Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αντιτριβικα-βελτιωτικα

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Αντιτριβικα-βελτιωτικα

Δημοσίευσηαπό B.T » 14 Ιουν 2007, 13:05

Καλησπερα φιλοι .Ο μηχανικος μου υποστηριζει οτι καποιο αντιτριβικο ( μοτορ-κοτε ) κανει θαυματα' μηχανη,σασμαν,διαφορικα,υδραυλικο τιμονι.Κατι μου φενεται εχω διαβασει στις ενωτητες .Το εχει δοκιμασει καποιος να μου πει? ευχαριστω που με διαβαζετε και απαντατε ειναι ωραιο να λαμβανεις γνωση.
Άβαταρ μέλους
B.T
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 09 Ιουν 2007, 10:51
Τοποθεσία: Αθήνα - Πόρτο Ράφτι

Αντιτριβικα-βελτιωτικα

Δημοσίευσηαπό Mike_on_mpi » 14 Ιουν 2007, 15:49

Καλησπέρα, motor kote είχα βάλει στο προηγούμενο αυτοκίνητό μου (suzuki samurai) και είχα δεί κάποια μικρή βελτίωση στον κινητήρα. Στα υπόλοιπα σημεία και στο disco δέν έχω δοκιμάσει και δέν ξέρω...
_________________

Όπου δέν υπάρχει δρόμος...
Δημιουργείται!!
Άβαταρ μέλους
Mike_on_mpi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 16:47

Αντιτριβικα-βελτιωτικα

Δημοσίευσηαπό firelord » 14 Ιουν 2007, 18:34

α. δεν θεραπευει φθορες

β. ορισμενες φορες κανει πιο ευκολη τη ζωη, ειδικα σε διαφορικα - σασμαν (ΟΧΙ αυτοματα και ΟΧΙ LSD)

γ. παντως κακο δεν κανει
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό NIKOSXIOS » 15 Ιουν 2007, 07:31

Εγώ το εχω βάλει παντού (κινητήρα διαφορικά κιβώτια και μοτοσικλέτα ) και είδα αρκετή διαφορά ιδικά στο κιβώτιο. :D
Άβαταρ μέλους
NIKOSXIOS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 30 Μάιος 2006, 07:48
Τοποθεσία: XIOS

Δημοσίευσηαπό pantg » 15 Ιουν 2007, 14:01

Φίλε Β.Τ.

έχω ακούσει και εγώ πολύ καλά λόγια για το συγκεκριμένο αλλά από το 1982 (στην ουσία το 1983) πάντα χρησιμοποιώ το SLICK 50 σε όλα τα αυτοκίνητα που έχουν περάσει από τα χέρια μου (και δεν είναι λίγα).
Κυρίως το πρόσθετο του κινητήρα αλλά προσφάτως δοκίμασα και το πρόσθετο μερών μετάδοσης κίνησης (χειροκίνητο κιβώτιο ταχυτήτων και κεντρικό και τελικά διαφορικά) με πολύ καλά αποτελέσματα.

Δεν μπορώ να σου πω κατά πόσο κάνουν πολύ καλό αλλά αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι δεν φαίνεται να κάνουν κακό.

Αποτελέσματα θετικά για τον κινητήρα μπορώ να σου πω ότι είδα από αυτό που χρησιμοποιώ σε αρκετές περιπτώσεις.
Τώρα για αυτό που αναφέρεις δεν μπορώ να σου πω κάτι από προσωπική εμπειρία.

Χαιρετώ
pantg
 


Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 25 επισκέπτες