Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αλλαγη δισκου.

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Αλλαγη δισκου.

Δημοσίευσηαπό NIKOSXIOS » 04 Μάιος 2007, 08:19

Χαιρετώ την παρέα.
ύστερα από μια βόλτα σε πολύ λάσπη μάλλον ζόρισα παραπάνω τον συμπλέκτη με αποτέλεσμα τώρα να απομονώνει πολύ ψιλά όμως χωρίς να πατινάρει ακόμα.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι πρέπει να προσέξω κατά την αλλαγή έτσι ώστε να μην έχω μετά αλλά προβλήματα,τι άλλες εργασίες πρέπει να γίνουν με
την ευκαιρία μιας τόσο μεγάλης επέμβασης αν θα πρέπει να γίνει άμεσα και το βασικότερο από όλα πιο είναι το κόστος.
Αυτά προς το παρών ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
NIKOSXIOS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 30 Μάιος 2006, 07:48
Τοποθεσία: XIOS

Δημοσίευσηαπό pantg » 04 Μάιος 2007, 08:40

Νίκο καλημέρα,

ένας καλός έλεγχος της πίσω τσιμούχας του στροφάλου, έλεγχος του δίχαλου, έλεγχος της κάτω τρόμπας του συμπλέκτη (αν θέλει αλλαγή κανονικά πρέπει να αλλάζεται και η επάνω)
Στο δίχαλο ιδιαίτερη προσοχή εκεί που η αντλία το σπρώχνει. Στο σημείο αυτό από την συνεχή τριβή αρχίζει και γίνεται πιό αδύνατο και στο τέλος τρυπάει. Ζημιά που σε αφήνει επιτόπου και απαιτεί την ίδια δουλειά όπως και η αλλαγή του δίσκου για να επισκευασθεί.

Μιά και θα βρίσκεσαι από κάτω ρίξτε μιά καλή ματιά στους σταυρούς στους κεντρικούς άξονες, γρασσάρετε τους καλά καλά όπως και τα πολύσφηνα.

Εναν καλό έλεγχο στα σινεμπλόκ της ανάρτησης (σε αυτά συμπεριλαμβάνονται και τα σινεμπλόκ της ράβδου Panhard εμπρός καθώς και το μπαλάκι στην κορυφή του πλαισίου Α που συγκρατεί τον πίσω άξονα σταθερό προς το σασσί, στα ακρόμπαρα του συστήματος διευθύνσεως και τέλος στις βάσεις κινητήρα και κιβωτίου ταχυτήτων (συνήθως εκεί γύρω στα 100 με 150.000 χλμ αρχίζουν και πέφτουν/σκίζονται/μαλακώνουν/ στραβώνουν).

Πάντως δεν μήπως και χρειάζεται μιά καλή εξαέρωση στο σύστημα του συμπλέκτη πριν αρχίσεις να σκέφτεσαι για αλλαγή δίσκου/πλατώ/ρουλεμάν.

Μην ξεχνάς ότι έχεις και κοντές σχέσεις για να μην παιδεύεις το δίσκο σου στα "δύσκολα".

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό fatman » 04 Μάιος 2007, 08:47

Οπως πολυ σωστα ειπε ο pantg,κοιτα προσεκτικα το διχαλο,τωρα για την τσιμουχα του στροφαλου εγω την αλλαξα ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ και σε 2500χλμ αρχισε να χανει σαν τρελλη!
Τα περι μαστορων που αναφερονται κατα καιρους.. αν ο δικος σου ειναι προσεκτικος δεν θα εχεις αλλα προβληματα - τι διαολο - αλλαγη συμπλεκτη θα κανει...
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό pantg » 04 Μάιος 2007, 09:03

Αντρέα καλημέρα,

οι Εγγλέζοι μπορεί να είναι @#$#@ σε διάφορα πράγματα αλλά έχουν πει και ορισμένα πολύ πετυχημένα.
Ενα εξ' αυτών το "if it ain't broke don't fix it"

δηλαδή αν δεν έχει χαλάσει μην το φτιάχνεις.

Φυσικά αυτό δεν ισχύει για τα αεροπλάνα ή για τους σωστούς μάστορες.

Το πρώτο δεν νομίζω να μας αφορά.
Το δεύτερο όμως μας αφορά αλλά όποιος το έχει βρει είναι απλώς πολύ τυχερός. Ή έχει μάθει να κάνει τις δουλειές μόνος του και καλά.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό fatman » 04 Μάιος 2007, 09:12

Το χειροτερο ειναι να παψεις να ασχολεισαι προσωπικα με το οχημα σου και να το αφηνεις σε αλλους,τουλαχιστον αμα ημουνα ασχετος εντελως θα ελεγα "ετσι ειναι αυτα",παλια αλλαζαμε φλαντζα κεφαλης στην πιλοτη..
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 04 Μάιος 2007, 11:28

........η στην αυλή, κάτω από τα πεύκα.
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Δημοσίευσηαπό pantg » 04 Μάιος 2007, 13:05

Φίλε Τάσο,

καμμιά κάμπια έχεις βρει ποτέ μέσα στο Landy σου? (αφού το αφήνεις κάτω από πεύκα θα πρέπει.....)

Εδώ έχω βρει ψαράκι μέσα CT Disco !!!! (χωρίς υπερβολή, είναι γεγονός.
Κατά τη διάρκεια "παιχνιδιών" με αυτοκίνητο πρώην γαλλικής ομάδας στις διαδικασίες επιλογής του ελληνικού πληρώματος του 1997. Πέρασε από σκίσιμο στην λαμαρίνα του αμαξώματος στα πόδια του οδηγού πράγμα που είναι σύνηθες φαινόμενο σε Discovery που κάνουν πολύ σοβαρό offroading καθώς σκίζεται στο σημείο που υπάρχει το σχετικό σημείο στήριξης του αμαξώματος στο σασσί.)

ΝΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ.

Τι παράξενα πράγματα έχετε βρει μέσα στο αυτοκίνητό σας, ή σε αυτοκίνητο που αγοράσατε ή δανειστήκατε? (τα προφυλακτικά κλπ εξαιρούνται καθώς δεν είναι και ΤΟΣΟ ασυνήθιστα τελικά)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 04 Μάιος 2007, 13:16

Κάμπιες δεν έχω βρει, αλλά αράχνες, ουκ ολίγες. Και μια φορά που είχα ξεχάσει το παράθυρο ανοιχτό, είχε μπει μέσα ένας κοκκινολαίμης.
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Δημοσίευσηαπό pantg » 04 Μάιος 2007, 13:55

ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΕΡΙΤΡΑΝΗ οτι η φύση έχει γούστο και κάνει τις σωστές επιλογές !!!!!!!
pantg
 

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 04 Μάιος 2007, 14:09

Ααααα!! Και τον χειμώνα, όταν έβρεχε, ερχόταν μια γάτα και κοιμόταν στη μέση του βου,μέχρι ένα πρωί που της έκανε στριπτίζ η φτερωτή και έφυγε νεγκλιζέ.
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Δημοσίευσηαπό pantg » 04 Μάιος 2007, 15:14

Yπάρχει λύση.


Guard - Radiator Cowl, animal ingress prevention STC8866.

Εχει βγει για τα τετρακύλινδρα μοτέρ (2.5 βενζίνης και πετρελαίου και όχι για το καινούργιο "αβάφτιστο") τα οποία είχαν και το μεγαλύτερο πρόβλημα καθώς πέρναγαν τα ζωάκια από την φτερωτή και κουρνιαζαν μέσα στο πλαστικό "χωνί" που συγκέντρωνε τον αέρα πίσω από το ψυγείο.
Και εκεί δυστυχώς δεν έφευγαν με νεγκλιζέ αλλά έφευγαν από τον μάταιο κόσμο τούτο γενικώς.

Το κιτ πάντως προσαρμόζεται για να ταιριάζει και στα V8 απλώς θέλει λίγο κόψιμο.

-----------------

Στα δικά μου λατρεύουν να κοιμούνται από κάτω τους τα σκυλιά μου ιδίως όταν βρέχει. Δεν κοιμούνται στα σκυλόσπιτά τους και τα παίρνει ο ύπνος κάτω από τις καμήλες. Αβυσσος η ψυχή των σκύλων.....

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό dimitris-series2a » 04 Μάιος 2007, 17:09

καλησπερα στην παρεα!
αυτο που βρισκω συνεχεια μεσα στο αυτοκινητο ειναι αραχνες. και αν το αφησω παρκαρισμενο 2-3 ημερες δεν μπαινεις μεσα ειναι γεματο ιστους. σαν στοιχιομενο!
το ποιο παραξενο απο ολα ειναι τα μυρμιγκια! ειχε πεσει ενα κομματι κουλουρι στην μερια του συνοδηγου και ειχε κανει επιδρομη ολοκληρη στρατια! εμπαιναν απο μια τρυπα στην φουσκα του λεβιε και κατεβεναν απο ενα αγκαθι που ηταν απο κατω.

Υ.Γ. το κουλουρι ηταν στρογκυλο σουσαμενιο!
Άβαταρ μέλους
dimitris-series2a
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 19:37
Τοποθεσία: πατρα

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 04 Μάιος 2007, 17:14

Συμπέρασμα. Μην ξαναπαρκάρεις πάνω σε αγκάθι.
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Δημοσίευσηαπό pantg » 04 Μάιος 2007, 17:51

O συνοδηγός παρακαλώ να τρώει ΟΛΟ του το κουλούρι.

Πλάκα στην πλάκα τα μυρμήγκια επίσης αγαπούν και τις ασφαλειοθήκες και προκαλούν εξαιρετικά δαπανηρά βραχυκυκλώματα.

Αλλα στην "γιαγιά" τί ηλεκτρικά να βραχυκυκλώσουν???? Τρεις ασφάλειες όλες κι όλες...... (μπας και τα Defender πάνε πίσω?, εκτός φυσικά από τα TD5 και πού να δείτε τί γίνεται στα Def 2007)

Xαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 04 Μάιος 2007, 19:41

Διάβαζα τις παραθέσεις και δεν μπορούσα να μην σχολιάσω!

ΑΥΤΗ είναι γνήσια συζήτηση LandRoverάδων.

RESPECT!
Και ιδίως στις γιαγιάδες...Άκου μυρμήγκια από αγκάθι μέσω της φούσκας...

----------------------------------------------------------------------------------------

(Άρα Παντελή, η υποψία μου για πολλές ηλεκτρονικές ευκολίες στα νέα Defender, επιβεβαιώνεται. Κρίμα... )

----------------------------------------------------------------------------------------


Το κουλούρι μου θα τρώω
μέσα στη γιαγιά όταν μπαίνω
και στ' αγκάθια δε θα τ' αφήνω
όταν στο βουνό πηγαίνω

Κι αμα βρώ κοκκινολαίμη
θα τον εκαλωσορίσω
και μια βόλτα θα τον πάω
χωρίς εισιτήριο να ζητήσω

κι αμα μπεί καμμιά αράχνη
και ιστούς παντού γεμίσει
θα βάλω μέσα γκομενάκια
και θ' αρχίσω το γαμ..... (sorry, αλλά αυτό μου έβγαινε)

Γιατί η καλή γιαγιά
δε μασάει πουθενά
καβαλάει τα βουνά
και φωνάζει είμαι "Land Rover", δε μπορείται να μ' ακολουθήσετε, καλέ ΝΑ
(κάνοντας την χαρακτηριστική χειρονομία).

===============================================

Τολμώ να πω ότι ο τελευταίος στίχος είναι λίγο gay (το "καλέ να"), αλλά ας μη ξεχνάμε ότι από τη μια η γιαγιά είναι θηλυκό και από την άλλη, αγγλικά αυτοκίνητα έχουμε τελοσπάντων...
:lol: :lol: :lol:

Ήταν ένας φόρος τιμής στα Series. Goodnight and good luck!
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 29 επισκέπτες