Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΛαντροβεροΒόλτα: Ελικώνας 10/12/2006 - Εντυπώσεις

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 11 Δεκ 2006, 18:10

Άξιοι!

Διαβάζω τα καλύτερα, η οργάνωση πρέπει να ήταν πολύ καλή, οι φωτογραφίες απλά απίστευτες (respect στα 2 camel, στην γιαγιά και στα Freebies βεβαίως,βεβαίως). Να είστε καλά και να ελπίζω κάποια στιγμή να "κάτσει" να βρεθεί και το δικό μου όχημα κοντά σας.

Δείχνει να ήταν υποδειγματική εκδρομή. Μπράβο!
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 11 Δεκ 2006, 20:40

Οφείλω και εγώ σαν συμμετέχων να καταθέσω την άποψη μου. Περάσαμε υπέροχα και εγώ και η γυναίκα μου, (αν και τρόμαξε κάποιες στιγμές) Τα συγχαρητήρια για την επιτυχία, ανήκουν στον Σπύρο , τον Δημήτριο και τον Μάριο που είχαν να νταντέψουν όλους εμας και ήταν πάντα πρόθυμοι και γελαστοί . Η οργάνωσή τους ήταν άψογη, ειδικά το σύστημα πλοήγησης με τον εκάστοτε δεύτερο. Ήταν η πρώτη φορά που έλαβα μέρος σε ομαδική εκδρομή, και ήμουν λιγάκι σκεπτικός στην αρχή,γιατί σκεφτόμουν το <<όπου λαλούν πολλοί κοκόροι αργεί να ξημερώσει>>. Ο ρυθμός που έδωσε όμως ο Σπύρος ήταν καταπληκτικός και νομίζω δεν βαρέθηκε κανένας. Το αποτέλεσμα ήταν ένα πολύ ζεστό και συναδελφικό κλίμα , παρόλο που δεν γνωριζόμαστε οι περισσότεροι μεταξύ μας.Ελπίζουμε σε νέα εκδρομή σύντομα. Τάσος (Άσπρο defender 110)
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 11 Δεκ 2006, 21:53

fatman έγραψε:Blackchris ετσι ξαφνικα εμεινες απο τρομπα?
Μηπως εχει και το δικο σου Disco καποιο διακοπτη αδρανειας, που σε περιπτωση τρακαρισματος κοβει το ρευμα στην τρομπα (για διαβασε το manual).
Ετσι την παταγανε απο παλια στα Rover - εβαζε ο μαστορας ραδιοκασσετοφωνο, σκουνταγε τον διακοπτη, παπαλο το αμαξι!
Στα παλια Disco 1 ειναι πανω απο το πεταλ του γκαζιου(στα αριστεροτιμονα), στα νεοτερα Disco 1 ειναι στο χωρο του κινητηρα, στα Range ηταν κατω απο το καθισμα του οδηγου νομιζω και οξυδονονταν οι επαφες και εκανε τα σκερτσα του.
Θελω να πιστευω οτι ειναι μια απο αυτες τις απλες μ@λ@κιουλες - τι λες Pantg?


Κατα αρχήν συγχαρητήρια για την βόλτα παιδιά πάντα τέτοια. Εμείς δεν καταφέραμε να φτάσουμε...
Για την ακρίβεια είχα ξεκινήσει πρίν αρκετό καιρό με την επιθυμία να συμμετάσχω και στο τελευταίο ATΤICA ENDURO (μοτοσυκλέτες) για να κλείσει ευχάριστα η enduro-περίοδος.

Η έλλειψη ύπνου όμως (βρέφος 2 μηνών=> ξύπνημα κάθε 2,5-3 ώρες ακόμη το βράδυ...) με απέτρεψε.

Λόγω των ιδίων πρoβλημάτων ύπνου ξεκινήσαμε το πρωί στην 1 και για αυτό φτάσαμε μόνο μέχρι κιθαιρώνα (να δούμε λίγο τους συναθλητές και κάποιους φίλους) και όχι σε εσάς.

Εύχομαι στο μέλλον καλύτερα και ερχόμαστε και εμείς.

Τώρα για την τρόμπα αγαπητέ fatman, έτσι συμβαίνει ξαφνικά - σαν καρδιακή προσβολή...

Οχι ότι δεν μπορεί να συμβαίνουν αυτά που έγραψες και άλλα πολλά (ρελέ-οξειδωμένες ή από την υγρασία απλά ασταθείς συνδέσεις κλπ) αλλά οι τρόμπες σε όλα τα σύγχρονα αυτοκίνητα αποτυγχάνουν συνήθως ξαφνικά (έχω πάθει και στο disco και στο 110 Και στο Opel corsa μας).
Συνήθως συμβάνει μετά τα 150.000 και ανάλογα την χρήση (δουλέματα με λίγη βενζίνη, νερό στο ρεζερβουάρ κλπ επιταχύνουν πολύ την διάρκεια ζωής της)

Η τρόμπα πάντως στο disco βγαίνει πανεύκολα και ελέγχεται-αλλάζεται επίσης.

Να ενημερώσω για όσους δεν το ξέρουν ότι στην αγορά το εσωτερικό μοτεράκι (προσέξτε να είναι 3.5bar) κοστίζει 60 Ευρώ + ΦΠΑ, και ότι πρέπει κάθε καθώς πρέπει κάτοχος να έχει ένα πάντα μαζί του στις μακρινές ή κοντινές βόλτες. Εμένα πχ μου κάηκε στην κορυφή σχεδόν του Γράμμου (είχαμε ανέβει από το χωριό Γράμμος) και κατάφερα κούτσα κούτσα ήταν και κατηφόρα να φτάσω σε ένα καφενείο... (και τότε ήξερα για το μοτεράκι αλλά δεν "προλάβαινα" να πάω να το πάρω, μου κάηκε και ευτυχώς ή LANDROVER κοζάνης είχε ανταλλακτικό μοτεράκι και όχι ολόκληρη τρόμπα που κοστίζει πολύ-πολύ...

Προτείνω λοιπόν και θα προσπαθήσω ν' ανοίξω μιά πιό ειδική θεματική ενότητα για να περιγράψουμε τα ανταλλακτικά και ειδικά εργαλεία που κουβαλάμε μαζί μας για να είμαστε πιό ήσυχοι. Ραντεβού εκεί...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό firelord » 11 Δεκ 2006, 22:00

μπραβο παιδες!

μας κανατε υπερηφανους

ειδατε πως και τα φρημπια πανε αρκετα μακρυα?
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 11 Δεκ 2006, 22:01

Καλησπέρα και από εμένα .

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι όλα πήγαν καλά….καλύτερα και απ’ ότι περίμενα
τω λόγω ότι , κατά το γνωστό « εννέα οι Έλληνες …δέκα οι αρχηγοί…» , όλα πήγαν κάτι παραπάνω από καλά .
Πολλές ευχαριστίες στον Σπύρο και στον Δημήτριο και στον Μάριο .
Εύχομαι να το επαναλάβουμε σύντομα .
Χαίρομαι πραγματικά για όλους εσάς που γνώρισα σε αυτή την εκδρομή .

Υ.Γ Χαιρετίσματα από την μικρή Κατερίνα η οποία ξετρελάθηκε από την εκδρομή
με το λευκό FREELANDER το οποίο αποκαλεί πλέων « μικρούλι » .


Δ Η Μ Η Τ Ρ Η Σ
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Κ Α Λ Ο Δ Ρ Ο Μ Ο
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό discoman » 11 Δεκ 2006, 22:45

Eχετε ακουσει που λενε ΚΑΗΚΑ ΣΤΟ ΖΕΣΤΑΜΑ Αυτο επαθα εγω :( Με το disco ποτε μην λες ποτε . Η στεναχωρια μου αφανταστη μεχρι δακρυων σαν μικρο παιδι που του κοβεις την εκδρομη στο σχολειο . Φαινετε οτι οι τρομπες ειχαν την τιμητικη τους . Ξεκινοντας το πρωι και αφου ευχριστιομουν την επισκευη του μπροστινου συστηματος την αλλαγη 5 αμορτισερ την επισκευη των φρενων μου και γενικως την επισκευη των παντων λιγο πριν την ρενω βλεπω τον δεικτη θερμοκρασιας τερμα . Σταματω δεξια ανοιγω το καπω που καπνιζε απο την υπερθεμανση καμενων λαδιων και βλεπω να βραζουν ολα .Ενα περιπολικο σταματα και μου λεει οτι ειμαι σε επικυνδυνο σημειο και ετσι με συνοδεια παω μεχρι το επομενο βενζιναδικο λιγα μετρα πιο κατω .Μου αρεσε αυτο Τετοια οχηματα εχουν και τις τιμητικες τους :D Στο βενζιναδικο ριχνω στο ψυγειο δυο μπιτονια νερο και σε κλασματα ανοιγει το βεντιλατερ και πεφτει η θερμοκρασια . Λεω ενταξει. ξεκινω και στην διασταυρωση για βαρυμπομπη ξανασταματω ενω ο δειχτησ εδειχνε ενταξει .ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΒΛΕΠΩνα σταζει νερα απο κατω .Δεν προχωρω βλεπω λρ να παιρνουν και με ζωνουν τα φιδια καποιοι σταματησαν ευχαριστω αλλα φυγαν για να προλαβουν .Σελιγο φτανει το σερβις με διφενδερ .μετα λιγα λεπτα η ανακοινωση ηταν αρνητικη η τρομπα νερου ειχε παραδωσει . Τετοια πικρα που δεν θα ημουν στην πρωτη συνσντηση δεν ειχα ξανανιωση . Πηρα το δρομο της επιστροφησ και ξαναπηγα στο γνωστο και αγαπητο μερος του δισκο συνεργειο οπου περνα το μεγαλυτερο μερος της ζωης του Χαρηκα που περασατε καλα χαρηκα για τις φωτο και τα συλληπητηρια μου για τους αλλους δυο συναδελφους που τρομπαραν και αυτοι σαν και μενα :(
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 11 Δεκ 2006, 23:04

Επειδή εγώ στο 110, έχω συμπληρώσει τα 150000 χιλ. εδώ και πολύ πολύ καιρό, όταν η τρόμπα της βενζίνης πρόκειται να παραδώσει το πνεύμα, σου δείχνει πρώτα κανένα σύμπτωμα,η είναι έτσι όπως τα λέει ο φίλος σαν καρδιακή προσβολή? ,Αμα είναι να ετοιμάζομαι.
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 11 Δεκ 2006, 23:39

DRAKOS έγραψε:Επειδή εγώ στο 110, έχω συμπληρώσει τα 150000 χιλ. εδώ και πολύ πολύ καιρό, όταν η τρόμπα της βενζίνης πρόκειται να παραδώσει το πνεύμα, σου δείχνει πρώτα κανένα σύμπτωμα,η είναι έτσι όπως τα λέει ο φίλος σαν καρδιακή προσβολή? ,Αμα είναι να ετοιμάζομαι.


Στο 110 που είναι καρμπυρατέρ φαντάζομαι, δύσκολα θα δώσει συμπτώματα (στο injection θα μπορούσες να διαπιστώσεις μικροδισταγμούς στην μέγιστη ροπή, αλλά και αυτό από την δική μου πείρα σπάνια συμβαίνει).

Μην αγχώνεσαι άδικα. Τα χλμ είναι ενδεικτικά, σημαντικότερο είναι να μην έχει δουλέψει με λίγη βενζίνη στο ρεζερβουάρ, ακόμη σημαντικότερο να μην έχει μείνει από βενζίνη...

Μπορείς όταν έχεις λίγη βενζίνη να βγάλεις την τάπα του ρεζερβουάρ σου (την κάτω) να κάνεις ένα προληπτικό καθάρισμα (θα δείς αν έχει σκουριές και σκουπίδια μέσα) και μετά αν θές αγοράζεις και ένα μοτεράκι (πιό δύσκολο για το 110, και ακόμη πιό δύσκολη η αλλαγή τρόμπας - πρέπει να κατέβει το ρεζερβουάρ...).

Για το 110 ιδανική λύση είναι να βάλεις εξωτερική τρόμπα για να μπορείς να έχεις έυκολη πρόσβαση ή εναλλακτικά να κόψεις το πάτωμα της καρότσας πάνω από το ρεζερβουάρ και να φτιάξεις πορτάκι για εύκολη πρόσβαση.

Αν ασχολείσαι μόνος σου καλή δουλειά για ένα Σάββατο πρωί - ίσως...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό MUDDY_DISCO » 12 Δεκ 2006, 01:25

ΓΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ,ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΜΕ
Άβαταρ μέλους
MUDDY_DISCO
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 03 Σεπ 2006, 22:41

Δημοσίευσηαπό vagelis » 12 Δεκ 2006, 08:23

Εγω εχω εξωτερικη τρομπα βενζινης,μια φορα που με αφησε με προειδοποιησε,οταν ζεστενοταν το τουτου δεν πηγαινε πανω απο 2500-3000 στροφες και οσο ζεσταινοταν πεφτανε οι στροφες,βεβαια δεν σε αφηνε παντελως στο πουθενα γιατι αν περιμενες να κρυωσει μηδεν προβλημα,αλαζει δε σε 5 λεπτα,αν θυμαμαι καλλα την ειχα αγορασει 130 ευρω.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 12 Δεκ 2006, 08:30

Να πω και γω???.....σιγά μην και δεν πω.
Η διαδρομή είχε σχεδόν απ' όλα(άρματα,κατηφοριές,στενά περάσματα,φλαταδούρες,σκόνη,λάσπη,κρεμύδια),ήταν τέλος πάντων ότι έπρεπε για να είναι για όλους.
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στον superσπύρο και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ,μέρα που είναι!
Εχω όμως και μερικά σχόλια να κάνω για τα οχήματα και τα προσώπατα.
Ο Παντελής έσυρε ένα άρμα για τις ανάγκες του φωτογράφου,πήρε μαζί του έναν ποδηλάτη με άγνωστους σκοπούς 8) ,έδεσε έναν στην σχάρα του και τον σεργιανούσε γύρω-γύρω, ώσπου στο τέλος του δέσαμε το ένα χέρι και αφού δεν μπορούσε να κάνει άλλες σκανταλιές,έφυγε.
Ο Μάριος ενώ ήταν η πρώτη του φορά στο χώμα :twisted: :twisted: τα πήγε αρκετά καλά αν και το απροετοίμαστο αμάξι του δεν τον βοήθησε :P :P .
ΑΥΤΟΣ που ήταν μαζί του έχει την αμέριστη αντιπάθεια μου γιατί μόλις είχε γυρίσει από εκεί που εγώ δεν έχω πάει και ΝΑΙ κυρίες και κύριοι τον περίμενα σε διασταύρωση να φτιάξει την κοτσίδα του (που εγώ θα έχω σε κανα χρόνο).
Το δισκογκερλ καπνίζει πολύ.
Ο Αγγελος ΕΙΧΕ το πιο καθαρό-περιποιημένο όχημα.
Ο καπετάνιος έχει την πιο τέλεια κόρη ενώ στάθηκε στο ύψος του αγνοώντας τα ''σχόλια'' κάποιων :evil: την ώρα που πάλευε μες τη λάσπη.
Η συνοδηγός του λευκού 110 δήλωσε φοβιτσιάρα λές και εμείς δεν είμαστε.
Ο Βαγγέλης είναι παλιοχαρακτήρας :P γιατί μας οδήγησε σε ένα θέμα και μετά μας βιντεοσκοπούσε προφανώς για να έχει στοιχεία εις βάρος μας με σκοπό κάπου κάποτε να μας εκβιάσει.Ηταν όμως ο μοναδικός που είχε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ φροντίσει για πικ-νικ.
Τα freelander ακολούθησαν άνετα την διαδρομή χάρη στην ικανότητα και αποφασιστηκότητα των οδηγών τους. ΑΞΙΟΙ!!!
Η δισκοοικογένεια βοήθησε ν'αλλάξουμε λάστιχο παρόλο που είχε χαιρετήσει και ήδη εφευγε.
Τέλος το παράπονο μου είναι ότι για μια ακόμη φορά δεν σας γνώρισα όλους αλλά που θα μου πάτε.....θα βρω ράμματα και για σας.

Υ.Γ.θέλω να ζητήσω συγνώμη που δεν είμασταν στο τέλος στο olympus plaza, δεν θα το ξανακάνουμε.
Θέλω επίσης να ευχαριστήσω τον εαυτό μου που ήμουν σκούπα και έτσι είχα την ευκαιρία να σας κουτσομπολεύω.
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 12 Δεκ 2006, 08:58

Ουπς! :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: ξέχασα την Nora η οποία είναι η μόνη που μπορεί να βάλει σε τάξη αυτόν τον συρφετό(γιατί έχω την εντύπωση πως αν μας έλεγε να κακαρίζουμε θα το κάναμε κι αυτό???).
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Δημοσίευσηαπό vagelis » 12 Δεκ 2006, 09:04

Παντα φροντιζω να υπαρχει αρκετο φαγακι στο χρεπι,οχι μονον για πικ νικ,αλλα και επειδη δεν ξερω σε πια βουνοκορφη θα με αφησει.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 12 Δεκ 2006, 09:06

Μη λες τέτοια σύντροφε,σέρνωνται και γιαπωνέζοι στην ενότητα.
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Δημοσίευσηαπό teroulas » 12 Δεκ 2006, 09:30

vagelis έγραψε:Παντα φροντιζω να υπαρχει αρκετο φαγακι στο χρεπι,οχι μονον για πικ νικ,αλλα και επειδη δεν ξερω σε πια βουνοκορφη θα με αφησει.


Τα παραλές :D
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης