Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

235 70 16?

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

235 70 16?

Δημοσίευσηαπό BLLAND » 10 Δεκ 2005, 12:11

Δείτε εδώ σε αγγλικό forumhttp://muddyoval.com/forum/viewtopic.php?t=2006&postdays=0&postorder=asc&start=0 όπου δείχνει Freelander να φοράει λάστιχο 235 70 16. Είναι εφικτό? Μήπως δημιουργείται πρόβλημα?
Άβαταρ μέλους
BLLAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:31
Τοποθεσία: Λαμία

Δημοσίευσηαπό Freelander » 10 Δεκ 2005, 17:46

Όμορφο είναι πάντως.
Δεν ξέρω, μου φαίνεται λίγο extreme η συγκεκριμένη διάσταση και οι πρώτες σκέψεις μου είναι πως ακόμα και αν δεν βρίσκει πουθενά, ίσως να αλλάζει το βήμα του αυτοκινήτου καθώς και να αυξάνεται αισθητά η κατανάλωση και ο θόρυβος κύλισης.

Πάντως στις φωτογραφίες ο εργάτης, (αν κράτάει καλά εκεί που έχει τοποθετηθεί) είναι κούκλος!
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό pantg » 10 Δεκ 2005, 19:53

Αγαπητοί φίλοι,

το πρόβλημα έλλειψης ροπής και αδύναμου δίσκου συμπλέκτη στα Freelanders με το κινητήρα 1.800 κυβικών είναι γνωστά.
Αν λοιπόν κάποιος επιβαρύνει την κατάσταση περισσότερο τοποθετώντας μεγαλύτερης διαμέτρου/περιμέτρου ελαστικά αλλά και με φαρδύτερο πέλμα σίγουρα θα επιβαρύνει την κατάσταση και άλλο.

Το θέμα που πρέπει, πιστεύω, να μας απασχολεί δεν είναι μόνο το πώς φαίνεται κάτι αλλά και το αν θα δουλέψει σωστά μακροπρόθεσμα.

Ο εργάτης ίσως να είναι χαμηλότερα και πιό έξω από όσο θα έπρεπε.
Και πιστεύω ότι είναι πολύ μεγάλος σε διαστάσεις (άρα πιθανόν και σε ελκτική δύναμη) για το βάρος και τις αντοχές του πλαισίου του Freelander.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε όλοι μας ότι ο πολύ δυνατός εργάτης είναι ένα μέσο για να στραβώσουμε το αυτοκίνητό μας στις πραγματικά δύσκολες καταστάσεις.
Για τα Freelanders η καλύτερη και πιό εξυπηρετική λύση είναι οι φορητοί εργάτες που προσαρμόζονται τόσο εμπρός όσο και πίσω.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Freelander » 10 Δεκ 2005, 20:58

Κοιτώντας καλύτερα τις πιο κάτω φωτογραφίες νομίζω με σιγουριά οτι ο τροχός θα βρίσκει και θα παραβρίσκει, άσχετα απο το τί λέει ο τύπος.

Τα σχόλια απο κάτω πάντως τα θεωρώ αναμενόμενα μιάς και το κοινό στο site αυτό προέρχεται κυρίως απο Αμερική. :signyeah: :signwow: :signcool:
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 15 επισκέπτες