Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Η καλή χρονιά από το...αντιψυκτικό φαίνεται

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Η καλή χρονιά από το...αντιψυκτικό φαίνεται

Δημοσίευσηαπό gdod » 08 Ιαν 2007, 19:41

Χρόνια Πολλά και Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και τα ελάχιστα των προβλημάτων στα LR σας.

Και λέω "σας" γιατί το δικό μου εκστασιάστηκε από το άστρο των χριστουγέννων και τα πυτροτεχνήματα του νέου έτους και...το έκανε το θαύμα του. (ναι, και παλι...)

Μετά λοιπόν από δυο και κάτι μήνες από την άλλαγή κυλινδροκεφαλής και όλων των συμπαραμαρτούντων, το αντιψυκτικό ήθελε συμπλήρωση κάθε μέρα. Επίσης δεν έπαιρνε με τη πρώτη όταν ήταν κρύο καί όταν έπειρνε ήταν το καταληλότερο για προσομείωση θαλάμου αερίων (για τους έξω).


Για να μην πολυλογώ μάλλον αυτή τη φορά μιλάμε για κυλινδροχιτώνια, τα οποία είτε δεν ελέγχθησαν την πρώτη φορά (πράγμα που δεν πιστέυω να μην έκανε ο μαστρο-Κώστας, ξέρει ο superspy), ή το πιθανότερο εμφανίστηκε αργότερα χωρίς προηγούμενα σημάδια...

Πραγματικά δεν ξερω τι να πώ. Έχω το αυτοκίνητο 2 χρόνια παρα 2 μήνες και είναι η δεύτερη φορά που μένει μέσα λόγω απώλειας αντιψυκτικού (κο#φ@λες καποτίδες)

Επίσης μου προτείνουν αντικατάσταση χιτωνίων και όχι αλλαγή κινητήρα καθότι οι τελευταίοι υπαρχουν μόνο ανακατσκευασμένοι από Αγγλία και όχι καινούριοι. Η γνώμη σας επ΄αυτού ποια είναι???

Ταυτόχρονα θα ξανα-αλλάξω τρόμπα συμπλέκτη μετά από 7 μήνες!!!!

Το ευτύχημα είναι ότι ακόμα καλύπτομαι από την εγγύηση για όλα τα παραπάνω

Κατα τα άλλα ευτυχώς που υπαρχει ένα Nissan πασπαρτου στην οικογένεια και μετακινούμαι με το κεφάλι μου ήσυχο από διαφορες κακοτοπίες.

Αυτά τα ολίγα...

Να ειστε καλά και Καλή Χρονιά


Γιώργος Ν.
Άβαταρ μέλους
gdod
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 26 Σεπ 2006, 17:31
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό DISCOVERBILL » 08 Ιαν 2007, 19:57

Ωχ... ποιό τύπο& μοντέλο από LR έχεις?
Βασίλης
Discovery
Oταν δεν τετρακινούμαι, διτροχιάζομαι!
Άβαταρ μέλους
DISCOVERBILL
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 19 Δεκ 2006, 00:42
Τοποθεσία: Βάρη Αττικής

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 08 Ιαν 2007, 20:19

Γμτ! Με ανατρίχιασες τώρα!

Το δικό μου είναι λίγο παλαιότερο και πέρα από τη γνωστή μ@λ@κί@ που έκανα με το συμπλέκτη, όλα είναι απίστευτα καλά.
Μάλιστα, κατά τη διάρκεια ταξιδιού στο χωριό (Βογατσικό Καστοριάς), την Καστοριά και το Πισοδέρι με φίλο με PANDA 4X4 και ολίγον off roading στον Αλιάκμωνα, διαπιστώσαμε στο PANDA, ότι το αντιψυκτικό ήταν κάτω από το MINimum και έκανα σαν σεληνιασμένος (Περιττό να πώ ότι άνοιξα και το καπω του δικού μου).

Εύχομαι να ξεπεράσεις το πρόβλημα σύντομα και χωρίς πολλά πολλά (€€€). Βέβαια, στο δικό μου με το που το πήρα έκανα αγιασμό...
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Re: Η καλή χρονιά από το...αντιψυκτικό φαίνεται

Δημοσίευσηαπό disco » 08 Ιαν 2007, 20:30

gdod έγραψε:Το ευτύχημα είναι ότι ακόμα καλύπτομαι από την εγγύηση για όλα τα παραπάνω
Να ειστε καλά και Καλή Χρονιά
Γιώργος Ν.


εγγύηση ! Ντοντ γουορι μπι χαπι. :D
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό Freelander » 08 Ιαν 2007, 21:13

Γιώργο gdod περαστικά!
Τα ίδια ακριβώς πέρασα κιεγώ μετά από τη συνάντηση μας στον Αγ. Στέφανο.
Αν δεν διάβασες την περιπέτεια μου να σου θυμίσω οτι και στην δική μου περίπτωση όταν άλλαξαν κεφαλή ξέχασαν να ελέγξουν τα εμβολοχιτώνια τα οποία στριφογύριζαν, έτσι κατόπιν εορτής τα ξανακόλλησαν στη βάση του μπλόκ και ξανασφράγισαν το μοτέρ.
Πάντως κανένα φριλάντερ δεν χάνει αντιψυκτικό χωρίς σοβαρό λόγο, ας το έχουμε αυτό κατα νού.
Όσο για τους ανακατασκευασμένους κινητήρες απλά να σου πώ οτι μετά από την αντικατάσταση ή την επανακόλληση των εμβολοχιτωνίων σου και παράλληλα με την αλλαγή της κεφαλής που ήδη έχεις κάνει, θα έιναι και ο δικός σου κινητήρας ανακατασκευασμένος!
Επισης ακόμη κιαν βρισκόταν καινούργιο μοτέρ να ξέρεις οτι θα είχε την παλαιού τύπου φλάντζα.
Καλό έ;

Η τρόμπα συμπλέκτη όπως έχω ξαναπεί είναι της πλάκας.
Χρειάζεσαι μία καινούργια κάθε 12 μήνες χαλαρά, εκτός αν δεν πατάς συμπλέκτη.

Ας είχα κιεγώ εγγύηση...
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό stelioskal » 08 Ιαν 2007, 23:07

Ας είχα κιεγώ εγγύηση...


εγγύηση ! Ντοντ γουορι μπι χαπι.


ΤΙ ΛΕΤΕ ΩΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!! σε δέκα μήνες τελειώνει η εγγύηση του ανθρώπου....Θα αυτοκτονήσει....
Γιώργο ΠΟΥΛΑ ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ...........
Άβαταρ μέλους
stelioskal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: 28 Δεκ 2005, 22:52
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Re: Η καλή χρονιά από το...αντιψυκτικό φαίνεται

Δημοσίευσηαπό blackchris » 09 Ιαν 2007, 08:37

gdod έγραψε:Κατα τα άλλα ευτυχώς που υπαρχει ένα Nissan πασπαρτου στην οικογένεια και μετακινούμαι με το κεφάλι μου ήσυχο από διαφορες κακοτοπίες.

Γιώργος Ν.


Φίλε μου όσο υπάρχει Γιαπωνέζος στο σπίτι θα πηγαίνεις στην δουλίτσα σου με τα LR θα πηγαίνεις μόνο στο συνεργείο.
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό pantg » 09 Ιαν 2007, 10:00

[quote="stelioskal .....Γιώργο ΠΟΥΛΑ ΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ...........[/quote]


Γιώργο συμφωνώ και επαυξάνω.

Τώρα αν θέλεις να παραμείνεις στην Land Rover νομίζω ότι η πιό ενδιαφέρουσα πρόταση είναι ένα Discovery Μpi.

Λυπάμαι που ένα σχεδόν καινούργιο αμάξι σου δημιουργεί τέτοια προβλήματα αλλά όπως έχει ήδη γραφτεί κατ' επανάληψη στο φόρουμ αυτό και παντού αλλού όπου υπάρχουν ιδιοκτήτες Landies το Freelander θα μπορούσε να είναι σαφώς καλύτερο στους τομείς του κινητήρα και της μετάδοσης (και της πίσω πόρτας και της ηλιοροφής και του συμπλέκτη και της τρόμπας του συμπλέκτη)

Σίγουρα τώρα που το αυτοκίνητο είναι ακόμη στην εγγύηση είναι πολύ καλή ευκαιρία να το δώσεις.
Το νέο Freelander δεν αποτελεί ιδιαίτερο ανασταλτικό/περιοριστικό παράγοντα στη διαμόρφωση των τιμών των μεταχειρισμένων Freelander πρώτης γενιάς καθώς ανήκει σε μεγαλύτερη κατήγορια τόσο από διαστάσεις, εσωτερικούς χώρους, εξοπλισμό και τιμή, άρα θεωρώ ότι αξίζει να το σκεφθείς σοβαρά.

Discovery Mpi αντίθετα μπορείς να βρείς εύκολα και σε πολύ καλές τιμές και συνήθως τα αυτοκίνητα αυτά έχουν βγάλει τα προβλήματα που μπορεί να εμφανίσουν, ή αν θέλεις βρίσκεις ένα αυτοκίνητο με γνωστά προβλήματα που δεν έχουν αντιμετωπισθεί. Ετσι το αγοράζεις φθηνότερα και το φτιάχνεις εσύ για να ξέρεις τί έχει γίνει και πώς.

'Η αγοράζεις ένα γιαπωνεζοκορεάτικο και ξενοιάζεις.

Ολα αυτά φυσικά όμως αν έχεις εξοφλήσει το αυτοκίνητο ή μπορείς να προπληρώσεις τις υπόλοιπες δόσεις.

Χαιρετώ
pantg
 

Re: Η καλή χρονιά από το...αντιψυκτικό φαίνεται

Δημοσίευσηαπό disco » 09 Ιαν 2007, 10:02

blackchris έγραψε:Φίλε μου όσο υπάρχει Γιαπωνέζος στο σπίτι θα πηγαίνεις στην δουλίτσα σου με τα LR θα πηγαίνεις μόνο στο συνεργείο.


Μεγάλο λάθος.

Εγώ έχω για δεύτερο το Κορεατικό της Γυναικας! :twisted: :twisted: :twisted:
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Re: Η καλή χρονιά από το...αντιψυκτικό φαίνεται

Δημοσίευσηαπό blackchris » 09 Ιαν 2007, 10:09

disco έγραψε:
blackchris έγραψε:Φίλε μου όσο υπάρχει Γιαπωνέζος στο σπίτι θα πηγαίνεις στην δουλίτσα σου με τα LR θα πηγαίνεις μόνο στο συνεργείο.


Μεγάλο λάθος.

Εγώ έχω για δεύτερο το Κορεατικό της Γυναικας! :twisted: :twisted: :twisted:


Σιγανοπαπαδιές ένας ένας μου τα ξεφουρνίζετε :twisted: :twisted: άλλος Γιαπωνέζικο άλλος Κορεάτικο κτλ κτλ έτσι αντέχετε και εσείς τα χρέπια σας :twisted:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Re: Η καλή χρονιά από το...αντιψυκτικό φαίνεται

Δημοσίευσηαπό disco » 09 Ιαν 2007, 10:16

Είναι μέχρι να το βάλεις σε μια σειρά, μετά όλα μέλη γαλα.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό Freelander » 09 Ιαν 2007, 10:31

pantg έγραψε:Discovery Mpi αντίθετα μπορείς να βρείς εύκολα και σε πολύ καλές τιμές και συνήθως τα αυτοκίνητα αυτά έχουν βγάλει τα προβλήματα που μπορεί να εμφανίσουν, ή αν θέλεις βρίσκεις ένα αυτοκίνητο με γνωστά προβλήματα που δεν έχουν αντιμετωπισθεί. Ετσι το αγοράζεις φθηνότερα και το φτιάχνεις εσύ για να ξέρεις τί έχει γίνει και πώς.

Προσοχή πάντως με τα μεταχειρισμένα Μpi.
Έτυχε να δω στο συνεργείο που περιφέρομαι τελευταία μερικά φρεσκοαγορασμένα μοντέλα 95-96 από ανυποψίαστους ιδιώτες και τα οποία τελικά για να έρθουν σε μιά σειρά χρειάζονται πυρπόληση ή εναλλακτικά βάψιμο σε μπλέ θαλασί και επιτόπου βύθιση στο ανοιχτό πέλαγος.

Σκέψου να πάρεις ένα τέτοιο μετά απο φριλάντερ, πιστέυοντας οτι σώθηκες...
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό disco » 09 Ιαν 2007, 10:40

Αμάν ρε Γιώργο......φαρμάκι στάζει η γλώσσα σου:mrgreen:
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό fatman » 09 Ιαν 2007, 14:24

Ειπες ΜΡΙ μοντελα 95-96??
Για να νιωσετε καλυτερα φιλοι Freelandrerαδες, ειναι σαν να αγορασατε ενα Range Rover Ρ38 με πολυ λιγοτερες και φθηνοτερες βλαβες.
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό blackchris » 09 Ιαν 2007, 14:34

fatman έγραψε:Ειπες ΜΡΙ μοντελα 95-96??
Για να νιωσετε καλυτερα φιλοι Freelandrerαδες, ειναι σαν να αγορασατε ενα Range Rover Ρ38 με πολυ λιγοτερες και φθηνοτερες βλαβες.


Αμαν αυτή δεν είναι μάρκα ναρκοπέδιο είναι :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 13 επισκέπτες