Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αλλαγή βενζινοκινητήρα σε πετρελαιοκινητήρα? ΑΚΥΡΟ

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Δημοσίευσηαπό fokion » 03 Μάιος 2007, 12:30

και στα οποια - οποτε σας σταματησουν τα συνεργεια του Υπεχοδε που κανουν ελεγχους καρτας καυσαερίων στο δρομο... σαν κι αυτο πχ που ειναι ( οταν ειναι ) εξω απο την ΕΡΤ στην Αγ. Παρασκευη
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό pantg » 03 Μάιος 2007, 12:59

jdelis έγραψε:.....Εγώ με οτιδήποτε κάτω από 15 λτ. θα ήμουν ευχαριστημένος....


Γιάννη έλα από το σπίτι μου στον Ωρωπό να σου βάλω μία συσκευή Η2 στο Jeep σου.

Αν δεν σου κατεβάσει την κατανάλωση τουλάχιστον κατά 10 με 12% την βγάζουμε και δεν μου οφείλεις τίποτα.
Αν στην κατεβάσει (και σου αυξήσει και την ροπή χαμηλά και θα το δεις αυτό) την κρατάς και μου την πληρώνεις.

Θα χρειαστεί μόνο να ξέρεις ποιό είναι το σωληνάκι παροχής καυσίμου προς τον κινητήρα και να υπάρχει μία αναμονή ρεύματος που να έχει τάση μόνο όταν λειτουργεί ο κινητήρας (εκτός και αν θέλεις να την συνδέσουμε μόνιμα στην μπαταρία για την δοκιμαστική περίοδο. Ούτως ή άλλως η κατανάλωση της συσκευής είναι τόσο χαμηλή που δεν αδειάζει την μπαταρία και να αφήσεις το αυτοκίνητο για ημέρες ακίνητο.

Εχω μία αυτή τη στιγμή την οποία θα την έβαζα στην δεύτερη καμήλα τώρα που άρχισα και την κυκλοφορώ κανονικά. Μπορεί να περιμένει μερικές ημέρες ακόμη. Βάλε την δοκίμασέ την και τα λέμε.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό jdelis » 03 Μάιος 2007, 14:22

Στα 21 λτ. το 10% δεν είναι και τρομερό, αλλά καλύτερο από το τίποτα!

Με την απόδοση τι γίνεται; Νη χάσουμε και κανένα άλογο και είμαστε οριακά. :twisted:
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό pantg » 03 Μάιος 2007, 14:49

Γιάννη τί να κάνω που είσαι ερωτευμένος????

Βρε 'συ δεν σου έγραψα ότι θα δεις βελτίωση στην ροπή σου?
Ξέχασα να σου γράψω και τα θετικά στην ιπποδύναμη αλλά το θεωρώ αυτονόητο.

Η συσκευή έχει θετικά αποτελέσματα καθώς βελτιώνει την καύση οπότε και οικονομία έχεις και καλύτερη απόδοση αλλά και καλύτερα/καθαρότερα καυσαέρια και λιγότερους ρύπους μέσα στο μοτέρ.
Καθαρίζει επίσης και το σύστημα παροχής καυσίμου αλλά στην αρχή έχει τάση να γεμίζει το φίλτρο καυσίμου (βενζίνη ή πετρέλαιο αντίστοιχα) με τα σκουπίδια και τις εναποθέσεις που αφαιρεί από τις σωληνώσεις και το τεπόζιτο.

Ζημιά πάντως δεν προκαλεί όπως δεν έχει και αρνητικές επιδράσεις.

Αν θέλεις ψάξε στα αρχεια του φορουμ και θα δεις αναλυτική παρουσίαση που είχα κάνει πριν από αρκετούς μήνες (μπας και είναι και παραπάνω)

Χαιρετώ
pantg
 

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες