Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αλυσίδες για 7,5 Χ 16

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Αλυσίδες για 7,5 Χ 16

Δημοσίευσηαπό Amateur » 14 Δεκ 2007, 20:53

Παιδιά όπως λέει και ο τίτλος ψάχνω για αλυσίδες για 7,5 Χ 16 ΑΤ.
(defender 90)
Καμιά ιδέα για το που μπορώ να βρώ;

Έχω βρει κάποιες αλλά οι τιμές είναι τόσο εξωφρενικές που προτιμώ να βγαίνω μπροστά από το αμάξι να καθαρίζω τον πάγο με φτυάρι.....κάθε 5 μέτρα... :D

Μήπως να κοιτάξω φορτηγίσιες; αλλά εκεί μήπως είναι πολύ δύσκολη η τοποθέτηση;

Εάν κοίταζα από άλλες διαστάσεις σε τι θα κοίταζα; κάτι του στυλ 215Χ??Χ16?
Ευχαριστώ,
Πάνος
Άβαταρ μέλους
Amateur
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 07 Απρ 2007, 12:15
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό pantg » 16 Δεκ 2007, 13:51

Πάνο γειά σου,

θεωρητικά κάτι σε 225/85 Χ 16 θα ταιριάζει σε περίμετρο. Ισως να θέλει όμως περισσότερο σφίξιμο/μάζεμα προς το κέντρο του τροχού καθώς το πλάτος της "225/85 Χ16" θα πρέπει να είναι λίγο φαρδύτερο (όπως τυλίγεται στο πέλμα και στα μάγουλα του ελαστικού) από ότι αυτή που είναι φτιαγμένη ειδικά για τα 7.5 Χ 16.

Σε κατάστημα που έχει είδη φορτηγών ΙΣΩΣ να βρεις κάτι.
Θα σου πρότεινα να αρχίσεις από την περιοχή κοντά στο σταθμό των υπεραστικών λεωφορείων στον Κηφισό.

ΠΡΟΣΟΧΗ στα μαρκούτσια των φρένων στους εμπρός τροχούς.
pantg
 

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 16 Δεκ 2007, 15:10

Πάνο,

πριν 10+ χρόνια θυμάμαι ότι πλήρωσα περίπου 90.000 δρχ για δύο σέτ KONIG για το LR μου.

Aν θέλεις να αντέξουν σε σκληρή χρήση και όχι απλά να περάσεις ένα παγωμένο δρόμο μία φορά, πρέπει να πάρεις καλές...

Τις δικές μου τις είχα πολλές φορές "δοκιμάσει" με πλήρες φορτίο (έως και 10 άτομα) και σε δύσκολες off-rad αναβάσεις στο 110 μου και δεν κατάλαβαν τίποτε...

Εχω δεί να σπάνε αλυσίδες σε λίγα μέτρα με λίγο ζόρι...

Θυμάμαι ότι παρότι φόραγα 750*16, οι ΚONIG που αγόρασα ήταν για 700*16 επειδή στην δοκιμή στο κατάστημα οι 750 έπλεαν....

Οπότε δοκίμασε οπωσδήποτε πρίν προχωρήσεις και σκέψου επίσης ότι με λίγο περισσότερα χρήματα μπορείς να πάρεις ένα άλλο σέτ ζάντες και ένα σετ extreme μαλακό αναγόμωσης τα οποία θα χαρείς και στα χιόνια και σε πολλά άλλα μέρη (εγώ από τότε που άλλαξα δεν έχω ξαναβάλει αλυσίδες, αλλά τις κρατάω για το μέλλον αν αλλάξω λάστιχα...)

Η πιό κοντινή διάσταση στο 750 είναι ανάμεσα σε 215/85 και 235/85, 225/85 που λέει ο Παντελής δεν νομίζω ότι υπάρχει...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό Amateur » 16 Δεκ 2007, 20:02

Παντελή και Μανόλη σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο.
Θα το ερευνήσω και θα επανέλθω με τα αποτελέσματα - λύση γραπτώς ώστε να υπάρχει και ως απάντηση σε κάποιον άλλον που έχει την ίδια ερώτηση στο μέλλον.
Μανόλη όλο και περισσότερο προσανατολίζομαι προς την "άλλη" ζάντα αλλά ακόμη δεν έχω πεισθέι για την "μανούρα" των αλλαγών κάθε φορά που πάω σε χιόνι - και το χειμώνα το κάνω πραγματικά συχνά (λίγο ορεβασία, λίγο αναρίχηση, λίγο σκι....).
Άβαταρ μέλους
Amateur
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 07 Απρ 2007, 12:15
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ollram » 16 Δεκ 2007, 20:58

Τέσσερα λάστιχα "βορείων κλιμάτων" (δηλ. με καρφάκια) κάνουν την καλύτερη δουλειά, αν βέβαια βρίσκεσαι σε χωριό και το χρησιμοποιείς μόνο για off-road. :P :P Σκέφτομαι να φέρω από τα βόρεια (θα σας πω εντυπώσεις μετά τις γιορτές)
LR3 - TDV6
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό pantg » 17 Δεκ 2007, 01:04

Πάνο γειά και πάλι,

αν θέλεις να έχεις αυξημένη πρόσφυση σε πάγο επάνω σε άσφαλτοστρωμένο δρόμο τότε ΙΣΩΣ να αξίζει να εξετάσεις και την λύση των "αλυσίδων" τύπου SPIKES SPYDER.
Τις βγάζουν πλέον και σε μεγέθη για τετρακίνητα αυτοκίνητα και είναι απλώς ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ σε χρήση δρόμου.

Για χρήση όμως εκτός δρόμου μόνον οι μεταλλικές με κρίκους αντέχουν. Και κυρίως οι σωστές ποιοτικά.
Για τις KOENIG δεν μπορώ να σου πω καθώς δεν τις έχω δοκιμάσει αλλά για να τις συστήνει ο Μανώλης σίγουρα θα έχει τους λόγους του και θα είναι καλές.
Προσωπικά μπορώ να σου συστήσω τις Weisenfelts τις οποίες τις έχω δοκιμάσει επί χρόνια τόσο στο δρόμο όσο και εκτός και έχουν αποδειχθεί εξαιρετικά γερές και ικανές να συγκρατούν τις καμήλες (που ζυγίζουν και 2.8 τόννους με οδηγό και καύσιμα μόνο)

Η λύση των διαφορετικώ σετ ελαστικών και ζαντών ανάλογα με τις συνθήκες και την περίσταση είναι Ο'τι καλύτερο.
Αλλωστε και με τα πόδια μας αυτό κάνουμε. Αρβύλες στα δύσκολα, αθλητικά για περπάτημα και γόβες για την Συγγρού (χιχιχιχιχιχιχιχιχι)

Αν έχεις διαθέσιμο χώρο (για αποθήκευση), μέσα (για την δέσμευση κεφαλαίου για την αγορά τους), υποδομή (για την αλλαγή των ζαντών/ελαστικών όποτε θέλεις) κάνε το.

=============

Χάρη νομίζω ότι τα ελαστικά με μόνιμα καρφιά απαγορεύονται πλέον για χρήση σε δρόμο όταν δεν υπάρχει μόνιμος πάγος (κάτι που στο Ελλαδιστάν μάλλον δεν συμβαίνει)
Μάλλον για αυτό αναφέρεις και κάτι για το "χωριό" όμως.
Αντί για ελαστικά με καρφιά δεν φέρνεις κανένα ποτό ή κα'να σαλάμι (χιχιχιχιχιχιχιχιχιχι)........

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό stefanbalik » 17 Δεκ 2007, 10:18

pantg έγραψε:Πάνο γειά και πάλι,

αν θέλεις να έχεις αυξημένη πρόσφυση σε πάγο επάνω σε άσφαλτοστρωμένο δρόμο τότε ΙΣΩΣ να αξίζει να εξετάσεις και την λύση των "αλυσίδων" τύπου SPIKES SPYDER.
Τις βγάζουν πλέον και σε μεγέθη για τετρακίνητα αυτοκίνητα και είναι απλώς ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ σε χρήση δρόμου.



καλημέρα και καλή εβδομάδα,


μάστορα για μένα θα βρούμε καμμια αλυσιδίτσα???


χαιρετω
΀Ο Ξ™Ξ Ξ€Ξ‘ΞœΞ•ΞΞŸ Ξ˜Ξ—Ξ‘Ξ™ΞŸ
SW7LNC
www.serres4x4.gr
Άβαταρ μέλους
stefanbalik
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 15 Μαρ 2006, 10:16

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 17 Δεκ 2007, 10:55

Amateur έγραψε:Παντελή και Μανόλη σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο.
Θα το ερευνήσω και θα επανέλθω με τα αποτελέσματα - λύση γραπτώς ώστε να υπάρχει και ως απάντηση σε κάποιον άλλον που έχει την ίδια ερώτηση στο μέλλον.
Μανόλη όλο και περισσότερο προσανατολίζομαι προς την "άλλη" ζάντα αλλά ακόμη δεν έχω πεισθέι για την "μανούρα" των αλλαγών κάθε φορά που πάω σε χιόνι - και το χειμώνα το κάνω πραγματικά συχνά (λίγο ορεβασία, λίγο αναρίχηση, λίγο σκι....).


Πάνο,

αν το χειμώνα το κάνεις συχνά, πάρε ένα σετ ζάντες κατά προτίμηση μαμίσιες 5.5" που είναι και πολύ φθηνές και βάλε FEDIMA PARTNER 215/85 16 με την ΜΑΛΑΚΗ γόμα (κίτρινο μαρκάζ).

Δεν θα θες να τα βγάλεις ούτε το καλοκαίρι..., ασε που αν το καλοκαίρι πάς στα ψηλά βουνά, χρειάζονται πάλι...

Εγώ έχω καταλήξει σε δύο σετ από τα ίδια λάστιχα, ένα χειμωνιάτικο και ένα καλοκαιρινό (τα παλιά χειμωνιάτικα γίνονται καλοκαιρινά...)

Δεν διαφημίζω τίποτε - είναι πιθανόν και άλλες αναγομώσεις να είναι καλές - εγώ απλά τα έχω δοκιμάσει, έχω μείνει ευχαριστημένος, οπότε και το προτείνω...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό vagelis » 17 Δεκ 2007, 12:06

Υπαρχει μια βιοτεχνια αλυσιδων σε ενα δρομο καθετο στην Ορφεως δεν θυμαμαι το ονομα ειναι το στενο που πηγαινει στο πρακτορειο Αιολικη και βρισκεται στο κοματι μεταξυ Αγ.Αννης και Κηφισου.
Απο εκει εχω παρει αλυσιδες για το χρεςπι πριν μερικα χρονια και ειναι πολυ καλες .
Τωρα πουλαει και ετοιμες εισαγωγης αλλα εξακολουθει και φτιαχνει για φορτηγα.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό stefanbalik » 17 Δεκ 2007, 12:19

Βαγγέλη γειά σου,

αν θυμηθείς ένα όνομα ή κανένα τηλέφωνο πές, γιατί εδώ πάνω δεν υπάρχει τίπτααα...


χαιρετώ
΀Ο Ξ™Ξ Ξ€Ξ‘ΞœΞ•ΞΞŸ Ξ˜Ξ—Ξ‘Ξ™ΞŸ
SW7LNC
www.serres4x4.gr
Άβαταρ μέλους
stefanbalik
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 15 Μαρ 2006, 10:16

Δημοσίευσηαπό vagelis » 17 Δεκ 2007, 15:56

Ο δρομος πρεπει να λεγεται Νεοτητος τιποτα αλλο δεν θυμαμαι.
Γραψε ολικη διαμετρο και φαρδος ελαστικου ,πιστευω μια απο αυτες τις μερες να κατεβω οποτε σου λεω αν υπαρχουν τι κοστοζουν κτλ.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό stefanbalik » 17 Δεκ 2007, 16:12

Βαγγέλη

Το ένα σετάκι έχει διάμετρο 100cm και φάρδος 43cm
και η άλλη τετράδα έχει διάμετρο 94cm και φάρδος 35cm

και θέλω 4 αλυσίδες για όποιο απο τα δυο βρεις αν υπάρχουν!!

το τηλ μου είναι 6937209400, αν μπορέσεις και πάς μπορείς να μου πείς απλά το τηλεφωνό τους και να συνεννοηθώ εγώ.


ευχαριστώ πολύ,

χαιρετώ
΀Ο Ξ™Ξ Ξ€Ξ‘ΞœΞ•ΞΞŸ Ξ˜Ξ—Ξ‘Ξ™ΞŸ
SW7LNC
www.serres4x4.gr
Άβαταρ μέλους
stefanbalik
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 15 Μαρ 2006, 10:16

Δημοσίευσηαπό Amateur » 17 Δεκ 2007, 16:31

Στην Autoplus για 7,5 Χ 16 μου ζητήσανε 500€....

....500 € να είναι όλες όλες οι εισπραξεις τους το επόμενο 10ήμερο....
Άβαταρ μέλους
Amateur
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 07 Απρ 2007, 12:15
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 17 Δεκ 2007, 16:58

Amateur έγραψε:Στην Autoplus για 7,5 Χ 16 μου ζητήσανε 500€....

....500 € να είναι όλες όλες οι εισπραξεις τους το επόμενο 10ήμερο....


Πάνο , πάρε τα λάστιχα με λίγα παραπάνω ευρώ και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Το λάστιχο είναι πάρα πολύ μαλακό και με μεγάλο τακούνι και δεν έχει κανένα πρόβλημα ακόμη και στον πάγο...

Τρία χρόνια τώρα που τα φοράω εχω ξεχάσει τι θα πεί αλυσίδες, μέχρι πρίν πήγαινα με τις τέσσερις (αλυσίδες)

ΥΓ: και για να μην δημιουργούμε παρανοήσεις και ψευδαισθήσεις, όταν λέμε ότι πάνε στον πάγο, πάνε παντού αλλά σιγά-σιγά. Οχι ότι με τις αλυσίδες πάς γρήγορα, αλλά με τα λάστιχα θα πάς ακόμη πιό αργά.
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό Amateur » 17 Δεκ 2007, 17:23

ekarpod έγραψε:
Πάνο , πάρε τα λάστιχα με λίγα παραπάνω ευρώ και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
αλυσίδες πάς γρήγορα, αλλά με τα λάστιχα θα πάς ακόμη πιό αργά.


Μανόλη μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου για το ότι τα λάστιχα είναι η καλύτερη λύση - απλά σε αυτήν την φάση θα επενδύσω τα 500€ σε χειμερινές διακοπές και όχι λάστιχα, μιας και μαζί με ζάντες το ποσό θα γίνει ακόμη μεγαλύτερο - μετά τις γιορτές όλο και κάτι θα κάνω με αυτό όμως...

...αλλά 500€ για αλυσίδες δεν θα δώσω - μπορεί να ψάξω λίγο παραπάνω αλλά θα βρω στο τέλος.
Άβαταρ μέλους
Amateur
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 07 Απρ 2007, 12:15
Τοποθεσία: Βριλήσσια, Αθήνα

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες