Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

καθισματα για disco mpi 96

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

καθισματα για disco mpi 96

Δημοσίευσηαπό ark » 27 Σεπ 2006, 17:04

γεια σας κυριοι,
ισως λογω 10ετους χρησης, ισως και λογω αρκετου βαρους (δεν λεμε..)
το καθισμα μου με κουραζει. του εκανα επισκευη - προσθηκη υλικου σε ταπετσερη, λιγο σηκωθηκε, αλλα παλι με κουραζει. αισθανομαι επισης (λογω ιδιαιτερης ευαισθησιας στην μεση) οτι ψιλοστραβωνει την πλατη μου.
δοκιμαζοντας καθισμα σε disco II 2003, βρηκα αυτο που θελω.
ξερει καποιος αν ταιριαζει?
αν ταιριαζει που μπορω να βρω μεταχειρισμενα?
αν οχι, υπαρχει καποια αλλη λυση?
ευχαριστω πολυ
αρης κουντουρης
Άβαταρ μέλους
ark
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 30 Ιαν 2006, 04:13
Τοποθεσία: αθηνα

καθισματα για disco mpi 96

Δημοσίευσηαπό firelord » 28 Σεπ 2006, 08:14

φιλε Αρη, για Αθηνα δεν γνωριζω με ακριβεια, αλλα εχω χρησιμοποιησει στο παρελθον τον Τριανταφυλλο Κουρογλου (Θεσσαλονικη), ο οποιος ειδικευεται σε μεταχειρισμενα ανταλλακτικα 4χ4, και απο καιρου εις καιρον εχει διαφορα ενδιαφεροντα πραγματακια

απο εκει βρηκα ζαντες RRC αλουμινιου με λιγοτερα απο 200 Ευρω η τετραδα παρακαλω

επιπλεον εχω τη σαφη εντυπωση πως ταιριαζει και το καθισμα του P38, χωρις μετατροπες σε Δισκο του 94 και εντευθεν

για Δισκο ΙΙ δεν γνωριζω, αλλα σε ΛΡ με μετατροπουλες ταιριαζουν πολλα απο αλλα

αν θελησεις τηλ. ριξε μου πμ
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

καθισματα για disco mpi 96

Δημοσίευσηαπό disco » 28 Σεπ 2006, 09:04

Μου είπε ο Παντελής ότι στο κάθισμα μου μπαίνουν από ΡαΡο Κλασικ αυτά τα κερατα που ακουμπάς και αράζεις . Οποιος έχει περισσευούμενα τα θέλω.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό Freelander » 28 Σεπ 2006, 15:24

Αραχτός κιέτσι...
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό disco » 28 Σεπ 2006, 17:29

Αραχτός και λαιτ
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό pantg » 06 Οκτ 2006, 15:56

Aρη γειά σου,

Το κάθισμα του Disco 1 δεν είναι κακό απλώς όταν το γεμίσεις από κάτω (κάτι που σχεδόν όλοι οι ταπετσιέρηδες κάνουν) πρέπει να γεμίσεις λίγο και την βάση και το μέσο της πλάτης για να στηρίζεται καλύτερα η μέση σου.

Τα καθίσματα του Disco 2 μπορούν να μπούν αλλά πρέπει να χρησιμοποιήσεις και τις βάσεις τους και να κάνεις μερικές μικροπατέντες και να στριμώξεις λίγο τα πράγματα. Προσωπικά θα σου πρότεινα να βάλεις καθίσματα από τελευταίας γενιάς Disco 1 με ρύθμιση στην υποστήριξη της μέσης.

Τα καθίσματα από το 4.6 (Ρ38Α) έχουν μεγαλύτερες διαστάσεις (πλάτος, μήκος, ύψος). Σε αυστηρά αριθμητική βάση διαστάσεων μπορούν ΙΣΩΣ να μπούν (μόλις μέτρησα τις διαστάσεις τους) αλλά σίγουρα θέλεις ιδιοκατασκευές ή πατέντες για να τα τοποθετήσεις στο Disco1. To καλό είναι ότι το Disco 1 έχει αρκετό και επίπεδο χώρο στην περιοχή των βάσεων των καθισμάτων οπότε ίσως να έχεις αρκετό χώρο για την πρόταση του Γιώργου (firelord) για τοποθέτηση των καθισμάτων αυτών.
Προσωπικά όμως τα βρήκα σαφώς πιό πλατιά και χωρίς ιδιαίτερη στήριξη στην μέση (έχω εδώ και 15 ημέρες ένα 4.6 και κυκλοφορώ για παρηγοριά για την τρακαρισμένη καμηλίτσα μου)

Από πλευράς στήριξης και σωστού ανατομικού σχεδιασμού για την μέση αλλά και για ολόκληρο το σώμα σου όμως τίποτε δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα σωστό αυθεντικό RECARO. Μπορείς να τα βρείς εύκολα σε καταστήματα μεταχειρισμένων ανταλλακτικών αυτοκινήτων και μπορεί να βρεθούν και σε πολύ λογικές τιμές ιδίως αν ψάξεις για κάτι από γρήγορο OPEL ή από BMW ή γρήγορο AUDI.

Θα είναι σκληρότερα από το κάθισμα οποιουδήποτε σχεδόν Landy αλλά είναι πραγματικά σε άλλο επίπεδο όσον αφορά την άνεση σε μακρυά ταξίδια και το πόσο σωστά συγκρατούν το σώμα σου.

(μιλάω από προσωπική πείρα έχοντας στο σταύλο μου ένα όχημα που τα είχε από το εργοστάσιο και το χρησιμοποιούσα παλαιά για πολύωρα γρήγορα ταξίδια)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό ark » 06 Οκτ 2006, 16:14

ευχαριστω πολυ ολους,
τα καθισματα μου ειναι με ρυθμιση μεσης, αλλα του οδηγου δεν λειτουργει. προφανως κατι εχει σπασει. παντελη εχεις δικιο, ο ταπετσερης γεμισε μονο κατω, ενω το προβλημα ειναι σιγουρα στην πλατη.
θα ψαξω εκει που μου προτεινε ο firelord μηπως βρω πιο καινουρια αλλιως θα επιχειρησω μια πιο καλη επισκευη.
νομιζω καθισματα τυπου recaro θα αλλοιωσουν το αυτοκινητο. ασε που αυτα το μπρατσακια εκατερωθεν του προσκεφαλου εχουν αποδειχτει αρκετες φορες χρησιμοτατα σε 'κουνιστες΄ διαδρομες.
ευχαριστω ολους
αρης
Άβαταρ μέλους
ark
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 30 Ιαν 2006, 04:13
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευσηαπό pantg » 06 Οκτ 2006, 17:43

Αρη αν δεν βρεις καθίσματα σαν του δικού σου πες μου.

Υπάρχουν δύο εμπρός καθίσματα από Discovery του 1997 σε γκρί ύφασμα στην Αγγλία από εκεί όπου αγοράζω τα της φανοποιίας και τα μηχανικά για το τρακαρισμένο Camelάκι μου.

Αν θέλεις μπορώ να τα βάλω μαζί με τα υπόλοιπα πράγματα.
Ρωτάω τιμή και σε ενημέρωνω αν τελικά δεν βρεις εδώ κάτι.

Χαιρετώ
pantg
 

Re: καθισματα για disco mpi 96

Δημοσίευσηαπό pantg » 06 Οκτ 2006, 18:47

disco έγραψε:Μου είπε ο Παντελής ότι στο κάθισμα μου μπαίνουν από ΡαΡο Κλασικ αυτά τα κερατα που ακουμπάς και αράζεις . Οποιος έχει περισσευούμενα τα θέλω.


δηλαδή αυτό .......
pantg
 


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης