Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Μετατροπές

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Δημοσίευσηαπό superspy » 25 Μαρ 2008, 23:52

Βρε παιδιά ο καθένας μπορεί να φέρει ότι θέλει. Μην κολλάμε σε τόσο μικρές λεπτομέρειες.

Pantg δεν νομίζω ότι ο mudnolis ξέφυγε, εκτός αν δεν έχω καταλάβει κάτι εγώ. Μην είσαι τόσο ψείρας και εσυ :-) :-)

Εν πάση περιπτώσει....

Μην αναλώνεστε σε κοντρες μεταξύ σας για θέματα που όλοι μας αγαπάμε! :wink:

---

Πάντως τα QT που είχα φέρει εγώ πριν από μερικά χρόνια απο την QT, βγήκαν πολύ καλά.

Είχαμε κάνει τότε μια παραγγελία αν θυμάμαι καλά για τέσσερα σετ γιατί η τιμή που μας έδινε ο QT ήταν πολύ καλή έτσι.
Αν θυμάμαι καλά περίσσεψε και ένα και το πήρε φίλος από το forum.

Η κόλληση μπροστά δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα, αρκεί να γίνει με argon, προσεκτικά και οχι βιαστικά.

Mudnolis μεγειά και κοίτα να τα φχαριστηθείς τα πράγματα!
Όπως και όλοι μας! Ότι κάνουμε στα οχήματα μας καλό είναι!

----

Πρέπει να κανονίσουμε μια βόλτα - συνάντηση να ηρεμήσουν λίγο τα πνεύματα ε; :twisted: :twisted:
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό pantg » 26 Μαρ 2008, 00:29

Σπύρο μην ανησυχείς.

Κόντρα με τον φίλο Μανώλη δεν υπάρχει καμμία. Ούτε από την δική του πλευρά προς εμένα και ούτε από εμένα προς εκείνον.

Μας αρέσει να διαφωνούμε στο πώς και το πόσο αλλά και οι δύο αγαπάμε το αντικείμενο.

-------------------

Και μιά και συνεχίζουμε την συζήτηση να προτείνω στον Μανώλη κάτι που ξέχασα (και ευχαριστώ για την ευκαιρία που μου έδωσε να το θέσω μιά και ξέχασα να το γράψω και στο περιοδικό)

Για τα καλύματα τύπου "μπάλας" που έχουν την τάση να παγιδεύουν βοτσαλάκια και πετρούλες μέσα στο κοίλο τμήμα τους υπάρχει το εξής κόλπο για να μην γίνεται αυτό.

Γεμίστε το ενδιάμεσο κενό (ανάμεσα στο κοίλο του καλύματος και το εξωτερικό τμήμα της "μπάλας" του διαφορικού) με armaflex ή κάτι σχετικό.
Προσοχή μόνο να έχει γίνει ΚΑΛΟ και επιμελές βάψιμο του κελύφους του διαφορικού στον άξονα με ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ αδρανοποιητικό σκουριάς και χρώμα για σασσί ή κερί γιατί το κέλυφος είναι πολύ λεπτό και η σκουριά μπορεί να το τρυπήσει.

Ετσι τα χαλικάκια/πετραδάκια/σκουπιδάκια δεν θα πάνε μέσα και όταν (όχι άμα) χτυπήσει το κάλυμα σε κάποια πέτρα ή εμπόδιο τα διάφορα αυτά συνήθως αιχμηρά αντικείμενα δεν θα τρυπήσουν το λεπτό κέλυφος.

Χαιρετώ και καλό βράδυ.
pantg
 

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες

cron