Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Aπόλεια ψυκτικού υγρού.

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Δημοσίευσηαπό pantg » 08 Ιουν 2007, 16:19

Μιχάλη μην ανησυχείς.

Ούτως ή άλλως το ψυγείο βρήκε άλλο σπίτι.

Για μπαλώματα τέτοιων μικρών οπών δοκίμασε και εποξειδικό στόκο για χρήση σε υδάτινο περιβάλλον αντί για κόλληση. Ακόμη και ο απλός κάνει μιά χαρά αν η τρύπα είναι μικρή και μπορέσεις να στεγνώσεις εντελώς την περιοχή από όπου χάνει.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Mike_on_mpi » 09 Ιουν 2007, 06:21

Χαίρομαι για την τύχη του ψυγείου, δέν μου αρέσει να βλέπω ορφανά ανταλλακτικά απο Land Rover... όταν τα βλέπω, μου'ρχεται να τα πάρω όλα!

Το ψυγείο μου θα το βγάλω θα το λύσω και άν οι κυψέλες είναι καλές, θα καθαριστεί , θα κολληθεί και θα ξαναμπεί. Άν οι κυψέλες είναι χάλια, θα αλλαχτούν με καινούριες.
Βρήκα έναν ψυγειά τσακάλι. Είχε ένα ψυγείο απο Scania και του άλλαζε κυψέλες, οπότε τα δικά μας τα έχει για ψωμοτύρι... (άν και είναι μικρές οι διαφορές :razz: )
_________________

Όπου δέν υπάρχει δρόμος...
Δημιουργείται!!
Άβαταρ μέλους
Mike_on_mpi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 16:47

Δημοσίευσηαπό stefanbalik » 09 Ιουν 2007, 09:20

καλημέρα σας

Mike_on_mpi αν χρειαστεί να σου αλλάξει κυψέλες πρώτα ρώτα τον πόσο θα κοστίσει (γιατί εδώ πάνω μου είπαν κάτι ωραία νούμερα) και δεύτερον τί κυψέλες θα σου βάλει, γιατί οι δικές μας διαφέρουν απο των περισσοτέρων αυτοκινήτων!!!!!!




χαιρετώ
΀Ο Ξ™Ξ Ξ€Ξ‘ΞœΞ•ΞΞŸ Ξ˜Ξ—Ξ‘Ξ™ΞŸ
SW7LNC
www.serres4x4.gr
Άβαταρ μέλους
stefanbalik
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 15 Μαρ 2006, 10:16

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 09 Ιουν 2007, 13:16

Περισσοτερες πληροφοριες αυτο με τον υδατινο στοκο? Διοτι χανω νερο στην πανω μεροια που πιανη το κολαρο κ δεν σταματα με τιποτα.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 09 Ιουν 2007, 13:32

Yπάρχουν σε όλα τα μαγαζιά που πουλάνε λιπαντικά-αξεσουάρ κλπ

Πχ Ασπιώτης στην Φραντζή...

Εάν χάνεις εκεί που πιάνει το κολλάρο στον σωλήνα δεν θα κάνεις τίποτε με στόκο, βγάλε το κολλάρο και δες τι πρόβλημα έχει ο σωλήνας, αν δεν μπορείς να τον φτιάξεις, δοκίμασε με μετατόπιση του κολλιέ αν έχεις χώρο μέσα-έξω...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 10 Ιουν 2007, 01:23

Εγω βαλη δυο σφηχτηρες αλλα παλι χανη το κολαρο το εχω παει τερμα οσο γινεται. Θα το βγαλω παλι το κολαρο να δω που αρκιβως χανη (μπορει να βγαλο κ ολο το ψυγειο γιατι δεν χωρα η κεφαλα μου να δει απο κατω που μαλλον χανη).
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό vagelis » 11 Ιουν 2007, 07:24

Αν δεν εχει τρυπα ο λαιμος και χανει ,βγαλε το κολαρο βαλε γρασο στον λαιμο ,βαλε το κολαρο και σφυκτο καλλα.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό stefanbalik » 11 Ιουν 2007, 09:34

φίλε heroicentaur,

μήπως είχες χτυπήσει εκείνο το σημείο και απλά έχει στραβώσει απο μέσα ο σωλήνας και άρα όσο και να σφήξεις το κολλάρο πάλι θα χάνει?? βγάλε το κολλάρο και δες αν είναι ολοστρόγγυλος ο σωλήνας.



χαιρετώ
΀Ο Ξ™Ξ Ξ€Ξ‘ΞœΞ•ΞΞŸ Ξ˜Ξ—Ξ‘Ξ™ΞŸ
SW7LNC
www.serres4x4.gr
Άβαταρ μέλους
stefanbalik
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 15 Μαρ 2006, 10:16

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 11 Ιουν 2007, 13:14

Θα τσεκαρω κ θα σας πω. Οταν αλλαξα κολαρο νομιζοντας πως εφτεγε αυτο ο σωληνας δεν ηταν στραβος. Θα το ξαναβγαλω και θα σας πω.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό pantg » 12 Ιουν 2007, 14:00

Χαιρετίσματα στο ηρωϊκό Πήλιο,

Η λύση του εποξειδικού στόκου μπορεί να δουλέψει στις κυψέλες αλλά πιστεύω, όπως ήδη έγραψε και ο Μανώλης, ότι στον λαιμό δεν θα κάνει δουλειά.

Αν θυμάμαι καλά στο Feroza o λαιμός του ψυγείου είναι πλαστικός?

Αν ειναι πλαστικός μπορείς ΙΣΩΣ να κλείσεις ΠΡΟΧΕΙΡΑ (όχι σαν μόνιμη επισκευή) την τρύπα ή το ράγισμα (και μάλλον ράγισμα θα πρέπει να είναι) με ένα κολλητήρι (όχι τον γιό του Καραγκιόζη, το άλλο που κάνουμε κολλήσεις σε ηλεκτρονικά και ηλεκτρικά κυκλώματα)
Το πλαστικό αυτών των εξαρτημάτων επιδέχεται ελαφριάς τήξης και μερικές φορές μπορεί να κλείσει μιά τρύπα ή και ένα μικρό ράγισμα με προσεκτική χρήση του κολλητηριού. Αν δεν έχει κολλητήρι και ένα σιδερένιο (όχι επιχρωμιωμένο) πλακέ κατσαβίδι ζεσταμένο με έναν αναπτήρα μπορεί να κάνει δουλειά.

------------

Αν θυμάμαι λάθος και ο λαιμός είναι μεταλλικός απλώς να προτείνω στις παραπάνω λύσεις την ασημοκόλληση σε ψυγειά αν έχει τρυπήσει ή ραγίσει.

Χαιρετώ και εύχομαι τα περαστικά να είναι εύκολα και φθηνά.
pantg
 

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 28 επισκέπτες