Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Η καλή χρονιά από το...αντιψυκτικό φαίνεται

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Δημοσίευσηαπό workshop_rover » 11 Ιαν 2007, 21:37

Αυτη ακριβως ειναι και μια αποτρεπτικη σκεψη μου, στο να παρω το καινουργιο. Οτι το παλιο εχει ακομα πολλη ζωη μπροστα του, αντιστροφως αναλογη με τα λεφτα που θα πιασει. Και αν το συντηρεις σωστα δεν εχεις να φοβασαι. Δεν ξερω ομως που θα βρω τη σταθμη του αντιψυκτικου αυριο το πρωι. Καθοτι, καθως προειπα, μολις σημερα το απογευμα βγηκε απο το συνεργειο
workshop_rover
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2006, 13:45

Δημοσίευσηαπό firelord » 11 Ιαν 2007, 21:49

γιατι δεν παιρνεις μια συσκευη blackbox

http://www.landyonline.co.za/workshop/e ... ystem.html

ή αλλη σχετικη, να τελειωνει αυτη η κατασταση με την αγνοια και την αγωνια περι σταθμης αντιψυκτικου?
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό disco » 11 Ιαν 2007, 21:50

Απ σιδε δαουν...
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό disco » 11 Ιαν 2007, 21:52

Η... Engine Monitoring System - Little Black Box , έχει αποδειχτεί σωτηρια.


Δεν γνωρίζω αν Εορτάζει την ανάλογη ημερα.

Της Αγίας Σωτήρας! (Είναι μια τέτοια)
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό workshop_rover » 11 Ιαν 2007, 21:59

Και απο πού παιρνει τις πληροφοριες αυτη η συσκευη, για να μας τις μεταβιβασει; Γιατι δεν φανταζομαι να εχει δικους της αισθητηρες, με τοσα που μετραει.
workshop_rover
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2006, 13:45

Δημοσίευσηαπό disco » 11 Ιαν 2007, 22:12

Μάλλον από την πρίζα του Τεστερ...Που αλλου?

Δεν ξέρω κιόλας αλλα δεν πάει το μυαλό (σιγά ρε μεγάλε!-κόψε κάτι )μου αλλου. :shock:
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό firelord » 11 Ιαν 2007, 22:50

απο τους αισθητηρες του οχηματος ΠΛΗΝ νερου που εχει δικο του φλοτερ σταθμης
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό disco » 11 Ιαν 2007, 23:07

Τελικά η Νομική...

έχει προΕκτάσεις...

Σαν Χταπόδι ένα πράγμα... :D
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό disco » 11 Ιαν 2007, 23:10

Διεισδύει σχεδόν παντού..

κάτι σαν Οργανωμένο έγκλημα!

Η δεν είναι?

Οποιος το αρνηθεί... απλά δεν ψήνεται το Αρνί του. :wink:
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό disco » 11 Ιαν 2007, 23:16

Η να φέρω μια μπαλαντέζα!
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό pantg » 12 Ιαν 2007, 21:57

Υπάρχει δοχείο διαστολής με ενσωματωμένο δείκτη στάθμης του ψυκτικού υγρού και ειδική προέκταση της καλωδίωσης η οποία συνδέεται είτε με το όργανο (για τα πρώτης γενιάς αυτοκίνητα) είτε με τον εγκέφαλο (για τα δεύτερης γενιάς αυτοκίνητα)

Στα πρώτης γενιάς όταν πέφτει η στάθμη δίνει εντολή στο όργανο θερμοκρασίας να πάει απευθείας στα κόκκινα, για τα δεύτερης γενιάς ανάβει ειδικό κόκκινο προειδοποιητικό λαμπάκι στο ταμπλό το οποίο παίρνει εντολή από τον εγκέφαλο (στον οποίο και πηγαίνει το σήμα του αισθητήρα στάθμης)

Και τα δύο αυτά σετ αναβάθμισης είναι εργοστασιακά ανταλλακτικά και υπάρχουν.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό workshop_rover » 13 Ιαν 2007, 13:59

Καλα ολα αυτα τα βοηθηματα. Θα ηταν ομως ακομα καλυτερα, οι λιγδιαρηδες μαυρόγατοι των συνεργειων, ΑΝ:
ΗΞΕΡΑΝ να κανουν μια εξαερωση μετα απο αλλαγη αντιψυκτικου.
ΔΕΝ ΞΕΧΝΟΥΣΑΝ τη βαση της μηχανης ξεβιδωτη μετα απο αλλαγη δισκου.
ΔΕΝ ΓΡΑΤΖΟΥΝΑΓΑΝ μεχρι πλαστικου το μπροστινο φτερο, μεχρι λαμαρινας την πορτα.
ΔΕΝ ΕΣΠΑΓΑΝ τον λασπωτηρα επειδη ξεχασαν να βαλουν το μπρατσο του αναβατηρα στη σωστη θεση.
Και ακομα πιο καλα,
ΑΝ τα αφεντικα -"επιστημονες πολλων καρατιών", ηταν πανω απο το κεφαλι καθε μαυρόγατου προσεχοντας τι κανει, και δεν εκοβαν βολτες διαρκως εκτος συνεργειου.
.........
Αμεσως μετα απο ολα αυτα, πηγα στον παρακειμενο ναο της ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ Του Σωτηρος, αναψα ενα κερι και προσευχηθηκα στον Υψιστο να μας φυλαει απο τους πασης φυσεως "επιστημονες" που παιζουν με τα νευρα την τσεπη και τα αυτοκινητα μας.
Αμην
workshop_rover
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2006, 13:45

Δημοσίευσηαπό pantg » 13 Ιαν 2007, 14:11

Φίλε workshop_rover γειά,

όλα αυτά τα παράπονα τα έχεις γνωστοποιήσει και εγγράφως στον αρμόδιο του συνεργείου και στην αντιπροσωπεία?

Και φυσικά καλό είναι να μας πεις και για ποιό συνεργείο πρόκειται για να ξέρουμε.

Το θέμα είναι ότι αν δεν υπάρχει ανταλλαγή απόψεων και εντυπώσεων δεν γίνεται ούτε εμείς οι ιδιοκτήτες να προφυλαχθούμε από ανθρώπους που αδιαφορούν για την ποιότητα των υπηρεσιών που προσφέρουν αλλά και ούτε η αντιπροσωπεία ή το εργοστάσιο δεν έχει πραγματική γνώση του τί συμβαίνει στο δίκτυο των συνεργείων (εξουσιοδοτημένων κυρίως καθώς ΚΑΚΩΣ αυτά μόνο την νοιάζουν)

Το να συμβαίνει μία στραβή από λάθος εκτίμηση ή αβλεψία σίγουρα μπορεί αν γίνει. Το να γίνονται όμως όλα αυτά και από ότι κατάλαβα να μην υπάρχει καν προσπάθεια κάλυψης των ζημιών αυτό είναι σίγουρα κατακριτέο και ενδεικτικό πολύ κακής νοοτροπίας.

Αν θέλεις να μοιραστείς περισσότερες πληροφορίες περιμένουμε να μας πεις κι άλλα.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό workshop_rover » 13 Ιαν 2007, 15:16

Τι να πω; Το συνεργειο το επελεξα επειδη (α) ειναι κοντα μου και (β) επειδη ημουν "καμενος" απο πολλα άλλα που εχω παει. Δεν περιμενα να βρω κατι το διαφορετικο.
Ηλπιζα ομως, οτι μπορει κατι καλο να βγει. Δεν ειναι εξουσιοδοτημενο. Επομενως παραπονα δεν εχω πού να κανω. Στους ιδιους; Δηλαδη σε ωτα μη ακουοντων; Ολοι ξερουμε κατα πόσο παραδεχονται τα λαθη τους οι Ελληνες. Οχι αποκατασταση των ζημιων, αλλά ουτε μια συγνωμη δεν λενε.
Φωτογραφιζεται κατα καποιον τροπο στο προηγουμενο μηνυμα μου. Επειδη ομως δεν ειναι η πρωτη φορα που την παθαινω στο ιδιο μερος (την προηγουμενη πηγα αμεσως μετα σε αλλο συνεργειο για να διορθωσουν τα κακως κειμενα του περι ου ο λογος, απο αλλαγη τρομπας νερου -εχανε νερα αλλά τελικα ηταν απο φλατζα, άλλα λεφτα εκει-), και επειδη βαρεθηκα να κανω τον ...... (βαλτε εσεις τη λεξη), θα σας πω, και οποιος θελει ας το λαβει υποψη του.
Προσοχη λοιπον. Αν το συνεργειο που ετοιμαζεστε να μπητε ειναι σε οδο που λεγεται Τατοϊου και στον αριθμο 90, ξανασκεφτειτε το.
Ας με συγχωρησουν οσοι εχουν διαφορετικη αποψη. Εγω κατεθεσα την τραυματικη μου εμπειρια και τη γνωμη μου.
workshop_rover
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2006, 13:45

Δημοσίευσηαπό pantg » 13 Ιαν 2007, 16:11

Φίλε workshop_rover να ζητήσω συγγνώμη για την έλλειψη προσοχής από μέρους μου αναφορικά με το πού άναψες το κεράκι.... Ηταν σαφέστατος ο υπαινιγμός.

Τι να σου πω?
Ειναι κρίμα.

Χαιρετώ
pantg
 

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες