Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Κιθαρα με συρματοσχοινο

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Κιθαρα με συρματοσχοινο

Δημοσίευσηαπό NIKOSXIOS » 31 Οκτ 2007, 09:01

Θα ήθελα την γνώμη σας για το παρακάτω εργαλείο, αν το έχει δουλέψει κάποιος και απο ποιο μαγαζί συγκεκριμένα μπορώ να το αγοράσω :?:


http://www.landroverclub.net/Club/HTML/ ... irfor1.htm
Άβαταρ μέλους
NIKOSXIOS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 30 Μάιος 2006, 07:48
Τοποθεσία: XIOS

Δημοσίευσηαπό pantg » 31 Οκτ 2007, 09:58

Νίκο καλημέρα,

πολύ καλό (τόσο το Tirfor, όσο και το Brano), πολύ αξιόπιστο (αν το συντηρείς και το καθαρίζεις καλά) και πολύ χρήσιμο (αν πραγματικά το χρειάζεσαι)

ΟΜΩΣ

είναι πολύ βαρύ (στην έκδοση που πραγματικά μπορεί να δουλέψει για ένα Landy σε δύσκολη κατάσταση), πολύ άβολο (το συρματόσχοινο γαρ....) και ιδίως ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ (αυτό δεν θέλει εξήγηση)

Αν κάνεις οριακά ή πολύ ακραία πράγματα και δεν θέλεις να στηρίζεσαι σε εργάτες τότε αγόρασέ το.

Αλλιώς θεωρώ ότι θα το αγοράσεις και στην αρχή θα το χρησιμοποιήσεις ελάχιστες φορές μέχρι που θα το βαρεθείς.

Α! και κάτι άλλο.

ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΑ και ΠΟΙΟΤΙΚΑ πράγματα ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟ.

Αν σε ενδιαφέρει ακόμη πές μου και σου στέλνω τιμή. Ομως επαναλαμβάνω δεν είναι κάτι που θα σου συνιστούσα να αγοράσεις.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό NIKOSXIOS » 31 Οκτ 2007, 10:52

Ρε Πατζο θέλω να έχω κάτι μαζί μου που αν τύχη και κολλήσω να μην γυρίσω
να δω τον ουρανό και να βρίζω τη τύχη μου αλλά να κάνω κάτι που θα με βοηθήσει να ξεκολλήσω.
Εσύ τη προτείνεις ????
Άβαταρ μέλους
NIKOSXIOS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 30 Μάιος 2006, 07:48
Τοποθεσία: XIOS

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 31 Οκτ 2007, 11:19

NIKOSXIOS έγραψε:Εσύ τη προτείνεις ????


1. Nα προσεχεις να μην κολλησεις !
2. Να εχεις καποιοιν αλλον μαζι σου που να εχει εργατη ! ( το καλυτερο απ΄ολα !!!) :D :D :D :D
3. βαλε εναν εργατη !

το συγκεκριμενο ειναι οντως κουραστικο και δυσκολο ! εχω και εγω καποιυ στην αποθηκη του παλαιου μου σπιτιου ενα και εχει σκουριασει.... το θεμα ειναι οτι μετα απο την χρηση του και λιγο φροντιδα !
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό pantg » 31 Οκτ 2007, 11:46

Γειά σου Νικόλα, το Παντελής το προτιμώ περισσότερο. Το πάντζο πάντως είναι πολύ γουστόζικο μουσικό όργανο (όπως και το μπουζούκι αλλά μην αρχίσουμε τώρα τους συνειρμούς ε????? <χιχιχιχιχιχιχι>)

--------

Συμφωνώ απολύτως με όσα σου έγραψε ο φίλος yannis24.

H καλύτερη λύση είναι ο φίλος με αυτοκίνητο που έχει εργάτη. (κάτι σαν το σκάφος..... Δεν λένε ότι: "το καλύτερο σκάφος είναι το σκάφος του φίλου σου" ?????. Ετσι ακριβώς και για τον εργάτη)

Δεν πηγαίνουμε ποτέ μόνοι μας σε εκτός δρόμου ή πολύ απομονωμένες διαδρομές. Και αν το κάνουμε πάντα έχουμε ειδοποιήσει στον προορισμό μας για την αναμενόμενη ώρα άφιξης και την διαδρομή μας έτσι ώστε να ειδοποιήσουν τις αρμόδιες υπηρεσίες (δηλαδή την Αεροπορία με τα Cheenook για να σε ξεκολλήσουν από αέρος....) σε περίπτωση υπερβολικής καθυστέρησης στην άφιξή σου.

Μία ακόμη εναλλακτική και βολική λύση είναι ένας αρκετά δυνατός αλλά όχι πολύ βαρύς ηλεκτρικός φορητός εργατάκος με συνθετικό σχοινί (για να μην βαραίνει κι άλλο)
Αυτό απαιτεί μία σχετική προετοιμασία με κατάλληλη καλωδίωση με απολήξεις τόσο εμπρός όσο και πίσω και κυρίως από δύο γερά σημεία στερέωσης/αγκύρωσης/έλξης (μία σε κάθε άκρο του σασσι)

Θεωρώ ότι αυτή είναι μία πολύ ευέλικτη, πρακτική και με λογικό κόστος λύση που καλύπτει και άλλες ανάγκες (βάρκες, βαριά φορτία στο σπίτι, χρήση και σε άλλα αυτοκίνητα κλπ)

Και κυρίως να θυμάσαι. Οταν δεν υπάρχει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ λόγος να πας προς τα εμπρός, δηλαδή εκεί προς τα όπου δυσκολεύουν τα πράγματα, προτίμησε να κάνεις όπισθεν (ή να ξεκολλήσεις προς τα πίσω) και να πας από εναλλακτική ευκολότερη διαδρομή.

Το Camel Trophy πέθανε άλλωστε. Το G4 έχει και άλλα πράγματα και δεν είναι hardcore offroading event και ο τελευταίος hardcore offroader είναι μάλλον γραφικός και ίσως και επικίνδυνος και για τον ίδιο του τον εαυτό (το θέτω υπερβολικά αλλά καταλαβαίνεις ελπίζω το νόημα)
Η οδήγηση εκτός δρόμου για διασκέδαση πρέπει να έχει πρωταρχικό σκοπό την διασκέδαση και όχι την ταλαιπωρία, τους τραυματισμούς ή τις ζημιές στα αυτοκίνητα.
Αρα όταν πλησιάζεις σε τέτοια σημεία γιατί να συνεχίζεις?
Για ένα απλό κόλλημα συνήθως τα απλά πατάκια ή ένα ζευγάρι πτυσσόμενοι ακτόδρομοι, ή ακτόδρομοι σε ρολλό είναι πέραν του δεόντος αρκετοί και εξυπηρετούν και περισσότερα αυτοκίνητα.
Και αυτό φυσικά μόνο αν δεν υπάρχει και άλλο αυτοκίνητο στην παρέα. Γιατί σε τέτοια περίπτωση ένας καλός ιμάντας και ίσως μερικά κλαδιά ή ένα φτυάρι και υπομονή αρκούν.

Για αυτό λοιπόν μήπως είναι και λίγο υπερβολικό το να συζητάμε για τόσο εξειδικευμένα πράγματα που τελικά ίσως και να είναι άχρηστα??

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό NIKOSXIOS » 31 Οκτ 2007, 14:15

Ευχαριστώ <<Παντελής >> :wink: :) :)
Άβαταρ μέλους
NIKOSXIOS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 30 Μάιος 2006, 07:48
Τοποθεσία: XIOS

Δημοσίευσηαπό pantg » 31 Οκτ 2007, 14:34

Να είσαστε καλά αγαπητέ Νικόλαε !!!!! (μα τί ευγένειες είναι αυτές ε????)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 31 Οκτ 2007, 18:41

pantg έγραψε:...Δεν πηγαίνουμε ποτέ μόνοι μας σε εκτός δρόμου ή πολύ απομονωμένες διαδρομές. Και αν το κάνουμε πάντα έχουμε ειδοποιήσει στον προορισμό μας για την αναμενόμενη ώρα άφιξης και την διαδρομή μας έτσι ώστε να ειδοποιήσουν τις αρμόδιες υπηρεσίες (δηλαδή την Αεροπορία με τα Cheenook για να σε ξεκολλήσουν από αέρος....) σε περίπτωση υπερβολικής καθυστέρησης στην άφιξή σου...


Παντελή ντροπή! Υπηρέτησες και Αεροπορία. Η Π.Α. μπορεί να σε "μαζέψει" μόνο με Super Puma (τα οποία με το εκπληκτικό προσωπικό τους κάνουν τρομερή και αφανή δουλειά).
Τα Chinook ανήκουν στην Αεροπορία Στρατού. :wink:
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό pantg » 31 Οκτ 2007, 19:16

Θανάση έχεις κάθε δίκαιο να με μαλώνεις.

Αλλά όχι για αυτό που ανέφερες.

Στο κείμενο σαφώς έγραψα αεροπορία αλλά δεν ανέφερα Πολεμική Αεροπορία. Αναφερόμουν στην αεροπορία στρατού.

Εκεί όμως που έκανα λάθος ήταν στην ορθή γραφή του Chinook και ευχαριστώ για την διόρθωση.

(ασε που στην εποχή μου δεν υπήρχαν ακόμη τα Super Puma, μόλις που είχαν εφευρεθεί οι χαρταετοί τότε.....)

To Discovery όπως το γεμίζουμε με παιδιά, σκυλιά, εργαλεία, την γιαγιά, το κομοδίνο, ψυγεία, μπύρες, σάντουϊτς, αλυσίδες, ιμάντες, σκαλάκια, οροφές, σκηνές, ποδιές, εργάτες, γόβες, ζαρτιέρες κλπ κλπ κλπ μάλλον μόνο το Chinook μπορεί να το σηκώσει (αστειεύομαι φυσικά)

Χαιρετώ και καλό βράδυ
pantg
 


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 31 επισκέπτες