Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Η απάντηση σε όσους μιλάνε για αξιοπιστία Land Rover...

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 26 Φεβ 2006, 14:03

Αγαπητέ Παντελή αν και είμαι νέος αγοραστής ενός GV 2.0lt 2006 και πολύ φαν της τετρακίνησης χαίρομαι όταν μπένω στο φορουμ να σε διαβάζω όταν γράφεις. Η γνώση σου όχι μόνο στα μηχανικά μέρη της τετρακίνησης αλλά και στην ιστορία του θεσμού είναι εντυπωσιακή.... Καθηλώνεις τον αναγνώστη όταν ξεδιπλώνεις τις γνώσεις σου όπως το παιδάκι όταν ακούει το παραμύθι από τον παππού του...
Συνέχισε έτσι..... (ακόμα και άτομα αδιαφορα με την τετρακίνηση αν διαβάζουν αυτά που γράφεις μπορεί και να την λατρέψουν)

Keep Walking.....

Με χαρά
Ντίμης Ανδριανόπουλος
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό pantg » 26 Φεβ 2006, 17:59

Eυχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Για να αστειευτούμε και λίγο το keep walking να το εκλάβω ως προτροπή για γυμναστική (μιά και στην ηλικία μου πρέπει να προσέχω για εμφραγμα) ή σαν έμμεση ευχή για κουράγιο όταν χαλάνε τα Land Rovers και πρέπει να πηγαίνω περπατώντας????

Ευχαριστώ και πάλι και χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό blackchris » 26 Φεβ 2006, 20:22

tasos953 έγραψε:Μπά, δέν το κάνω για να είμαι σωστός με την σημασία που δίνεις σ' αυτό, αλλά γιατί η έννοια του "γύφτος" περιλαμβάνει πιά και πολλές άλλες ομάδες ή άτομα που δεν ανήκουν στην συμπαθή(;) φυλή των Ρόμ....
:wink: :wink: :wink: :wink: :roll: :roll: :roll:


Tάσο μου δεν έχεις και άδικο :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό pantg » 27 Φεβ 2006, 10:51

Aγαπητοί φίλοι,

να θυμήσω ότι από πλευράς εθνικής συνείδησης και καταγωγής οι Γύφτοι ΔΕΝ έχουν σχέση με τους Ρομ.

Οι Ρομ κατάγονται από την περιοχή της Βόρειας Ρουμανίας και είναι Ινδοευρωπαϊκό φύλο ενώ οι Γύφτοι είναι απόγονοι των ΤουρκοΑιγυπτιωτών που είχαν φέρει οι ΩΘωμανοί μετά τις πρώτες αποτυχημένες επαναστάσεις των Ελλήνων με σκοπό να εποικίσουν κυρίως την περιοχή της Πελλοπονήσου και της Στερεάς Ελλάδας μαζί με τους Αλβανούς (τους λεγόμενους τώρα πλέον Ελληνες Αρβανήτες) και να αφομοιώσουν το Ελληνικό στοιχείο (πράγμα το οποίο τελικά δεν λειτούργησε τόσο αποτελεσματικά όσο πίστευαν οι Ωθωμανοί αλλά όντως έχει αλλοιώσει σημαντικά την γνησιότητα και καθαρότητα του ελληνικού φύλου δίνοντας βάση σε διάφορες ανθελληνικές θεωρίες με κύριο εκπρόσωπο τον Φαλμεράιερ με τις οποίες υποστηριζόταν ότι οι σημερινοί Ελληνες έχουν τόση σχέση με τους αρχαίους όση τα Land Rovers με την αεροδυναμική, δηλαδή καμμία <για να μπει και κάτι σχετικό με τα Landies>)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό firelord » 27 Φεβ 2006, 19:31

giagoulas έγραψε:Λόρδε μου,

αυτό δεν είναι poll !!!!!!!

Ειναι ΚΑΝΟΝΙΚΗ, ΠΛΗΡΗΣ και ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ.

Κάτι σαν ψυχολογικο προφίλ.

Μήπως έχετε σπουδάσει και ψυχολογία είς την Μεγάλην Βρετανία ???


εξ υψιπέδων Γιαγκούλα, είναι απόσταγμα πολυετούς παρατηρήσεως και δεν περιλαμβάνει ούτε το ήμισυ των συμπερασμάτων, αναφορικά με την εν λόγω ντροπή του λεκανοπεδίου
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 27 Φεβ 2006, 20:34

pantg έγραψε:Aγαπητοί φίλοι,

να θυμήσω ότι από πλευράς εθνικής συνείδησης και καταγωγής οι Γύφτοι ΔΕΝ έχουν σχέση με τους Ρομ.

Οι Ρομ κατάγονται από την περιοχή της Βόρειας Ρουμανίας και είναι Ινδοευρωπαϊκό φύλο ενώ οι Γύφτοι είναι απόγονοι των ΤουρκοΑιγυπτιωτών που είχαν φέρει οι ΩΘωμανοί μετά τις πρώτες αποτυχημένες επαναστάσεις των Ελλήνων με σκοπό να εποικίσουν κυρίως την περιοχή της Πελλοπονήσου και της Στερεάς Ελλάδας μαζί με τους Αλβανούς (τους λεγόμενους τώρα πλέον Ελληνες Αρβανήτες) και να αφομοιώσουν το Ελληνικό στοιχείο (πράγμα το οποίο τελικά δεν λειτούργησε τόσο αποτελεσματικά όσο πίστευαν οι Ωθωμανοί αλλά όντως έχει αλλοιώσει σημαντικά την γνησιότητα και καθαρότητα του ελληνικού φύλου δίνοντας βάση σε διάφορες ανθελληνικές θεωρίες με κύριο εκπρόσωπο τον Φαλμεράιερ με τις οποίες υποστηριζόταν ότι οι σημερινοί Ελληνες έχουν τόση σχέση με τους αρχαίους όση τα Land Rovers με την αεροδυναμική, δηλαδή καμμία <για να μπει και κάτι σχετικό με τα Landies>)

Χαιρετώ

Μα ποιός είσαι; Η ΔΟΜΗ είσαι;;;;;
Φίλε Παντελή ευχαριστούμε για την γνωσιολογική αλλά και την ετυμολογική (γύφτος= Αιγύπτιος) ενημέρωση!
Αλλά έλεος! άσε και καμμιά κουβέντα να πέσει κάτω ασχολίαστη, κινδυνεύουμε να γίνουμε ιστορικοφιλολογικό φόρουμ!!!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό pantg » 27 Φεβ 2006, 22:06

Φίλε tasos953 εχεις απόλυτο δίκαιο.

Μάλλον έχω πολύ ελεύθερο χρόνο στα χέρια μου.

Τί να κάνω όμως που από μικρός είχα λόξα με την ιστορία και την ετυμολογία.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 27 Φεβ 2006, 22:30

pantg έγραψε:Φίλε tasos953 εχεις απόλυτο δίκαιο.

Μάλλον έχω πολύ ελεύθερο χρόνο στα χέρια μου.

Τί να κάνω όμως που από μικρός είχα λόξα με την ιστορία και την ετυμολογία.

Χαιρετώ

:smilecolros:
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 27 Φεβ 2006, 23:30

Αφού λές ότι με την ιστορία έχεις λόξα φαντάζομαι τι έχεις με τα Land Rover

Αν είχες την ίδια έφεση και στο κοντοσούβλι θα μοιάζαμε σα δυό σταγόνες νερό Παντελή μου!!!
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

Δημοσίευσηαπό panosktm » 28 Φεβ 2006, 01:38

DISCOVERER έγραψε:Αφού λές ότι με την ιστορία έχεις λόξα φαντάζομαι τι έχεις με τα Land Rover

Αν είχες την ίδια έφεση και στο κοντοσούβλι θα μοιάζαμε σα δυό σταγόνες νερό Παντελή μου!!!

να που συμφωνουμε και καπου ...
ακομα αυτο το κοντοσουβλι?
jeep cherokee 2,5 crd
ktm exc 450
Άβαταρ μέλους
panosktm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Μάιος 2005, 14:01
Τοποθεσία: loutraki

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 28 Φεβ 2006, 10:20

Το κοντοσούβλι ενώνει τις δυνάμεις του ΝΑΤΟ (Άγγλους και Αμερικάνους) ώ αδελφε panosktm. Και μιά και βλέπω ότι είσαι απο Λουτράκι, λόγω του ότι έρχομαι τακτικά για δουλειές, προτείνω έκτακτη σύγκλιση του συμβουλίου ασφάλειας για την αντιμετώπιση της κίτρινης λαίλαπος. :wink:
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 28 Φεβ 2006, 10:23

Το κοντοσούβλι ενώνει τις δυνάμεις του ΝΑΤΟ (Άγγλους και Αμερικάνους) ώ αδελφε panosktm. Και μιά και βλέπω ότι είσαι απο Λουτράκι, λόγω του ότι έρχομαι τακτικά για δουλειές, προτείνω έκτακτη σύγκλιση του συμβουλίου ασφάλειας για την αντιμετώπιση της κίτρινης λαίλαπος. :wink:
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

Δημοσίευσηαπό disco » 28 Φεβ 2006, 10:42

το ΕΛΛΗΝΙΚΌ φίλο δεν αλλοιώνεται, αντίθετος αφομοιώνει τα παράσιτα που κατά καιρούς διεισδύουν σε αυτό. κανεις δεν μπορεί να το διαψεύσει. μιας και το DNA μας βασίζεται στον άνθρακα και όχι στο πυρίτιο όπως μερικών μερικών.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό firelord » 28 Φεβ 2006, 10:44

'δυνάμεις του ΝΑΤΟ'
'κίτρινη λαίλαπα'
'κοντοσούβλι'

Βασίλη, οφείλω να ομολογήσω πως μου αρέσει πολύ ο τρόπος που σκέπτεσαι!
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 28 Φεβ 2006, 11:15

Φυσικά Γιώργο μου σου αρέσει.

Μη ξεχνάς ότι εσύ ήσουν ο κατάσκοπος μας στο Ανατολικό μπλόκ.

Έχοντας διεισδύσει στις τάξεις του εχθρού (Niva) μας έδωσες πολύτιμες πληροφορίες οι οποίες επέτρεψαν την άλωση του δια της περεστρόϊκα (Βλέπε Chevrolet Niva κλπ)!

Και ενώ οι αντίπαλοι έστρεφαν την αμυντική τους πολιτική κατά του "Πολέμου των Άστρων - όρα Mercedes G-wagen) συνετρίβησαν απο τις συμμαχικές δυνάμεις του κοντοσουβλίου και της γουρουνοπούλας (όρα BRAT)

Έτσι για να δεί και ο Παν :wink: τελής ότι γνωρίζουμε και εμείς ιστορία
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 19 επισκέπτες