Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΣΦΑΛΗΣ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ CB ΣΕ LR3 TDV6;

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Δημοσίευσηαπό Freelander » 06 Απρ 2007, 09:37

pantg έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΓΙΩΡΓΟ !!!!

ήμουν ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι θα "τσίμπαγες"΄.

Καλό σου Πάσχα

Γειά σου και σένα Παντελή,
ανταποδίδω τις ευχές για καλό Πάσχα!
Τι σημαίνει τσίμπησα; Εγώ απλά απάντησα από τη θέση του κατόχου φριλάντερ οτι η αλλαγή δεν είναι καθόλου εύκολη ή συμφέρουσα υπόθεση και θέλει πάρα πολύ προσοχή.
Όποιος δεν ήταν ποτέ σε αυτή τη θέση για μένα είναι έξω απο το χορό.

Σιμπί δεν έχω και προσωπικά καθόλου δεν με προβληματίζει η αλόγιστη χρήση του. Σε αντίθεση με την αλόγιστη χρήση παντόφλας ιδιαίτερα mitsuko και de fonseca στην οποία πάντα είμαι κάθετα αντίθετος.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Αδεια

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 07 Απρ 2007, 03:07

Mudnolis έγραψε:
firelord έγραψε:μια βεβαιωση εκ του σημειου πωλησεως με τα χαρακτηριστικα του μηχανηματος

αιτηση και παραβολα στο Υ.Συγκοινωνιων (σου δινουν και callsign αλλα στα CB ποιος ασχολειται...)

μπορει να παραλειπω κατι αλλα αν ρωτησεις σε ΚΕΠ θα εχεις επιβεβαιωση


και τι γινεται στην περιπτωση οπως στη δικια μου που το μηχανημα μου το χαρισε καποιος φιλος που το ειχε αγορασει παλια?? δεν εχω χαρτια!


Κανένα πρόβλημα μια υπεύθυνη δήλωση αρκεί πια :wink:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 07 Απρ 2007, 03:10

firelord έγραψε:προσωπικα ασχολουμαι ερασιτεχνικα με V/U και ηδη διαβαζω για τις επομενες εξετασεις, εξ ου και η μεγαλη μου υποδομη, ο δε τοπικος Συλλογος ειναι απλα φοβερος και τα παιδια καταπληκτικα


Καλή επιτυχία . 8)
Με το καλό να εισέλθεις στο κόσμο των ραδιοερασιτεχνών να τα λέμε και από τον αέρα !!! :twisted: :twisted:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό pantg » 07 Απρ 2007, 10:05

Freelander έγραψε:
pantg έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΓΙΩΡΓΟ !!!!

ήμουν ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι θα "τσίμπαγες"΄.

Καλό σου Πάσχα

Γειά σου και σένα Παντελή,
ανταποδίδω τις ευχές για καλό Πάσχα!
Τι σημαίνει τσίμπησα; Εγώ απλά απάντησα από τη θέση του κατόχου φριλάντερ οτι η αλλαγή δεν είναι καθόλου εύκολη ή συμφέρουσα υπόθεση και θέλει πάρα πολύ προσοχή.
Όποιος δεν ήταν ποτέ σε αυτή τη θέση για μένα είναι έξω απο το χορό.

Σιμπί δεν έχω και προσωπικά καθόλου δεν με προβληματίζει η αλόγιστη χρήση του. Σε αντίθεση με την αλόγιστη χρήση παντόφλας ιδιαίτερα mitsuko και de fonseca στην οποία πάντα είμαι κάθετα αντίθετος.



Mην μου εκνευρίζεσαι.
Απλώς το "τσίμπησες" αναφερόταν στο ότι περίμενα ότι θα απαντήσεις ΣΙΓΟΥΡΑ στο πείραγμα που έκανα στον φίλο που ρωτούσε για χώρο στο Freelander.

Oλοι μας γνωρίζουμε ότι το Freelander 1 έχει πολύ καλούς χώρους για την κατηγορία του άλλωστε.
Οσο για τον χορό που λες ο συγκεκριμένος είναι ένας που δεν θέλησα να μάθω για τους λόγους που όλοι ξέρουμε. Μου φτάνει που βλέπω τον χορό του Ζαλόγγου που χορεύει η συντριπτική πλειοψηφία των ιδιοκτητών Freelanders καιρό τώρα.
Το καλό είναι ότι τουλάχιστον η ομαδική πείρα που έχει αποκτηθεί βοηθά ο χορός αυτός να γίνεται όλο και περισσότερο ανώδυνος.
Οσο για την αντικατάσταση έχεις απόλυτο δίκαιο με τις τιμές να πέφτουν τόσο χαμηλά όσο βρίσκονται αυτή τη στιγμή. Αυτό άλλωστε οφείλεται και στα προβλήματα που υπάρχουν και έχουν γίνει γνωστά πλέον ακόμη και σε ανθρώπους που δεν είχαν σχέση με τα Landies, πόσο μάλλον στη δική μας παρέα.

Στην "παντόφλα" αλλά και την κανονική παντόφλα θα συμφωνήσω απολύτως μαζί σου. Σανδαλάκι ορειβατικό, ό'τι καλύτερο για καλοκαιρινή υπαίθρια χρήση.

Να είμαστε όλοι καλά, καλές σούβλες και καλή Ανάσταση για αύριο.
pantg
 

Δημοσίευσηαπό firelord » 11 Απρ 2007, 08:54

mprizolas έγραψε:
firelord έγραψε:προσωπικα ασχολουμαι ερασιτεχνικα με V/U και ηδη διαβαζω για τις επομενες εξετασεις, εξ ου και η μεγαλη μου υποδομη, ο δε τοπικος Συλλογος ειναι απλα φοβερος και τα παιδια καταπληκτικα


Καλή επιτυχία . 8)
Με το καλό να εισέλθεις στο κόσμο των ραδιοερασιτεχνών να τα λέμε και από τον αέρα !!! :twisted: :twisted:


ωπ! θα σου τηλ για να σου δωσω συχνοτητες και υποτονους για το συστημα!!! :D :D :D
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

ΑΣΦΑΛΗΣ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ CB ΣΕ LR3 TDV6

Δημοσίευσηαπό iatros » 11 Απρ 2007, 23:14

Φίλοι μου καλησπέρα, Χρόνια Πολλά και Χριστός Ανέστη.
Σας ευχαριστώ όλους που με τον έναν η τον άλλο τρόπο με βοηθήσατε να πάρω (πιστεύω) την σωστή απόφαση για το τι θα πρέπει να κάνω με το CB.
Θα συμφωνήσω σχεδόν απόλυτα με τον Δημήτρη.
Απαντοφλιστή, 2,5watt, νόμιμη άδεια και φορητό με μαγνητική κεραία, πιστεύω είναι η καλλίτερη επιλογή και μόνο για off road χρήση.
Φίλτατε Παντελή, σε εκτιμώ πολύ και δεν θα μπορούσα να εκλάβω παρά μόνο για συμβουλευτικό και προειδοποιητικό λόγο τα όσα έγραψες. Η γνώμη σου (λαμβάνοντας υπ΄όψιν το επίπεδο και το μέγεθος των πληροφοριών που κατέχεις) είναι πάντοτε σεβαστή τουλάχιστον από εμένα προσωπικά. Το πόσο σε εκτιμώ το ξέρεις και δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη. Το ότι το έκανες δημόσια σε τιμά ακόμα περισσότερο.
Χίλια ευχαριστώ στον φίλο μου τον Νίκο (ακόμα το π.μ. δεν το έλαβα) και τον Ιάκωβο. Πολούς χεραιτισμούς στον firelord. Γιώργο εύχομαι κάποια στιγμή να σε γνωρίσω από κοντά.
Άβαταρ μέλους
iatros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 02 Ιαν 2007, 16:33
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

ΑΣΦΑΛΗΣ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ CB ΣΕ LR3 TDV6

Δημοσίευσηαπό Mike_on_mpi » 12 Απρ 2007, 09:23

Καλημέρα "iatros", χρόνια πολλά και Χριστός ανέστη.

Κατ'αρχήν, θα ήθελα να σου πώ πως οι νέες άδειες 'εχω την εντύπωση πως επιτρέπουν παραπάνω Watt και νομίζω 5 ή 10, και όχι μόνο μέχρι 2,5 όπως ήταν παλιά. Μου αρέσει η λύση που σκέφτηκες, είναι η μόνη περίπτωση που δέν θα χαλάσει μόνιμα κάπου η αισθητική του αυτοκινήτου.

Άν είναι ο δρόμος σου απο Λαύριο, θα χαρώ να τα πούμε και απο κοντά.


__________

Μιχάλης.
_________________

Όπου δέν υπάρχει δρόμος...
Δημιουργείται!!
Άβαταρ μέλους
Mike_on_mpi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 16:47

ΑΣΦΑΛΗΣ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ CB ΣΕ LR3 TDV6

Δημοσίευσηαπό Mike_on_mpi » 12 Απρ 2007, 09:35

Koίτα και αυτό...

http://www.yme.gr/viewpage.php?section=407
_________________

Όπου δέν υπάρχει δρόμος...
Δημιουργείται!!
Άβαταρ μέλους
Mike_on_mpi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 16:47

ΑΣΦΑΛΗΣ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ CB ΣΕ LR3 TDV6;

Δημοσίευσηαπό iatros » 12 Απρ 2007, 13:56

Φίλε Μιχάλη,
Σ΄ευχαριστώ πολύ για τις αρκετά χρίσημες συμβουλές και παρατηρήσεις.
Να είσαι σίγουρος αν ποτέ βρεθώ στο Λαύριο θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω μαζί σου. Το email μου είναι filiskpan@yahoo.gr και το κινητό μου 6977-264298. Το ίδιο ισχύει και για σένα άν ποτέ σε βγάλει ο δρόμος στο Λουτράκι. Θα χαρώ πολύ να τα πούμε από κοντά.


ΦΙΛΙΚΑ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΦΙΛΗΣ.
Άβαταρ μέλους
iatros
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: 02 Ιαν 2007, 16:33
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

ΑΣΦΑΛΗΣ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ CB ΣΕ LR3 TDV6;

Δημοσίευσηαπό Mike_on_mpi » 12 Απρ 2007, 15:48

ok Παναγιώτη, σημείωσε και τα δικά μου

6932291106
z.mikes@gmail.com

:signthanks:
_________________

Όπου δέν υπάρχει δρόμος...
Δημιουργείται!!
Άβαταρ μέλους
Mike_on_mpi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 16:47

ΑΣΦΑΛΗΣ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ CB ΣΕ LR3 TDV6;

Δημοσίευσηαπό vagelis » 12 Απρ 2007, 16:42

Mike στην γειτονια σου ερχομαι τακτικα σε μια ψαροταβερνα που ειναι στον δρομο για ΔΕΗ αριστερα,ειναι πολυ καλλη.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 13 Απρ 2007, 02:15

firelord έγραψε:
mprizolas έγραψε:
firelord έγραψε:προσωπικα ασχολουμαι ερασιτεχνικα με V/U και ηδη διαβαζω για τις επομενες εξετασεις, εξ ου και η μεγαλη μου υποδομη, ο δε τοπικος Συλλογος ειναι απλα φοβερος και τα παιδια καταπληκτικα


Καλή επιτυχία . 8)
Με το καλό να εισέλθεις στο κόσμο των ραδιοερασιτεχνών να τα λέμε και από τον αέρα !!! :twisted: :twisted:


ωπ! θα σου τηλ για να σου δωσω συχνοτητες και υποτονους για το συστημα!!! :D :D :D


ΠΕΡΙΜΕΝΩ !!!! 8) 8) 8)
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό Mike_on_mpi » 13 Απρ 2007, 08:33

mprizolas έγραψε:Mike στην γειτονια σου ερχομαι τακτικα σε μια ψαροταβερνα που ειναι στον δρομο για ΔΕΗ αριστερα,ειναι πολυ καλλη.


Eννοείς στην ταβέρνα του Κοκοβιού?Είναι όντος πολύ καλή ταβέρνα και πάντα έχει φρέσκο πράμα!!
_________________

Όπου δέν υπάρχει δρόμος...
Δημιουργείται!!
Άβαταρ μέλους
Mike_on_mpi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 16:47

Δημοσίευσηαπό firelord » 13 Απρ 2007, 09:32

Μιχαλη Μπριζολα εχεις ΠουΜου! :twisted:
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό Mike_on_mpi » 13 Απρ 2007, 10:29

firelord έγραψε:ΠουΜου


e?
_________________

Όπου δέν υπάρχει δρόμος...
Δημιουργείται!!
Άβαταρ μέλους
Mike_on_mpi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 16:47

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες