Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Λιγότερα...

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Λιγότερα...

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 22 Δεκ 2006, 15:37

Αντί για χριστουγεννιάτικη κάρτα αντιγράφω από το http://doncat.blogspot.com/ του Νίκου Δήμου, αυτήν που έστειλε ο συγγραφέας το 1973 και που κάθε χρόνο γίνεται νομίζω και πιό επίκαιρη...


1973 - Λιγότερα!

Νοέμβριος μετά το Πολυτεχνείο. Ο πιο μουντός και άχαρος των τελευταίων χρόνων. Τόσο σκοτάδι που σχεδόν δεν ξημερώνει. Η σκιά της ηρωικής αλλά μάταιης (έτσι φαινόταν τότε) εξέγερσης, η σκιά μίας νέας πιο στυγνής δικτατορίας, η σκιά της παγκόσμιας οικονομικής κρίσης, πέφτουν επάλληλες και πνίγουν κάθε φως.

Ετοιμάζω την χριστουγεννιάτικη κάρτα της εταιρίας - και ξαφνικά έχω μία διαφορετική ιδέα. Αντί για εορταστική κάρτα (τι να γιορτάσει κανείς!) γράφω ένα απλό κείμενο - και το τυπώνουμε μαύρο σε άσπρο φόντο - χωρίς χρώματα και έλατα. Η κάρτα εκτυπώνεται σε τρεις χιλιάδες αντίτυπα, ταχυδρομείται και εκεί γίνεται το απροσδόκητο. Όλες οι εφημερίδες ανατυπώνουν το κείμενο. Κατακλυζόμαστε από γράμματα, τηλεφωνήματα, επισκέψεις. Θέλουν κι άλλες κάρτες. Μέσα σε ένα μήνα το ανατυπώνουμε τρεις φορές.

Το κείμενο μιλούσε - φαινομενικά - για την οικονομική κρίση και την ανάγκη περισυλλογής. Αλλά ο κόσμος κατάλαβε.


Είθε
ο νέος χρόνος
να μας φέρει
λιγότερα

λιγότερο πόνο σε αυτούς που πονούν,
λιγότερο μίσος σε αυτούς που μάχονται,
λιγότερη στέρηση σε όσους στερούνται,
λιγότερο πόλεμο, λιγότερο θάνατο,
λιγότερη καταπίεση, λιγότερη εκμετάλλευση,
λιγότερη δυστυχία και λιγότερη οδύνη.

Κι αν τύχει και φέρει μαζί
λιγότερη αφθονία και λιγότερη απόλαυση
λιγότερο πλούτο και λιγότερη καλοπέραση
Ίσως τότε μας χαρίσει
λιγότερη ελαφρομυαλιά και λιγότερη σπατάλη
λιγότερη επιπολαιότητα
και λιγότερη αυθάδεια.

Ίσως τα λιγότερα
είναι περισσότερα…
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 23 Δεκ 2006, 00:26

Πάρα πολύ σοφό...
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό ollram » 23 Δεκ 2006, 04:48

Πολύ ΔΥΝΑΤΟ :shock:
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό DISCOVERBILL » 23 Δεκ 2006, 17:22

Βρισκόμαστε, θέλω να πιστεύω σε ένα άκρως δημοκρατικό forum εν μέσω Χριστουγεννιάτικων Εορτών. :!:

Για άλλους είναι Αγιες οι μέρες που διανύουμε, για άλλους απλά περίοδος διακοπών, για άλλους ακόμα και αφορμή να θεωρήσουν ή αναθεωρήσουν απόψεις τους ή και απόψεις άλλων. Αλλών που κατά άλλους είναι σοφοί και κατ'άλλους... ολιγώτερο σοφοί!!

Το σίγουρο είναι πως πρέπει να σεβόμαστε τις απόψεις των φίλων/μελών αυτού του forum που επιλέξαμε να βρισκόμαστε, είτε συμφωνούμε είτε όχι.
Αλλωστε αυτό που μας συνδέει είναι πιστεύω κατ'αρχήν, η αγάπη για τα Landys και η φιλοσοφία & κουλτούρα που απορρέει από αυτά.
Δεν έπαιτε ότι πρέπει να συμφωνούν ντε και καλά και οι γνώμες μας για τη θεότητα ή άλλα παρεμφερή ζητήματα, για να μπορούμε να κάνουμε παρέα μεσα από αυτό εδώ το Forum.

Σε αυτό το πλαίσιο θα ήθελα λοιπόν να δηλώσω ότι δεν συμφωνώ με τις απόψεις του συγγραφέα Νίκο Δήμου μιας και πιστεύω στα πνεύμα των Χριστουγέννων και κατ'επέκταση στο Θεό, αλλά τάσομαι Βολταιρίκά υπέρ της ελευθερίας της έκφρασης.

Σαφώς ο αθεϊσμός δεν με βρίσκει σε καμμία περίπτωση σύμφωνο αλλά διάβασα με πολλή προσοχή αυτά που έγραψε ο φίλος Ekapord (που είμαστε και γείτονες), παράλληλα με τα του Νίκου Δήμου.
Είναι μια άλλη άποψη! Δεν θα πω δεν έχουν λογική βάση.... γιατί έχουν!!
Αλλά όταν μιλάμε για το Θεό, δεν μιλάμε πάντα με τη γλώσσα της λογικής... αλλά της καρδιάς.
Από καρδιάς λοιπόν...... αγάπη σε όλους, είναι το δώρο για αυτά τα Χριστούγεννα!!
Βασίλης
Discovery
Oταν δεν τετρακινούμαι, διτροχιάζομαι!
Άβαταρ μέλους
DISCOVERBILL
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 19 Δεκ 2006, 00:42
Τοποθεσία: Βάρη Αττικής

Δημοσίευσηαπό discogirl » 24 Δεκ 2006, 02:01

εγω παλι δεν καταλαβα πως συμπερανες οτι ειναι αθεος ο Δημου απο το συγκεκριμενο κειμενο
η ευχη για λιγοτερο πονο,δυστυχια, πολεμο ,εκμεταλλευση δεν ειναι ακρως χριστιανικη;
Δεν ξερω αν ειναι αθεος η οχι, αυτο το γραπτο του ομως ειναι καθ΄ολα μεσα στο πνευμα
των Χριστουγεννων
Άβαταρ μέλους
discogirl
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 18 Φεβ 2006, 14:35

Δημοσίευσηαπό DISCOVERBILL » 24 Δεκ 2006, 09:27

discogirl έγραψε:εγω παλι δεν καταλαβα πως συμπερανες οτι ειναι αθεος ο Δημου απο το συγκεκριμενο κειμενο
η ευχη για λιγοτερο πονο,δυστυχια, πολεμο ,εκμεταλλευση δεν ειναι ακρως χριστιανικη;
Δεν ξερω αν ειναι αθεος η οχι, αυτο το γραπτο του ομως ειναι καθ΄ολα μεσα στο πνευμα
των Χριστουγεννων



Καλημέρα..., βραδυνή βλέπω χθες...?? :computer:
Συμφωνώ ότι το κείμενο που αντέγραψε αυτούσιο ο Ekarpod είναι μέσα στο πνεύμα των Χριστουγέννων. Αυτά όμως που γράφονται μεσα στο συνημένο κείμενο του Δήμου περιλαμβάνουν αθεϊκό χαρακτήρα και σε αυτά αναφερόμουν. Είναι βέβαια ολόκληρο κατεβατό και λέει πολλά, αλλά αναφέρθηκα στα επίμαχα σημεία περί αθεϊσμού.
Δεν γνωρίζω κάτι παρταπάνω για τον Δήμου και αν έχω κάνει κάποιος λάθος και παρερμήνευσα κάτι από τα γραφόμενα παρακαλώ κάποιος να με διαφωτίσει...! :?:
Βασίλης
Discovery
Oταν δεν τετρακινούμαι, διτροχιάζομαι!
Άβαταρ μέλους
DISCOVERBILL
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 19 Δεκ 2006, 00:42
Τοποθεσία: Βάρη Αττικής

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 24 Δεκ 2006, 09:29

Καλημέρα.

Κι εγώ δεν κατάλαβα ακριβώς που βρίσκεται η αθεϊστική άποψη στο συγκεκριμένο κείμενο...
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό vagelis » 24 Δεκ 2006, 09:36

Εγω δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση εχει η λυπη ,ο πονος,η αγαπη,η ειρηνη με την θρησκεια,δηλαδη οι θρησκευομενοι αυτα τα συναισθηματα τα αισθανονται πιο εντονα;.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 24 Δεκ 2006, 23:24

DISCOVERBILL έγραψε:Συμφωνώ ότι το κείμενο που αντέγραψε αυτούσιο ο Ekarpod είναι μέσα στο πνεύμα των Χριστουγέννων. Αυτά όμως που γράφονται μεσα στο συνημένο κείμενο του Δήμου περιλαμβάνουν αθεϊκό χαρακτήρα και σε αυτά αναφερόμουν. Είναι βέβαια ολόκληρο κατεβατό και λέει πολλά, αλλά αναφέρθηκα στα επίμαχα σημεία περί αθεϊσμού.
Δεν γνωρίζω κάτι παρταπάνω για τον Δήμου και αν έχω κάνει κάποιος λάθος και παρερμήνευσα κάτι από τα γραφόμενα παρακαλώ κάποιος να με διαφωτίσει...!


Aγαπητέ DISCOVERBILL,

Δεν καταλαβαίνω τι θα πεί αθεϊκό χαρακτήρα ? Ποιός και με τι κριτήρια μπορεί να κρίνει αν κάποιος είναι θρησκευόμενος ή άθεος ?

Ο Δήμου όπως και πολλοί άλλοι συγγραφείς εύκολα κατηγορούνται για αθεϊσμό από τους θρησκευόμενους...

Δεν θα μπώ σε συζητήσεις για θρησκείες πίστη κλπ, θεωρώ ότι είναι πολύ προσωπικό ζήτημα.

Σκέψου όμως λίγο τι κάνεις, επειδή τον θεωρείς άθεο κάνεις ότι κάνουν και όλες οι θρησκείες παντού και πάντα, "του επιτίθεσαι" λέγοντας ότι δεν συμφωνείς με ένα κείμενο 100% στο πραγματικό πνεύμα του χριστιανισμού, επειδή ο συγγραφέας είναι κατά την κρίση σου άθεος...

Επιβεβαιώνεις δηλαδή το απόφθεγμα του Καστοριάδη "ότι η αμφιβολία ενώνει τους ανθρώπους, αντίθετα από την πίστη και τον δογματισμό τα οποία τους χωρίζουν..."
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό discogirl » 25 Δεκ 2006, 03:00

DISCOVERBILL δεν ανοιξα το link για το blog του Δημου. Αναφερθηκα στο ποσταρισμενο
κειμενο. Οντως στο site του αναφερεται στον αθεισμο.

vagelis , τα συναισθηματα συμπονοιας λυπης χαρας , αγαπης για τον συνανθρωπο ,προφανως τα αισθανονται (η δεν τα αισθανονται) ολοι οι ανθρωποι ανεξαρτητως θρησκειας
εγω αναφερθηκα στο τι διδασκει ο χριστιανισμος ,οπως και οι περισσοτερες θρησκειες αλλωστε, σαν επιθυμητη σταση ζωης . Η χριστιανικη σταση ζωης ομως δεν ειναι κατα τη γνωμη μου αποκλειστικοτητα των χριστιανων.
Πιστευω πως ειναι θεμα προσωπικης ηθικης θεσης και οχι θρησκειας.

Χρονια πολλα και χαρουμενα!!
Άβαταρ μέλους
discogirl
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 18 Φεβ 2006, 14:35

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 25 Δεκ 2006, 11:36

Aγαπητέ DISCOVERBILL ,

μιά και ανοίξαμε συζήτηση για το θέμα, κάνε τον κόπο να διαβάσεις και το τελευταίο post του Νίκου Δήμου (http://doncat.blogspot.com/2006/12/blog-post_23.html) σχετικά με τα Χριστούγεννα, όχι τίποτε άλλο να μην έχεις τόσο αρνητική άποψη για τον συγγραφέα.

Ο Ν.Δήμου δεν δηλώνει άθεος, αλλά αγνωστικιστής - αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τον όρο- και προσωπικά τον εκτιμώ πολύ περισσότερο από πολλούς θρησκευόμενους (κάθε θρησκείας), χωρίς να συμφωνώ πάντα απόλυτα με αυτά που γράφει. Το θέμα είναι ότι αυτά που γράφει, τα γράφει ωραία, προάγοντας τις αμφιβολίες και τον προβληματισμό για πολλά κατεστημένα. Νομίζω ότι είναι πάντα καλό κάποιος να ανακατεύει λίγο τα πράγματα...

Για την χριστουγεννιάτικη κάρτα και τον σχολιασμό της όλα αυτά - για εμένα ή καλύτερη κάρτα που έχω διαβάσει παγκοσμίως, για αυτό και την προώθησα στο forum.

Για να επιστρέψουμε όμως στο πνέυμα του forum και του χριστουγέννων να ευχηθώ και εγώ έναν νέο χρόνο με λιγότερα πάθη παγκοσμίως, με λιγότερα προβλήματα στα LAND ROVERS μας (κανένας θεός δεν μπορεί να το κάνει αυτό, αλλά πρέπει να ευχηθούμε για ν' ανέβει το ηθικό μας), όπως επίσης και σε όλους τους φίλους με τα αξιόπιστα γιαπωνέζικα κλπ τετρα και δικίνητα τέρατα, αφού έτσι και αλλιώς χωμένοι μέσα στη λάσπη όλοι ίδιοι είμαστε...

Τέλος ειρήνη σε όλα τα παιδιά του forum (mayrofidis, ΕΛΠΙΚΟΙ κλπ) οι οποίοι υποψιάζομαι ότι μετά τις μεγάλες μάχες και αντιπαραθέσεις έχουν γίνει τώρα οι καλύτεροι φίλοι...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό DISCOVERBILL » 25 Δεκ 2006, 13:11

ekarpod έγραψε:Aγαπητέ DISCOVERBILL ,

μιά και ανοίξαμε συζήτηση για το θέμα, κάνε τον κόπο να διαβάσεις και το τελευταίο post του Νίκου Δήμου (http://doncat.blogspot.com/2006/12/blog-post_23.html) σχετικά με τα Χριστούγεννα, όχι τίποτε άλλο να μην έχεις τόσο αρνητική άποψη για τον συγγραφέα.

Ο Ν.Δήμου δεν δηλώνει άθεος, αλλά αγνωστικιστής - αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τον όρο- και προσωπικά τον εκτιμώ πολύ περισσότερο από πολλούς θρησκευόμενους (κάθε θρησκείας), χωρίς να συμφωνώ πάντα απόλυτα με αυτά που γράφει. Το θέμα είναι ότι αυτά που γράφει, τα γράφει ωραία, προάγοντας τις αμφιβολίες και τον προβληματισμό για πολλά κατεστημένα. Νομίζω ότι είναι πάντα καλό κάποιος να ανακατεύει λίγο τα πράγματα...

Για την χριστουγεννιάτικη κάρτα και τον σχολιασμό της όλα αυτά - για εμένα ή καλύτερη κάρτα που έχω διαβάσει παγκοσμίως, για αυτό και την προώθησα στο forum.

Για να επιστρέψουμε όμως στο πνέυμα του forum και του χριστουγέννων να ευχηθώ και εγώ έναν νέο χρόνο με λιγότερα πάθη παγκοσμίως, με λιγότερα προβλήματα στα LAND ROVERS μας (κανένας θεός δεν μπορεί να το κάνει αυτό, αλλά πρέπει να ευχηθούμε για ν' ανέβει το ηθικό μας), όπως επίσης και σε όλους τους φίλους με τα αξιόπιστα γιαπωνέζικα κλπ τετρα και δικίνητα τέρατα, αφού έτσι και αλλιώς χωμένοι μέσα στη λάσπη όλοι ίδιοι είμαστε...

Τέλος ειρήνη σε όλα τα παιδιά του forum (mayrofidis, ΕΛΠΙΚΟΙ κλπ) οι οποίοι υποψιάζομαι ότι μετά τις μεγάλες μάχες και αντιπαραθέσεις έχουν γίνει τώρα οι καλύτεροι φίλοι...


Φίλε Μανώλη (Ekarpod) συμφωνώ με το σκεπτικό σου και το λόγο του ποσταρίσματος των γραπτών του Δήμου. Δεν έκανα κάποια μομφή για το συγγραφέα απλά δήλωσα ενάντια στον αθεϊσμό γιατί πολύ απλά πιστεύω ότι οι άνθρωποι, ανεξαρτήτου θρησκείας πρέπει να πιστεύουν κάπου, οπουδήποτε και να αντλούν δύναμη μέσα από αυτή τους, τη πίστη.
Η συζήτηση αυτή βέβαια έχει ανεξάντλητες επεκτάσεις οπότε μπορούμε να την συνεχίσουμε σε επόμενη συνάντησή μας. Θα χαρώ!
Απόδειξη του ότι συμφωνώ. όμως με το θέμα που ανέβασες είναι η παρακάτω προτασούλα που εκανα copy από ης αρχική μου απάντηση σε εσένα.
<<Είναι μια άλλη άποψη! Δεν θα πω δεν έχουν λογική βάση.... γιατί έχουν!! (προχθές)>>

Φιλικά
Βασίλης
Discovery
Oταν δεν τετρακινούμαι, διτροχιάζομαι!
Άβαταρ μέλους
DISCOVERBILL
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 19 Δεκ 2006, 00:42
Τοποθεσία: Βάρη Αττικής

Δημοσίευσηαπό disco » 27 Δεκ 2006, 10:37

Τα μεγαλύτερα εγκλήματα στην ανθρώπινη ιστορία έχουν γίνει και γίνονται στο όνομα κάποιου θεού, ειδικά από της μονοθεϊστικές θρησκείες, που κατά σύμπτωση προέρχονται όλες από τον ιουδαϊσμό.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 27 Δεκ 2006, 17:33

Τα εγκλήματα γίνονται στο όνομα κάποιου Θεού από ανθρώπους που απλά το εκμεταλλεύονται...



Και καθώς δεν είμαι επαρκώς ενημερωμένος για άλλες θρησκείες, αναφέρομαι μόνο στην Ορθοδοξία.
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό DISCOVERBILL » 28 Δεκ 2006, 08:52

GALILAIOS έγραψε:Τα εγκλήματα γίνονται στο όνομα κάποιου Θεού από ανθρώπους που απλά το εκμεταλλεύονται...



Και καθώς δεν είμαι επαρκώς ενημερωμένος για άλλες θρησκείες, αναφέρομαι μόνο στην Ορθοδοξία.


Σίγουρα όμως θα έχεις ακούσεις για τις Σταυροφορίες με "ιερό σκοπό " όπου οι καλοί μας σταυροφόροι απλά λεηλατούσαν, έκλεβαν, βίαζαν... και όλα στο όνομα και με τις ευλογίες της Καθολικης Εκκλησίας.

Τα ίδια από τους Τούρκους στην προσπάθεια επέκτασης του Οθωμανισμού.
Τα ίδια από τους Αραβες με όπλο το Κοράνι.
Τα ίδια....
Τα ίδια... κλπ κλπ
μας πρήξατε τ'αρχ@#%^&α

Αυτά δυστυχώς είναι καταγεγραμμένα στην Ανθρωπότητα, συνεχίζονται ακόμη και σήμερα με πιό "βιτρινάτους" και "κόσμιους" τρόπους και εύχομαι κάποτε να αλλάξουν. :?:
Βασίλης
Discovery
Oταν δεν τετρακινούμαι, διτροχιάζομαι!
Άβαταρ μέλους
DISCOVERBILL
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 19 Δεκ 2006, 00:42
Τοποθεσία: Βάρη Αττικής

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης