλλα μπροστά τους δεν έχουν... τίποτα.

Και μιλάμε για εξαιρετικές τιμές και όχι ένα χέρι και ένα πόδι.


Σπύρο, ελπίζω να το λές για πλάκα αυτό....πές μου που βρίσκεις εξεραιτικές τιμές για land rover και chrysler και σήμερα θα πιώ 2 μονόκιλα για σένα... :lol:
ΑρβανιτοΙωνοΠελοποννήσιος Ζωοκλέφτης σε Νηπιακή Ηλικία
Εικόνα

ZOOKACTION
Suzuki Samurai Owners Club
Και φράγκο να μην έχεις με το αμάξι πάντα τρέχεις......

Ίαν Παπανικολάου
Άβαταρ μέλους
PANIAIN
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: 21 Δεκ 2005, 17:19
Τοποθεσία: Στην Ταβέρνα απέναντι

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Φεβ 2010, 19:56

Σε βλέπω λιάδα σήμερα...

http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-10465.html
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό PANIAIN » 13 Φεβ 2010, 20:04

superspy έγραψε:Σε βλέπω λιάδα σήμερα...

http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-10465.html


σκέφτηκες όμως πόσο συχνά θα τα αλλάζεις τα ανταλακτικά? βάλτα όλα μαζί :twisted:
ΑρβανιτοΙωνοΠελοποννήσιος Ζωοκλέφτης σε Νηπιακή Ηλικία
Εικόνα

ZOOKACTION
Suzuki Samurai Owners Club
Και φράγκο να μην έχεις με το αμάξι πάντα τρέχεις......

Ίαν Παπανικολάου
Άβαταρ μέλους
PANIAIN
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: 21 Δεκ 2005, 17:19
Τοποθεσία: Στην Ταβέρνα απέναντι

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Φεβ 2010, 20:14

Λιγότερο από κάτι φίλους με "japan" :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό PANIAIN » 13 Φεβ 2010, 20:24

Αν λές για πατζέρο ντε ξέρω...ντεν εκο καρντια μου...αλλά εκο τζαπαν σουτζουκι που ειναι 2 σε 1...εμ σαμπου εμ κοντισιονερ
ΑρβανιτοΙωνοΠελοποννήσιος Ζωοκλέφτης σε Νηπιακή Ηλικία
Εικόνα

ZOOKACTION
Suzuki Samurai Owners Club
Και φράγκο να μην έχεις με το αμάξι πάντα τρέχεις......

Ίαν Παπανικολάου
Άβαταρ μέλους
PANIAIN
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: 21 Δεκ 2005, 17:19
Τοποθεσία: Στην Ταβέρνα απέναντι

Δημοσίευσηαπό PANIAIN » 13 Φεβ 2010, 20:35

ΑρβανιτοΙωνοΠελοποννήσιος Ζωοκλέφτης σε Νηπιακή Ηλικία
Εικόνα

ZOOKACTION
Suzuki Samurai Owners Club
Και φράγκο να μην έχεις με το αμάξι πάντα τρέχεις......

Ίαν Παπανικολάου
Άβαταρ μέλους
PANIAIN
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: 21 Δεκ 2005, 17:19
Τοποθεσία: Στην Ταβέρνα απέναντι

Δημοσίευσηαπό superspy » 13 Φεβ 2010, 20:37

Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό PANIAIN » 13 Φεβ 2010, 20:41

επιμένεις...χαχα
ΑρβανιτοΙωνοΠελοποννήσιος Ζωοκλέφτης σε Νηπιακή Ηλικία
Εικόνα

ZOOKACTION
Suzuki Samurai Owners Club
Και φράγκο να μην έχεις με το αμάξι πάντα τρέχεις......

Ίαν Παπανικολάου
Άβαταρ μέλους
PANIAIN
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: 21 Δεκ 2005, 17:19
Τοποθεσία: Στην Ταβέρνα απέναντι

Δημοσίευσηαπό grvit » 08 Μαρ 2010, 14:25

Σημερα διαβασα το θεμα αυτο και λεω να δωσω μια απαντηση και εγω εστω και καθυστερημενα.Οι προβληματισμοι του Baggelis1987 ηταν ιδιοι με τους δικους μου πριν παρω το 110.
Τα ειχα πρηξει κανονικοτατα σε μερικους εδω σχετικα με την αγορα LR.
Και στην αρχη ειμουν προσανατολισμενος στην αγορα DISCO και μαλιστα παλιου.
Για να μην ξεφευγω απο το θεμα λοιπον....
Ρωτησα στην αρχη πολλους και παντα οι απαντησεις στο ρεζουμε,ηταν 50-50 ,δηλαδη οι μισοι ελεγαν να το ξεχασω ή οτι θα το μετανιωσω ,και οι αλλοι μισοι ελεγαν οτι το αυτοκινητο ειναι τελειο.
Αντε να βγαλεις συμπερασμα,η αντιφατικοτητα στο 100 %.Και να ξερεις ποσο κανει καινουριο και μεταχειρισμενο και να λες ,μα τοσο ρισκο πρεπει να παρω ρε παιδι μου.....Στην τυχη να δωσω τοσο χρημα και μετα τι θα γινει αν δεν μου κατσει?????
Οδηγησα βεβαια και DISCO και DEFENDER αλλα δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα με μια -δυο βολτες,περαν απο ενα απλο "το παλευω-το απορριπτω".
Μα τοσο λεφτα και να μπαζει ? και να σταζει ? και να βγαζει διαφορα ???

Μα που η καλοσυνη του τελος παντων.....

Θα σας μεταφερω τις δικες μου εντυπωσεις μετα απο σχεδον 5 μηνες συμβιωσης και 6.500 χιλ με το 110 TDci (PUMA) που εχω και ελπιζω να βοηθησω τον καθε μελλοντικο-πιθανο αγοραστη .


Σε οτι αφορα τα προβληματα .... μεχρι σημερα απο μηχανικης πλευρας τιποτα.
=Αερας=
Μπαζει λιγο απο τις πορτες και το καταλαβαινεις οταν εχει κρυο ,αλλα φτιαχνει.Προσωρινα βαζω μια κουκλα του μικρου και ειμαι οκ .Το ιδιο κανει και η γυναικα μου :D
το καλοριφερ παντως στο νεο 110 σκοτωνει και βοηθαει πολυ.Λιγο να βαλεις στο ζεστο ,μεσα ιδρωνεις.
Τζαμια δεν θολωνουνευκολα αλλα και αν θολωσουν ,ξεθολωνουν σε δευτερολεπτα.

=Νερο=
Απο πανω δεν μπαζει ,αλλα απο κατω σιγουρα απο καπου μπαζει.Οχι τραγικα πραγματα ,αλλα κατι λιγο.Θα το φτιαξουμε και αυτο,ευκολο ειναι :D

Ακουγομαι λιγο ψυχοπαθης μεχρι στιγμης σε καποιους ?
Μια χαρα ειμαι παντως.Θα μου πεις ,ολοι οι ψθχοπαθεις αυτο πιστευουν ,οτι ειναι καλα.Τελος παντων,συνεχιζουμε...

=Εντος και Εκτος=
Εντος ειναι μια χαρα ,ευκολοδηγητο,αρκει να μην κανεις ταρζανιες σε υψηλες ταχυτητες.Στο παρκαρισμα,οσο και αν 8α φανει περιεργο,πιο ευκολα παρκαρω το Defender παρα το Α150 της γυναικας μου ή το Vitara (το Super Puma ξηρας που εχω - προς πωληση πλεον-) .
Εκτος......Μια χαρα,καλοζυγισμενη αναρτηση,μαλακο-σκληρο οσο πρεπει,δυνατο,τελειο.

=Χωροι=
Επειδη ηταν σημαντικο για μενα να εχω χωρους,με το 110 ειμαι μια χαρα.Καποιες φορες οταν ειχε κρυο και ηθελε ο μικρος να κοιμηθει ,τον εβαζα πισω με το καροτσι -με τον μικρο μεσα στο καροτσι-.Χωραγε ανετα σε υψος-φαρδος ,μαζι με 3 σακκιδια 65 λιτρων,εργαλειοθηκη,μπουφαν,λοιπες τσανστες και διαφορα αλλα πραγματα.
Απο χωρους ,σκιζει.

Αξιοπιστια ? Ειναι νωρις ακομα αλλα πιστευω οτι ειδικα για το DEFENDER και τα DISCO Ι,οπως τους φερεσαι θα σου φερθουν.
Ειναι πολυ μελετημενα αυτοκινητα και εαν διατηρηθουν στην εργοστασιακη κατασταση (χωρις τρελές και ανουσιες μετατροπες δηλαδη) .θα λειτουργουν πιστευω αψογα για πολλα πολλα χρονια.

Δεν με ενοχλει που μπαζει λιγο αερα και λιγο νερο ?
Οχι.
Δεν ξερω τι γινεται στα προηγουμενα μοντελα,αλλα στο PUMΑ ,δεν θα ελεγα οτι ειναι σοβαρο το θεμα αυτο.Αντιμετωπιζεται πανευκολα και απο μενα τον ιδιο μαλιστα.Αλλα ειλικρινα δεν το βλεπω σαν προβλημα.Εξαλου αφου φτιαχνει ,προβλημα δεν ειναι :D

=Ανεση=
Δεν ξερω αν ειναι καλομαθημενος ή κακομαθημενος αλλα μετα απο 6-7 ωρες οδηγησης 70 χωμα-30 ασφαλτο ,δεν μπορω να πω οτι ταλαιπωρηθηκα.Μια χαρα ανετα πηγα και γυρισα.Και αυτο γινεται καθε ΣΚ.
Για καθε μερα ,δεν το συζηταμε,μια χαρα ειναι.Και δεν ειμαι και ο μεσος οδηγος ετσι.... ειμαι 1,90 και 110 κιλα.Και χωραω ,και ανετα καθομαι και ανετα ταξιδευω.Παντως απολαμβανω την οδηγηση περισσοτερο απο το Α150 της γυναικας μου,οποτε κατι λεει αυτο ετσι....Δεν λεω οτι ειναι πιο ανετα απο Mercedes αλλα οτι εμενα προσωπικα μου ειναι μια χαρα ανετο.
Ουτε και η γυναικα παραπονιεται παντως (το καλο που της θελω...) ουτε και οι συνεπιβατες πισω (οταν εχω),ο μικρος ακομα δεν μιλαει -τον περιμενουμε απο μερα σε μερα- :)


Εαν ειμαι ικανοποιημενος ?
Πολυ.Καθε μερα που το οδηγω,μαθαινω περισσοτερα για αυτο οσο και αν ακουγεται λιγο κουφο,να το πω ετσι.Και μαθε μερα το απολαμβανω περισσοτερο.Νιωθω οτι μπορει να με παει παντου και αυτο με ικανοποιει.
Και το χρησιμοποιω σαν πρωτο αυτοκινητο υποψιν.
Ειναι σαν φορτηγο αλλα και παιχνιδι συγρόνως.Εχω απειρες επιλογες να προσθεσω κατι στο αυτοκινητο ,απειρες,χρονο να εχεις να ψαχνεις και να σκεφτεσαι...
Δεν καει πολυ για αυτο που ειναι ,το εχω μετρημενο με μικτη χρηση - την δικη μου χρηση βεβαια- στα 10-11 λιτρα πετρελαιο στα 100 χιλ.
:lol:
Eιναι αυτο ακριβως που θελω.Ειναι για μενα,το απολυτο μηχανημα οδηγησης :)

Ακουγομαι παλι σαν ψυχοπαθης ??

Δεν με ενδιαφερει,εγω ειμαι μια χαρα βολεμενος με το 110 μου :)
GRVIT
Άβαταρ μέλους
grvit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2003, 16:44
Τοποθεσία: Mytilene

Δημοσίευσηαπό grvit » 08 Μαρ 2010, 14:51

Για καποιο αγνωστο λογο ,δεν μπορω να διορθωσω κατι σε δημοσιευμενη απαντηση οποτε συμπληρωνω κατι που ξεχασα .

Αν αξιζει τα χρηματα που το πουλανε ?
Πιστευω οτι ειναι πολλα.Εγω το προλαβα με τα μειωμενα τελη και με μια εκπτωση.Τωρα και ειδικα με τα νεα μετρα...... αστα να πανε....

Σε οτι αφορα εμενα,το αν καποιο αυτοκινητο αξιζει η οχι τα λεφτα του ειναι και υποκειμενικο.... για μενα ας πουμε τα 80-100 χιλιαρικα που εχει μια ΚΑΓΙΕΝ ,ποσα εχει ακριβως δεν ξερω, η μια Πορσε,ειναι πεταμενα λεφτα.... το ιδιο και τα λεφτα που εχει ενα RAV,COMPASS,HUMMER,NISSAN....
Οχι γιατι δεν το αξιζουν τα αυτοκινητα ,αλλα γιατι για μενα δεν κανουν αυτα τα αυτοκινητα.Ετσι αν θα εδινα τα ιδια λεφτα με τα οσα εδωσα για το DEFENDER για να παρω κατι αλλο ασχετο, θα ηταν πεταμενα για μενα,ενω για το DEFENDER ειναι οκ.Με το ιδιο σκεπτικο για καποιον αλλον , ειναι αδιανοητο να δωσει τα χρηματα αυτα και να παρει DEFENDER και να μπαζει αερα απο την πορτα π.χ αλλα θα τα εδινε για να παρει ενα AUDI,NISSAN,ενα σκαφος,κ.τ.λ
Eινα τα λεγομενα ανταποδοτικα οφελη απο τις αγορες που κανει ο καθενας ,που διαφερουν απο ανθρωπο σε ανθρωπο.
GRVIT
Άβαταρ μέλους
grvit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2003, 16:44
Τοποθεσία: Mytilene

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 08 Μαρ 2010, 17:19

Γειά σου ρε Αποστόλη, με τις απαντήσεις σου...

Αντικειμενική θα έλεγα και εγώ η "απάντηση" από πρώην Vitarakia...

Κοινώς είδε ο άνθρωπος το φώς του, ευτύχησε, πως το λένε...

Που να είχες πάρει και Disco 1 V8 :P :P :P

τότε να δώ τι θα έγραφες για την ροπή, την άνεση, την οδική συμπεριφορά για ένα όχημα που σχεδιάστηκε το 1988, βέβαια να μου πείς και το defender σε αυτήν την μορφή σχεδιάστηκε το 1984, βέβαια το Puma, στην άνεση κα ιοδική συμπεριφορά, θυμίζει πολύ έντονα D1 (δεν το φτάνει, αλλά θυμίζει :P :P :P )
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό grvit » 08 Μαρ 2010, 18:56

Νατος .....

μην ξυνεις παλιες πληγες ......

Με το D1 ,μονο απο την ερευνα που εκανα τοτε,απο τα οσα εμαθα,ειδα,κ.τ.λ ,απο μια -δυο βολτες που εκανα ,χωρις να ζησω μαζι του ,δηλωνω ακομα ερωτευμενος .....
και στο δρομο ,οταν βλεπω καποιο,ειλικρινα ,το θαυμαζω.

Παραμενει ενα καταπληκτικο αυτοκινητο.Κριμα που τα καινουρια δεν εχουν καμμια σχεση με αυτο.
GRVIT
Άβαταρ μέλους
grvit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2003, 16:44
Τοποθεσία: Mytilene

Δημοσίευσηαπό superspy » 08 Μαρ 2010, 19:48

Το επόμενο στάδιο μετά το Disco είναι το Defender ;-)

Βέβαια ευτυχισμένος είναι αυτός που έχει και τα δύο :-)
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 09 Μαρ 2010, 10:37

superspy έγραψε:Το επόμενο στάδιο μετά το Disco είναι το Defender ;-)

Βέβαια ευτυχισμένος είναι αυτός που έχει και τα δύο :-)


Δεν υπάρχει επόμενο και προηγούμενο στάδιο, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και τα φάρμακα του ενός δεν πιάνουν στον άλλον...

Επίσης σαν βαριά άρρωστος να σημειώσω ότι σύμφωνα με το σοφό λαικό άσμα, δεν υπάρχει ευτυχία να μοιράζεται στα τρία, στην περίπτωσή μας όμως δεν υπάρχει άλλος δρόμος....

Είναι πρόβλημα τα δύο, γιατί δυστυχώς όλα τα LR θέλουν χρόνο και χρήμα, που δυστυχώς και τα δύο όσο περνάει ο καιρός γίνονται όλο και πιό δυσεύρετα...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες