Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Land Rover Photo Gallery

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Δημοσίευσηαπό pantg » 23 Μαρ 2007, 12:39

stefanbalik έγραψε:ΚΑι πάντα πρώτα για να ανοίγουν δρόμο και τελευταία για να μαζεύουν όσους κολλάνε!!!!(καλιτεχνική φωτο)


2 πραγματικά 4Χ4 και μερικά από τα άλλα. (για τα suzuki λέω φυσικά)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Mike_on_mpi » 23 Μαρ 2007, 12:52

Κουκλί!
Άβαταρ μέλους
Mike_on_mpi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 16:47

Δημοσίευσηαπό stefanbalik » 23 Μαρ 2007, 13:00

μονο στα φώτα δυστυχώς-ευτυχώς του έμοιασα
΀Ο Ξ™Ξ Ξ€Ξ‘ΞœΞ•ΞΞŸ Ξ˜Ξ—Ξ‘Ξ™ΞŸ
SW7LNC
www.serres4x4.gr
Άβαταρ μέλους
stefanbalik
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 15 Μαρ 2006, 10:16

Δημοσίευσηαπό Mike_on_mpi » 23 Μαρ 2007, 13:07

ε;

Που βρήκες και πόσο ?

Μπαίνουν στον ίδιο φανοστάτη ή έκανες γερή μετατροπή?
_________________

Όπου δέν υπάρχει δρόμος...
Δημιουργείται!!
Άβαταρ μέλους
Mike_on_mpi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 16:47

Δημοσίευσηαπό stefanbalik » 23 Μαρ 2007, 13:39

Ο Παντελής μου είχε δώσει την ιδέα αφού τον έπριξα, μου τα έστειλε και τα έβαλα.
Μετατροπή??Βασικά το δικό μου δισκο όλο μετατροπή είναι...
Για τα φώτα θέλει μετατροπή ναι!!!Εγώ τα έβαλα μόνος, αν εσύ δεν είσαι εξοικιωμένος η δεν προλαβαίνεις πιστεύω οτι ένας λαμαρινάς(δεν ξέρω μήπως κάνω λάθος, αλλά τα παιδιά εδώ στο φορουμ μπορούν να μας πούν σε ποιον μάστορα να απευθυνθείς) θα τα βάλει έυκολα. Θέλουν κόψιμο όλες οι βάσεις(όλη η πλάκα δηλαδή των βάσεων) των παλαιών φώτων. Το αποτέλεσμα είναι φανταστικό.


χαιρετώ
΀Ο Ξ™Ξ Ξ€Ξ‘ΞœΞ•ΞΞŸ Ξ˜Ξ—Ξ‘Ξ™ΞŸ
SW7LNC
www.serres4x4.gr
Άβαταρ μέλους
stefanbalik
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 15 Μαρ 2006, 10:16

Δημοσίευσηαπό DISCOVERBILL » 23 Μαρ 2007, 13:52

stefanbalik έγραψε:Ο Παντελής μου είχε δώσει την ιδέα αφού τον έπριξα, μου τα έστειλε και τα έβαλα.
Μετατροπή??Βασικά το δικό μου δισκο όλο μετατροπή είναι...
Για τα φώτα θέλει μετατροπή ναι!!!Εγώ τα έβαλα μόνος, αν εσύ δεν είσαι εξοικιωμένος η δεν προλαβαίνεις πιστεύω οτι ένας λαμαρινάς(δεν ξέρω μήπως κάνω λάθος, αλλά τα παιδιά εδώ στο φορουμ μπορούν να μας πούν σε ποιον μάστορα να απευθυνθείς) θα τα βάλει έυκολα. Θέλουν κόψιμο όλες οι βάσεις(όλη η πλάκα δηλαδή των βάσεων) των παλαιών φώτων. Το αποτέλεσμα είναι φανταστικό.
χαιρετώ


Για το απότέλεσμα θα συμφωνήσω και εγώ με το Στέφανο.
Ειναι πολύ καλό.
Είμαι και εγώ σε επαφή με το Παντελή και τόχουμε ήδη ψάξει. Μόλις βρεθεί ο χρόνος θα το κάνω και εγώ.
Βασίλης
Discovery
Oταν δεν τετρακινούμαι, διτροχιάζομαι!
Άβαταρ μέλους
DISCOVERBILL
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 19 Δεκ 2006, 00:42
Τοποθεσία: Βάρη Αττικής

Δημοσίευσηαπό stefanbalik » 23 Μαρ 2007, 14:00

Επίσης να πώ οτι έβαλα και ΧΕΝΟΝ στην κανονική σκάλα, και φωτίζει τρελά(τυφλώνεις λίγο και τους απέναντι) και έχει τρομακτικά μεγάλη διαφορά απο τα κανονικά φώτα(ακόμη και την μεγάλη σκάλα).


χαιρετώ
΀Ο Ξ™Ξ Ξ€Ξ‘ΞœΞ•ΞΞŸ Ξ˜Ξ—Ξ‘Ξ™ΞŸ
SW7LNC
www.serres4x4.gr
Άβαταρ μέλους
stefanbalik
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 15 Μαρ 2006, 10:16

Δημοσίευσηαπό pantg » 23 Μαρ 2007, 15:07

Στέφανε τα πραγματικά XENON (σαν αυτά που έβαλες) και όχι τα "μαϊμουδιάρικα" που έχουν μόνο γέμιση με αέριο Xenon σε κανονική λάμπα πυρακτώσεως έχουν και το πρόσθετο καλό ότι δεν ζεσταίνουν και το εσωτερικό των φωτιστικών σωμάτων άρα θα σου κρατήσει και περισσότερο το κάτοπτρο σε καλή κατάσταση και κυρίως δεν θα έχεις και τόσο σοβαρό πρόβλημα με την δημιουργία υδρατμών μέσα στα διαφανή πλαστικά (κάτι που έγινε στην αρχή αν θυμάμαι καλά)

Αλήθεια έκανες την πατέντα με τους εξαερωτές που συζητάγαμε και τα σωληνάκια για να μην "τραβάει" υγρασία μέσα στο φώς?

Βασίλη και Μιχάλη,
όπως έχω συζητήσει και με τον Βασίλη από τηλεφώνου το ουσιαστικό πρόβλημα στην τοποθέτηση βρίσκεται στο μέρος του φτερού (του εξωτερικού αλουμινένιου φτερού δηλαδή) το οποίο αν θέλεις να έχεις το τέλειο αισθητικό αποτέλεσμα πρέπει (σύμφωνα με τον φαναρτζή) να ξαναβαφτεί ολόκληρο (όλο το φτερό) καθώς όταν κόβεται στο σημείο που γυρνάει το φωτιστικό σώμα (εκεί που είναι το εμπρός φλας στα παλαιότερα Disco) πρέπει μετά να κουρμπαριστεί και το αλουμίνιο και αυτό σπάει το χρώμα.
Αν τώρα δεν σας νοιάζει και το 100% απολύτως αψευγάδιαστο αισθητικό αποτέλεσμα νομίζω ότι το να κουρμπάρεις το αλουμινένιο φτερό ΙΣΩΣ και να μην χρειάζεται.
Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα να καλύπτει το πλαϊνό γυριστό τμήμα του φωτιστικού σώματος το κόψιμο οπότε ΙΣΩΣ και να μην χρειάζεται καν να κουρμπαρισθεί το αλουμίνιο.

Επίσης ΜΠΟΡΕΙ και με την εφαρμογή ζέστης (πιστόλι θερμού αέρος ή ζέσταμα με φλογιστρο) να γίνεται να κουρμπαρισθεί το αλουμίνιο και να μαλακώνει και το χρώμα και το βερνίκι. Δεν το πολυπιστεύω για το μαλάκωμα του βερνικιού αλλά δεν χάνουμε τίποτα να το προσπαθήσουμε.

Ενα προβληματάκι είναι ότι ΔΕΝ βρίσκονται τα φις για την καλωδίωση και εκεί να πρέπει να γίνει προσαρμογή με ακροδέκτες στα ελάσματα των αναμονών στο φωτιστικό σώμα. Πάντως από εκεί και πέρα γίνεται να χυτευθεί το φίς γύρω από τους ακροδέκτες με σιλικόνη ή εποξικό στόκο για να μπορεί κανείς να βγάζει μόνο ένα άκρο και όχι τα 8 με 10 που χρειάζονται (αν θυμάμαι καλά)

Στέφανε βάζεις σε παρακαλώ μερικές φωτό από το "χταπόδι" της καλωδίωσης όπως την είχες φτιάξει? (ευχαριστώ εκ των προτέρων)

Χαιρετώ




Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Mike_on_mpi » 23 Μαρ 2007, 15:26

Όντος, του πάει πάραπολύ και έκανες απ΄ότι φένεται πολύ καλή δουλειά!

Το είχα σκεφτεί και'γώ αλλα εκτός απο φανάρια και φανοστάτες θέλει το λαμάκι κάτω απο το φανάρι και την μάσκα με τον προφυλακτήρα μου είπανε, αλοιώς

Σε τί τιμή βρήκες τα φανάρια?
_________________

Όπου δέν υπάρχει δρόμος...
Δημιουργείται!!
Άβαταρ μέλους
Mike_on_mpi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 16:47

Δημοσίευσηαπό pskoul » 23 Μαρ 2007, 15:37

Άβαταρ μέλους
pskoul
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 11 Φεβ 2005, 17:57

Δημοσίευσηαπό Mike_on_mpi » 23 Μαρ 2007, 16:33

...πολύ καλό.
_________________

Όπου δέν υπάρχει δρόμος...
Δημιουργείται!!
Άβαταρ μέλους
Mike_on_mpi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 16:47

Δημοσίευσηαπό stefanbalik » 23 Μαρ 2007, 16:40

...ακριβόό μου φαίνεται
΀Ο Ξ™Ξ Ξ€Ξ‘ΞœΞ•ΞΞŸ Ξ˜Ξ—Ξ‘Ξ™ΞŸ
SW7LNC
www.serres4x4.gr
Άβαταρ μέλους
stefanbalik
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 15 Μαρ 2006, 10:16

Δημοσίευσηαπό pantg » 24 Μαρ 2007, 08:13

Παναγιώτη συγγνώμη που θα σου χαλάσω την διάθεση αλλά συμβαίνουν δύο πράγματα.

Τα κιτ των αδελφών Simmonites (κοριτσάκια πραγματικά αδελφές και όχι "αγγλικού τύπου") είναι σχεδόν πάντα λίγο έως και πολύ ακριβότερα.
Και δεύτερον τα πράγματα που δίνουν για τα εμπρός φώτα είναι για αυτοκίνητα δεξιοτίμονα και ΔΕΝ κάνουν για τα αριστεροτίμονα όπου η δέσμη των φωτιστικών σωμάτων φωτίζει προς τα δεξιά.
Για αυτό το λόγο άλλωστε και υπάρχουν ΠΑΝΤΑ και σε ΟΛΟΥΣ τους κατασκευαστές αυτοκινήτων με εμπρός φώτα με σταθερά κάτοπτρα διαφορετικοί κωδικοί εμπρός φωτιστικών για τα αριστεροτίμονα αυτοκίνητα από ότι για τα δεξιοτίμονα.

Ασε που μαζί με τα μεταφορικά ξεφεύγεις εντελώς.

Το πλήρες σετ βρίσκεται φθηνότερα στην Ελλάδα και είναι και το σωστό με τα φώτα για τα αριστεροτίμονα αυτοκίνητα.

Η λύση της Αγγλίας δεν είναι φθηνότερη πάντα.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό DISCOVERBILL » 24 Μαρ 2007, 12:35

pantg έγραψε:Παναγιώτη συγγνώμη που θα σου χαλάσω την διάθεση αλλά συμβαίνουν δύο πράγματα.
...................................
Το πλήρες σετ βρίσκεται φθηνότερα στην Ελλάδα και είναι και το σωστό με τα φώτα για τα αριστεροτίμονα αυτοκίνητα.
Η λύση της Αγγλίας δεν είναι φθηνότερη πάντα.
Χαιρετώ


Ορθή τοποθέτηση.
Βασίλης
Discovery
Oταν δεν τετρακινούμαι, διτροχιάζομαι!
Άβαταρ μέλους
DISCOVERBILL
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 19 Δεκ 2006, 00:42
Τοποθεσία: Βάρη Αττικής

Δημοσίευσηαπό Freelander » 24 Μαρ 2007, 23:09

Πάντως το VC του φριλάντερ το δίνουν πολύ καλά τα αγγλάκια..

http://simmonites.com/Viscous%20Coupling.htm
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες