Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Προσοχη στην αμμο!!!

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Προσοχη στην αμμο!!!

Δημοσίευσηαπό workshop_rover » 17 Σεπ 2006, 15:14

Και κατι ακομα που δεν το περιμενα, και που θελω να αναφερω για να μην την πατησει κανενας αλλος φιλος οπως εγω.
Προσοχη στις αμμουδερες παραλιες οταν φυσαει δυνατα.
Αφησα το αυτοκινητο σε μια απο αυτες και πηγα για μπανιο. Οταν το πηρα για να φυγω, και αφου επλυνα τα τζαμια μπρος πισω, παρατηρησα κατι στιγματα στο πισω που δεν εφευγαν, και που δεν θα φυγουν ποτέ. Χιλιαδες μικροσκοπικα λακουβακια απο την αμμο που επεφτε επανω του με δυναμη. Κανονικη αμμοβολη δηλαδη.
Η πισω πορτα θαμπωσε, το ιδιο και η ζαντα της ρεζερβας.
Αυριο παω για αλλαγη τζαμιου και γυαλισμα! Αυτα.
Αν εχεις τυχη διαβαινε...
workshop_rover
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2006, 13:45

Προσοχη στην αμμο!!!

Δημοσίευσηαπό firelord » 18 Σεπ 2006, 09:07

χαρακτηριστικο φαινομενο, ειδικα στις ερημους

εκει οταν παρκαρει κανεις εκτος του οτι το κουκουλωνει, δεν το παρκαρει με το παρμπριζ στη φορα του ανεμου
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό pantg » 18 Σεπ 2006, 13:08

Γιώργο μην το γενικεύεις για τις ερήμους.

Εξαρτάται αποκλειστικά και μόνον από το είδος της άμμου.
Αν η άμμος είναι κρυσταλλική (πυρίτιο) τότε όντως λειτουργεί ως αμμοβολή αν η ταχύτητα του ανέμου είναι μεγάλη.

Η άμμος όμως σε πολλές ερήμους (η Σαχάρα μία εξ' αυτών) είναι από άργυλο και είναι εξαιρετικά απαλή. Τοσο απαλή μάλιστα που αν σου μπεί στα μάτια δεν σε ενοχλεί (μιλάω εξ' ιδίας πείρας)

-------

Οσον αφορά τα κακά της ελληνικής άμμου (άμμου παραλιών) η "αμμοβολή" στα τζάμια και το χρώμα είναι το λιγότερο από τα κακά που κάνει.
Η μεγάλη ζημιά είναι στα κινούμενα μηχανικά μέρη του οχήματος, ιδίως όταν αυτά έχουν λάδια/γράσσα/βαλβολίνες/σιλικονούχα σπρέι/βαζελίνη κλπ κλπ. Εκτός από το ότι η άμμος αυτή λειτουργεί σαν γυαλόχαρτο στα μέταλλα και λεπιδίτσες σε τσιμούχες έχει και το πρόσθετο κακό ότι συμπαρασύρει και κρυστάλλους αλατιού οι οποίοι επιταχύνουν την οξείδωση/σκούριασμα των επιφανείων που τρίβονται.

Για το λόγο αυτό και σε σχετική καταχώρηση είχε γραφτεί από τον υπογράφοντα ότι είναι καλύτερο να πάρετε μιά βαριοπούλα και να βαράτε το αυτοκίνητό σας παρά να πηγαίνετε στην παραλία, στην άμμο και δίπλα στην θάλασσα. Αν αυτό ΠΡΕΠΕΙ να γίνει τότε εξαιρετικά καλό πλύσιμο με πίεση και ζεστό νερό μετά και έπειτα καλό γρασσάρισμα/λάδωμα και αντισκωριακή προστασία (κέρωμα κλπ)
Και φυσικά το γνωστό "ματζούνι" με το πετρέλαιο και το λάδι.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό firelord » 18 Σεπ 2006, 14:16

Παντελη, το κακο με τον ανεμο ειναι πως δεν παιρνει υλικο μονον τοπικα, αλλα και απο αλλα μερη

και αυτο απο προσωπικη εμπειρια
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό disco » 18 Σεπ 2006, 14:37

Είναι σαν να πηγαίνεις με σκάφος σε χωματόδρομο!
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό pantg » 18 Σεπ 2006, 14:45

Γιώργο

το πιό κουφό (και επικίνδυνο) πράγμα με τον άνεμο στην ερημο της Σαχάρα είναι οι σκορπιοί.
Αλλιώς το πολύ πολύ να σου έρθει και κάποιο κουβάρι από ξερά κλαδιά από θάμνους και την ποώδη βλάστηση της ερήμου.

Το ότι ο άνεμος φέρνει μαζί του και υλικό από την εγγύς περιοχή αυτό νομίζω ότι όλοι το γνωρίζουμε.
Σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα δυνατοί άνεμοι φέρνουν και υλικά από πολύ μακρύτερα. Και φυσικά όλοι ξέρουμε την κόκκινη βροχή που οφείλεται ακριβώς στην πολύ ελαφριά άμμο της Σαχάρα.
Αμμος κρυσταλλική εκεί όμως δεν φτάνει καθώς η κρυσταλλική άμμος έχει μεγάλο ειδικό βάρος (σχέση βάρους προς όγκο του κόκκου) και δεν μεταφέρεται μακρυά ή τουλάχιστον να φτάνει στην Σαχάρα από τα παράλια.

Ολες οι έρημοι όμως δεν είναι ίδιες, όπως και το ίδιο ισχύει και για το χιόνι, την λάσπη και όλα τα είδη εδάφους ή συνθηκών που συναντάμε όταν κινούμαστε εκτός δρόμου.

--------

Θα ήμουν πολύ περίεργος αν κάποιος φίλος που έχει πείρα από την άμμο της Αιγύπτου ή της Μέσης Ανατολής (Σινά και Σουεζ) μας έλεγε για το αν είναι κρυσταλλική ή αργυλική (γυαλί/πυρίτιο ή χώμα δηλαδή)
Δυστυχώς στην περιοχή της Siwa (Σίουα) δεν είχα πάει με αυτοκίνητο δικό μου και δεν το έψαξα. Η άμμος πάντως ήταν σαφώς πιό άσπρη και χοντρή
οπότε δεν αποκλείω να ήταν κρυσταλλική.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό firelord » 18 Σεπ 2006, 22:20

σαφως και ολες οι ερημοι δεν ειναι ιδιες, πχ η Νεγκεβ ειναι πολυ διαφορετικη και πιο βραχωδης απο τη Σαχαρα, ομοιως και το Σινα, αλλα εκει εχει και τις αμμοθαλλασες

Η Ιορδανια προσομοιαζει πολυ με το Σινα.

αλλα στην ηλικια σου τι σε νοιαζει, σαμπως θα βγεις πιο περα απο τον Ωρωπο? ΜΟΥΧΑΧΑ
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό pantg » 18 Σεπ 2006, 23:54

Γιώργο στα 42 δεν έχω πλέον διάθεση για τέτοια πράγματα.
Από τα 18 μέχρι τα 34 που παντρεύτηκα γύρισα αρκετά, έσπασα αρκετά σίδερα, γυαλιά, διαφορικά και κόκκαλα και τώρα ησυχάζω και χαίρομαι την γαλήνη της θάλασσας στα πόδια μου και του βουνού εμπρός και πίσω από το σπίτι μου.

Εγραψα και πολλά άλλα συγκρίνοντας το τί γινόταν στα δικά μου χρόνια (προ εικοσαετίας) αλλά τα έσβησα καθόσον σίγουρα θα δημιουργούσαν σχόλια, και δικαιολογημένα κιόλας καθώς οι περισσότεροι φίλοι στο φόρουμ δεν μπορούν να κατανοήσουν καν το τί συνέβαινε στην σκηνή των εκτός δρόμου αυτοκινήτων στις αρχές του 1980 και μέχρι τις αρχές του 1990 μια και είτε τότε ήταν ακόμη στο Δημοτικό είτε οδηγούσαν ασφάλτινα οχήματα.

Ασε λοιπόν τον "μουχλιασμένο" στην ησυχία του και χαρείτε εσείς όσο μπορείτε τώρα αυτό που βρήκατε την τελευταία δεκαετία, έτσι όπως έχει γίνει.

Εμένα μου αρκεί αυτό που έζησα τότε και ειλικρινά μου είναι έως και δυσάρεστο το να το ξαναζήσω έτσι όπως έχει αλλάξει πιά.

Ας πούμε ότι η αθωότητα και η ανεμελιά/αφέλεια που υπήρχε τότε δεν υπάρχει τώρα. Και ο αφελής υπογράφων προτιμά να μείνει αφελής και να μην "πονηρέψει" τώρα στα γεράματα. Αλλωστε, όπως λένε και οι εγγλέζοι (άντε πάλι με αυτούς) "στον γέρο σκύλο, νέα κόλπα δεν μαθαίνεις".

(Βαγγέλη έχω άδικο για το ότι το offroading τώρα δεν έχει σχέση με τα βουνά και τα λαγκάδια του 1980 - 1990?)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό pantg » 19 Σεπ 2006, 00:05

firelord έγραψε:σαφως και ολες οι ερημοι δεν ειναι ιδιες, πχ η Νεγκεβ ειναι πολυ διαφορετικη και πιο βραχωδης απο τη Σαχαρα, ομοιως και το Σινα, αλλα εκει εχει και τις αμμοθαλλασες

Η Ιορδανια προσομοιαζει πολυ με το Σινα.




Μιά και ανέφερες τις αμμοθάλασσες στην Σαχάρα.......
Ενα από τα πραγματικά εντυπωσιακότερα θεάματα που ο υπογράφων έχει αντικρύσει.

Οι κυματισμοί της άμμου.
Σαν να βλέπεις τον ουρανίσκο ενός σκύλου όπου και αν κοιτάξεις γύρω σου. (η παρομοίωση είναι κλεμμένη από την περιγραφή που έκανε ο Κόμης Ολμάφσκι (?) στον "Αγγλο Ασθενή" αλλά είναι όντως η πιό πετυχημένη περιγραφή τους)
Αυτό, το χρώμα της ανατολής και της δύσης (το πορτοκαλί του ήλιου δένει με το πορτοκαλί της άμμου) και τέλος οι νύχτες των Πλειάδων στην έρημο.
Αν ποτέ πάτε προς τα εκεί φροντίστε να είστε στα μέσα του Αυγούστου με τις πτώσεις του νέφους των κομητών.
Και μην κοιμηθείτε σε σκηνές. Εξω στα ανοικτά με ένα μεγάλο βαμβακερό σεντόνι. Οι σκορπιοί αποφεύγουν την υφή του σεντονιού όταν αυτό είναι επίπεδο και δεν έχει πτυχώσεις. Αντίθετα τρελλαίνονται να χώνονται ανάμεσα στα σκεπάσματα, τις κουβέρτες, μέσα στις κάλτσες και τα παπούτσια.
Και τις νύχτες των Πλειάδων το "ξενοδοχείο Τ' Αστέρια" είναι όντως μοναδικό.

(μπαγάσα τί μου θύμισες τώρα......)

Χαιρετώ (τώρα βγήκα εκτός θέματος? για άμμο μιλάμε ε?)
pantg
 

Δημοσίευσηαπό vagelis » 19 Σεπ 2006, 07:38

Εγω Παντελη ξεκινησα μονος και κατεληξα ,μετα απο καποια περιπλανηση παλι μονος,αυτο νομιζω τα λεει ολα.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό firelord » 19 Σεπ 2006, 08:37

τις ωραιοτερες εντυπωσεις μου τις εχω απο το Σινα, υπο το φως της πανσεληνου

και ριξαμε και μια πενταωρη αναβαση στο ρορος των εντολων, το βραδυ!

εισαι νεος ακομα βρε παντελακο, κριμα

δεν βλεπεις τονβαγγελη που δεν στρωνει οπισθια!

ναι 'στε καλα 'αρχαιοι' του οφφροαδ
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 28 επισκέπτες