Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Διευκρινήσεις περι Ελληνικού συλλόγου Land Rover

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Δημοσίευσηαπό firelord » 17 Ιούλ 2006, 12:03

ρε Παντελη, σα διαφημιση ροζ γραμμης ειναι, ελα στην τρελη παρεα μας!
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό pantg » 17 Ιούλ 2006, 14:25

Γιώργο μου έτσι είμαστε εμείς οι τρελλές Εγγλέζες.

Ροζ, τρελλές, ανοικτές σε όσους μας αγαπούν, πονόψυχες σε όσους μας πληγώνουν και κάπου κάπου μας αρέσει και να μας παιδεύουν.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 17 Ιούλ 2006, 14:29

Παντελή σε ευχαριστώ πολύ για την τιμή. Θα επικοινωνήσουμε σύντομα. Βάζω την ροζ φουστίτσα και έρχομαι τρέχοντας.
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 17 Ιούλ 2006, 14:30

Α ξέχασα . το 110 περνάει δεύτερη νεότητα.
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Δημοσίευσηαπό pantg » 17 Ιούλ 2006, 15:49

Φίλε DRAKOS,

μην ξεχνάς ότι σαν γνήσιες εγγλέζες φοράμε string (ταιριάζει καλύτερα με την τριχωτή γάμπα μας !!!!) οταν έχουμε ραντεβού (ποιός έχει δει το Ημερολογίο της Bridget Jones αλήθεια? Την σκηνή με την επιλογή βρακιού για το ραντεβού και το βρακί για το σπίτι.....)

Περιμένω τηλέφωνό σου.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό firelord » 17 Ιούλ 2006, 19:24

........προς καθε τριτο αναγιγνωσκοντα τα ανωτερω

απεταξατω τα ανωτερω!
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό disco » 11 Αύγ 2006, 10:34

απεταξαμεν
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό michailbm » 14 Αύγ 2006, 00:39

ΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ !!!!!!!!!!!!!! :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Σαν δεν ντρεπεστε λεω εγω!!!!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό miz® » 10 Σεπ 2006, 20:13

Kαλησπερα παιδια..

Ενδιαφερομαι να προβω σε αγορα ενος freelander (το πρωτο) και θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με τα οσα ακουγοντε (και γραφετε) και εσεις οι ιδιοι για το συγκεκριμενο μοντελο περι αξιοπιστειας αλλα και γενικοτερα καποια πραγματα για το αυτοκινητο και τις δυνατοτητες του..

Θα ηθελα λοιπον εαν μπορει καποιος να μου πει τι προβληματα βγαζει το αυτοκινητο και αν υπαρχουν λυσεις τις οποιες μπορεις να εφαρμοσεις εξ αρχης για να αποφυγεις τα χειροτερα..

Θα ηθελα επισης να μου πειτε εαν το πραμα μπορει να ανταπεξελθει σε ζορικες συνθηκες και πιο ειναι το επιπεδο της ανεσης..

Παω σε off road για πρωτη φορα και δεν εχω ιδεα..Επισης στα λεφτα που ειμαι διατεθιμενος να δωσω,δυστηχως δεν εχω και πολλες επιλογες και τα μικροτερα (οπως πχ το jimny) τα αποριπτω λογο χωρου (που ειναι βασικο για μενα)..

Το κριμα ειναι οτι το freelander ειναι πανεμορφο αυτοκινητο και καλυπτει ολα τα θελω μου αλλα αν ειναι να ειμαι καθε εβδομαδα συνεργειο,καλυτερα να κοιταξω για κατι αλλο..Βαρεθηκα να τρεχω συνεργεια.. :razz: :razz: :razz: :D
Τεσπα..
Ευχαριστω εκ των προτερων,
Γιωργος.. :)
Άβαταρ μέλους
miz®
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 09 Σεπ 2006, 09:50
Τοποθεσία: Silver City/Athens

Δημοσίευσηαπό pantg » 10 Σεπ 2006, 21:08

Φίλε miz&reg,

Aν θέλεις κάτι με την αξιοπιστία που περιγράφεις προτίμησε κάποιο γιαπωνεζοκορεάτικο.

Αν θέλεις να κάνεις κάποιες παραχωρήσεις προτίμησε ένα Discovery το οποίο είναι πιό αξιόπιστο, πιό ευρύχωρο και πιό φθηνό σαν αγορά.
Στοιχίζει λίγο περισσότερο σε καύσιμα, ασφάλεια και τέλη κυκλοφορίας αλλά θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή αν θέλεις να μπείς στον κόσμο των Land Rovers.

Πάντως επαναλαμβάνω αν θέλεις την αξιοπιστία που περιγράφεις θα πρέπει να πάς αλλού ή να έχεις μερικά χαρακτηριστικά όπως το να "πιάνουν" τα χέρια σου σε μικροεπισκευές, να έχεις καλό και αξιόπιστο μάστορα και κυρίως να ξέρεις τί οδηγείς και πώς να του συμπεριφέρεσαι.

Χαιρετώ
Τελευταία επεξεργασία από pantg και 11 Σεπ 2006, 06:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
pantg
 

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 10 Σεπ 2006, 22:47

Καλησπέρα.

Επειδή ξέρω ακριβώς πώς νιώθεις, καθώς κι εγώ είχα αποφασίσει την αγορά του Freebie και μετά "μπήκα" στο forum κι ένιωσα ανασφάλεια, δε θα σου κάνω κάποια πρόταση (υπάρχουν πολλοί αρμοδιότεροι από εμένα και ήδη πήρες μία απάντηση ενός εκ αυτών), απλά θα σου πώ την δική μου εμπειρία.

Έχω πλέον εδώ κι ένα χρόνο ένα 2005 3d SE, είμαι στα 20.000χλμ και δεν μου έχει βγάλει το παραμικρό. Βέβαια είναι νωρίς, σου είπα ότι θα σου πώ τη μέχρι τώρα εμπειρία μου όμως. Η αλήθεια είναι ότι στο ντουλαπάκι του συνοδηγού δεν έκανε καλή επαφή το φώς, όμως φτιάχτηκε! Τα Σάββατα του χειμώνα το παίρνω για παιχνίδι στον Χορτιάτη ή στο Κουρί, όχι σε τρελές συνθήκες όμως το αμάξι έχει μπεί σε λάσπη και σε χιόνι και "πάει". Μπορεί να μην είναι Disco όμως στην κατηγορία του πιστεύω ότι είναι πολύ ψηλά.

Βέβαια, πλεόν έχω συμβιβαστεί στην ιδέα ότι "κάτι", "κάποτε" θα του συμβεί μ' αυτά που ακούω και απλά ελπίζω να συμβεί αφου το ξεχρεώσω. Βέβαια αυτό έχει και την θετική πλευρά, έχω μάθει πολλά περισσότερα για τα αυτοκίνητα αφού το πήρα, απλά για να ξέρω τι θα μου λέει ο μάστορας... :wink:

Σαν εμφάνιση είναι εκπληκτικό όπως είπες και στις μέρες μας αυτό μετράει...Είναι στιβαρό, το νιώθεις ότι είναι γεροδεμένο αν και η αγγλική έλλειψη προσοχής στην τελειότητα φαίνεται σε κάτι λαστιχάκια κτλ κτλ και...δε ξέρω τι συμβαίνει όμως αντέχει, έχω μόνο μια γρατζουνιά και να σκεφτείς ότι με "βρήκαν" 2 φορές και τις διπλάσιες το έχω χτυπήσει εγώ. Βρήκα ακόμη και σε κάβο στο λιμάνι (μη ρωτήσεις πώς!). Κατανάλωση εκτός πόλης και μέχρι τα 120 έχει λογικότατη, μετά όμως...άστα. Έχει χώρους, είναι άνετο στο δρόμο, τέλοσπάντων, έχω πολύ καλές εντυπώσεις. Από εκεί και πέρα, απλά...προσεύχεσαι και προσέχεις για να προλάβεις και όχι να θεραπεύσεις! Μέχρι τότε όμως...το χαίρομαι!

Η απόφαση είναι καθαρά στον άνθρωπο, γιατί εγώ αποφάσισα πολύ με το συναίσθημα και γιατί απλά ήθελα Land Rover από μικρός. Επειδή όμως δεν είναι μόνο το συναίσθημα κι επειδή κάθε άνθρωπος έχει να αντιμετωπίσει διαφορετικές συνθήκες, ζύγισέ τα όλα καλά! Ό,τι και να πάρεις, θα σου ανοίξει νέους ορίζοντες στην κυριολεξία, αρκεί να μην το πάρεις για ν' ανεβαίνεις πεζοδρόμια και να πιτσιλάς πεζούς περνώντας μέσα από νερολακούβες στην άσφαλτο...!


:)
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό pantg » 11 Σεπ 2006, 07:06

Φίλε miz&reg (Γιώργο) γειά και πάλι,

διαβάζοντας τώρα (Δευτέρα πρωί) την πρώτη καταχώρηση νομίζω ότι μπορεί να ακούστηκα λίγο αρνητικότερος από όσο έπρεπε (να μην πω "γκαντέμης"). "της νύχτας τα καμώματα ....."
Ελπίζω να μην σε τρόμαξα πολύ για το Freelander.

Αν σκέφτεσαι κάποιο καινούργιο θα πρέπει να ξέρεις ότι σε πολύ λιγο καιρό (συζητάμε για μέχρι τα τέλη του έτους) το νέο μοντέλο θα αρχίσει να πωλείται και εδώ στο Ελλαδιστάν.

Αν σκέφτεσαι για κάποιο μεταχειρισμένο τότε καλύτερα να είναι κάποιο με υπόλοιπο στην εγγύηση (μικρότερης ηλικίας από τριών ετών).

Υπάρχουν ορισμένα πράγματα που μπορείς να ελέγξεις πριν το αγοράσεις.
Ρίξε μιά ματιά στις καταχωρήσεις που έχουν σχέση με το Freelander και θα βρεις τις πληροφορίες αυτές.
Εναλλακτικά κάνε μου ένα τηλέφωνο στο 22950 37637 ή στο 6944 579911 (για σήμερα προτίμησε το κινητό, καθώς θα είμαι μάλλον στο δρόμο) για να τα πούμε.

Χαιρετώ
και καλή εβδομάδα και σχολική χρονιά σε όλους
(για όσους πάνε σχολείο οι ίδιοι ή τα παιδιά τους)
pantg
 

Δημοσίευσηαπό miz® » 11 Σεπ 2006, 17:39

Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις..

Δεν ξερω αν καταλαβατε αλλα μιλαω για το πρωτο freelander διοτι δεν με περνουν τα οικονομικα για κατι πιο φρεσκο (στην κατηγορια τους τουλαχιστον)..
Το αυτοκινητο μου αρεσε απο τοτε που πρωτοβγηκε και σημερα που κοιταω κατα εκει θεωρω οτι ειναι απο τα πιο ομορφα,ομως..Ο μηχανικος μου που δουλευε σε εξουσιοδοτημενο rover/LR,μου εκοψε τα ποδια..Το κακο ειναι οτι μπηκα στο forum και διαβασα ακριβως τα ιδια..
Αν χαλαει η ηλιοροφη,ειναι οκ γιατι θα την βρω την ακρη...Αν χαλανε ομως διαφορικα και κανουν ρηγμα τα καπακια τοτε μιλαμε για μπλεξιμο που δεν θελω..
Αυτη την στιγμη εχω 2 αυτοκινητα (το ενα θα πουληθει και το αλλο ειναι τουμπαρισμενο.. :P :lol: ) τα οποια μου'χουν φαει την ζωη..Για μικροεπισκευες,οκ ειμαι μηχανικος (στα χαρτια γιατι επαγγελματικα ειμαι οδηγος σε φορτηγο) και δεν υπαρχει προβλημα..Ειμαι κατα της αποψης Γιαπωνεζικο και αξιοπιστο γιατι το αυτοκινητο πρεπει να το ζεις..Οταν το ζεις εντονα,το να ασχολησε μαζι του (ακομα και στις ασχημες) ειναι κατι αλληλοσυνδετο..
Αρα,δυστηχως οι φημες δεν ειναι μονο φημες..Απλα θα ηθελα να μαθω αν υπαρχουν λυσεις για ολα αυτα ή καλυτερα λυσεις προς αποφυγην γιατι το αυτοκινητο ειναι πραγματικα πανεμορφο..

Ευχαριστω και παλι,
Γιωργος Miz

(το nickname μου ειναι miz και ειμαι administrator του clubcento.gr..Οταν εκανα register ομως,μου εβγαλε οτι υπαρχει χρηστης..Ισως να ειναι και απο παλιοτερη μου εγγραφη..by the way ειχα βαλει miz® αλλα για καποιο λογο το ® παρουσιαζετε ως & reg.. :cry: ..τεσπα..αυτα.. :) )
Τhis mortal way of life.. Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
miz®
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 09 Σεπ 2006, 09:50
Τοποθεσία: Silver City/Athens

Δημοσίευσηαπό Freelander » 11 Σεπ 2006, 19:15

Φίλε συνονόματε, πράγματι είναι λίγο μπελαλίδικο το μικρό μου, αλλά είναι αυτοκίνητο που δένεσαι μαζί του γιατί απλά όταν όλα δουλέυουν ρολόϊ σε αποζημιώνει και με το παραπάνω.
Σημείωσε οτι αυτά στα λέει κάποιος καμένος της εγγλέζικης αξιοπιστίας.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό disco » 11 Σεπ 2006, 19:19

Αχ....... Δυστυχώς, συμφωνώ.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες